ETA Storio: Styl do každé kuchyně
Moderní, nadčasová, stylová. Tak by se dala popsat designová kolekce ETA Storio, která do své rodinky nedávno přivítala zajímavé novinky. A vám by rozhodně neměly uniknout. Pojďme si je představit. ... Celý článek
Duben v zahradě znamená spoustu důležitých úkolů a povinností. Jedná se o měsíc, který řada zahrádkářů netrpělivě vyhlíží. Zjistěte, na co rozhodně nezapomenout a co své zahradě zajistit, aby dobře prospívala.
V dubnu po dlouhé zimě konečně začíná ožívat trávník, čemuž pomáhají vyšší teploty, slunce i častější přeháňky. Stávající trávník ale vyžaduje vaši pozornost. Je na místě zbavit jej mechu a rovněž jej provzdušnit. Pokud nemáte k dispozici vertikutátor, můžete si v tomto ohledu pomoct obyčejnými vidlemi. Trávník propíchejte pravidelně každý druhý a čtvrtý týden v měsíci, čímž jej oživíte.
Pokud vás letos čeká zakládání nového trávníku nebo potřebujete vyplnit holá místa, právě v dubnu byste se do tohoto úkolu měli pustit. Trávník zakládejte do půdy, která je plná humusu a živin, díky tomu se jednotlivá semena lépe uchytí.
V dubnu rovněž může přijít čas na první sečení vašeho trávníku. Pokud si nevíte rady s tím, zda už je vhodné začít, řiďte se podle znaků přírody. Jakmile se objeví květy zlatice, můžete se do tohoto úkolu pustit. Nezapomeňte po sečení trávník důkladně zalít a případně mu dopřát živiny vhodným hnojivem. Po zimě je bude potřebovat.
V tomto měsíci přichází ideální čas na hnojení dřevin. K tomuto kroku ale přistupte pouze za předpokladu, že vaše stromy a keře strádají. Obecně lze říct, že nejvyšší nároky na hnojení mají dřeviny, které pravidelně stříháte (například tvarované stromy nebo živé ploty).
Trvalky předpěstované v nádobách lze vysazovat v období od jara do podzimu. Nejvhodnějším měsícem je ale duben, jelikož během léta mohou nové rostliny lépe zakořenit a připravit se tak na zimu. Před samotnou výsadbou trvalek nezapomeňte půdu zkypřit a odstranit z ní plevel. Rovněž suché kořenové baly namočte do nádoby s vodou. Při výsadbě trvalky zahrňte substrátem maximálně 1 cm nad kořenovým balem a přitlačte je oběma rukama, aby se rostliny lépe ujaly.
Od druhé poloviny dubna můžete přistoupit také k výsevu odolných letniček na jejich konečné stanoviště. Nezapomeňte záhon udržovat vlhký a zalévejte pouze jemnou sprchou, abyste předešli vyplavení semen.
V dubnu se můžete pustit do výsevu určitých druhů zeleniny přímo na záhon. Jednat se může například o ředkev, mrkev, hrášek, cibuli, černý kořen, špenát nebo mangold. Nezapomeňte o zeleninu vhodně pečovat a nezanedbávat zálivku. Ideální je tyto plodiny zalévat pozdě odpoledne, kdy už je půda sluncem vyhřátá. Kromě toho můžete na záhon vysadit některé druhy předpěstované zeleniny, jako například rané odrůdy kedlubny, květáku či hlávkového zelí.
Od poloviny dubna lze také na trvalé stanoviště zasadit odolné druhy bylinek. Z nich lze jmenovat například pažitku, petržel, saturejku, koriandr, oregano, fenykl či citronovou meduňku.
Pokud máte k dispozici skleník, můžete se o něj právě během dubna vhodně postarat. Půdu ve skleníku je zapotřebí pořádně prokypřit, zbavit plevele a prohnojit. Od poloviny dubna pak můžete do skleníku vysazovat předpěstované rostliny oblíbených druhů zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, cukety či lilky. Jelikož v dubnu ještě stále panuje proměnlivé počasí, držte skleník spíše zavřený.
Pokud tomu počasí přeje, můžete v dubnu zorganizovat i první letošní grilování. Abyste na něj byli připraveni, nezapomeňte po zimě zkontrolovat a vyčistit veškeré vybavení.
***
V dubnu na zahrádkáře čeká velká spousta úkolů, do kterých je potřeba se pustit. Díky důsledné péči se však budete moct těšit z krásně rozkvetlé zahrady i bohaté úrody. Pamatujte na to, že v dubnu ještě stále mohou panovat poslední mrazy, a proto buďte při výsadbě rostlin opatrní.
Výbava pro správnou grilovačku: Co vám určitě nesmí chybět?