V nadcházejících chladných měsících bude patřit vytápění mezi ty významnější výdaje rodinného rozpočtu. Správným temperováním a nastavením vašeho termostatu můžete nemálo ušetřit na účtech za energie, aniž byste obětovali komfort nebo pohodlí. V tomto článku se zaměříme na to, jak optimálně nastavit teplotu v bytě, jak fungují různé typy termostatů, a jak docílit efektivního vytápění při zachování tepelného komfortu.

Typy termostatů
Se snadnou regulací teplot v jednotlivých místnostech vám pomůže termostat, vybrat si můžete z několika typů.
Tím prvním je obyčejný mechanický termostat. Jeho velkou předností je opravdu jednoduché ovládání, nabízí většinou jen regulaci teploty a denní nebo noční režim. Bohužel postrádá jakékoliv chytré funkce, které by přinesly úsporu.
Pokročilejší funkce nabízí programovatelný termostat. Ten bývá oproti mechanickému termostatu vybaven displejem a umožňuje nastavit topení podle týdenního plánu. Můžete zvolit různé časy a teploty pro každý den. Navíc nabízí pokročilejší funkce, jako je režim dovolená, ochrana před zamrznutím (při vypnutí) nebo nastavení hystereze (teplota, při které termostat znovu spíná).

Posledním typem je chytrý termostat. Ten ovládá všechny zmíněné funkce, ale zároveň nabízí celou řadu výhod, na které můžete u tradičních termostatů zapomenout. Tou první je vzdálený přístup pomocí mobilní aplikace. Teplo domova budete mít pod neustálou kontrolou, a to včetně důležitých analýz a typů pro úsporu energií. K mobilní aplikaci se většinou pojí i možnost integrace termostatu do chytré domácnosti. Například zaznamená-li termostat v létě vysokou teplotu v bytě, sám zatáhne venkovní žaluzie.
Pro efektivní regulaci teploty chytrý termostat nezohledňuje jen aktuální teplotu ale i předpověď počasí. Chytrý termostat může ohlídat nejen teplotu, ale i celkovou kvalitu vzduchu jako vlhkost nebo koncentraci CO₂.

Nastavování časových intervalů vám může usnadnit i využití GPS ve vašem telefonu. Jakmile chytrá domácnost (termostat-telefon) zaznamená, že se blížíte domů, vyhřeje váš domov na požadovanou teplotu. Všechny tyto funkce vedou k další úspoře energií a odlehčení starostí.
Jak nastavit termostat
Pro efektivní využívání termostatu je důležité dodržování několika zásad:
- Správné umístění: Termostat umisťujte do místnosti, kde se nejvíce pohybujete, standardně to bývá obývací pokoj. Termostat připevněte asi do výšky očí. Vyhněte se místům blízko zdroje tepla (krb, radiátor) nebo naopak oknům a nezatepleným obvodovým zdem. Nevhodné umístění může zkreslovat měřenou teplotu a termostat pak může špatně spínat.
- Časové intervaly: Pro další úsporu energie s pokojovým termostatem je klíčové správné nastavení časových intervalů podle denního režimu domácnosti. Důležité je zvážit, kdy vstáváte, odcházíte z domu a vracíte se zpět. Například v pracovní dny, kdy se vracíte domů později, není nutné v bytě po celou dobu udržovat vyšší teplotu. Správně nastavený termostat dokáže byt vyhřát těsně před vaším návratem.
- Optimální teploty: Nastavte teplotu pro jednotlivé místnosti podle jejich využití.

Jaká je ideální teplota v bytě
Každá místnost v bytě má jinou optimální teplotu, a tu můžete nastavit právě pomocí vašeho pokojového termostatu.
V obývacím pokoji, kde trávíte většinu času, je ideální teplota mezi 20 a 22 °C. V ostatních místnostech je to většinou méně.
V ložnici se doporučuje, jako ideální teplota na spaní, rozmezí mezi 16 až 18 °C. Zatímco tělo je v teple pod přikrývkou, hlava je vystavena chladu, čímž dochází k lepšímu prokrvení mozku a lepší regeneraci těla.
V kuchyni, kde se při vaření a pečení nezastavíme, se ideální teplota pohybuje okolo 18 °C. Tepelnému komfortu v kuchyni napomáhá i zbytkové teplo např. z trouby.
Tím nejteplejším prostorem v celém bytě by měla být koupelna, kde se doporučuje udržovat 24 °C.
V místech, ve kterých se příliš nezdržujete, jako jsou chodby nebo schodiště, plně postačí teplota přibližně 15 °C.

Další tipy pro úsporu
Tím prvním je temperování, což je proces udržování stabilní teploty v nevyužívaných nebo málo obývaných prostorech. Je důležité, aby nedošlo k tvorbě plísní nebo hůře k popraskání potrubí. Díky udržování stabilní teploty není opětovné vytopení prostoru tak energeticky náročné. V nevyužitých prostorech se doporučuje temperovat na 5 °C, aby se předešlo zamrzání vody v potrubí. Prostory, které jsou využívány alespoň příležitostně, jako chaty, dílny apod., by měly být temperovány na 13–15 °C.
Temperování je vhodné doplnit pravidelným větráním. V zimě by mělo být větrání rychlé a intenzivní, aby nedošlo k prochladnutí zdí.
Dále je nutné věnovat pozornost správnému odvzdušnění radiátorů. Jak správně odvzdušnit radiátor se dozvíte zde.

Správné nastavení termostatu a používání moderních technologií vám může výrazně pomoci snížit náklady na vytápění, a to až o 10 %, aniž byste museli obětovat komfort ve vašem domově. Klíčem k úsporám je optimální nastavení teplot v jednotlivých místnostech, vhodné plánování časových intervalů a udržování stabilní teploty pomocí temperování v nevyužívaných prostorech. Investice do chytrých termostatů vám nejen umožní regulovat teplotu přesněji, ale také nabídne praktické funkce jako je ovládání na dálku nebo propojení s chytrou domácností. Díky těmto postupům můžete účinně zlepšit energetickou účinnost a zároveň zvýšit tepelný komfort.
