0 Kč
×

Jak jde čas s Androidem

28.01.2024

Operační systém Android od Googlu je už mnoho let nejpopulárnějším mobilním operačním systémem, a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Pojďte se s námi podívat na jeho historii, současnost, a snad i budoucnost.

Android

Věděli jste, že mobily a tablety s Androidem aktivně používá několik miliard lidí? A pamatujete si, kdy poprvé začal podporovat dnes už standardní čtečku otisků prstů nebo na doby, kdy ještě mobily s Androidem měly hardwarové klávesnice?

Pojďte se s námi podívat na to, jak jde čas s tímto jednoznačně nejrozšířenějším mobilním operačním systémem.

Historie ještě před Googlem

Operační systém Android máte nejspíš spojený s internetovým gigantem Googlem. To je sice správně, ale historie sahá o kousek dál.

Kalifornskou společnost Android Inc. založili v roce 2003 Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White, a to ještě, bez Googlu. Ten ovšem nadějný startup koupil o pouhé necelé dva roky později a udělal z něj svou dceřinou společnost. Od té doby to šlo s Androidem rychle.

Logo Google
Zdroj: Google

Google měl jako obvykle velké plány. Nešlo mu „jen“ o produkci vlastních zařízení s vlastním systémem, ale o vytvoření celé nové otevřené (open-source) platformy, jakéhosi standardu, na kterém budou založené operační systémy v různých telefonech různých výrobců. Za tím účelem také vznikla Open Handset Alliance, která sdružovala nejen největší mobilní výrobce (Samsung, LG, HTC a další), ale také klíčové hráče v oblasti výroby jejich součástek (například Qualcomm).

V roce 2008 (do ČR se dostal na začátku roku 2009) byl pak představen první smartphone s Androidem: HTC Dream alias T-Mobile G1.

Pár ohromujících čísel

AndroidV roce 2009 se objevilo několik prvních desítek modelů smartphonů s Androidem.

V roce 2010 už byl Android hlavní mobilní platformou.

Aktuálně má celosvětově cca 70% podíl na trhu (zbytek trhu ovládnul Apple se svým iOS, ostatní platformy jsou naprosto minoritní).

Hlavně díky růstu na rozvojových trzích má dnes Android cca 3 miliardy aktivních uživatelů.

Po vrtkavých prvních letech se podařilo rozjet aktualizace, v červnu 2021 byla nejužívanější verzí Android relativně nedávná verze 10.                            
 

A co aplikace?

V oficiálním obchodě Google Play je kolem 3 000 000 aplikací (samozřejmě ne všechno jsou velké, kvalitní, hodnotné aplikace… ale výběr je každopádně velký).

Ročně jich uživatelé stáhnou přes 100 miliard, z čehož cca polovinu tvoří hry.

Nejúspěšnější hry a aplikace z hlediska výdělků vynášejí i sto milionů dolarů ročně.

Zdroje:

Statista (anglicky): Global top Android apps by revenue 2021

android

Od skromných začátků ke kapesnímu počítači

Výborný přehled toho, co přinesly jednotlivé verze Androidu, nabízí například Wikipedie. My sem samozřejmě nebudeme přepisovat celé tabulky, ale vybrali jsme pro vás několik zajímavostí, které si zaslouží pozornost či komentář.

Verzí je každopádně celkem 12, v době psaní tohoto článku se chystá speciální „podverze“ 12L pro zařízení s velkým displejem, a dá se očekávat, že nové upgrady budou vycházet i v dalších letech.

Také ještě hned v úvodu této kapitoly připomínáme, že mluvíme o „čistém Androidu“, tedy základu, na který různí výrobci přidávají různé své nadstavby (například Samsung se svým OneUI) nebo který si upravují a rozšiřují podle potřeby. A je logické (a dovolíme si i hodnotit, že správné), že Google někdy populární funkce přebírá do základu. Pokud byste tedy v seznamu novinek, například u verze 12, viděli screenshoty s možností posouvat obrazovku a zachytit celý, i scrollovaný obsah, tak jde o funkci, kterou doteď nabízel třeba Samsung ve svém OneUI, ale nově půjde o standardní výbavu Android.

 

A co tedy přinesly nového jednotlivé verze?

Android 1.0

Když srovnáme dnešní Android s první verzí, je to téměř jako srovnání starých Wndows 95 a nejnovějších „jedenáctek“.

Základem, který bychom zmínili, je vynikající podpora služeb Google. Synchronizovaly se vám kontakty, e-maily (Gmail), kalendář, chaty (tehdy Google Talk), bylo možné sledovat YouTube, využívat mapy včetně StreetView… Navíc jsme měli k dispozici plnohodnotný internetový prohlížeč včetně podpory karet (více otevřených stránek najednou). A k tomu samozřejmě systém plně podporoval telefonní funkce a přejal to, co podporovaly i „hloupé“ telefony tehdejší doby, tedy základní podporu fotoaparátu, základní aplikace (kalkulačka, budík...).

To hlavní ale byla od počátku podpora obchodu s aplikacemi, možnosti stáhnout a doinstalovat aplikace od vývojářů z celého světa. Předchůdce Obchodu Google Play se jmenoval Android Market a začal se velmi rychle plnit.

T-Mobile G1

T-Mobile G1 byl první telefon s Androidem (a ještě hardwarovou klávesnicí).


Android 1.1

Jak už napovídá název, nešlo o hlavní verzi, ale hlavně o opravu chyb z 1.0. Z novinek snad zmiňme jen podporu ukládání e-mailových příloh.

 

Android 1.5 (Cupcake)

První z Androidů, který se jmenoval po sladkosti, přinesl například softwarovou klávesnici (první telefony měly hardwarovou, fyzickou). Také jste už mohli pořizovat videa, a dokonce je i přímo nahrávat na YouTube.

 

Android 1.6 (Donut)

Opět šlo spíše o méně vylepšení, ale systém se rozhodně posunul vpřed. Uživatele mohl potěšit vylepšený Android Market, vylepšené nativní aplikace (např. fotoaparát) i podpora lepšího hardwaru (např. jemnějších displejů) a celkové zrychlení systému.

android

Android 2.0/2.1 (Eclair)

Druhá hlavní verze, pojmenovaná podle mňamózního francouzského dezertu, je upřímně z pohledu seznamu novinek trochu nudná. Zajímavá vylepšení se ale najdou, například podpora HTML5, blesku a digitálního zoomu u fotoaparátu. Důležitější, i když pro běžného uživatele asi méně „atraktivní“, však byla mnohem lepší optimalizace a podpora klíčových nových technologií (jmenovitě Bluetooth 2.1).

 

Android 2.2 (Froyo) a 2.3/2.4 (Gingerbread)

Na verze Frozen Yoghurt (mražený jogurt) a Gingerbread (perníček) z roku 2010 si možná spousta z vás vzpomene, protože tehdy už byl Android stálicí, nešlo o nic experimentálního, nového, „pro geeky“. A vy jste tak mohli přijít třeba k nám do DATARTu, chtít si koupit nový telefon a odejít právě s Androidem.

Co byste řekli na některé z nových funkcí, které jsou pro nás dnes samozřejmostí? Myslíme například možnost vytvořit Wi-Fi hotspot nebo podporu NFC (tehdy ale dotykové placení nebylo běžné ani v obchodech, natož abyste si nahráli do mobilu kreditku jako dnes). Přibyla samozřejmě také podpora více fotoaparátů, více senzorů, spousta optimalizací, nové volby v nastavení apod.

 

Android 3.0/3.1/3.2 (Honeycomb)

Honeycomb (plástev medu) byl zase o něco hezčí, lépe si poradil s velkými obrazovkami, přinesl nový prohlížeč, podporu videohovorů a zvýšil produktivitu díky vylepšenému systému multitaskingu.

 

Android 4.0–4.0.4 (Ice Cream Sandwich)

Zmrzlina v oplatce (chcete-li „ruská zmrzlina“) z roku 2011 přinesl například odemykání obličejem nebo zachycování panoramat. Opět se také dočkaly vylepšení mnohé interní aplikace a celý systém trochu uživatelsky „zpřívětivěl“.

Android

 

Android 4.1/4.2/4.3 (Jelly Bean) a 4.4 (KitKat)

Možná si vzpomenete, jak majitelé Androidů s nadšením zkoušeli vytvářet „sférické fotografie“, tedy 360° snímky. I to byla jedna z uživatelsky zajímavých novinek verzí „želé fazolky“ a KitKat, stejně jako například podpora více účtů a kosmetická UI/UX vylepšení.

                                                                 

Android 5.0/5.1 Lollipop

Google Android 5Dostáváme se k velmi významné verzi (lízátko). Zaprvé představil Google stylový, elegantní, nový vzhled „material design“, který posunul Android do moderní éry. A to není všechno z významných novinek.

Lepší notifikace (upozornění), úsporný režim, možnost vymazání odcizeného telefonu, podpora Dual SIM… Je vidět, že jsme v roce 2015 – funkčně se totiž pomalu dostáváme do podoby mobilů, jak je známe dnes.

 

Android 6.0 (Marshmallow)

Kromě „neviditelných“ vychytávek v optimalizaci, které se projevily na lepší výdrži, přinesla šestá verze dva prvky, které jsou dnes 100% standardem: podporu USB Type-C a podporu snímačů otisků prstů.

Pamatujete Google Nexus S, jednu z prvních androidích „vlajkových lodí“?

 

Android 7.0/7.1 (Nougat)

Google Android 7Nejspíš nejde o funkci, kterou byste používali neustále, ale možnost zobrazit na telefonu dvě okna vedle sebe se může velmi hodit. I proto jsme ji vybrali jako hlavní novinku, kterou zmíníme u čistého Androidu 7.0.

Až příště budete na půlce displeje procházet e-shop a na druhém debatovat v chatu s kamarádem ohledně nákupu, vzpomeňte si, že před rokem 2016 šlo o vychytávku jedině v nadstavbách výrobců.

 

Android 8.0/8.1 (Oreo)

Google Android 8Mezi neviditelné změny (leč s reálným dopadem) patří značně vylepšená architektura samotného systému, díky které mohou výrobci snáze zajišťovat aktualizace. Ty byly dlouho Achillovou patou Androidu, takže jde o zásadní zlepšení.

Z dalších novinek vyberme zdokonalené notifikace, podporu kodeků vysoce kvalitního audia nebo až 2× rychlejší spuštění v porovnání s předchozí verzí.

 

Android 9.0 Pie

Devátá verze přejímá hodně vylepšení z nadstaveb výrobců. Lepší jsou možnosti rychlého spuštění, notifikace… Přibylo několik funkcí, které možná nutně nevyužije stereotypní „babička“, ale pokročilí uživatelé je ocení – například různá vylepšení různých režimů „Nerušit“.

Samsung Galaxy S21

Tušili jste před pouhými deseti lety, že mobily dnes budou vypadat takto?

Android 10

Už nesladký, nedezertový Android 10 z roku 2019 sledoval aktuální trendy (myšleno v dobrém) a zaměřil se kromě nového designu zaprvé na bezpečnost uživatelů, například na oprávnění aplikací, a zadruhé na usnadnění každodenního života – například na možnosti rychlého sdílení s oblíbenými kontakty přes vybrané aplikace.

Velmi praktickou vychytávkou je také to, co znáte z různých nadstaveb, a sice tmavý/noční režim, který prostředí telefonu zbarví do tmavých odstínů, které šetří vaše oči (a v závislosti na technologii displeje mohou šetřit i baterii).

MIUIZ nadstaveb (na obrázku MIUI od Xiaomi) už Noční režim můžete znát déle.

Z nadstaveb (na obrázku MIUI od Xiaomi) už Noční režim můžete znát déle.

Android 11

Android už vlastně všechno umí, takže je čas na „cool“ vychytávky (opět myšleno v dobrém). Chatovací aplikace nyní můžete zobrazovat v „bublinách“, jež možná znáte z Facebook Messengeru. Hráči, autoři návodů, ale koneckonců i jakýkoli běžný uživatel ocení možnost nahrávat obrazovku. V rámci ochrany soukromí můžete aplikacím udělovat oprávnění jen jednorázově. A zmiňme také podporu bezdrátového Android Auta u zařízení s podporou 5GHz Wi-Fi.

Je to nějaká šokující, na první pohled zřejmá revoluce? Asi ne, ale tato a další drobná vylepšení vám mohou zlepšovat život každý den.

 

Android 12/12L

Android 12 (a připravovaná verze 12L pro zařízení s velkou obrazovkou) potěší například jíž výše zmíněnými screenshoty celé (posouvané) obrazovky, snadnějším sdílením Wi-Fi, režimem ovládání jednou rukou apod. Velmi užitečný je indikátor aktivního mikrofonu a fotoaparátu, který by měl uživatelům pomoci chránit jejich soukromí, potažmo rovnou jejich kybernetickou bezpečnost.

A nezapomínejme na nový design „Material You“, který přizpůsobuje celé prostředí a jeho barevné vyznění přímo vašim konkrétním požadavkům, vkusu a aktuálnímu nastavení (např. tapetě).

 

Android 13

Jak jde čas s Androidem

Android 13 vyšel 15. srpna 2022 a oproti předešlým verzím přinesl početné novinky. Začal zobrazovat počet spuštěných aplikací ve spodní části notifikačního panelu, ke správě se tak uživatelé mohou dostat jediným kliknutím. Změny nastaly také ve zjednodušení schvalování notifikací aplikací přes podporu oprávnění pro notifikace, které vás v Androidu 13 samy vyzvou na kontrolu. Avšak jednou z největších novinek je možnost nastavení jazyku pro jednotlivé aplikace (nejsou ale podporované všechny) a nová obrazovka, jež zobrazuje podporované aplikace, ve kterých si uživatel může jazyk změnit na jiný.

V Androidu 13 si uživatelé mohou přehazovat pořadí aplikací v rozdělené obrazovce, dostal nový přepínač povolení zvuku Bluetooth LE, který je možné zapnout, pokud zařízení podporuje LE Audio. Uživatele potěšilo i „clear calling“, v překladu „čisté volání“, jež omezuje zvuky na pozadí při telefonování přes mobilní síť.

 

Android 14

Android 14 má vylepšenou výdrž baterie. Google upravil systém zpracovávání úloh na pozadí, stahování a odesílání údajů, díky čemuž mohou mít uživatelé lepší výdrž zařízení. Změny týkající se baterie tímto nekončily, do nabídky s informacemi o stavu baterie se vrátily údaje o čase rozsvícené obrazovky od posledního úplného nabití. 

Novinkou v Androidu 14 je také zvětšení písma na až 200 % s nelineárním škálováním, jenž zabezpečuje, že text bude stále dobře čitelný i s takto velkým písmem. Jde o funkci, která má pomoct lidem se zrakovým postižením. Další funkcí, která by měla pomoci osobám s handicapem, je možnost zapnout si blikání přisvětlovací LED diody nebo blikání obrazovky na upozornění o přijatých oznámeních. Uživatel si může nastavit i barvu.

Jak jde čas s Androidem

Androidu 14 nechybí ani vylepšené přizpůsobování widgetů, balíčků ikon a podobně. Nově si mohou uživatelé v porovnání s Android 13 přizpůsobit zamknutou obrazovku mnohem precizněji. Součástí této novinky jsou také 3 nové způsoby vytváření vlastních tapet. Majitele Androidu 14 potěší i fotky v nativním Ultra HDR – podporuje 10bitový HDR, tedy i bohatší barvy pro HDR displeje. Tento nový formát je celkově zpětně kompatibilní s běžným JPEG, takže pokud Ultra HDR fotografii zobrazíte na displeji, který HDR nepodporuje, zobrazí se ve standardním rozsahu.

Změny nastaly také v instalování aplikací, jež jsou z neznámých zdrojů nebo které necílí minimálně na API 23 (Android 5.1). Tímto způsobem Google zaručí ochranu vašeho zařízení, protože starší aplikace nejsou tak dobře zabezpečené jako ty nové, čímž vás ochrání před malwary a jiným nebezpečím. Krok vpřed nastal také v omezení přístupu k fotografiím a videím, dosud mohli uživatelé aplikacím souhlas na přístup k fotografiím a videím schválit nebo zamítnout. S Androidem 14 si můžete vybrat konkrétní soubory, ke kterým bude mít aplikace přístup zakázaný/povolený.

Galaxy Z Fold3

Dnes se na trhu objevují mimo jiné skládací telefony s obřími displeji. I na ty bude Android 12L připravený.

Nadstavby nabízejí víc

Dřív to s nadstavbami výrobců bývalo… rozporuplné. Fajnšmekři toužívali po čistém Androidu, což je to, co jsme popisovali v odstavcích výše.

Po letech se ale trh vyprofiloval, ustálil a velcí hráči už nabízejí kvalitní software s kvalitním prostředím, ať už jde o zmíněné OneUI od Samsungu, nebo například MIUI od Xiaomi. V každém případě můžete většinou počítat s chytrými funkcemi navíc, což jsou právě ty, které (pokud se osvědčí) občas převezme Google v další „čisté“ verzi svého systému.

 

Zdroje:

Budoucnost ve velkém ekosystému

Nechceme si tu hrát na expertní prognostiky, ale už ze zkušeností s nadstavbami a také z obecné situace „na trhu s elektronikou a technologiemi“ se dá odhadovat, co by nás mohlo čekat v budoucnu.

Android začal sklízet úspěchy i na televizorech (Android TV), ale drží si trend i na hodinkách (Android Wear). Zároveň je díky své otevřenosti univerzální, takže ho mohou používat – obvykle ve značně omezené formě – také například výrobci chytrých spotřebičů.

Předpokládali jsme, že se zlepšováním operačního systému Android si budou majitelé Android užívat čím dál lepší propojení chytré domácnosti a spotřebičů. Tento předpoklad se podle nás celkem vydařil, protože smartphony jsou čím dál víc propojené se součástmi chytré domácnosti. Telefon bude komunikovat s chytrou domácností, s vaším stolním počítačem, laptopem i veškerým elektronickým příslušenstvím. A to jednoduše – tak, aby to zvládal každý, „nativně“ v základní aplikaci, nejen geek s tisícovkou speciálně naprogramovaných softwarů. V tomhle ohledu očekáváme i nadále posuny vpřed.

Druhým trendem podle nás bude to, co už nakousnul Android 14 – personalizace. I díky umělé inteligenci a strojovému učení bude Android čím dál víc přizpůsobený konkrétnímu uživateli, a to nejen graficky/designově, ale také funkčně. Zároveň očekáváme, že se zabezpečení, případně ještě výdrž baterie, bude v budoucnosti vylepšovat, jak jsme mohli vidět také v minulosti.

Ať už jsme se trefili v těchto konkrétních odhadech, nebo ne, sázíme na to, že bude mít systém od Googlu ještě mnoho let úspěch.

 

Jak jde čas s Androidem

Jak jde čas s Androidem

Další aktuality

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

5 důvodů, proč chtít americkou lednici LG

Když kapacita stávající lednice nestačí, je čas poohlédnout se po prostornějším spotřebiči. Může jím být moderní americká lednice od LG, která nabízí nejen elegantní design, ale i mnoho užitečných fun...... Celý článek
Jak vybrat outdoorovou kameru?

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Ať už jste opravdu extrémní sportovci (kteří skáčou na lyžích z vrtulníku apod.), nebo si jen chcete zvěčnit „obyčejný“ výlet na kole, oceníte akční kameru. O čem se dočtete: Kvalita obra...... Celý článek
Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Recenze: Insta360 X4 - 360° radosti

Výlety, skok padákem, projížďka autem nebo jen rodinná dovolená? To vše bychom si přáli zachytit v prvotřídní kvalitě a akční kamera Insta360 X4 nám hodlá toto přání splnit. Oproti předchozí řadě bodu...... Celý článek
Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Jak (vy)čistit indukční varnou desku?

Čištění indukční varné desky je mnohem jednodušší než čištění plynového sporáku. Na hladké ploše bez záhybů a vystouplých míst se však i tak objevují skvrny po mastnotě, zbytky potravin a čas od času ...... Celý článek
Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Chytré brýle Ray-Ban Meta: Druhá generace a její vylepšení

Nové chytré brýle Ray-Ban Meta zaujmou hned několika způsoby. Na rozdíl od brýlí na virtuální realitu jsou skvělým doplňkem při běžném nošení a v mnoha směrech zastoupí chytrý telefon. Pokud jste rádi...... Celý článek