Jak udělat z normální televize chytrou

25.03.2022

Přirostl vám váš nechytrý televizor k srdci, ale chcete si užívat vymoženosti Smart TV? Nebo nechcete kupovat nový, protože ten starý vám dokonale pasuje do obývací stěny? Tak se uvolněte, v tomto článku se dozvíte, jak udělat z hloupé televize chytrou.

Jak udělat z normální televize chytrou

O čem se dočtete:

 

Máte novější televizi? To neznamená, že je smart. Ale to se může změnit! Stačí vám vyhledat si vhodné multimediální centrum. Samozřejmě velmi staré televize neproměníte na nejmodernější mašiny, ty totiž nemají HDMI port. Pokud tedy máte telku s HDMI portem, pojďte se s námi podívat na to, jak ji změníte na smart televizor. Jsme si jistí, že vám multimediální centrum splní všechny vaše představy o zábavě, streamování a vymoženostech Smart TV.

Jak udělat z normální televize chytrou

Co je to multimediální centrum

Začneme pěkně popořádku. Multimediální centrum, nebo jinak Set-top box, vznikl s cílem přehrávaní filmů a hudby v televizorech bez DLNA a USB portů. Časem to však nestačilo, protože se na trhu začaly objevovat televizory s operačními systémy, díky kterým mohli uživatelé surfovat na internetu, sledovat videa na YouTube či jiných aplikacích.

Multimediální centra nechtěla zaostávat a aby mohla přinést divákům stejný zážitek i na jejich starších televizorech, výrobci obohatili multimediální centra i o takovéto funkce. Nabízejí to, co moderní televizory, klidně si tedy k multimediálnímu centru můžete připojit fotoaparát či kameru a prohlížet si sdílená videa či fotky přímo v televizi, surfovat na internetu a mnohem víc.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Existují dva typy multimediálních center, a to s HDD a bez HDD. Multimediální centrum bez HDD vám přehrává obsah z externích zdrojů, jako je flashdisk nebo externí disk. Tento typ je zpravidla levnější, protože nemá vlastní úložiště a je třeba si k němu dokoupit externí. Pokud ho nepotřebujete a stačí vám to, že můžete surfovat na internetu, tak nemusíte vyhazovat peníze za něco zbytečného.

Multimediální centrum s HDD je o cosi dražší, ale budete mít k dispozici úložiště, z něhož si budete moci přehrávat soubory. Obstaráte-li si multimediální centrum s nahráváním, už vám nikdy neunikne váš oblíbený TV program a všechny záznamy se uloží právě na HDD multimediálního centra. 

Jak na instalaci

Zařízení zapojíte do televizoru přes HDMI. Ten se totiž postará o přenos obrazu. V televizoru vyberete zdroj „HDMI“. Potom stačí nastavit jazyk a připojit zařízení k internetu. Spárujte svůj účet, aby se vám synchronizovaly údaje. To je vše, zábava může začít!

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Součást inteligentní domácnosti

Chcete-li mít inteligentní celou domácnost, můžete se spolehnout na moderní multimediální centra, která podporují instalaci Smart Home aplikací. Tím pádem budete moci přes televizor ovládat ostatní zařízení chytré domácnosti. Chcete vědět více o inteligentní domácnosti? Přečtěte si tento článek.

Jak fungují multimediální centra?

Multimediální centrum je odpovědí na otázku, jak udělat chytrou televizi z té běžné. Podstatou celého Set-top boxu je operační systém. Ten určuje, jaké aplikace v něm najdete, jak se vám bude ovládat i jak se dostanete k obsahu.

A jak se tedy multimediální centrum ovládá? Jednoduše díky speciálnímu dálkovému ovladači, který najdete v balení. S ním si můžete vyhledávat videa, obrázky, hledat informace na internetu a podobně. Mnoho výrobců však do multimediálních center už zabudovává i virtuálního asistenta, díky němuž ho můžete také ovládat hlasem. Například si pozastavíte video, vyhledáte obsah nebo nastavíte upozornění. A tak bude váš život ještě pohodlnější

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Jaké mají funkce?

Když už jdete nakupovat, měli byste vědět, co všechno je potřeba při výběru multimediálního centra sledovat. Nejdůležitější jsou funkce a my rozhodně nechceme, abyste koupili takové, v němž vám bude něco chybět. Podívejme se tedy na funkce.
 

Připojení zařízení přes USB port

Na obyčejné televizi si fotky či videa z kamery, s níž jste zdokumentovali svou dovolenou, neprohlédnete. A na to je tu multimediální centrum. Díky konektivitě si k němu připojíte kameru či fotoaparát a všechny soubory si prohlédnete přímo z nich. Kromě toho mají multimediální centra i funkci DLNA, se kterou můžete sdílet fotografie, hudbu i videa v multimediálním centru. 
 

Podporované formáty multimediálních center

Do multimediálního centra si můžete připojit i flashdisk či externí disk. Je však potřeba dávat si pozor na podporované formáty, multimediální centra vám běžně přehrají AVI, MPE, WMV, ale i MKV na kvalitní videa. Co se týká hudby, MP3 a FLAC jsou standardem, pokud chcete oprášit stará CD, bude potřeba koupit si multimediální centrum s CD mechanikou.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Surfování na internetu, streamování souborů

Teď už si nebudete muset nosit notebook do obývacího pokoje, když se rozhodnete sledovat Netflix či HBO GO a přemýšlet, jak využít vaši starou TV jako monitor. Ani v případě, kdy se chcete zabavit sledováním milých videí se zvířátky. S multimediálním centrem to vše můžete dělat i na televizi. Stačí si multimediální centrum připojit k internetu přes ethernet kabel nebo Wi-Fi. Vstoupíte tak jednoduše do světa zábavy.
 

Podpora DVB-T2, 4K a Full HD

Pokud vám s novým vysílacím standardem „odešel“ i televizor, nezoufejte! Multimediální centrum vám ho „přinese“ zpět. Kromě podpory vysílacího standardu DVB-T2 některých multimediálních center se setkáte rovněž s videi ve Full HD a 4K. Toto rozlišení však musí podporovat i váš televizor. Video, které chcete v 4K či Full HD přehrávat, musí být v tomto rozlišení.
 

Vymoženosti jako 3D videa či 3D prostorový zvuk

V případě, že byste chtěli více zábavy a reálných zážitků, některá multimediální centra nabízejí i funkci 3D pro přehrávání 3D videí, potřebujete jen 3D brýle. Kromě 3D obrazu si můžete užít i 3D zvuk, a to s Dolby Atmos či DTS zvukovým systémem.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Zrcadlení obsahu ze smartphonu či jiného zařízení

Šikovné je také zrcadlení a určitě doporučujeme najít si multimediální centrum s touto funkcí. Stačí připojit zařízení, např. mobil, a můžete vidět všechno na obrazovce televizoru. Staré televize totiž tuto moderní funkci smart televizorů nenabízejí. Vy se tak můžete s rodinou či přáteli usadit před telku a ukázat jim ve velkém fotky z výletu, co máte v mobilu.
 

Jiné funkce

Existují taktéž jiné funkce a parametry, které je třeba sledovat. Pro někoho může být podstatný například 3,5mm jack a Bluetooth. Nebo chcete nahrávat mnoho programů z vysílání, tak si vyberte multimediální centrum s velkou kapacitou. A nezapomeňte ani na výkon, čím je totiž vyšší, tím lépe zařízení „poběží“.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Operační systémy multimediálních center

Podstata multimediálního centra spočívá v operačním systému. Právě ten totiž rozhoduje o tom, jaké funkce a aplikace můžete využívat ve svém starém televizoru, který multimediální centrum změní na Smart TV. Nepodporuje-li jeden z vašich oblíbených formátů (např. FLAC, MKV, atd.), díky operačnímu systému si můžete chybějící podporu doplnit. Dále rozhoduje i o tom, jak se vám bude TV ovládat, jaké bude mít prostředí a podobně.
 

Android TV

Android už zná nejspíš každý z nás. Většina uživatelů ho má například v telefonu, avšak ne všechny aplikace, které jsou na Android telefonu, najedete i na Android TV. Je přehledný a ovládá se lehce. Můžete si stáhnout množství aplikací z Obchodu Play. Výhodou operačního systému Android je snadné propojení s inteligentní domácností. Právě díky zabudovanému Chromecastu, který je v podstatě streamovací zařízení, si můžete do multimediálního centra nainstalovat všechny aplikace.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

A ještě nutno dodat, že Google TV v podstatě představuje nástupce Android TV.

Apple TV

Pro Apple nadšence zde je Apple TV, které se spoléhá na sesterské aplikace jako např. Apple TV+. Chcete poslouchat hudbu? Tak na to máte Apple Music. Multimediální centra Apple TV si propojíte s celým ekosystémem Apple. Integrace však nekončí jen na této úrovni, zařízení propojíte i s HomePodem. Každý, kdo má doma už nějaký ten Apple produkt, ocení typické Apple prostředí multimediálního centra, širokou nabídku aplikací a spolupráci s Apple AirPlay.
 

Amazon Fire TV Stick

Pokud jste fanouškem Amazon Prime, určitě se můžete spolehnout na multimediální centrum Amazon Fire TV Stick s operačním systémem Fire od Amazonu. Díky tomu vám bude umožněno třeba vyhledávání pomocí hlasového asistenta Amazon Alexa, i množství jiných funkcí, a to od Bluetooth přes 4K Ultra HD videa až po nespočet filmů a seriálů.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Chromecast

Jsou velmi specifické, mají totiž svůj operační systém Chrome OS a zároveň podporují Android, iOS i Windows. Kromě ovládání hlasem s Google Assistant se můžete spolehnout na to, že si svoje bezpečnostní kamery od společnosti Google propojíte s multimediálním centrem Chromecast, protože je kompatibilní se zařízeními Nest a Nest Hello video Doorbell. Takže si na své telce prohlédnete i bezpečnostní záznamy.

Vyplatí se koupě multimediálního centra?

Ceny multimediálních center se pohybují od 1 000 Kč do cca 4 500 Kč, možná i víc. Levnější modely však mají méně funkcí, běžně v sobě nemají zabudovanou paměť a jsou celkově jednodušší. Samozřejmě platí i to, že za značku si připlatíte, což platí hlavně pro Apple TV. Například Teslu koupíte za cca 1 000–4 500 Kč, cena se může však pohybovat. Google Chromecast seženete za cca 1 300 Kč, Thomson kolem 2 500 Kč a Xiaomi Mi TV se pohybuje kolem 2 000 Kč.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

Rozhodně si tedy můžete vybrat i podle ceny, záleží však i na tom, jaké funkce potřebujete a které pro vás budou zbytečné. Pokud nechcete kupovat nový smart televizor, jehož cena se pohybuje asi od 3 500 Kč po 165 000 Kč, koupě multimediálního centra se rozhodně vyplatí.

Design

Každé multimediální centrum má samozřejmě svůj design. Některé vypadají jako malá černá škatulka, jiné mají zase zaoblené hrany. Některé jsou jako USB klíč. V tomto případě byste měli mít na paměti, že USB klíče jsou míň výkonné než multimediální centra, která mají tvar boxu s vlastním napájením. Multimediální centra sice nejsou designerskými kousky, výrobci se jim ale snažili dát alespoň trošku elegance a nenápadnosti. Rozhodně tedy nebude kazit vzhled vašeho obývacího pokoje.

jak-udělat-z-normální-televize-chytrou

U některých typů dejte také pozor na to, aby se vám rozměry vešlo za televizor, například pokud ho máte zavěšený na stěně.

Závěr

Udělat z normální televize chytrou není nic složitého. Stačí si vybrat z naší nabídky multimediálních center a o zábavu máte postaráno. Můžete se těšit na kopec vymožeností, a přitom si nechat svou starou telku. Tak do toho!

multimediální centrum

 

Další aktuality

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Potřebujete poradit s prvními krůčky při nastavení TV Hisense?  V tomto článku vás provedeme celým procesem od vybalení až po prvotní nastavení nové televize. Vše proběhne snadno a rychle, pokud budet...... Celý článek
Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

Recenze: Chytré hodinky Amazfit T-Rex 3 – Váš parťák do extrémních situací

V pořadí už třetí generace chytrých hodinek Amazfit T-Rex 3 nás prostě nemohla minout. Tyhle odolné sportovní velikány jsme se rozhodli otestovat a zjistit, co je pravdy na tom, že se pyšní větším dis...... Celý článek
Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Vánoce bez pohádek? To není ono! Klasiky jako Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma si jistě nenechá ujít nikdo z nás. Ale co takhle si zpestřit program novými vánočními pohádkami a filmy? Jejich přehl...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek