Jestli jste se už někdy potýkali s plísní ve vaší domácnosti, víte, jakou výzvu tento nerovný boj představuje. Nejen, že je nevzhledná, může růst téměř na jakémkoli povrchu a je těžké se jí zbavit, ale může představovat velká zdravotní rizika. Pakliže jste zaznamenali výskyt plísně ve vaší domácnosti, je potřeba neodkladně jednat. Právě pro vás jsou určeny následující řádky.
Jak odstranit plíseň ze sprchy
Jak odstranit plíseň z oblečení
Jak odstranit plíseň z matrace
Jako plíseň označujeme mimořádně přizpůsobivou skupinu houbovitých mikroorganismů. Přestože v minulosti žila hlavně v půdě, nyní je schopna žít a množit se prakticky na jakémkoliv povrchu. Plísni se daří všude tam, kde je nedostatek vzduchu, kde jsou velké teplotní rozdíly uvnitř a vně objektu a především vlhkost.
Plíseň může mít negativní vliv na zdraví, protože dráždí dýchací cesty a přispívá k různým alergiím. U oslabených jedinců může dokonce vyvolávat infekce dýchacích cest.
Existuje mnoho druhů plísní, které se od sebe liší vzhledem a místy, kde se vyskytují. V domácnostech nejčastěji najdeme plísně druhu Aspergillus, která má zelený či hnědý odstín, roste hlavně na zdech, potravinách, dřevě, papíru, textiliích a v půdě. Plísně druhu Penicillium zase mají modrozelenou nebo šedou barvu a tvoří sametové kolonie. Najdeme je na vlhkých zdech, koberci nebo shnilém jídle. V koupelnách se často zabydluje plíseň druhu Alternaria, která má tmavě hnědou až černou barvu a tvoří jemný povlak.
Jedním z nejběžnějších míst výskytu plísně je zeď, zvláště v prostorách s nedostatečným větráním nebo zvýšenou vlhkostí. Plíseň na zdi se často objevuje v koutech, okolo oken a ve vlhkých místnostech, jako je koupelna. Jak tedy odstranit plíseň ze zdi?
Nejdříve zkuste plíseň jemně seškrábat pomocí škrabky nebo kartáčku. Tuto práci však provádějte v rukavicích a s rouškou, abyste se vyhnuli vdechování spor.
Hledáte způsob, jak vyhnout chemii a využít ekologický způsob? Poohlédněte se po chytré houbě. Chytrá houba totiž plíseň „sežere“ a bude zůstávat v místech, kde se může nová potrava zase objevit. Takto může vydržet i několik let.
Mezi další účinné zbraně, které máte pravděpodobně doma patří ocet nebo jedlá soda. Ocet, známý všestranný a účinný čisticí prostředek, dokáže zlikvidovat až 82 % druhů plísní. Neředěný ocet aplikujte na zasažená místa pomocí rozprašovače a po hodině působení postižená místa omyjte mýdlovou vodou. Podobně funguje i jedlá soda – smícháním s vodou vytvoříte hustou pastu, kterou nanesete na místa s plísní. Po hodině působení opět setřete. Vyčištěná místa pak nechte řádně vyschnout.
Na postižené místo aplikujte dezinfekční přípravek nebo speciální protiplísňový sprej. Důkladně ošetřete celou plochu, aby se plíseň nemohla šířit dál. Doporučuje se používat produkty na bázi chlóru nebo peroxidu vodíku.
Dřevěné povrchy jsou obzvláště velmi citlivé na vlhkost. Nábytek postavený ve vlhkých místnostech nebo ten, který je často vystaven vlhkému vzduchu, je velmi často napaden plísní. Jak takový nábytek správně ošetřit?
Když je plíseň jen na povrchu, můžete ji jemně očistit vlhkým hadříkem namočeným v roztoku vody a octa. Tento postup je vhodný spíše pro mírné zasažení plísní.
Na silněji zasažené plochy lze použít směs vody a bělidla (v poměru 1:3). Při čištění buďte opatrní, aby nedošlo k poškození dřeva. Vyvarujte se používání agresivních chemických látek, které mohou poškodit dřevo nebo dokonce vytvářet toxické výpary.
Kromě vody a jemného čisticího prostředku můžete použít i další přípravky, jako například už výše zmíněnou jedlou sodu, izopropylalkohol nebo peroxid vodíku. Než se vrhnete na čištění celé plochy, doporučujeme vyzkoušet plíseň odstranit na malém kousku, aby nedošlo ke zničení čištěného předmětu.
Po vyčištění dřevo důkladně vysušte, abyste zabránili opětovnému výskytu plísně. K urychlení procesu vysychání můžete použít ventilátory nebo odvlhčovače.
Nedostatečně větraný sprchový kout a další části koupelny jsou doslova rájem pro plísně. Zvýšená vlhkost a teplo totiž plíseň doslova přitahují, zejména plíseň černé barvy. Černé plísně přitom vytvářejí celou řadu toxinů, které jsou pro lidský (i zvířecí) organismus nebezpečné.
Na plíseň ve sprchovém koutě se musí pěkně zostra. Použijte kartáček a čisticí prostředek na koupelny a nebojte se přitlačit. Zaměřte se hlavně na místa kolem spár a těsnění, kde plíseň často ulpívá.
Na plísně v koupelně účinně zabírá ocet nebo peroxid vodíku. Obě látky mají dezinfekční účinky a dokáží plíseň zničit. Ocet lze nechat působit přímo na povrchu sprchového koutu, peroxid předtím zřeďte vodou v poměru 1:1.
Jakmile plíseň mechanicky či chemicky odstraníte, je třeba současně odstranit původní silikon a nanést nový. Je potřeba také chemicky vyčistit všechny spáry. Tam totiž může zůstat plíseň ukryta a vašemu zraku a jakmile dostane příležitost, vyroste znovu. Po každém sprchování doporučujeme sprchový kout důkladně vysušit a pravidelně větrat. Tak zabráníte vzniku dalších plísní.
Plíseň se může objevit dokonce na oblečení skladovaném ve vlhkém prostředí. Jakmile zůstane oblečení delší dobu vlhké, je pravděpodobnost výskytu plísně velmi vysoká. Možná, že už jste někdy našli zapomenuté plavky ve školním batohu po prodlouženém víkendu…
Smíchejte ocet s vodou (v poměru 1:1) a namočte postižené oblečení na několik hodin. Poté oblečení vyperte na nejvyšší teplotu, kterou daný materiál snese. Ocet si totiž poradí i se zápachem, který díky plísni oblečení získá.
U bílého nebo stálobarevného oblečení vyzkoušejte skvrny postříkat Savem. Po krátkém působení pak důkladně vyperte. Pozor ale na jemné tkaniny vyžadující speciální péči, na ty Savo raději nepoužívejte. Známého nepříjemného zápachu Sava se pak zbavíte dlouhým sušením prádla na čerstvém vzduchu.
I na oblečení s plísní lze použít jedlou sodu. Jedlá soda má schopnost absorbovat kyseliny a pachy a pomůže tak odstranit zatuchlý pach plísně a osvěžit oblečení. Jemně abrazivní vlastnosti jedlé sody zase pomáhají uvolnit skvrny, které plíseň na oblečení způsobila.
Neřešíte-li zrovna problém s plísní na oblečení v zimě a jste odpůrci chemie, ideálním řešením je po vyprání nechat oblečení uschnout na slunci, které má přirozené dezinfekční účinky.
Průměrný člověk prospí až třetinu svého života. Ale ruku na srdce, kdo může říct, že matraci poctivě a pravidelně otáčí a větrá? Pokud zrovna vy ano, získáváte kladný bod! Matrace jsou totiž dalším častým útočištěm plísní, zejména v ložnicích s nedostatečným větráním. Jak plíseň z matrace odstranit se dočtete o řádek níže.
Nemáte doma přímo tepovač? Nevadí. Nejprve matraci důkladně vysajte, pomocí obyčejného vysavače, abyste odstranili všechny nečistoty a prach.
Na postižené místo naneste směs vody a alkoholu nebo octa. Tento roztok nechte chvíli působit a poté místo vysušte čistým hadříkem.
U matrace s pratelným potahem, máte z poloviny vyhráno. Sundejte potah a postižená místa postříkejte Savem. Poté vyperte na nejvyšší možnou doporučovanou teplotu. Když to počasí a prostory umožní, vystavte matraci na slunce. Slunce pomůže matraci řádně vysušit a zároveň má, jak už jistě víte, přirozený dezinfekční účinek. V případě, že už plíseň postihla větší plochu matrace nebo její nepratelnou část, doporučujeme zvážit nákup nové matrace, obzvlášť pokud jde o matraci pro děti.
***
Plísně v bytě jsou vážným problémem, který není radno brát na lehkou váhu. Mohou totiž poškodit nejen vaši domácnost, ale i vaše zdraví. Důležité je hlavně plísním předcházet a v případě jejich výskytu rychle jednat. Správnou prevencí a pravidelnou údržbou totiž můžete riziko plísní výrazně minimalizovat.