Recenze Xiaomi Redmi Note 9 Pro: Důstojný zástupce střední třídy
09.10.2020
Otestovali jsme povedený smartphone Xiaomi střední třídy. Redmi Note 9 Pro potěší i milovníky mobilní fotografie. Za příznivou cenu nezklame nezklame v žádném ohledu, takže si rozhodně zaslouží pozornost.
Pořád zůstáváme u cenovky výrazně pod 10 000 Kč a je hezky vidět, jak se u nižší střední a střední třídy kladně projeví každá tisícikoruna navíc. Note 9 Pro potěší designem a nadchne výbavou v čele s vynikajícími fotoaparáty – můžeme klidně prozradit, že v naší recenzi uspěl. Pojďme se na něj podívat důkladněji.
I když je design do značné míry záležitostí vkusu, můžeme Redmi Note 9 Pro objektivně pochválit.
Kvalitě zpracování není vytknout. Díky mírně zakulacenému designuse zaoblenými hranami padne telefon pohodlně do dlaně, displej lemují jen rozumně tenké rámečky (top telefony se čtyřnásobnou cenovkou jsou na tom samozřejmě ještě lépe, ale Note 9 Pro vás rozhodně nepohorší). Jediný trochu nepříjemný designový prvek je zadní fotoaparát, který vystupuje relativně výrazně nad plochu zad, takže se telefon kýve, když ho položíte na stůl. Kvalita fotek ale stojí za to (vizte níže) a „hrb“ můžete zmírnit například silikonovým pouzdrem, které je dokonce součástí balení.
Lesklý design je tak trochu lapač otisků prstů, ale zase je pravda, že když telefon občas očistíte, působí opravdu elegantně.
K dispozici jsou tři barevné varianty, vždy ve dvou kapacitách: šedá Interstellar Grey (64 GB / 128 GB), bílá Glacier White (64 GB / 128 GB) a originální zelenomodrá Tropical Green (64 GB / 128 GB), kterou jsme dostali na test. Nenechte se zmást (jako my při recenzování) tím, že zelená varianta má na pohled jinou zadní stranu v oblasti fotoaparátu; funkčně jde o model s totožnou výbavou.
Tradicionalisty, kteří mají klasická sluchátka, potěší přítomnost 3,5mm jacku na spodní straně. Snímač otisků prstů je trochu netypicky umístěný na boku telefonu, ale funguje spolehlivě a je dobře dosažitelný, takže to nepředstavuje žádný problém.
Umístění čtečky na bok není úplně tradiční, ale jde o funkční, bezproblémové řešení, na které si rychle zvyknete.
Dominantou telefonu je pochopitelně displej. Má mírně zakulacené rohy, přední kamerku v „průstřelu“, a jak jsme říkali, lemují ho jen tenké rámečky, takže se vám telefon krásně vejde do ruky, i když nabízí luxusní úhlopříčku 6,67".
Displej je výborně čitelný, a to i venku, na slunci. Nabízí jemné rozlišení Full HD+ (2 400 × 1 080 pixelů) a certifikované nízké vyzařování modrého světla (které unavuje oči a může narušovat spánek). Osvědčil se při sledování multimédií, procházení webu, hraní her i všech jiných činnostech. Chrání ho ochranné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5, takže se ani nemusíte obávat, že by byl nějak extrémně choulostivý.
Luxusní úhlopříčka, ale tenké rámečky. Xiaomi Redmi Note 9 Pro vám díky nim krásně padne do ruky.
Co se výkonu týče, ukazuje Redmi Note 9 Pro, že jde o opravdu důstojného zástupce střední třídy. Procesor Qualcomm Snapdragon 720G doplňuje 6 GB RAM (u obou prodávaných kapacit), což je vzhledem k ceně odpovídající hodnota a záruka plynulého chodu. Tím samozřejmě myslíme nejen samotný operační systém Android, ale i moderní mobilní hry a náročnější aplikace – smartphone za celou dobu testování nedělal problémy; hravě si poradil s jakýmkoli úkolem.
Již jsme nakousli kapacitu interní paměti, a sice že telefon je v prodeji ve dvou variantách: 64 GB, nebo 128 GB. I menší kapacitu můžeme s klidem doporučit náročnějším uživatelům, kteří by úložiště neměli běžnou činností jen tak zaplnit. Pokud hodně fotíte a natáčíte videa (což bude vzhledem k vysoké kvalitě fotografií i videí lákavé) nebo si chcete do telefonu ukládat větší množství multimédií, určitě zvažte příplatek za dvojnásobnou kapacitu. Tak jako tak potěší podpora až 512GB microSD karet. Působivá je přitom možnost vložit do telefonu jak dvě SIM karty, tak zároveň i paměťovou kartu (jde tedy o 2 + 1 slot, ne o hybridní slot).
Zadní fotoaparát sice z těla telefonu dost vyčnívá, ale fotí tak dobře, že mu to odpustíte.
Absenci 5G telefonu v dnešní době opravdu nelze vyčítat. Podstatné je, že podporuje rychlé připojení 4G LTE. Konektivita je celkově na dobré úrovni – kromě „očekávatelného“ Bluetooth 5.0 potěší také NFC (oceníte například při bezdotykových platbách kartou uloženou v telefonu). O nabíjení se stará moderní oboustranný konektor USB-C, což je jedině dobře.
U něj ještě zůstaneme, protože podporuje rychlonabíjení vestavěného akumulátoru s luxusní kapacitou 5 020 mAh. A když říkáme rychlonabíjení, tak nemyslíme nějaké „o trochu lepší než základ“, kdepak… Xiaomi Redmi Note 9 Pro podporuje 30W rychlonabíjení, takže procenta naskakují ohromující rychlostí (konkrétně se z nuly na sto dostanete za necelou hodinu a půl, a co je zajímavější, na 50 % jste za cca půl hodiny). Kompatibilní rychlonabíječka je navíc už součástí balení (možná byste mysleli, že je to standard, ale u konkurence to tak vždy není, takže velká pochvala pro Xiaomi).
3,5mm jack a moderní konektor USB-C. Smartphone navíc podporuje velmi rychlé dobíjení.
Přinejmenším stejně velkou pochvalu si zaslouží vybíjení alias výdrž. Tady je to totiž přesně opačně – procenta baterie klesají nádherně pomalu. Obecně nemyslíme, že by byl problém nabíjet telefon denně (hlavně když jde o zmíněné rychlonabíjení), ale Redmi Note 9 Pro nabídne i při standardním používání klidně i dva dny na jedno nabití. A mimochodem, při nepoužívání (když máte telefon v kapse nebo na stole) neklesají procenta prakticky vůbec, takže méně aktivní uživatelé mohou počítat dokonce i s několikadenní výdrží.
V oblasti výdrže bychom od smartphonu nechtěli víc, ani kdyby stál čtyřnásobek.
Na Xiaomi Redmi Note 9 Pro najdete hned pět fotoaparátů – čtyři vzadu, jeden přední. Konkrétně jde o:
hlavní 64Mpx objektiv (f/1,89; AF; úhel 79,8°);
8Mpx ultraširokoúhlý objektiv (f/2,2; úhel 119°, resp. 108,3° po korekci zkreslení;
5Mpx makroobjektiv (f/2,4; ostření 2–10 cm);
2Mpx hloubkový objektiv (f/2,4)
+
16Mpx přední fotoaparát v „průstřelu“ v displeji (f/2,48).
Výsledky, které Note 9 Pro díky této kombinaci nabízí, jsou působivé. Hlavní objektiv umí díky rozlišení 64 Mpx zachytit jemné detaily a chytře vytvořit fotografii v menším rozlišením (i když máte k dispozici i režim v plném rozlišení 64 Mpx). Ultraširokoúhlý objektiv se hodí na focení architektonických monumentů, velkých panoramat nebo početných skupin osob. Makroobjektiv odvádí výbornou práci při focení detailů. A hloubkový objektiv umí efektně rozostřit pozadí (bokeh), podobně jako když fotíte zrcadlovkou, což oceníte například (ale nejen) u portrétů.
Aplikace je přehledná a snadno se používá. S focením vám pomáhá umělá inteligence, jež například rozpozná květiny.
Pokročilé možnosti pak můžete očekávat i při natáčení videa. U maximálního rozlišení 4K se dočkáte plnohodnotných 30 snímků za sekundu (FPS), ve Full HD pak můžete natáčet dokonce v 60 FPS nebo ve zpomalených (slow motion) 120 FPS. Pokud se smíříte s rozlišením HD 720p, budete moci zachytit i extrémně zpomalený pomalý pohyb v neuvěřitelných 120/240/960 FPS.
Jak je u podobné sestavy objektivů běžné (i u konkurence), máte možnost volit mezi klasickým zobrazením, 2× zoomem (digitálním, tedy výřezem) a ultraširokoúhlým záběrem, který do snímku vměstná opravdu výrazně více z vašeho okolí. Navíc vám pomáhá umělá inteligence, která – zdá se – opravdu ví, co dělá. Pokud například fotíte přírodu, systém to pozná a nabídne zvýraznění zelené barvy, aby fotky vypadaly líbivěji.
Ultraširokoúhlý režim, standardní snímek a 2× zoom.
Výřez 1 : 1 ze snímku pořízeného hlavním objektivem.
A praxe? Výsledky jsou opravdu velmi dobré. Fotografie jsou detailní, barevně dost věrné, pěkně kontrastní… Profesionální fotograf si samozřejmě koupí zrcadlovku za desetitisíce a násobně dražší telefony fotí samozřejmě ještě lépe, ale upřímně si myslím, že když si Redmi Note 9 Pro vezmete na dovolenou místo standardního foťáku, když si budete chtít zvěčnit jakoukoli krásnou momentku, když budete „dokumentovat“ růst svých dětí… tak budete prostě a jednoduše velmi spokojeni. Snímky bych se ani nebál vytisknout v rozumné velikosti a zarámovat – i na obřím, dobře zkalibrovaném monitoru vypadají skvěle.
Na rozdíl od nejlevnějších telefonů se navíc dočkáte i použitelného Nočního režimu – a to nemyslíme sarkasticky ve smysli „znouzectnost“, ale opravdu v dobrém. I snímky pořízené ve standardním režimu např. doma za umělého osvětlení jsou detailní a slušně kvalitní, ale až když jste venku ve tmě a aktivujete plnohodnotný noční režim, uvidíte naplno rozdíl mezi základním smartphonem a výbavou telefonu lepší střední třídy, jako je Redmi Note 9 Pro.
Podívejte se ostatně sami na snímek níže. Tam, kde levný smartphone nezvěční doslova nic, je Note 9 Pro schopný pořídit slušně prosvětlený snímek, kde s jistotou rozpoznáte focené objekty. Klobouk dolů. (Focení ve tmě je pro smartphony obecně problém. Nejdražší telefony jsou samozřejmě i v této oblasti lepší, ale ani ony nesahají ve špatném světle například zrcadlovkám se speciálními objektivy ani po kolena.)
Nahoře je snímek se zapnutým Nočním režimem, dole ve standardním režimu.
Působivé jsou i možnosti, jež nabízí 16Mpx přední fotoaparát. I on nabízí HDR, detekci siluety pomocí umělé inteligence, možnost pořizovat panoramatická selfíčka, různé zkrášlovací režimy a natáčení zpomalených videí „120 fps slow selfie“.
Podobně jako v recenzi nižšího modelu Redmi 9 můžeme začít ujištěním, že software je propracovaný, na vysoké úrovni, plný pokročilých možností, a také dokonale přeložený a pravidelně bezpečnostně aktualizovaný.
Kdo chce, může telefon bez jakéhokoli komplikovaného nastavování rovnou začít používat – prostředí je intuitivní, přehledné a vizuálně povedené.
Pokud ale chcete, můžete si smartphone dokonale přizpůsobit obrazu svému – od motivů, jež důkladně změní celý design, po detaily, jako jsou informace zobrazené ve stavové liště.
Než zmíníme pár nejzajímavějších funkcí, chtěli bychom vyzdvihnout dvě věci, jež se nám na softwaru obzvlášť líbily.
Zaprvé jde o Tmavý režim a Čtecí režim. Ten první přepne celé zařízení (systém, vybrané aplikace, notifikační lištu…) do černého motivu, který méně namáhá vaše oči. Můžete ho zapnout trvale, nastavit automatické zapnutí/vypnutí v daný čas, nebo ho samozřejmě vůbec nepoužívat. Čtecí režim přepne displej do teplejších odstínů, které sice nejsou ideální na sledování filmů a zobrazení fotografií, ale výrazně vám zpříjemní „digitální“ čtení. Vzhledem k tomu, jak často do displejů smartphonů koukáme, jde o užitečné funkce.
Zadruhé si velkou pochvalu zaslouží aplikace fotoaparátu. Prostředí je přehledné a jednoduché, ale zároveň máte k dispozici obrovské množství extra funkcí, filtrů, voleb, vychytávek… Snad všechno, co vás napadne, je někde v menu dostupné, a zároveň platí, že se ve funkcích snadno zorientujete a jejich aktivace/přepnutí je otázkou pár kliknutí. A to je dobře, protože jak jsme říkali, fotit budete s Redmi Note 9 Pro opravdu rádi.
Zmínku si zaslouží také např. pokročilé možnosti ovládání (odemknutí dvojitým poklepáním na displej, chytrý ovladač/zástupce Quick Ball, …), propracovaný herní režim Game Turbo, firemní režim, nebo zabezpečený, oddělený „Druhý prostor“.
Ať už jste nenároční uživatelé, nebo mobilní profíci, se softwarem byste měli být spokojeni.
Závěr
Xiaomi Redmi Note 9 Pro se v testu osvědčil na výbornou – můžeme ho doporučit všem zkušenějším a náročnějším uživatelům, kteří hledají dobře vybavený telefon střední třídy za velmi rozumnou cenu (hluboko) pod 10 tisíc korun.
Během recenzování jsme nenarazili na nic, co by nás trápilo nebo obtěžovalo – design, nabídka funkcí, výkon, výdrž, software i fotoaparáty jsou u Note 9 Pro na vysoké úrovni.
Klady (+):
Zápory (-):
+ povedený design
- zadní fotoaparáty dost vyčnívají nad tělo telefonu
+ luxusní displej s velkou úhlopříčkou a jemným rozlišením
Pokud si chcete zapařit nejnovější hry s dechberoucím vizuálem, budete k tomu potřebovat notebook s pořádnou grafickou kartu. Grafiky NVIDIA GeForce RTX z řady 40 prakticky nemají konkurenci a vypla......
Celý článek
Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež......
Celý článek
V pořadí už třetí generace chytrých hodinek Amazfit T-Rex 3 nás prostě nemohla minout. Tyhle odolné sportovní velikány jsme se rozhodli otestovat a zjistit, co je pravdy na tom, že se pyšní větším dis......
Celý článek
Představte si svět, kde umělá inteligence nejen porozumí vašim požadavkům, ale dokáže i aktivně jednat v souladu s vaší osobností a každodenními činnostmi. Přesně takový buduje nová generace AI Gemini......
Celý článek
Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec......
Celý článek
Pokud si chcete zapařit nejnovější hry s dechberoucím vizuálem, budete k tomu potřebovat notebook s pořádnou grafickou kartu. Grafiky NVIDIA GeForce RTX z řady 40 prakticky nemají konkurenci a vypla... Celý článek
Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež... Celý článek
V pořadí už třetí generace chytrých hodinek Amazfit T-Rex 3 nás prostě nemohla minout. Tyhle odolné sportovní velikány jsme se rozhodli otestovat a zjistit, co je pravdy na tom, že se pyšní větším dis... Celý článek
Představte si svět, kde umělá inteligence nejen porozumí vašim požadavkům, ale dokáže i aktivně jednat v souladu s vaší osobností a každodenními činnostmi. Přesně takový buduje nová generace AI Gemini... Celý článek
Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec... Celý článek