Zahradní grilování neodmyslitelně patří k létu stejně jako koupání nebo opalování. Grilovat lze ledaco od zeleniny a ovoce, přes sýry až po houby. Mezi nejoblíbenější grilované pochoutky však patří maso. Právě na něj se v článku zaměříme. Poradíme vám, které maso je na grilování nejlepší, jak jej správně naložit, aby bylo chutné a šťavnaté a těšit se můžete také na recept na skvělé hovězí burgery.
Základem je dobrý gril
V první řadě se rozmyslete, k jakému účelu budete gril využívat. Zdali jej chcete na zahradu, na terasu či domů do kuchyně. Také si ujasněte, pro kolik osob budete grilovat. Jinou velikost grilu využije mladý pár a jinou zase velká rodina. Většina grilů využívá tři základní zdroje energie – plyn, elektrika nebo dřevěné uhlí. Je jen na vás, jaký gril zvolíte. Rozdíl je v jejich pořizovací ceně. Plynové grily seženete od 2 000 Kč, elektrické již od 1 000 Kč a klasické grily na dřevěné uhlí pořídíte už od pár set korun.
Nejvhodnější maso na gril
Aby bylo ugrilované maso opravdu dobré, je nutné vybrat správný typ masa. Výborně se na grilování hodí masa minutková. Nebojte se také použít prorostlejší kousek. Bude chutnější, šťavnatější a maso nebude vysušené. Z hovězího masa volte nejlépe steaky z mladého býka nebo svíčkovou. Z vepřového masa je výborná panenka, vedle ale nešlápnete ani s krkovičkou či kýtou. Z kuřecího zkuste prsní nebo stehenní řízky. Vyzkoušejte například náš recept na grilované krůtí steaky s bylinkami.
Hovězí steak by měl mít výšku ideálně 3 cm, u ostatních druhů masa stačí, když budou vysoké cca 1,5–2 cm.
Chce zkusit změnu? Napíchejte maso na špejli, doplňte různou zeleninou, anglickou slaninou a udělejte si klasické špízy. Zkusit můžete také různé klobásky či uzeninu. Vybírejte ty s vysokým obsahem masa. Jsou sice dražší, ale věřte, že na chuti to poznáte. Výborné jsou např. bílé grilovací klobásy. Není nutné je před grilováním nijak dochucovat, jen si dejte pozor, abyste je nedali na příliš rozpálený rošt, mohly by vám popraskat.
Nejlepší marinády na gril
Vězte, že opravdu dobré a kvalitní maso žádnou marinádu nepotřebuje. Úplně vám postačí čerstvě namletá mořská sůl a barevný pepř. Pokud přeci jen chcete maso naložit do marinády, udělejte si domácí, nekupujte už marinované maso z obchodu. Většinou bývá plné soli a jak už víme, sůl z masa vysaje veškerou šťávu.
Maso si naložte ideálně den předem, nejpozději však dvě hodiny před samotným grilováním a dejte odležet do lednice. S olejem v marinádě buďte opatrní. V případě, že ho použijete moc, bude kapat do grilu, maso se začne připalovat a budou na něm vznikat nebezpečné karcinogeny.
3 tipy na skvělé domácí marinády:
- Bylinková - smíchejte lžíci olivového oleje, rozmačkaný stroužek česneku, šťávu z jedné půlky citronu a směs bylinek (rozmarýn, tymián).
- Hořčičná - smíchejte lžíci slunečnicového oleje, dvě lžíce plnotučné hořčice, rozmačkaný stroužek česneku a lžíci grilovacího koření.
- Medová - smíchejte lžíci rostlinného oleje, dvě lžíce medu, dvě lžíce dijonské hořčice, rozmačkaný stroužek česneku a šťávu z půlky citronu.
Jak rozpálit gril na uhlí
Vlastníte-li gril na uhlí, jeho dokonalé rozpálení může trvat i hodinu. Gril je připraven v okamžiku, kdy se z něj přestane kouřit a uhlí má popelavou barvu. K rozpálení grilu můžete využít i komínkový podpalovač, který celý proces urychlí. Grilujte nejlépe na dřevěném uhlí nebo briketách z dřevěného uhlí. Na podpalování můžete použít obyčejné sirky, tuhé nebo tekuté podpalovače.
Jdeme grilovat
Maso vkládejte na gril vždy s mírnými rozestupy, aby se dobře propeklo ze všech stran. Každý plátek masa dejte nejdříve na střed grilu, kde je největší žár, ať se zatáhne. Pak maso přesuňte na okraj grilu a dogrilujte dle potřeby. Vepřové a hovězí maso potřebuje obvykle 10-15 minut (tedy 5-7 minut z každé strany), kuřecímu masu stačí o něco méně. Záleží však nejen na typu grilu, ale také na typu a velikosti masa.
Míru propečení zjistíte jednoduše prstem. Méně propečené maso je měkčí a neklade odpor, propečenější kus je na omak samozřejmě tvrdší. Během grilování maso průběžně otáčejte, aby se propeklo z obou stran. Pro obracení masa používejte grilovací kleště nebo pinzetu, nepíchejte do něj klasickou vidličkou. Vytekla by z něj veškerá šťáva. Na trhu existují také šikovné grilovací sady nářadí, takže budete mít všechny potřebné nástroje hezky pohromadě.
Vhodné přílohy
Ke grilovanému masu můžete jako přílohu zvolit téměř cokoli od zeleniny, pečiva až po různě upravené brambory. Zeleninu podávejte buď čerstvou, grilovanou nebo si připravte domácí zeleninový salát. Z pečiva se k masu výborně hodí klasický čerstvý chléb nebo bageta.
Pokud máte rádi brambory i ty budou skvělou volbou. Zkuste je lehce osolit, posypat mletým kmínem a drceným rozmarýnem, zakápněte olivovým olejem a vložte do trouby. Uvidíte, jak se po nich zapráší.
Doporučujeme vám se inspirovat u dalších receptů na zdravé grilování.
Recept na hovězí burger
Na 4 burgery budete potřebovat:
- 500 gramů hovězího mletého masa
- 3 stroužky česneku
- tymián
- lžíce plnotučné hořčice
- sůl, pepř
- kečup
- majonéza nebo tatarská omáčka
- červená cibule nakrájená na kolečka
- rajče nakrájené na plátky
- plátkový sýr (nejlépe čedar)
- libovolný mix listových salátů
- 4 housky na burgery
Postup:
Ve větší míse smíchejte maso, tymián, plnotučnou hořčici, vymačkaný česnek, sůl a pepř. Následně z této směsi tvarujte větší karbanátky, které pokládejte na rozpálený gril. Z každé strany karbanátky opékejte cca 4 minuty. Připravte si bulky na burgery. Ty můžete buď koupit v obchodě nebo se pustit do výroby domácích. Tak či tak bulky před servírováním položte na půl minuty na gril, aby se lehce opekly.
Jakmile jsou bulky opečené, potřete spodní část bulky majonézou nebo tatarkou, dejte vrstvu salátu, na salát položte grilované maso, obložte plátkem čedaru, který se díky teplu z masa krásně rozteče. Následně ještě potřete kečupem, ozdobte plátkem rajčete a nakrájenou cibulí a burger přiklopte. Dobrou chuť!