Už jste někdy slyšeli o pojmu hmyzí hotel? Tento domeček si můžete snadno postavit i svépomocí a přivítat tak hmyzí návštěvníky na své zahradě. Jednotlivé rostliny vám jistě poděkují a budou se těšit ještě lepšímu zdraví. Zjistěte, o co přesně se jedná a co budete potřebovat k jeho výrobě.

Co je hmyzí hotel a k čemu slouží
S postupem času na naší planetě ubývá hmyz. Někteří vědci dokonce upozorňují na možnost, že do sta let vyhyne až třetina všech druhů hmyzu. To s sebou přináší jeden zásadní problém. Naše příroda je totiž na přítomnosti hmyzu doslova závislá. Opylovači v podobě včel, čmeláků nebo motýlů jsou nezbytnými pomocníky pro ovocné stromy a keře. Berušky, škvoři nebo třeba zlatoočka pomáhají zbavit zahradu škůdců. A tak bychom mohli pokračovat.
Prostřednictvím hmyzího hotelu tedy můžete alespoň částečně přispět k udržení hmyzí populace a navíc podpořit zdraví vaší zahrady.
Hmyzí hotel má podobu malého domečku. Je speciálně navržen tak, aby v něm hmyz získal bezpečné útočiště, mohl zde klást vajíčka a tímto způsobem se rozmnožovat.

Hmyzí hotel - výroba
Ke stavbě hmyzího hotelu můžete využít leccos. Materiál však ideálně volte přírodní, aby se hmyz v tomto prostředí lépe zabydlel. Pokud si chcete co nejvíce usnadnit práci, můžete využít třeba starou skříňku, papírovou krabici nebo třeba květináč. Pokud naopak patříte mezi zdatné kutily, jistě zvládnete hotel vyrobit za pomoci nejrůznějších prken, desek či dřevotřísky a kvalitního nářadí do dílny. Rám tedy můžete zhotovit z několika desek z neošetřeného dřeva, které jednoduše stlučete dohromady pomocí vhodného ručního nářadí.
Pokud se rozhodnete pro výrobu hotelu, pamatujte na to, že svým tvarem sice může připomínat domeček, ale nemusí. Je to jen na vás. Pokud jste zruční, můžete si vytvořit hotové umělecké dílo. Pamatujte ale na to, že konstrukce by měla mít nějakou stříšku, aby do ní nezatékalo. Zadní část hotelu vždy zakryjte (například dřevěnou deskou nebo drátěným pletivem s dostatečně malými oky), aby do ní ptactvo nemělo jednoduchý přístup.

Jakmile máte konstrukci připravenou, můžete se zaměřit na výplň. K tomuto účelu poslouží prakticky jakýkoliv přírodní materiál, který můžete nasbírat během procházky. Jednat se může například o mech, bezové větvičky, žaludy, prázdné makovice, šišky, suché stvoly či drobné větvičky. Využít lze také silnější polínka nebo dokonce cihly, do kterých můžete udělat díry pomocí vrtačky.
Na výplň hmyzího hotelu využijte spíše větší množství různých druhů materiálů. Díky tomu se zde bude moct ubytovat více druhů hmyzu, jelikož každý z nich preferuje něco jiného. Šišky a suché listí například ocení berušky a škvoři, klacíky a stébla využijí třeba zlatoočka nebo včely samotářky.
Kam umístit hmyzí hotel
Hotel je postavený a vy se pyšně díváte na své dílo. Kam ale celek umístit, aby perfektně plnil svůj účel a vše dávalo smysl? Jako nejlepší se jeví směřovat jej na jih či jihovýchod a soustředit se na místo, kde panuje sucho, závětří a teplo.
Vždy se také snažte volit stanoviště, kde bude hmyz chráněn před nálety ptáků. Hmyzí hotel umisťujte tam, kde vám jeho přítomnost nebude vadit. Například v bezprostřední blízkosti zahradního posezení může hmyz působit zbytečně rušivě nejen pro vás, ale i pro vaše hosty nebo třeba malé děti.

Hotel si lze na zahradu nastěhovat prakticky kdykoliv v průběhu roku, nicméně nejlepší je začít na jaře, kdy příroda teprve začíná kvést. V zimních měsících můžete hotel něčím přikrýt, aby zde hmyz mohl bez problémů přečkat zimu.
Jak o hmyzí hotel pečovat
Samotnou stavbou hmyzího hotelu vaše práce nekončí. Ubikaci je potřeba pravidelně kontrolovat. Díky tomu odhalíte, zda náhodou hotel nenapadla plíseň nebo nejrůznější parazité. Jednou za rok se můžete zaměřit také na výměnu husté náplně za novou. Jednou za dva až tři roky pak může nastat čas na výměnu navrtaných kusů dřeva. To všechno však samozřejmě pod podmínkou, že hotel zrovna není obsazen.
***
Nyní již víte, jak vyrobit hmyzí hotel, kam jej správně umístit a jak o něj pečovat. A nám nezbývá než vám popřát, ať si brzy získá své první obyvatele a vaše zahrada se může z přítomnosti hmyzu těšit.