V dnešní době si již málokdo umí představit život bez technologií a chytrý telefon patří k našemu základnímu vybavení. Kdykoli chceme něco zjistit, někoho kontaktovat, vyhledat si spoje autobusů, najít cestu z bodu A do bodu B atd. atd., obracíme se na své chytré zařízení. Nic se však nemá přehánět, a i na svém telefonu si můžeme vypěstovat závislost. Zjistili jsme pro vás, co je to tzv. nomofobie, jak vzniká a jak se jí lze zbavit.
Nomofobie
„Odlož ten mobil alespoň u večeře!“ „Nekoukej do telefonu, když se díváme na film.“ „Nejsi na tom mobilu trošku závislý/závislá?“ Možná podobné věty znáte, ať už je někdo říká vám, nebo vy svým dětem či partnerovi. Mnozí z nás mají tendenci kontrolovat displej telefonu, aniž by k tomu měli pádný důvod, ale že by se mohlo jednat o závislost si reálně nepřipouštíme.
Závislost na telefonu neboli nomofobie je rozsáhlý fenomén zasahující všechny věkové skupiny, nejblíže k ní mají mladší generace a za nejohroženější skupinu jsou považováni vysokoškolští studenti. Pojem nomofobie je odvozen z anglických slov „no mobile phobia“ a jde o označení pro úzkostný strach z odpojení se, vybití nebo ztráty mobilu, špatného internetového pokrytí či ztráty signálu.
Množství času, které trávíme na mobilním telefonu je mimo jiné ovlivňováno také množstvím používaných aplikací, které v nás vzbuzují pocit, že se bez něj nedokážeme obejít.
Projevy a abstinenční příznaky
K typickým symptomům nomofobie patří permanentní nutkání neustále kontrolovat telefon, ověřovat zda je nabitý, potřeba okamžitě reagovat na zprávy, podrážděnost a nervozita z jeho nepřítomnosti. Dále také neschopnost ho vypnout, případně tzv. fantomové vibrace, tedy pocit, že telefon vibruje, i když se tak neděje. Logickým projevem je také neschopnost odejít z domu bez mobilního telefonu, a dokonce i časté buzení a potřeba kontrolovat telefon během noci.
Abstinenční příznaky u nomofobie jsou shodné s příznaky jakékoli jiné závislosti. V krajním případě tak u osoby závislé na telefonu může nastat třes, žaludeční nevolnost či bolest hlavy.
Prevence a jak se zbavit závislosti na telefonu
Pokud jste si vědomi, že trávíte na svém chytrém zařízení příliš mnoho času a chcete se vyvarovat skutečné závislosti, následující tipy se vám budou hodit.
Dobu na přístrojích cíleně zkracujte a začněte u aplikací, na kterých trávíte nejvíce času (Facebook, Instagram, atp.). Alespoň hodinu před spaním se na telefon nedívejte vůbec. Na noc si na mobilu zapněte režim Letadlo, nastavte budík a nechte ho dál od postele, aby vás nepokoušelo po něm sáhnout. Můžete ho také vypnout úplně, nebo nechat zcela mimo ložnici a nastavit si klasický budík.
Během dne si stanovte dobu bez telefonu, ať už ho vypnete nebo odložíte a užijete si čas se svými blízkými. Nebo se můžete věnovat napínavé četbě, úpravě zahrady, výletům na elektrokoloběžce či vyrazte do přírody s foťákem a popusťte uzdu své kreativity. Každopádně odpočinek od chytrých technologií neboli digitální detox by si, alespoň na pár hodin denně, měl dopřát každý, kdo s nimi tráví čas v práci.
Stanovte si, kdy a kolikrát za den se budete věnovat příchozím pracovním e-mailům či chatování s přáteli. Není třeba být k dispozici 24/7, pokud zrovna neřešíte něco neodkladného, vaši blízcí to jistě pochopí.
Vymezte si místa, kam telefony od této chvíle nesmí. Například do koupelny, tam radši věnujte čas péči o sebe, do ložnice, dětského pokojíčku apod. Upravte si aplikace na telefonu, aby vás zbytečně nerušila různá upozornění, staňte se pánem situace a buďte to vy, kdo rozhoduje o tom, kdy telefon zkontroluje, nikoli naopak. Nezapomeňte, váš chytrý telefon je skvělý sluha, ale špatný pán.
Proč bychom měli nomofobii léčit
Nomofobie má přirozeně tendenci komplikovat vztahy s ostatními lidmi. Například rande s vašim přítelem nebo přítelkyní ztrácí na významu, pokud ho strávíte s očima přilepenýma na displeji místo abyste komunikovali a zajímali se o sebe navzájem. Také samozřejmě hrozí, že partner začne na váš telefon žárlit, a to určitě nechcete.
Příliš mnoho času stráveného na sociálních sítích bere samozřejmě čas, ale také energii. Nemusíte potom mít třeba daleko k tendencím porovnávat se s druhými lidmi a z toho plynoucím úzkostem či zhoršení kvality spánku. Časté koukání do telefonu také s největší pravděpodobností odkoukají vaše děti a budou to považovat za zcela normální věc.
*****
Odpočiňte si od svého mobilního telefonu a vydejte se na výlet do přírody. Třeba na elektrokoloběžce.