0 Kč
×

Rozšířená a virtuální realita: Jak tyto technologie mění náš svět?

14.09.2023

Technologie 21. století dokáží fascinovat, ale nejednou i zamotat hlavu. Obzvlášť těm, kteří vyrůstali bez moderních počítačů a nejvýkonnějších chytrých telefonů. Slyšeli jste už o výrazech virtuální a rozšířená realita? O co jde, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se v definicích nezamotat?

Rozšířená a virtuální realita

Co je virtuální realita (VR)?

Rádi byste si zahráli hru jako z jiného světa? Případně byste se chtěli podívat na místa, která jste fyzicky nikdy nenavštívili? Není to žádné sci-fi, je to realita. Konkrétně virtuální. Zjednodušeně můžeme říci, že virtuální realita (označována také jako VR) představuje něco jako počítačovou simulaci. Nemá nic společného s tím, co právě děláte a kde se nacházíte.

Počítačem generovaný 3D obsah vás díky tomu může ve vteřině přenést na ta nejexotičtější místa planety, případně si můžete užít zápal boje v zajímavé videohře. S VR dokážete zpravidla interagovat pomocí hlasu či pohybu a gest. Právě na základě způsobu interakce přitom rozlišujeme imerzivní a neimerzivní virtuální realitu. Typickým příkladem imerzivní virtuální reality jsou brýle, které uživateli umožňují plně se ponořit do virtuálního světa. Naopak neimerzivní technologie využívá k interakci externí prvky, například klávesnici a myš.

Rozšířená a virtuální realita

Kde se virtuální realita využívá?

Nejtypičtějším příkladem využití virtuální reality jsou videohry. Jejím prostřednictvím se hráč dokáže naplno ponořit do herního prostředí a sžít se tak se samotným herním titulem.

Další oblastí, ve které se virtuální realita využívá, je výuka a vzdělávání. Poskytuje možnost simulovat různé situace a prostředí bez reálných rizik. Například letecké simulátory umožňují pilotům trénovat v bezpečném prostředí bez ohrožení životů a majetku. Stejně tak lze vytvářet simulace pro studenty medicíny, kde se mohou naučit chirurgické techniky bez rizika.

Rozšířená a virtuální realita

V oblasti obchodu a marketingu může virtuální realita poskytnout zákazníkům jedinečné zážitky a produktové ukázky. Příkladem může být virtuální prohlídka nemovitosti nebo virtuální zkouška oblečení před jejich koupí. Tyto technologie pomáhají firmám zvýšit zákaznickou spokojenost a zefektivnit procesy prodeje.

V oblasti zdravotnictví se virtuální realita využívá k rehabilitaci pacientů, tréninku zdravotnického personálu, ale i jako prostředek ke zmírnění bolesti a strachu. Pacienti mohou absolvovat virtuální cvičení, která pomáhají při zotavování z úrazů nebo operací, zatímco zdravotničtí pracovníci mohou zkoušet a zdokonalovat své schopnosti v simulovaných situacích.

A v oblasti designu a architektury umožňuje virtuální realita designérům a architektům vytvářet a prezentovat své nápady v trojrozměrné formě, což může vést k lepším a efektivnějším návrhům.

Rozšířená a virtuální realita

Co jsou brýle na virtuální realitu?

Ptáte se, co to vlastně VR brýle jsou? Nazvat je můžeme i jako „brýle budoucnosti“. V základním balíčku dostanete náhlavní soupravu pracující se dvěma smysly – zrakem a sluchem. Nejenže vidíte, co vám brýle promítají, ale často je prostřednictvím integrovaných reproduktorů reprodukován také zvuk či melodie.

Moderní brýle na virtuální realitu posouvají zážitek z nové technologie ještě o level výše. Výjimkou už dnes nejsou ani zařízení reagující na pohyb očních zornic. Zajímavým bonusem je také haptická odezva – díky ní provádějí VR brýle nejrůznější úkony na základě intenzity zatlačení ovládacích prvků.

3D brýle pro virtuální realitu

Jak vybrat brýle pro virtuální realitu?

Při výběru VR brýlí je třeba sledovat několik podstatných parametrů. Vždy se však musíte odrazit od způsobu jejich konektivity. Nejzákladnější jsou VR brýle k chytrému telefonu. Mobilní telefon jednoduše vložíte do těla zařízení a obsah se vám bude zobrazovat na jeho displeji. Dejte si však pozor na dostatečné rozlišení displeje vašeho telefonu. Nezanedbejte ani přítomnost technologií jako gyroskop a akcelometr, díky kterým se vám bude obsah zobrazovat správně.

Brýle na virtuální realitu si můžete připojit také k počítači. V takovém případě je jejich využití mimořádně široké. Mírně omezujícím se však stává výkon samotné počítačové sestavy. Jednoduše řečeno – brýle dokáží jen to, co jim počítač dovolí. Nebojte se tak investovat do dostatečně výkonných komponent, zejména grafické karty.

Rozšířená a virtuální realita

Natrefit můžete i na virtuální brýle určené ke spojení s herní konzolí. Tady je úmysl poměrně jasný – nabídnout hráčům úplně jiný pohled na jejich oblíbené herní tituly.

Co je rozšířená realita (AR)?

Rozšířená realita od té skutečné až tak daleko nemá. Naopak můžeme říci, že se s ní v jistém smyslu protíná a je její nástavbou. Rozšířená realita využívá různé virtuální prvky, kterými jisté jevy popisuje, vysvětluje či zdůrazňuje. Můžeme říci, že reálný svět v jistém smyslu obohacuje a rozšiřuje.

Na rozdíl od virtuální reality, kde se k prohlížení obvykle používají speciální brýle, rozšířená realita žádná taková zařízení nepotřebuje. Díky tomu je využití rozšířené reality mnohem širší – setkáme se s ní na počítači, ve smartphonu i v navigaci.

Rozšířená a virtuální realita

Kde se rozšířená realita využívá?

S rozšířenou realitou jste se mohli setkat např. při plánování rekonstrukce domácnosti. S použitím speciálních aplikací vám stačí vyfotit si místnost chytrým telefonem a virtuálně do ní přidat konkrétní sedačku, skříň či zkusit si vymalovat stěny libovolnou barvou.

Jedním z nejvýraznějších sektorů, kde se AR využívá, je zábavní průmysl. AR přináší jedinečné zkušenosti ve videohrách a mobilních aplikacích, kde se digitální prvky integrují do reálného světa. Takhle vytváří interaktivní a zábavné prostředí pro uživatele.

Rozšířená a virtuální realita

Rozšířená realita pomáhá také řidičům. Na rozdíl od tradičních 2D map jsou ty s rozšířenou realitou přehlednější a jednodušší k pochopení. Typickým příkladem je zobrazování směrových značení a dopravních značek na konkrétním úseku zobrazované cesty.

Další zajímavou oblastí je vzdělávání a výuka. Učitelský přístup se díky AR posouvá na nový level. Tato technologie umožňuje studentům vidět a interagovat s komplexními učebními materiály ve 3D formátu, což přispívá k lepšímu porozumění a zapamatování učiva.

Rozšířená a virtuální realita

Když si to shrneme, rozšířená a virtuální realita se využívají v mnoha sférách a jejich potenciál je obrovský. Mohou nám přinést nové možnosti a zlepšit kvalitu života v mnoha oblastech. Chcete-li si vyzkoušet virtuální realitu, speciální VR brýle najdete i u nás v DATARTu.
 

Chcem 3D brýle

Další aktuality

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Společnost HONOR na českém trhu představila tři zbrusu nová zařízení z řady 200. Zatímco nejnižší model zaujme svou velmi příznivou cenovkou, vlajková loď nabídne pokročilé technologie, funkce a špičk...... Celý článek
Jak vybrat napěňovač mléka?

Jak vybrat napěňovač mléka?

Jak si připravit lahodné cappuccino, caffè latte či latte macchiato s nadýchanou, hustou a jemně krémovou pěnou, pokud nemáte doma kávovar s mléčným řešením? Stačí si pořídit kvalitní napěňovač mléka ...... Celý článek
Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Moderní technologie už zabrousily i do našich kuchyní. Ptáte se jak? Skrze kuchyňský robot Bosch MUMS6ZS00. My jsme ho pro vás otestovali a zjistili, jak si poradil s bílky či kynutým těstem. Více se ...... Celý článek
Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Hledáte tipy na to, co sledovat na Netflixu? Pojďme se podívat na celkem 7 reality shows, které se mohou právem zařadit k těm nejúspěšnějším. V našem výběru si na své přijdou jak milovníci vztahových ...... Celý článek
LG představuje QNED televizní novinky 2024

LG představuje QNED televizní novinky 2024

Ponořte se do obrazu s neuvěřitelně pestrými a sytými barvami na nových QNED televizích značky LG. Technologie QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a nabízí vyvážené zobrazení barev i dokonale...... Celý článek