Nezáleží na tom, jestli patříte mezi vášnivé hráče nebo je pro vás notebook základním nástrojem obživy. V obou případech oprávněně očekáváte vysoký výkon a spolehlivost. Dobře si to uvědomuje i společnost NVIDIA. Ta do svých notebooků implementovala již 5. generaci technologie NVIDIA Max-Q, pomáhající optimalizovat výkon zařízení přesně podle vašich potřeb. O co jde?
Co je NVIDIA Max-Q?
Technologii NVIDIA Max-Q můžeme ve skutečnosti označit také jako soubor technologií optimalizujících výkon notebooku pro ideální hodnoty při hraní i při práci. Max-Q k tomu využívá umělé inteligence, přičemž každý z procesů zde má své nenahraditelné místo. Tyto procesy si blíže představíme později. Velmi úzce souvisí s účinností, efektivitou a úsporností notebooku.
Například DLSS může se stejným výkonem buď maximalizovat počet snímků nebo může udržet stejný počet snímků při nižším (úspornějším) využití GPU. V případě desktopu to není tak důležité, ale pro notebooky je to naopak velmi užitečné.
Podstatou NVIDIA Max-Q je, aby byl notebook v maximální možné míře nejen výkonný, ale také tichý a tenký. Díky tomu se z něj stává plnohodnotný společník kdekoliv na cestách. Přirozeně si i Max-Q prošla jistými fázemi vývoje.
Od 4. generace byla do balíčku technologií NVIDIA Max-Q implementována AI, aby byly ještě více efektivnější. Ve 4. generaci (RTX 30) to bylo DLSS 2.0 a v současné 5. generaci (RTX 40) to je DLSS 3.0/3.5.
Postupná vylepšení se dotkly i celkové dostupnosti technologie. Skvělou zprávou je, že NVIDIA Max-Q je dnes dostupná na všech laptopech pracujících s GeForce RTX 40 GPU.
Jaké technologie NVIDIA Max-Q využívá?
Jak jsme si již řekli, Max-Q ve skutečnosti není jedinou technologií určenou ke zlepšení výkonu. Ve skutečnosti zde může probíhat až devět procesů založených na umělé inteligenci. Pojďme si je postupně představit.
CPU Optimizer
Určitě jste se setkali s přímou úměrou, že čím je notebook papírově výkonnější, tím je také energeticky náročnější. Je to přirozené, vždyť výkon vyžaduje „šťávu“. NVIDIA však přišla se zajímavým řešením v podobě optimalizace CPU – nazývá jej CPU Optimizer. Podstata je jednoduchá, spotřeba je v tomto případě rozdělena mezi CPU a grafickou kartu. Pomocí nízko úrovňového rámce přitom dokáže CPU Optimizer Max-Q ovladače grafické karty optimalizovat nejen výkon a spotřebu CPU, ale také jeho teplotu.
Díky spárování nového rámce s optimalizacemi CPU (například stavy hlubokého napájení nebo synchronizací podprocesů ovladačů) jsme svědky významného zvýšení efektivity CPU, jelikož část úloh je přenášena na grafickou kartu. Tento proces je plně automatický a uživatele žádným způsobem neomezuje – naopak umožňuje mu hrát či pracovat rychle, pohodlně a efektivně.
Rapid Core Scaling (rychlé škálování jader)
O tom, že se NVIDIA Max-Q neomezuje jen na pomoc počítačovým hráčům, svědčí i druhý proces z balíčku technologií – rychlé škálování jader vyvinuté speciálně pro tvůrce kreativního obsahu a studenty pracující s aplikacemi nejnáročnějšími na výpočet. Mluvíme například o programech Adobe Premier, Blender nebo Matlab.
Rapid Core Scaling vlastně v reálném čase umožní grafické kartě sledovat požadavky těchto programů a zároveň je také vyhodnocovat. Díky tomu umí RCS přesně spustit jen ta jádra GPU, která potřebuje a ostatní nechá nečinná. Výsledkem je uvolnění výkonu ke spuštění aktivních jader na vyšších frekvencích. To v konečném důsledku přináší až trojnásobně vyšší výkon. A to není rozhodně málo.
Battery Boost
Položme si ruku na srdce a zodpovězme si vlastní otázku: Co je podstatou notebooku na cestách? Většina z nás v tom má zřejmě jasno – výdrž. Naštěstí myslela NVIDIA i na ni. Technologie Battery Boost není v rámci balíčku NVIDIA Max-Q žádným nováčkem a prošla si poctivým vývojem.
Dnes umožňuje Battery Boost umělé inteligenci ovládat celou platformu. Tato zajímavá funkce sleduje a hledá optimální využití CPU spolu s grafickou kartou, zkoumá kvalitu obrazu a zvolenou snímkovou frekvenci. Přidanou hodnotou je, že to vše provádí v reálném čase, takže dokáže na zjištění okamžitě reagovat. No a výsledkem je výdrž baterie prodloužena až o 70 %.
Advanced Optimus
Pamatujete si na časy, kdy bylo potřeba kvůli přepnutí grafických karet celý proces náročně nastavovat v BIOSu? Jsou nenávratně pryč. Doba naštěstí pokročila a současný svět přináší uživatelsky přívětivější technologie – například i Advanced Optimus NVIDIA Max-Q.
Podstatu tohoto procesu už nepochybně tušíte. Advanced Optimus dokáže automaticky přepínat mezi dedikovanou grafickou kartou GeForce a integrovanou grafikou. Uživateli to v konečném důsledku přináší maximální výkon za všech podmínek a také optimalizovanou výdrž baterie. Automatické přepínání mezi grafickými kartami zároveň snižuje latenci systému.
Jak už jistě tušíte, slovíčko „advanced“ (vylepšený, zdokonalený) není v názvu žádnou náhodou. Pravdou je, že NVIDIA Optimus již byla součástí starších generací NVIDIA Max-Q. Dnes však pracuje plně automaticky, navíc umožňuje využívat všech výhod monitorů G-SYNC pro dosažení kvality typické pro počítačové skříňky. Hraní tak bude plynulé a bez jakéhokoli trhání obrazu.
Dynamic Boost 2.0
Pravděpodobně jste si již všimli, že zatímco při některých procesech je procesor notebooku prakticky nečinný, grafická karta doslova „hoří“. Samozřejmě může to být i naopak. Kdysi to bylo způsobeno faktem, že oba komponenty pracovaly samostatně, tedy nezávisle na sobě. NVIDIA se však tuto neefektivitu rozhodla řešit implementováním funkcionality Dynamic Boost. Její první verze byla ještě jednosměrná, ale pátá generace NVIDIA Max-Q řeší vše k maximální uživatelské spokojenosti.
Dynamic Boost 2.0 s umělou inteligencí nyní dokáže automaticky optimalizovat výkon mezi grafickou kartou, pamětí grafické karty a CPU, díky čemuž nabízí ve výsledku vyšší výkon. Celý proces funguje díky sítím umělé inteligence, které v rámci Dynamic Boost spravují napájení na základě jednotlivých snímků. Výkon notebooku je tak neustále optimalizován. Tento proces s sebou přináší také 16% nárůst snímkové frekvence.
Dobrou zprávou je široká dostupnost Dynamic Boost 2.0, podporují jej procesory AMD i Intel. Dostupný je na grafikách GeForce RTX 30 a GeForce RTX 40.
WhisperMode
Smáli se vám někdy vaši kamarádi, že váš notebook „hučí jako helikoptéra“? Pravděpodobně jen nerozuměli tomu, že dobrý výkon vyžaduje také dobré chlazení. Každopádně, posměšky jsou dávno pryč. Díky technologii WhisperMode si vyberete požadovanou hladinu hluku sami a algoritmy se již postarají o to, aby jí bylo dosaženo.
Samozřejmě, nemusíte se obávat žádného přehřátí – správná úroveň teploty zůstává i nadále prioritou, avšak WhisperMode zohledňuje také výkon a rychlost ventilátorů. Pokud toužíte po jejich tišším chodu, systém NVIDIA Max-Q může například snížit snímkovou frekvenci obrazovky.
Resizable BAR
Neustále se zvyšující nároky na rychlost datových přenosů dělají výrobcům počítačových komponent nejednou vrásky na čelech. Potřebují jim totiž přizpůsobit celou jejich koncepci. Společnost NVIDIA se proto ve spolupráci s tvůrci matičních desek rozhodla zpřístupnit technologii Resizable BAR. Jedná se vlastně o pokročilou funkci rozhraní PCI Express umožňující procesoru přistupovat k celé vyrovnávací paměti grafické karty najednou.
Tento krok směřuje ke zvýšení výkonu nejen obecného, ale také v případě náročných procesů – například při renderování či hraní špičkových počítačových her.
Optimal Playable Settings (OPS)
Předposlední technologií z balíčku NVIDIA Max-Q je OPS, tedy jakési vylepšení a konfigurace nastavení grafiky na základě grafické karty, CPU a obrazovky notebooku. Cílem OPS je dosáhnout rovnováhy mezi výkonem a kvalitou obrazu. Podstatou je, že si uživatel může vybrat mezi vyšším FPS nebo grafickou věrností.
Ve hře stačí zvolit možnost „Custom Settings“ a posouvat kurzorem směrem ke grafickému výkonu nebo ke kvalitě. Pokud se rozhodnete pro výkon, Optimal Playable Settings přidá do hry FPS, ale potlačí některé grafické detaily (například věrnost zobrazení stínů). Opačný případ nastane v případě, že budete preferovat dokonalé detaily.
DLSS 3
Technologie NVIDIA DLSS jsme již věnovali samostatný článek, ve kterém jsme si podrobně rozebrali, o co v této AL funkcionalitě jde a proč by rozhodně neměla chybět ve vašem počítači. Dobrou zprávou je, že je také součástí NVIDIA Max-Q, a tedy našich notebooků. A to hned v pokročilé verzi 3.
Díky funkci Frame Generation, která je součástí DLSS 3, dokáže umělá inteligence zabezpečit generování většího počtu snímků, a to při zachování skvělé odezvy díky NVIDIA Reflex. Na grafických kartách RTX řady 40 analyzuje po sobě jdoucí snímky, přičemž pohybová data z akcelerátoru optického toku jí slouží právě k vytváření nových, vysoce kvalitních obrázků.
***
Další články NVIDIA: