Internet v mobilu rychlejší než ADSL přes telefonní přípojku? Díky LTE je to nejen možnost, ale realita.
Chytré telefony potřebují k plnohodnotnému fungování připojení k internetu a jako vždy platí, že čím je rychlejší, tím lépe. Pomalý EDGE patří možná někam do podzemí, kde je špatný signál, a lepší technologie 3G, HSPA+ a spol. jsou už také překonané. Přichází rychlé LTE, a přichází rychle.
Skokově vyšší rychlost
LTE je jedna z technologií, u které i laik okamžitě pozná změnu k lepšímu. Při prohlížení webových stránek na mobilním telefonu čekáte kratší dobu, rychleji se odesílají e-maily a zálohují fotografie, rychleji se aktualizují aplikace. Výrazně rychleji.
3G sítě nabízely slušnou rychlost až 4 Mb/s, HSPA+ průměrně 24 Mb/s… a LTE zvládá běžně 110–150 Mb/s – ne teoreticky, ale reálně, už dnes. Teoretické rychlosti mohou být v budoucnu i dvojnásobné a ještě vyšší.
Česká republika na špičce
Mapa pokrytí je nejlepší důkaz, že se vám vyplatí o smartphonu s podporou LTE uvažovat. Všichni naši operátoři této technologii věří a pokrývají zemi rekordním tempem. I podle Evropské komise jsme v nárůstu pokrytí na špičce.
V roce 2013 bylo LTE dostupné pro 12 % českých domácností. V roce 2014 už to bylo 92 %. Jeden měsíc jste na chatě stěží chytali pomalý EDGE, druhý měsíc už jste na novém telefonu surfovali rychleji než doma na počítači s kabelovým připojením.
Pokrytí LTE od O2, všechny frekvence. Zdroj: Český telekomunikační úřad
Co k připojení potřebujete?
V první řadě musíte mít mobilní telefon, který LTE podporuje. Protože operátoři na různých místech používají různé frekvence (například ve městech a na venkově), je také velmi důležité, abyste si ověřili, že mobil podporuje ty, které budete používat. V České republice se používají písma LTE 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz.
Pokud byste potřebovali novou SIM kartu, operátor ji zpravidla zdarma vymění, pak už jen zbývá zvolit datový tarif, stejně jako u kteréhokoli jiného typu připojení.
Díky tomu, že je LTE čím dál rozšířenější, si ho můžete pořídit také ke stolnímu počítači nebo notebooku – například tam, kde nemáte pevnou linku ani kabelové připojení. Operátoři nabízejí modemy i přijímače a speciální tarify, které jsou obvykle štědřejší než jejich mobilní protějšky.