Jak vybrat ten správný ohřívač, abyste měli teplé vody vždycky dost, ale neplatili zbytečně moc za energie? V následujícím článku vám poradíme, kdy se vyplatí průtokový ohřívač a kdy vsadit na bojler zásobníkový, jaké jsou současné druhy ohřevu a v neposlední řadě zjistíte, jaký objem zvolit vzhledem k počtu členů domácnosti. Nesmí chybět ani tipy, jak o kvalitní bojler pečovat.
O čem se dočtete:
Podstatou funkcí bojleru je ohřev a akumulace horké vody pro potřeby domácnosti. Obvykle jde o dvouplášťovou nádobu ze smaltu či nerezu, do jejíž vnitřní části je pro doplnění objemu přiváděna studená voda, která je ohřívána topnou spirálou, plynovým hořákem, popř. z dodatečného zdroje. Aby nedocházelo k ochlazování již zahřáté vody, bývají pláště izolovány. Dopouštění a ohřev vody je řízen kontrolními čidly, současným bojlerům nechybí ani pojistný ventil sloužící k regulaci přetlaku v případě nevypnutí topného tělesa vlivem poruchy.
Klíčovým parametrem při nákupu bojleru je vybrat ten správný objem. Jestliže je zásobník vody moc velký, budete zbytečně platit za spotřebovanou energii a horkou vodu nevyužijete. Bude-li váš bojler naopak příliš malý, budete se potýkat s nedostatkem teplé vody. Jak tedy potřebný objem správně spočítat?
Objem bojleru můžete vypočítat dle počtu členů v domácnosti, je dobré kalkulovat alespoň s 30 litry na osobu.
Na spotřebu horké vody má vliv nejen počet členů domácnosti, ale i to, zda se rádi koupete, nebo si vystačíte se sprchou, stejně jako způsob mytí nádobí – zatímco myčka si vodu ohřeje sama, při mytí ve dřezu používáte horkou vodu z bojleru.
Bojlery s objemem 5–10 l, stejně jako 15–30 l, se skvěle hodí do kuchyně na chatu či do garsonky, o něco větší 50, popř. 80l ohřívače ocení dvoučlenné domácnosti. 100–120litrový bojler přijde vhod rodinám s dítětem, ty největší bojlery o objemu 150 litrů a více jsou jako stvořené pro větší domy a početnější domácnosti.
Při výběru ohřívače vody si nejdříve ujasněte, jaký zdroj energie budete k ohřevu vody využívat. Máte pouze přípojku elektřiny, nebo disponujete i plynovou přípojkou? Existují i bojlery umožňující kombinaci jednotlivých zdrojů, a to i s kotly na dřevo či biomasu, solárními kolektory, nebo krbovými kamny (pokud jsou jedním ze zdrojů vytápění).
Jednotlivé typy bojlerů, jejich klady i zápory
Pojďme si nyní blíže představit jednotlivé druhy bojlerů. V čem vynikají a jaké jsou jejich nevýhody?
Jelikož je elektřina zavedena téměř do každé domácnosti, patří elektrické bojlery k těm nejrozšířenějším. K ohřevu vody dochází elektricky napájenou topnou spirálou uvnitř bojleru, a to převážně během zvýhodněného nočního proudu. Při pořízení elektrického bojleru si totiž můžete zažádat o zvýhodněný tarif pro dodávky elektřiny D26d, v jehož rámci je cena mnohem nižší než u běžného tarifu.
Plusy (+): | Mínusy (–): |
+ snadná instalace a připojení | – ohřev vody trvá delší dobu |
+ příznivá pořizovací cena | |
+ nízké provozní náklady s využitím levného tarifu za elektřinu |
Plynové bojlery využívají k ohřevu vody plyn, vyplatí se proto všude tam, kde máte plynovou přípojku a rozvody. V současnosti jsou již plynové bojlery naprosto bezpečné, protože disponují řadou bezpečnostních prvků, jako je např. piezo zapalování a bezpečnostní pojistka. Při instalaci nezapomeňte na vyvložkování, popř. revizi komína, pravidelnou revizí by měl procházet samozřejmě i samotný bojler.
Plusy (+): | Mínusy (–): |
+ levnější provoz než u elektrického bojleru | – vyšší pořizovací cena |
+ snadná obsluha | – méně komfortních funkcí |
+ ohřívá vodu i při výpadku proudu | – obtížnější instalace s možnými stavebními úpravami |
– náročnější údržba |
Kombinované bojlery umožňují vybírat způsob ohřevu dle aktuálních podmínek. Primárním zdrojem je vždy elektřina, lze je však připojit i na plyn, kotel na tuhá paliva či biomasu, nebo k solárnímu systému.
Plusy (+): | Mínusy (–): |
+ možnost volby zdroje ohřevu dle aktuální potřeby | – vyšší pořizovací cena |
+ minimální provozní náklady | – náročnější instalace |
+ teplá voda k dispozici i při výpadku elektrické energie |
K ekonomickým variantám se řadí i bojlery akumulační, které vodu neohřívají z vlastního zdroje energie, ale využívají zbytkové teplo z jiných zařízení, jako jsou solární panely, kotle na tuhá paliva, tepelná čerpadla a podobně.
Plusy (+): | Mínusy (–): |
+ maximální efektivita ohřevu a s tím spojený ekonomický provoz | – vyšší pořizovací cena |
– závislost na dalších zařízeních |
Průtokový nebo zásobníkový ohřívač, volba je jen na vás
Na trhu i v běžném provozu lze narazit na dva typy ohřívačů, a to průtokový a zásobníkový. Pro jaké účely se hodí ohřívač průtokový a kdy je naopak vhodné sáhnout po bojleru zásobníkovém? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.
Průtokový ohřívač je jako stvořený do menších prostor, jako jsou byty či garsonky. Díky kompaktním rozměrům jej pohodlně umístíte i pod dřez či nad umyvadlo, kde dokonale poslouží jednotlivcům i rodinám. Navíc jde o vysoce efektivní variantu, která může uspořit nemalé finanční prostředky.
Ohřeje jen tolik, kolik potřebujete
Průtokový ohřívač ohřívá vodu pouze při jejím průtoku, tudíž jí ohřeje jen tolik, kolik reálně použijete. Nedochází tak ke zbytečnému hromadění zásob, které musí být při odběru teplé a dopouštění studené vody neustále ohřívány.
Nezvládne najednou více odběrných míst
Průtokový ohřívač je vhodné připojit k jednomu až dvěma odběrným místům. Teoreticky lze připojit míst více, takový nápor však již většina průtokových ohřívačů nemusí zvládnout. Problém může nastat např. při situaci, kdy ve dřezu myjete nádobí, zatímco se další člen domácnosti bude sprchovat.
Potřebujete mít k dispozici dostatek horké vody, např. na oblíbenou koupel, nebo jste početná rodina žijící v domě s vícero koupelnami? V tom případě je pro vás jednoznačně nejlepší volbou tradiční zásobníkový bojler. Voda v zásobníku je např. u elektrických bojlerů ohřívána v době levnějšího proudu a následně díky akumulačním schopnostem nádoby udržována na požadované teplotě.
Je totiž mnohem výhodnější napouštět vanu, nebo i mýt hromadu nádobí ve dřezu již předem a za levnějšího tarifu ohřátou vodou.
Kam s ním?
Zatímco průtokový ohřívač, popř. menší bojler pohodlně umístíte v kuchyni pod dřez či nad něj (totéž bezezbytku platí u umyvadla v koupelně), větší bojlery je třeba umístit samostatně na zeď či podlahu. Zejména u menších ohřívačů můžete narazit i na tzv. beztlaké či tlakové varianty. Zatímco beztlaké ohřívače slouží jako zdroj horké vody pouze u jednoho konkrétního umyvadla, tlakový připojíte současně i k vaně.
Vodorovný ohřívač je umístěn vodorovně na podlaze, tudíž zabírá minimum prostoru. Zároveň je jednodušší na instalaci i údržbu. Naproti tomu svislý bojler je zavěšen na zdi a je umístěn podélně. Jde o nejčastější a současně nejefektivnější konstrukci, protože zde nedochází k mísení teplé a studené vody, která se proto ohřívá rychle a efektivně.
Důležitým parametrem při výběru bojleru jsou jeho tepelné ztráty. Jde o veličinu, která udává kolik energie musíme do ohřívače dodat, aby udržel vodu nonstop teplou. Čím je tato hodnota nižší, tím je bojler úspornější. Naštěstí se nemusíte zabývat konkrétními čísly, tepelné ztráty jsou totiž základní veličinou na energetickém štítku. Energetické třídy se udávají dle tepelných ztrát, tzn. bojler v energetické třídě A má nejmenší energetické ztráty, tudíž je nejúspornější.
Moderní bojlery se pyšní spoustou funkcí, které zvyšují uživatelský komfort a zaručují maximální bezpečnost. Níže si představíme ty nejdůležitější, které ocení každá domácnost.
Zatímco starší bojlery obvykle ohřívaly vodu na pevně nastavenou teplotu, která navíc bývala poměrně vysoká, současné ohřívače již umožňují nastavit si teplotu dle potřeb vaší rodiny. Některé modely udávají teplotu LED kontrolkami, pokročilejší varianty mají vlastní LCD displej.
Už jste určitě slyšeli o bakterii legionella, která „řádí“ ve stále více rodinách, kde způsobuje obvykle nejrůznější zažívací potíže. Legionella se nejčastěji vyskytuje v systémech s teplou užitkovou vodou, stále více ohřívačů proto disponuje funkcí Antilegionella (názvy se mohou u různých výrobců lišit), která alespoň jednou měsíčně ohřeje vodu nad 70 °C, čímž tuto zákeřnou bakterii zlikviduje. Vy tak klidně můžete ohřívat vodu třeba na 45 °C, váš ohřívač pouze čas od času teplotu zvýší. Jak se říká, není nad zdraví celé rodiny!
Koho by napadlo, že ke svému smartphonu bude moci připojit i bojler. Přijde vám to jako zbytečný nesmysl? Je dobré mít vždy přehled o aktuální teplotě a kdykoli ji měnit, to ale není největší bonus, co smart funkce přináší.
Představte si situaci, kdy odjíždíte na dovolenou a v rámci úspor vypnete kromě jiného i bojler, však jej ihned po návratu zapnete. To je sice pravda, ale nezapomeňte, že elektrický ohřívač pracuje pouze v době levnějšího proudu, takže si na teplou vodu notnou chvíli počkáte. Máte-li chytrý bojler, stačí např. den či několik hodin před návratem odkudkoli zapnout ohřev a doma na vás již bude čekat teplá voda nejen na osvěžující sprchu. Smart ohřívač navíc sleduje váš týdenní režim, takže kupříkladu pro nedělní koupel ohřeje vodu na vyšší teplotu a během týdne pracuje ve standardním režimu.
Většina moderních ohřívačů již disponuje ochranou proti zamrznutí, takže je lze na dobu nepřítomnosti bez obav vypnout. Pokud teplota klesne k bodu mrazu (většinou pod 5 °C), ohřev se automaticky spustí, aby nedošlo k zamrznutí a poškození vnitřního systému.
Bezpečnostní pojistka je dnes již nedílnou součástí všech bojlerů i ohřívačů. Pokud by náhodou došlo např. vlivem poruchy k přehřátí (topné těleso by se nevyplo), bezpečnostní pojistka bojler zcela vypne. K bezpečnostním pojistkám se řadí i zpětný ventil, který zabraňuje průtoku horké vody zpět do potrubí.
Každý bojler vyžaduje čas od času důkladnou péči. Jen tak zajistíte, že vám bude sloužit po mnoho let. Ať už kvůli vodnímu kameni či jiným usazeninám, je dobré každý ohřívač pravidelně čistit. Jak na to zjistíte níže.
Nakonec postupujte v opačném pořadí – bojler nainstalujte, napusťte vodou a připojte k elektrické síti.
Každý bojler by měl jednou za 2 až 3 roky projít servisní prohlídkou. Už jen kvůli magneziové tyči neboli hořčíkové anodě, která brání korozi vnitřního pláště a má životnost 2–3 roky. U ohřívačů s prodlouženou zárukou jsou tyto prohlídky povinné, jinak vám v případě poruchy nebude záruka uznána.
Výjimečnou kvalitou dílenského zpracování, dvouplášťovou konstrukcí, tzv. suchým topným tělesem a dalšími vychytávkami se mohou pochlubit kupříkladu ohřívače vody renomované české značky Mora.