Sledujete napínavý film a najednou... černá obrazovka a nekonečné blikání obrazu? S výpadky televizního signálu se i v dnešní době vyspělých technologií a 5G sítí setkává mnoho lidí. Zůstaňte na příjmu a přečtěte si náš článek, ve kterém si popíšeme, proč tomu tak je, co způsobuje výpadky signálu, ale i jak ho zesílit a stabilizovat pomocí antén a zesilovače.
Co způsobuje problém při přijímání signálu?
Pokud přijímáte TV signál přes pozemní DVB-T, příčinou rušení může být i LTE. Signál všeobecně nejčastěji zhoršuje počasí, rušení jinými vysílači, ale může za ním být například i základová stanice LTE mobilního operátora. Obě technologie přenosu se v určitých zónách dokážou překrývat, za což může jejich podobná frekvence, a tím způsobit rušení TV signálu.
Mnoho lidí proto zamíří do nejbližšího elektra a vyžádají si nějakou levnou anténu. Chyba. Vaše první kroky by měly mířit na webové stránky (třeba digitalnitelevize.cz nebo mapavysilacu.cz), kde zjistíte pokrytí vašeho bydliště. Z nich snadno vyčtete, kterým směrem jsou orientované antény vysílače či zda nejste ve stínu přilehlých kopců.
Mobilní operátoři o těchto možných problémech vědí, proto se snaží dané problémy řešit vykrývačem a překrývačem s odpovídající frekvencí, ale vy můžete s oslabeným TV signálem bojovat použitím LTE filtrů či anténami s LTE filtrem.
Co je LTE
LTE (Long Term Evolution) je širokopásmová a bezdrátová technologie pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích. Patří mezi nejvyužívanější přenos dat pro svou rychlost, spolehlivost a bezpečnost. I když dnes se už čím dál tím víc stává standardem nejrychlejší přenos sítě 5G, ta stále není dostupná pro všechna mobilní zařízení.
LTE je moderní technologie, která přináší rychlejší stahování a nahrávání dat než starší 2G a 3G sítě, téměř dosahující rychlost 4G. Rychlost stahování LTE je cca 100 Mbit/s a nahrávání 50 Mbit/s. Přidělená frekvenční pásma na Slovensku jsou 800, 1 800 a 2 600 Mhz.
Výhody LTE v porovnání s 2G a 3G sítěmi jsou menší spotřeba energie, nižší latence, lepší pokrytí a stabilita signálu.
V rámci LTE technologie se můžete setkat i s LTE+, která používá vícero pásem najednou a zrychluje surfování po internetu či VoLTE na realizaci hovorů vysoké kvality přes LTE.
LTE filtr
Zařazení, které eliminuje rušení signálu způsobené mobilním internetem 5G a LTE. Instaluje se mezi anténu a váš vysílač – v případě, že nemáte zesilovač, tak přímo před televizi.
Nový set-top box
Příčinou slabšího signálu může být i postarší, dosluhující set-top box. Řešením může být nový DVB-T2 set-top box, díky kterému chytíte všechny možné programy a budete si vychutnávat čistý obraz i zvuk. Příjem vždy obstará anténa, přičemž set-top box má na starosti jeho dekódování.
TV anténa pro slabý signál
Pokud bojujete se slabým signálem, stačí se už jen rozhodnout, kam anténu umístit. Antény můžete nainstalovat ven i do pokoje. Pokud potřebujete jen zařízení k zesílení signálu, postačí vám zesilovač.
Vyberte si anténu správně
Nejlepší volba pro lokality se silným TV signálem. Základním parametrem, který třeba zohlednit při výběru je polarizace, tedy v jaké rovině se pohybuje signál. Sílu pokrytí ve vaší oblasti zjistíte pomocí mapy pokrytí, kterou najdete u jednotlivých operátorů nebo si ji vyhledáte na internetu.
Na základě toho rozlišujeme horizontální a vertikální (v hustěji obývaných oblastech a s nerovným terénem) polarizace. Pokojová anténa v lokalitách se zlým signálem nemusí být postačující, proto se doporučuje v takovémto případě sáhnout raději po venkovní anténě.
Aktivní anténa
Je automaticky vybavena zesilovačem pro lepší příjem TV signálu.
Analogová (horizontální vlny) a digitální (vertikální vlny), to jsou základní dělící skupiny. Venkovní anténa vám poslouží na ještě čistější a silnější příjem pozemního vysílání DVB-T/T2 signálu. Napájí se ze sítě a ta se dá namontovat na stěnu či držák.
Parametr, kterým se určuje její účinnost je zisk antény. Jde o kombinaci směrovosti a účinnosti antény, resp. o intenzitu vyřazování, kterou dokáže zesílit signál. Udává se v decibelech (dB).
Zesilovače nejsou stoprocentní zárukou vyřešení problémů se zlým signálem, ale pomohou ho zesílit. Regulují zisk (vyřazování) antény a umožňují tak přijímat TV signál na ideální úrovni. Lehce se instalují a mnohé z nich mají intuitivní rozhraní, které vám dovolí signál upravovat.
Pokud vás trápí i slabý signál mobilního telefonu, nezoufejte, několik rad na jeho zesílení najdete v našem článku.
Související články: