0 Kč

Jak vybrat vertikutátor?

21.03.2023

Péče o trávník zahrnuje různé činnosti a mezi ty, které jsou zatím méně známé, ale pro kvalitní trávník podstatné, patří vertikutace. Dochází při ní k čištění trávníku od plsti, mechu či jiného nepořádku a při správném provedení podpoří odnožování nových travních trsů. A jelikož by manuálně šlo o náročnou aktivitu, k vertikutaci se používá vertikutátor. Jak vybrat vertikutátor a jaký je jeho přínos?

Vertikulátor

O čem se dočtete:

Co je vertikutace?

Vertikutace (z anglického „vertical cut“ – vertikální řez) spočívá ve vertikálním nařezávání trávníku prostřednictvím ručního, elektrického nebo benzinového vertikutátoru. Vertikutátor je vybaven vertikutačním válcem, na kterém je systém nožů. Při jeho pohybu vpřed provádí svislý řez do trávníku, čímž narušuje utlačené a husté struktury, které omezují trávník v plnohodnotném růstu. Pomáhá odstranit z trávníku mech, starou travní plst a listy. Podporuje lepší kondici a krásnější vzhled trávníku do nastávající sezóny. Vyčištěný trávník pak rychleji odnožuje a má lepší přístup ke vláze, slunci i hnojivu.

Vertikulátor

Kdy a jak často vertikutovat trávník?

Na rozdíl od sečení trávy, které od jara do podzimu probíhá v pravidelných intervalech, je vertikutace občasnou aktivitou. Provádí se dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Jarní vertikutace by měla proběhnout pár dní po prvním sečení. Ideální je vychytat takové počasí, aby nebyla půda pod trávníkem zamrzlá či rozmokřená. Vhodný termín je obvykle na přelomu března a dubna. Podzimní vertikutace se provádí po odeznění posledních teplých dnů a současně před aplikací podzimního hnojiva. To znamená termín koncem září až do poloviny října, v závislosti na regionu.

Vertikutátory podle pohonu a velikosti pozemku

Vertikutátor je zahradní vybavení, které se v mnoha prvcích podobá sekačce, ale princip fungování je odlišný. Dostupné jsou vertikutátory ruční, elektrické, akumulátorové a benzinové. Přestože záleží především na vašich preferencích, důležité slovo má samotná velikost pozemku. V následujících řádcích naleznete přehled výhod a nevýhod jednotlivých pohonů.

Vertikulátor

Ruční vertikutátor

Ruční vertikutátor představuje základní, nemotorizované řešení pro odstranění plevele, mechu a plsti, může být vybaven postranními kolečky pro zjednodušení práce. Jedná se o pomůcku, která je podobná na hrábě. Počítejte s tím, že se sice zapotíte, ale při pečlivém vertikutování můžete dosáhnout velmi dobrého výsledku. Tento typ je vhodný především pro menší plochy, cca do 150 m2.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ nízká cena - vyžaduje fyzickou aktivitu
+ dosáhnete i na hůře dostupná místa  
+ snadná údržba  
+ tichý provoz  

Vertikulátor

Elektrický vertikutátor

Elektrický vertikutátor využívá ke svému pohonu elektromotor a při pohybu vám bude dělat společnost elektrický kabel. Obecně jde o vyhledávané řešení, jelikož elektrický vertikutátor je lehčí, tišší a také cenově dostupnější než benzinové stroje. Výborně poslouží na středně velké zahradě o rozloze 600–800 m2 a při péči o trávník kolem domu, kde není problém s dostupností k elektrické zásuvce.

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ nižší hmotnost, snadná manipulace - přítomnost kabelu
+ bez velkých nároků na údržbu  
+ vhodný na středně velké zahrady a kolem domu  
+ práce bez výfukových plynů  

Vertikulátor

Tip: Elektrický vertikutátor je lehčí než benzínový, což může v některých případech znamenat i nižší účinnost vertikutace, a to zejména pokud jsou na terénu přítomny nerovnosti. Jak to vyřešit? Položte na vertikutátor menší sáček substrátu, který omezí jeho „poskakování“ po trávníku.

Akumulátorový vertikutátor

Akumulátorové zahradní vybavení se těší velké popularitě. V aku verzi naleznete nejen sekačky a zahradní nůžky, ale už i vertikutátory. Výhodou tohoto řešení je absence elektrického kabelu za současného ponechání výhod elektrických modelů (nízké nároky na údržbu, tišší chod). Pokud vás láká akumulátorový vertikutátor, zajímejte se o výdrž na jedno nabití, dobu dobíjení, popřípadě si pořiďte druhý kompatibilní akumulátor pro možnost delší práce.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ bez velkých nároků na údržbu - potřeba opakovaného dobíjení
+ absence elektrického kabelu - vyšší cena
+ práce bez výfukových plynů  
+ vhodný na středně velké zahrady a kolem domu  

Akumulátorový vertikutátor

Benzínový vertikutátor

Pro majitele zahrad s velkou travnatou plochou (od 1000 m2 a více) je ideální volbou benzínový vertikutátor. Motor obvykle disponuje vyšším výkonem, což je dobrým předpokladem pro rychlejší vertikutaci bez prostojů. Mezi oblíbené patří vertikutátory se širším záběrem, se kterými jde práce i na velkých trávnících překvapivě rychle. Počítejte s vyšší hmotností, hlučností i jistými nároky na pravidelnou údržbu (výměna oleje, …).  
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ širší záběr - vyšší hmotnost
+ vyšší výkon - vyšší hlučnost
+bez elektrického kabelu - náročnější údržba
+ vhodný i pro velké trávníky a náročnější terén  

Vertikulátor

Výkon vertikutátoru

Výkon vertikutátoru předurčuje do jisté míry jeho použití i rychlost vertikutace. Podle výkonu lze odhadnout i velikost plochy, na kterou je vertikutátor vhodný.

Výkon Využití
Do 1 000 W Vertikutátory o výkonu okolo 1000 W jsou vhodné spíše pro menší trávníky s rozlohou do 600 m2.
1 000 - 1 500 W Jde o elektrické vertikutátory, které si poradí s plochou od 600–800 m2.
1 600 W - 1 800 W Nejvýkonnější elektrické vertikutátory se již nezaleknou ani větších výzev a postarají se o plochu s rozlohou cca 1000 m2.
Nad 1 800 W U benzinových vertikutátorů se očekávají ještě vyšší hodnoty výkonu – cca od 2 000 do 4 300 W. Většina „benziňáků“ si tak s přehledem poradí i se zanedbaným, rozlehlejším trávníkem.

Vertikulátor

Šířka záběru

Šířka záběru vertikutátoru souvisí se šířkou hřídele, na které jsou osazeny nože. Hovoří o tom, jakou šířku trávníku očistíte v jednom pásu/záběru. Šířka záběru u ručních vertikutátorů je cca 23-30 cm. V nabídce elektrických vertikutátorů natrefíte na šířku záběru 32-40 cm. Největší záběrový výběr je v kategorii benzinových vertikutátorů, kde jsou dostupné modely se záběrem 32-75 cm.

Jak vybrat vertikutátor podle šířky záběru? Řiďte se velikostí a členitostí trávníku. Na větších a nekomplikovaných plochách se bude dobře pracovat se širším záběrem. Naopak, na menší a členité trávníky volte obratnější vertikutátor s užším záběrem.

Vertikulátor

Hloubka zářezu

Jak je to s hloubkou zářezu při vertikutaci? Přenastavení hloubky zářezu oceníte při úpravě trávníku v nerovném terénu nebo chcete-li zrevitalizovat starší a zanedbaný trávník. Nejlepší vertikutátory proto dávají možnost nastavit hloubku zářezu do několika úrovní, např. od -12 do +6 mm. Mělčí zářez pomáhá s povrchovým sběrem listů a travních zbytků, hlubší zářez umožňuje odstranit travní drnu, mech, podpořit odnožování a dostat ke kořenům více vláhy.

Hlučnost

Na jaře a na podzim se z každé zahrady ozývá zajímavý mix zvuků, které pocházejí ze zahradních strojů. Mezi nimi bude dominovat i benzinový vertikutátor, který je považován za nejhlučnější a může dosahovat hlučnosti až kolem 100 dB (podobně jako benzinové sekačky). O něco lépe jsou na tom vertikutátory elektrické a akumulátorové. I zde je však třeba počítat s tím, že to úplně potichu nepůjde.

Vertikulátor

Materiál

Základní rám vertikutátoru je ocelový, ale to už nemusí platit pro skelet. Levné vertikutátory mají skelety z plastu a při neopatrném používání se mohou časem poškodit. Ocelové skelety jsou stabilnější a z pohledu životnosti i trvanlivější. Jelikož se vertikutátor nepoužívá během roku tak intenzivně jako sekačka, při správné péči a očištění po každém použití se na něm zub času podepíše až později.

Výbava a funkce vertikutátorů

Vodící madlo (rukojeť) – ideální je pohodlné, výškově nastavitelné madlo s měkkým nebo pogumovaným povrchem. Na elektrických vertikutátorech je vodicí madlo řešeno tak, aby odlehčilo tah elektrického kabelu, u benzinových strojů se zase setkáte s pojezdem. Pokud je madlo sklopné, při odložení vertikutátoru ušetříte cenný prostor.

Vertikulátor

Sběrný koš – některé vertikutátory se prodávají bez sběrného koše a po práci na vás ceká ještě manuální vyhrabávání trávníku. Populárnější jsou vertikutátory se sběrným košem, do kterého rotující válec žene zplstnatělou trávu, mech a jiné nečistoty. Objem sběrného koše dosahuje cca 20-55 l, přičemž úzce souvisí se samotnou velikostí vertikutátoru (větší stroj = větší koš, který jej neohrozí na stabilitě).

Bezpečnostní prvky – kvalitní vertikutátory jsou opatřeny bezpečnostní pojistkou spínače a bezpečnostní pojistkou, která stroj vypne při zaseknutí nožů nebo přetížení motoru.

Výměnné válce – součástí výbavy vertikutátoru může být několik vyměnitelných válců, pro vertikutaci i lehké provzdušnění.

Vertikulátor

Jak správně vertikutovat trávník?

Před vertikutací trávník posekáme a necháme 2 až 3 dny proschnout. Půda pod trávníkem nesmí být při vertikutaci nadměrně mokrá, zamrzlá, ale ani příliš tvrdá a suchá, jinak hrozí riziko poškození vertikutátoru. Hloubku zářezu nastavíte přibližně na 2-4 mm. Po trávníku se pohybujeme stejným způsobem jako při sečení.

Na méně zanedbaném trávníku postačí provést vertikutaci jedním směrem. Pokud je trávník starší, plný plsti a mechu, bude vyžadovat i vertikutaci ve směru kolmém na první směr (jednou příčně, podruhé podélně). Po vertikutaci zůstanou na trávníku prázdná místa, která doplníme novým travním osivem. Následně dopřejeme trávníku dostatečnou dávku závlahy a nadměrně jej nezatěžujeme.

Vertikulátor

Provzdušnění vs. vertikutace trávníku – Jaký je rozdíl?

Kdy použít vertikutátor a kdy zase provzdušňovač? Chcete-li trávníku dopřát preciznější péči, dříve či později natrefíte na stroje s názvy vertikutátor, provzdušňovač a dokonce i aerifikátor. Vertikutaci si však není třeba zaměňovat s aerifikací, čili provzdušněním. O jaké činnosti tedy jde?

Vertikutace trávníku představuje proces odstraňování plsti a odumřelého organického materiálu ze struktury trávníku. Při vertikutaci se provádí mělčí řez, než je tomu při provzdušňování.

Vertikulátor

Při provzdušňování se vytvářejí hluší otvory do trávníku, aby se voda, vzduch a živiny dostaly do půdy a ke kořenům. Provzdušnění nejlépe prospěje trávníku, který je zatěžován pohybem (děti, zvířata), vystavený suchu a po letní sezóně nadměrně zhutní. Pro provzdušňování se používá manuální nebo motorizovaná výbava se silnými hroty. Nejjednodušším způsobem je zatlačování vidlí po ploše trávníku. Zaujmout vás také mohou provzdušňovače, které se připevňují na podrážku bot.
 

CHCI NOVÝ VERTIKUTÁTOR


Související články: 

Další aktuality

Playstation 5 Pro ‒ extra výkon do vašeho obýváku

Playstation 5 Pro ‒ extra výkon do vašeho obýváku

Od uvedení PS5 před čtyřmi lety společnost Sony neustále pracovala na vylepšování konzolového zážitku a produkci her, které fanoušci netrpělivě očekávají. V těchto dnech firma oznámila další krok v to...... Celý článek
Jak vybrat notebook?

Jak vybrat notebook?

Do práce, na studium, domů na základní použití, herní mašinu, nebo multimediální univerzál? Notebook je v dnešní době už povinnou výbavou téměř každé domácnosti a vybrat ten pravý, jehož potenciál nap...... Celý článek
Recenze: Xiaomi Redmi Pad Pro - Skvělý tablet za příznivou cenu

Recenze: Xiaomi Redmi Pad Pro - Skvělý tablet za příznivou cenu

Rozhodli jste si pořídit tablet? Potom je potřeba jeho výběr podřídit účelu, kterému má sloužit. Není totiž tablet jako tablet. Já jsem proto Redmi Pad Pro od Xiaomi podrobila všestrannému testování p...... Celý článek
Vertikutace trávníku: Co, kdy, jak a proč

Vertikutace trávníku: Co, kdy, jak a proč

Vertikutace je klíčovým krokem pro udržení zdravého a hustého trávníku. Kdy a jak často vertikutovat trávník? Jak správně vertikutovat, abyste se mohli těšit z dokonalého výsledku? To vše a mnohem víc...... Celý článek
Inteligentní technologie Whirlpool 6. SMYSL: Pojem, který zná celý svět!

Inteligentní technologie Whirlpool 6. SMYSL: Pojem, který zná celý svět!

My lidé máme pět základních smyslů, a to zrak, čich, sluch, hmat a chuť. Jen málokdo z nás ovládá ten šestý... Naprostou výjimkou je však značka Whirlpool, která své prémiové spotřebiče opatřila uniká...... Celý článek