0 Kč
×

Recenze Xiaomi Mi Band 5: Špičkový fitness náramek za lidovou cenu

17.09.2020
Otestovali jsme pro vás pátou generaci mimořádně oblíbeného fitness náramku Mi Band. Oproti „čtyřce“ je Xiaomi Mi Band 5 papírově lepší snad ve všech ohledech, od displeje a nabíjení po nabídku funkcí. Podívejte se, jak se nám osvědčil v reálném provozu.

Xiaomi Mi Band 5
 

Xiaomi nedávno představilo již pátou generaci chytrého fitness náramku ze své nesmírně populární modelové řady Mi Band. Nový Xiaomi Mi Band 5 přináší výrazná vylepšení oproti minulým modelům, a to jak v oblasti designu a hardwarové výbavy, tak v nabídce funkcí.

S fitness náramky mám obecně dobré zkušenosti, ale Mi Band jsem na ruce ještě neměl, i když jsem sám mnohokrát uvažoval o koupi některé z minulých verzí. I proto jsem s nadšením využil možnost zrecenzovat ho a dva týdny jsem pro vás náramek testoval „v ostrém provozu“. Můžu rovnou prozradit, že Mi Band 5 rozhodně nezklamal – i v páté je verzi výbornou volbou pro nadšené sportovce i pro méně aktivní uživatele, kteří jen chtějí mít lepší přehled o své životosprávě a zdraví.

Obsah článku:

Ve fitku oceníte, když si můžete přesně odpočítat pauzy mezi cviky, máte k dispozici nepřetržité měření tepu
a sledujete nabíhající spálené kalorie.

Praktičtější design s vylepšeným nabíjením

Základní elipsovitý tvar je stejný jako u předchozích generací, ale v několika ohledech Mi Band 5 příjemně překvapí.

Tloušťka činí necelých dvanáct a půl milimetru, což možná zní jako relativně vysoké číslo, ale náramek vypadal dobře i na mé tenké, „dívčí“ ruce. A když už jsme u tenkých zápěstí – silikonový řemínek je pohodlný, opravdu mimořádně příjemný, a nabízí tak velkou rozteč, že padne na ruku dítěti i dvoumetrovému kulturistovi (nezkoušeli jsme, ale kvalifikovaně odhadujeme). V balení jsme měli univerzální a elegantní černý, další barvy je možné dokoupit.

Xiaomi Mi Band 5

Mnohem pohodlnější než u minulých modelů je dobíjení. Nemusíte vyjímat jednotku s displejem ani dokupovat příslušenství, které by tuto nutnost obcházelo – dodávaná nabíječka se magneticky přichytí přímo k pinům na spodní straně náramku. Je to rychlé a pohodlné. Možná by nebyl špatný delší kabel, ale nejde o chybu; pokud koncovku USB zapojíte například do laptopu nebo nabíjecího portu na klávesnici/monitoru, tak by dlouhý kabel akorát překážel. (Pokud ho chcete zapojit přímo do nabíječky v zásuvce, můžete buď chvilku nechat náramek na krátkém kabelu na zemi, nebo použít prodlužovací USB kabel; ani jedno není problém.)

K baterii se ještě dostaneme, ale už teď můžeme prozradit, že nabíjení vlastně moc řešit nebudete – výdrž je totiž úžasná.


Posledním důležitým designovým parametrem je odolnost. Náramek se nebojí vody, nabízí dokonce odolnost až do 5 ATM. Chráněný je i displej s temperovaným sklem, a to nejen proti otiskům prstů, ale také před menšími nárazy a škrábanci (i když stejně jako u klasických hodinek samozřejmě platí, že byste ho neměli odírat o zeď ani jím do ničeho narážet).

Skvělý displej s větší úhlopříčkou a krásnými ciferníky

Xiaomi Mi Band 5

Displej je vynikající. Technologie AMOLED mu zajišťuje dokonalé zobrazení černé. Laicky řečeno displej „nesvítí“, když zobrazuje černou, na rozdíl od LCD, které je vždy podsvícené (a proto při zobrazení černé plochy působí spíše šedě/flekatě). Obrazovka Mi Band 5 je díky tomu úžasně kontrastní, a pokud zvolíte vhodný ciferník, tak prakticky nevidíte její okraje – čas, notifikace a další údaje jsou to jediné, co nerušeně září na přední straně náramku. AMOLED také nabízí nádherně syté barvy a špičkové pozorovací úhly; nic lepšího byste si přát nemohli, i kdyby byl náramek třeba pětkrát dražší.

Drobnou výtku – a to jedinou – si možná zaslouží fakt, že AMOLED displeje (například na smartphonech) obvykle nabízejí „Always-On“ režim, tedy neustálé zobrazení například času. Díky tomu, že je většina displeje nepodsvícená/neaktivní, to příliš nenamáhá baterii, a jde o jednu z velkých teoretických výhod této zobrazovací technologie. Xiaomi tuto funkci (zatím) nenabízí, což je trochu škoda.

Zpět ale ke chvále, a že je zasloužená. Obrazovka oproti minulé generaci vyrostla, a to na 1,1". Vzrostlo také rozlišení (na 126 x 294 px), jemnosti nemáme co vytknout. Navíc je vyšší i maximální svítivost (450 nitů), takže je displej krásně čitelný i venku.

Poslední téma, jež asi souvisí s designem a displejem, jsou ciferníky. Opravdu velmi chválím „vestavěné“ od výrobce, které jsou nejen designově povedené, ale také praktické – mj. si na nich můžete měnit zobrazované informace (chcete srdeční tep místo kroků? žádný problém…).

Přes aplikaci si pak můžete vybrat a stáhnout některé z nepřeberného množství dalších ciferníků s různým zaměřením, od sportovních po elegantní.

Xiaomi Mi Band 5

Sleduje více sportovních i zdravotních aktivit

Lepší není jen design a displej, ale samozřejmě také funkční výbava. Pryč jsou doby, kdy náramky rozeznaly nanejvýš „nějakou aktivitu“ obecně… Se Xiaomi můžete precizně měřit 11 různých sportovních aktivit (chůze, venkovní běh, běžecký pás, jóga, jízda na kole, jízda na rotopedu, eliptický trenažer, skákání přes švihadlo, veslovací trenažer, plavání, volný styl [posilování]). Kromě toho počítá kroky, měří překonanou vzdálenost (byť nenabízí GPS, pouze se umí napojit na GPS data z telefonu) a počítá spálené kalorie.

O přesnost měření se starají mimo jiné tříosý gyroskop a akcelerometr. Veškeré denní aktivity se pak projevují ve skóre PAI (Personal Activity Intelligence). PAI sice není žádná univerzální měrná jednotka – jde o skórovací systém Xiaomi –, ale to nic nemění na tom, že díky němu budete mít lepší představu o tom, jak jste denně/dlouhodobě aktivní.

Xiaomi Mi Band 5

Výhradně orientační měření
Náramek (stejně jako chytré hodinky nebo senzory
v telefonech) nabízí jen orientační měření tepu.
Reálně je dost přesné, na cvičení stačí a můžete ho
teoreticky použít i k „soukromému“ monitorování
svého zdraví. Pamatujte ale, že metody prosvícení
kůže nejsou tak přesné jako ty, jež používají lékařské
přístroje, a že náramek neaspiruje na to, aby nabízel
data na úrovni medicínských zařízení.

To ale není všechno – Mi Band 5 oceníte, i když zrovna nejste aktivní sportovci. Vestavěný optický snímač tepové frekvence podporuje i kontinuální měření a umí upozornit na nezvyklou tepovou frekvenci, a případně např. i měřit stres (náramek vám ho pomůže snížit pomocí dechových cvičení). Přesnost se těžko objektivně ověřuje, ale při porovnání se snímači zabudovanými ve strojích ve fitku a s konkurenčním fitness náramkem se zdá, že Mi Band 5 měří opravdu přesně.

Oblíbenou funkcí je také sledování spánku. Náramek nově rozezná i REM fázi, takže si z naměřených statistik uděláte ještě lepší představu o svých spánkových návycích. Navíc Xiaomi Mi Band 5 rozpozná i krátkého denního šlofíka, byť už bez detailnějších statistik.

Celkově je měření spánku u jakékoli elektroniky asi nejméně přesné (spolehlivé) ze všech monitoringů – je to ale dáno hlavně tím, že spánek není přesná aktivita OD-DO, nýbrž proces, který postupně začíná, kolísá a mnohdy i postupně končí. Když data srovnám s ručním měřením přes aplikaci Sleep as Android, jsem s výsledkem spokojený.

Pokud chcete, můžete také využít „otravnou“ funkci, kdy vás náramek upozorňuje, že se příliš dlouho nehýbete. Nás se sedavým zaměstnáním to dost deprimuje, ale objektivně jde o dost užitečnou funkci a je dobře, že v nabídce nechybí. (A samozřejmě jde vypnout.)

Xiaomi Mi Band 5
Fitness náramek není a nemá být náhrada kardiologa, ale tep měří velmi přesně.

Chytrá komunikace s telefonem

Mi Band 5 není jen sportovní (a zdravotní) tracker. Samozřejmě také plně využívá fakt, že komunikuje s vaším smartphonem. Vedle upozornění na hovory a zprávy a zobrazení notifikací z různých aplikací nabízí například praktickou možnost najít telefon (zapne na něm vyzvánění), umí ho udržovat odemknutý, když je v blízkosti, a poslouží jako dálkový ovladač přehrávání hudby a také jako dálková spoušť, což oceníte například při focení hromadných snímků zdálky, kdy byste jinak museli sáhnout po samospoušti.

Pokud s partnerkou či partnerem vstáváte v různou hodinu, oceníte tichý budík, kdy vás Mi Band 5 budí vibracemi. Nechybí ani stopky a časovač, který jsem ocenil například při vaření.

Xiaomi Mi Band 5

Ovládání náramku je přehledné a dost intuitivní; neměli byste mít problém se s ním sžít, a navíc máte možnost si položky přesouvat a skrývat/zobrazovat přes aplikaci. Testovaná verze nepodporovala češtinu, se kterou nicméně můžete počítat u prodejní „globální“ verze, takže fotografie v recenzi berte s rezervou. Méně přehledná je v některých ohledech hlavní ovládací aplikace (např. že měření a statistiky a některá nastavení jsou v hlavní části, ale nastavení náramku je pod vaším profilem), nicméně jakmile se naučíte, kam kliknout, zvládnete vše najít rychle.

Navíc najdete v oficiálním obchodě s aplikacemi spoustu alternativních aplikací (některé placené, ale zpravidla stojí v řádu desítek korun), takže můžete experimentovat a získat ještě víc funkcí.

Xiaomi Mi Band 5

Pozoruhodná výdrž

Výdrž jsme mohli zakomponovat do předešlých částí recenze, ale myslíme, že si zaslouží několik vlastních pochvalných odstavců.

Výrobce deklaruje výdrž až 14 dní, což nám připadalo trochu odvážné. Ale ono je to reálné. Při testování jsem chtěl náramek používat naplno – ostatně stejný by byl v mém případě skutečný denní provoz (jsem náročný uživatel a miluju detailní statistiky a komfort při používání). Zapnul jsem nepřetržité měření srdečního tepu, aktivaci displeje při pohybu zápěstím, vyšší jas, abych vždy dobře viděl, velké množství notifikací z telefonu… A taky jsem poctivě chodil cvičit a měřil si v posilovně záznamy aktivit.

A baterii si vůbec nechtělo klesat.

Xiaomi Mi Band 5
 

Jsem zvyklý nabíjet telefon denně (někdy dokonce i častěji), u náramku bych se bez problémů smířil s nabíjením například obden… Ale u Xiaomi Mi Band 5 by myslím bylo umění vybít ho za kratší dobu než týden, a normálním uživatelům – aniž by se nějak omezovali – by opravdu mohl dva týdny vydržet.

Přidejte k tomu již zmíněné snadné dobíjení (magnetická nabíječka, která se sama správně přichytí na náramek, jenž může zůstat v pásku) a fakt, že se z nuly na sto procent dostanete do dvou hodin, a je jasné, proč nás Mi Band 5 v tomto ohledu opravdu nadchnul.

Xiaomi Mi Band 5

Cena vyšší než dříve, ale stále výhodná

To hlavní se nezměnilo: Mi Band 5 je pořád mimořádně cenově dostupný. Hlavní ale je, že jeho poměr ceny a výkonu je snad ještě lepší než kdy dřív, a to navíc ještě relativně často narazíte na slevové akce. My chválíme i základní, doporučenou cenu, a to navzdory tomu, že oproti minulé generaci mírně vzrostla.

Za částku, kterou ve světě elektroniky můžeme objektivně považovat za nízkou, získáte spolehlivý fitness a zdravotní tracker se všemi praktickými funkcemi zařízení nositelné elektroniky, a to vše zabalené v moderním, a hlavně praktickém a pohodlném designu.

Klady (+) Zápory (-)
+ velký a mimořádně kvalitní displej - škoda chybějící funkce Always-On displej
+ velmi pohodlný a velikostně univerzální řemínek - ovládací aplikace by mohla být přehlednější
+ ještě více vestavěných sportovních trackerů  
+ vylepšenémonitorování spánku  
+ opravdu špičková výdrž a komfortní nabíjení  
+ všechny potřebné funkce propojení s telefonem  
+ skvělý poměr ceny a výkonu  

 

Xiaomi Mi Band 5

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek