Vertikutace je klíčovým krokem pro udržení zdravého a hustého trávníku. Kdy a jak často vertikutovat trávník? Jak správně vertikutovat, abyste se mohli těšit z dokonalého výsledku? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
V čem se liší vertikutace od provzdušňování trávníku
Jak správně vertikutovat trávník
Vertikutace trávníku je procedura, která pomáhá trávníku zajistit lepší přístup živin, slunce, vláhy a vzduchu ke kořenům. Zároveň trávník zbaví všeho, co zde nepatří. Pomocí procedury se můžete těšit ze zdravého, vitálního, hustého a dokonale zeleného trávníku. Společně se sečením, hnojením a závlahou se jedná o jednu z nezbytných činností.
Vertikutátor je zařízení, které je složené z rotačního válce s několika noži. Výška válce přitom bývá nastavena tak, aby nože prořezávaly vrchní vrstvu půdy do hloubky zhruba 3 až 5 mm. Tímto procesem se odstraní zplstnatělé zbytky trávy. Dále také dochází k přesekání travních výběžků, díky čemuž je tráva nucena tvořit nové výhonky. Trávník postupně zhoustne a omladí se.
Provzdušňování zahrnuje všechny techniky, které zajišťují přísun vzduchu do půdy. Z toho vyplývá, že k provzdušňování dochází právě i během vertikutace. Ovšem při vertikutaci se navíc odstraňuje travní plsť a prořezávají se výhonky.
TIP: Nejste si jisti, jak vybrat vertikutátor? Přečtěte si našeho podrobného průvodce, díky kterému budete vědět, na jaké konkrétní parametry se zaměřit.
Vertikutace se zpravidla provádí dvakrát ročně:
- Vertikutace na jaře se realizuje v březnu nebo dubnu.
- Vertikutace na podzim ideálně v září.
To však platí pouze u již dobře zakořeněného trávníku. Pokud se jedná o nově založený trávník, můžete vertikutaci provádět minimálně po uplynutí tří let od jeho výsadby. Jinak by mohlo dojít k jeho vytrhání. A proč právě na jaře a na podzim? Protože rozhodující je optimální venkovní teplota, která by se během tohoto procesu měla pohybovat mezi 15 a 20 °C. V létě se trávník intenzivně zahřívá a v zimě bývá půda zmrzlá, což by vertikutaci znemožňovalo.
Abyste se mohli těšit z dokonalého výsledku, je potřeba během vertikutace dodržet správný postup.
Než se do samotného procesu pustíte, ujistěte se, že je váš trávník v dobrém stavu. Vertikutaci provádějte jen tehdy, pokud je trávník suchý. V opačném případě by mohlo dojít k nežádoucímu vytrhání zdravých rostlin. Dejte si také pozor na to, aby se v trávníku nenacházely větší kameny nebo jiné předměty, které by mohl rotující válec zasáhnout.
Těsně před zahájením vertikutace trávník posečte na výšku dvou centimetrů. Zpravidla se jedná o nejnižší nastavení, které zahradní sekačky nabízí.
Před zahájením vertikutování je potřeba nastavit správnou pracovní hloubku. V tomto ohledu přitom záleží na charakteru půdy a také stupni zplstnatění trávníku. Obvykle je optimální hloubka přibližně 3 mm. U těžkých půd se může jednat o pracovní hloubku 6 nebo 9 mm.
S vertikutátorem nejprve pohybujte podélně, a poté napříč trávníkem. Díky tomu se postupně vytvoří jemný šachovnicový vzor. Dejte si pozor na to, abyste na jednom místě nestrávili velké množství času, jelikož byste mohli trávník příliš poškodit.
Při změně směru vertikutace zatlačte vodicí lištů dolů, aby se válec zvedl od země. Poté se nože při otáčení budou mírně vznášet nad trávníkem.
Samotnou vertikutací samozřejmě péče o váš trávník nekončí. Je totiž potřeba se věnovat i následné péči a údržbě.
Pokud máte vertikutátor, který nesbírá mech a plsť do sběrného koše, důkladně jej z trávníku shrabte. Čím hlouběji vertikutujete, tím více materiálu ze země uvolníte. A tím častěji je také potřeba sběrač trávy vyprazdňovat.
Pokud po vertikutaci objevíte nějaká lysá místa, osejte je přímo čerstvým travním semenem. Trávník zároveň můžete posypat tenkou vrstvou písku, která pomůže půdu zkypřit a zlepšit její vzdušnou rovnováhu.
Nelekejte se toho, že váš trávník bezprostředně po vertikutaci vypadá na první pohled trochu zuboženě. Díky správnému a pravidelnému hnojení mu dopřejete čas se opět zotavit. Jelikož je půda po vertikutaci zkypřená, hnojivo se v ní rychle usadí a nebude mít tendenci se vyplavit ani při silnějších deštích.
***
Jak vidíte, pravidelná vertikutace je důležitým krokem pro zajištění krásně zeleného a hustého trávníku. Vyplatí se proto na tento proces nezapomínat. S kvalitním vertikutátorem to však jde snadno. Vyberte si ten svůj na DATARTu a pusťte se do práce.