0 Kč
×

Jak vybrat pilu?

25.10.2022

Každý správný domácí kutil touží po tom nejkvalitnějším nářadí. Výjimkou nejsou ani pily, které najdou v domech i na zahradách široké využití. Trh je však dnes pořádně přesycený a vybrat si z široké nabídky není vůbec jednoduché. Potřebuji přímočarou nebo pokosovou? Motorovou nebo akumulátorovou? Žádné strachy, díky našemu přehlednému srovnání se ve spleti pojmů určitě neztratíte.

Jak vybrat pilu

O čem se dočtete:

Řetězové pily

Pokosové pily

Přímočaré pily

Ocasní pily

Kotoučové pily

Příslušenství

Řetězová pila

Nejdůležitějším krokem je definování jednotlivých typů pil. Každá totiž pracuje jinak a slouží k něčemu jinému.

Řetězová pila je takříkajíc povinnou výbavou každé zahrady. Pomůže vám při přípravě palivového dříví na zimu, ale i při podzimních či celoročních pracích v exteriéru. Velkou výhodou takové pily je její široká dostupnost. Z nabídky si tak vyberou profesionálové požadující vysoký výkon, ale i občasní kutilové, kterým postačí menší a finančně méně náročný stroj.

Jak vybrat motorovou pilu

Benzínová řetězová pila

Tvoří absolutní většinu řetězových pil. Jsou vhodné jak pro použití v lese, tak i na zahradě. Jejich největší výhodou je bezesporu fakt, že při jejich používání nejste limitování přítomností elektrické sítě ani výdrží nabíjecích akumulátorů.

Zpravidla se jedná o silné stroje s výkonem od 1 200 do 6 400 W, standardní délka lišty je v tomto případě 45 cm. Mezi nevýhody patří zvýšená hlučnost při používání a motorové pily příliš nenadchnou ani z hlediska ekologie.

 

Jak vybrat motorovou pilu

 

Elektrická řetězová pila

Tento typ řetězové pily je vhodný zejména pro hobby použití a občasné řezání v zahradě. Vzhledem k absenci palivových výparů ji lze použít i v interiéru. Výkon elektrických řetězových pil zpravidla nepřesahuje 3 000 W, při běžném používání vás však nebude tento fakt nijak limitovat. Nespornou výhodou je její nižší hlučnost, na opačné straně ale zase stojí potřeba stálého připojení k elektrické síti.

Elektrická řetězová pila

Akumulátorová řetězová pila

Jedná se o kompromis mezi předchozími dvěma zmiňovanými typy. Akumulátorová řetězová pila disponuje sice nižším výkonem a řeznou lištou o délce v rozsahu od 20 do 35 cm, avšak pro použití v domácnosti jsou tyto parametry plně dostačující. Vhodná je zejména pro ořezávání stromů a dřevin na větších zahradách, kam nedosahuje přívod elektrické energie. Naopak akumulátorovým řetězovým pilám byste se měli vyhýbat v případě potřeby jejich profesionálního využití, jelikož při častém používání zvýšíte i frekvenci dobíjení akumulátoru.


Co sledovat při výběru řetězové pily?

Aby pro vás byla vaše řetězová pila skutečným pomocníkem, při jejím výběru byste měli sledovat několik parametrů. Mezi ty nejpodstatnější patří:

  1. Výkon – přímo ovlivňuje sílu, s jakou dokáže pila pracovat. Pokud plánujete používat řetězovou pilu jen občasně, sáhněte po modelu s výkonem do 2 000 W. Naopak v případě častějšího nebo profesionálnějšího používání zvyšte tento výkon minimálně o 500 W.
  2. Délka lišty – čím budete mít lištu delší, tím vyšší bude tření a tím vyšší výkon budete potřebovat. V drtivé většině případů si však vystačíte se standardní lištou o délce od 35 do 39 cm. V případě akumulátorových či elektrických pil se můžete setkat i s 30cm lištami.
  3. Hmotnost – souvisí s pohodlím při používání. Má na ni vliv několik vlastností (velikost motoru, materiál, způsob napájení/velikost palivové nádrže), ale obecně je hranice mezi hobby a profi pilami nastavena na 5 kg.

Jak vybrat pilu

Mezi speciální funkce řetězových pil patří brzda řetězu, která okamžitě zastaví chod pily, automatické mazání řetězu a automatické napínání řetězu – při řezání tak nemusíte řetěz upravovat manuálně.

Jak vybrat pokosovou pilu?

Odříznout materiál co nejpřesněji a vytvořit dokonalý spoj. To je ideální představa nejednoho kutila. Skvělou pomůckou k dosažení těchto cílů pro vás bude pokosová pila.

Základní modely robustního zařízení si poradí s masivním dřevem, dřevotřískou, MDF deskami i plastem.

V případě, že sáhnete po vyšší modelové řadě, hravě dokážete přeříznout i neželezné kovy (například měď či hliník). Samozřejmě vše bude záviset na zvoleném řezném kotouči.

Jak vybrat pokosovou pilu

V rámci pokosových pil je možné rozlišovat dvě základní konstrukce:

  • Kapovací pokosové pily své místo zastanou zejména v domácích dílnách či garážích. Poradí si s řezáním plotových desek či výrobou nábytku. Vzhledem k nižšímu výkonu a menšímu průměru řezného kotouče dokáží plnohodnotně pracovat zejména s kratšími materiály.
  • Pokosová pila s pojezdem je plnohodnotným zařízením nejen pro hobby použití. Takové pily jsou větší a hlučnější, ale disponují také větším řezným kotoučem, možností drážkování a tvoření zářezů či sklopným ramenem. Pohyb pily směrem dopředu a dozadu výrazně zrychluje i zjednodušuje proces řezání. V porovnání s kapovacími pilami jsou pokosové pily s pojezdem výkonnější, poradí si také s masivnějšími a delšími materiály.

Pokosová pila

Elektrická pokosová pila

Nejčastějším způsobem napájení pokosových pil je jejich připojení k elektrické síti. Takhle poháněné pily nabízejí široký rozsah výkonů – od 1 400 do přibližně 3 000 W. Abyste dosáhli optimálních výsledků v domácím prostředí, vybírejte pily s výkonem alespoň 1 800 W. Taková výkonná pila se vám odvděčí svou rychlostí a precizností při práci s deskami či trámy.


Akumulátorová pokosová pila

Vhodná je především pro občasné použití v domácí dílně. Ve srovnání se svou elektrickou sestrou je sice menší a lehčí, ale zároveň disponuje nižším výkonem, zpravidla na úrovni 1 400 W. Přestože najdete na trhu i v tomto případě profesionální kousky schopné pracovat s tvrdšími a robustnějšími materiály, i tak budete muset myslet na výdrž na jedno nabití. Ta totiž klesá přímo úměrně se zvýšenými očekáváními výkonu.

Pokosová pila

Co sledovat při výběru pokosové pily?

Podobně, jako je tomu v případě jiné stavební či zahradní techniky, ani při výběru pokosové pily byste neměli přehlížet několik základních parametrů. V opačném případě vás může stroj překvapit nedostatečnou silou či rychlostí. Na co si tedy dát při výběru pozor?

  1. Výkon a otáčky – rozhodují o tom, jak efektivně dokáže pila pracovat. Pro hobby použití vám postačí levnější modely s výkonem do 1 500 W. Vybírejte si pily, které dosahují rychlosti alespoň 3 000 otáček za minutu. Naopak, profesionálové budou k dosažení adekvátních výsledků potřebovat alespoň 1 500W motor s rychlostí minimálně 4 000 otáček za minutu.
  2. Pokosový úhel – důležitý parametr pro práci pod úhlem. Standardní rozsah pily je na úrovni 45°, kvalitnější kousky zvládnou i 90°.
  3. Hloubka a délka průřezu – souvisí se samotným pokosovým úhlem. S pilami pracujícími pod úhlem 45° lze dosáhnout průřezů s maximální hodnotou 100 mm. V případě 90stupňového sklonu je maximální hodnota 120 mm.

Jak vybrat pokosovou pilu

U pokosových pil se poohlédněte po funkcích jako je LED osvětlení – pomůže vám při práci ve zhoršených podmínkách, odsávání prachu – předchází prašnému prostředí a laseru, který zvyšuje přesnost samotného řezu.

Přímočará pila

Neoddělitelná přítelkyně každého správného domácího kutila. Snad nejtypičtějším využitím takové pily v domácnosti je úprava plovoucí podlahy. Možnosti přímočaré pily jsou však mnohem širší. Poslouží vám na řezání fošen a desek, poradí si i s dělením kovových profilů a obkládaček. Zapomínat nemůžeme ani na původní účel, kvůli kterému „přímočarka“ vznikla, a to na vyřezávání zaoblených otvorů s malým poloměrem či nepravidelných tvarů.


Elektrická přímočará pila

Jedná se o tradičnější typ přímočaré pily, která je oblíbená zejména mezi profesionály. Taková pila je zpravidla výkonnější a vhodnější pro častější či dlouhodobější používání. Limitovaní jste však potřebou stálého elektrického připojení. Elektrické „přímočarky“ dosahují výkonu v úrovních od 300 do asi 750 W. Abyste dosáhli optimálních výsledků, je dobré sáhnout po pile se středem takového rozsahu.

Jak vybrat přímočarou pilu

Akumulátorová přímočará pila

Elektrická zařízení z trhu stále častěji vytlačují ta akumulátorová. Není to nic překvapivého, v případě přímočarých pil obzvláště. Jsou skladnější a tišší, navíc s nimi můžete pracovat kdykoliv a kdekoliv. Tedy za předpokladu, že je jejich akumulátor nabitý. Akumulátorová přímočará pila vám postačí v případě jejího občasného použití. Pokud však potřebujete pilu pro profesionální úkony, sáhněte raději po elektrické verzi, případně si zajistěte dostatek náhradních akumulátorů.


Co sledovat při výběru přímočaré pily?

Aby dokázala vaše přímočará pila pracovat optimálně, při nákupu byste se měli zaměřit na několik parametrů. Mezi ty nejpodstatnější patří:

  1. Výkon – spolu s ním souvisí hloubka řezu. Nejlevnější pily disponují výkonem na úrovni od 400 W, přičemž tyto zvládají přibližně 65mm řez do dřeva. U profesionálních pil s výkonem od 900 W se však může hloubka řezu klidně i zdvojnásobit.
  2. Nastavení sklonu řezu – název produktu je v tomto případě mírně zavádějící. Přímočarou pilou totiž dokážete řezat i pod úhlem. Samozřejmě za předpokladu, že nastavením sklonu základové desky disponuje.
  3. 3. Způsob upínání pilových plátů – pokud s sebou neplánujete nosit brašnu s nářadím, upusťte od staršího způsobu upínání na klíč a nahraďte jej samoupínacím systémem. Díky němu pilový plát do pily jednoduše zasunete a on se sám zajistí.

Přímočará pila

Speciální funkce přímočarých pil vám usnadní práci, jako například předkmit (jednodušší odfukování nasbíraných pilin), LED osvětlení nebo laser.

Ocasní pila

Ocasní pila, respektive „ocaska“, jak ji familiárně nazývají mnozí kutilové, patří mezi nejuniverzálnější ostré pomocníky v domácnosti. Využijete ji na stavbách, kde si dokáže poradit s řezáním cihel či pórobetonu. Během běžných dní s ní zase můžete upravovat a zkracovat fošny, desky, sloupy či dokonce plasty a kovy. Na podzim vás potěší zejména na zahradě, kde bude skvělým pomocníkem při ořezávání stromů a ovocných keřů. Všechno s ní zvládnete rychle a bez zbytečné námahy.


Elektrická ocasní pila

Svou popularitu si získala hlavně kvůli rychlosti, s jakou dokáže pracovat. Při výběru však buďte opatrní, aby nebyla vysoká rychlost na úkor nižší přesnosti. Elektrické „ocasky“ si můžete pořídit v několika výkonnostních třídách. Ty základní o výkonu 710 W vám postačí na běžný ořez tenčích větví a standardních desek či plastů. Pokud však potřebujete řezat cihly, sáhněte raději po výkonnější verzi. Platí, že čím vyšší výkon, tím bude práce efektivnější. Dobrou volbou pro náročné uživatele může být ocasní pila o výkonu 1 510 W.

Jak vybrat ocasní pilu

Akumulátorová ocasní pila

Výkon bude nižší, ale stále dostatečný. Dobíjecí ocasní pily si dokáží poradit se vším podstatným – standardními fošnami, deskami, plasty i tenčími kovy. Pórobeton jimi sice neproříznete, potěší vás však na zahradě, kde si hravě poradí s podzimním ořezem větví. Dobrou zprávou je, že akumulátorové „ocasky“ jsou ve srovnání s těmi elektrickými lehčí, tišší a lze je použít i bez potřeby stálého připojení k síti. Tou horší zprávou je zase potřeba častého dobíjení.


Co sledovat při výběru ocasní pily?

  1. Výkon – v tomto případě platí, že pořádný výkon dostanete s pořádným přísunem elektrické energie. Ocasní pily určené pro profesionální použití jsou zpravidla elektrické, přičemž jejich výkon by měl přesáhnout minimální hodnotu 1 000 W. V případě, že budete „ocasku“ používat rekreačně, sáhněte po výkonu v rozmezí od 500 do 800 W.
  2. 2. Průřez – ještě před nákupem se rozhodněte, co chcete ocasní pilou proříznout. Standardní průřez dřeva nepřesahuje hranici 280 mm. V případě, že plánujete průřez železa, sáhněte po co nejvýkonnějším modelu.
  3. Regulace otáček – ačkoli je dnes již víceméně samozřejmostí, je dobré přítomnost tohoto parametru nepodcenit. Díky možnosti regulace otáček totiž můžete snadno reagovat na tloušťku a tvrdost jednotlivých materiálů určených k proříznutí.

Pila ocaska

Dále by vás u „ocasek“ mělo zajímat: počet zdvihů (to rozhoduje, jak rychle dokáže pila pracovat), funkce rychlého nabíjení v případě akumulátorových pil či předkmit – umožní vám efektivnější řezbu hrubších materiálů.

Kotoučová pila

Kotoučovou, respektive okružní pilu přivítáte u vás doma hned z několika důvodů – je přesná, efektivní a dokáže si poradit i s nepravidelnými tvary. Pilový kotouč je v tomto případě upnutý na hřídeli, díky čemuž jsou takové pily ideální pro přímé řezy do masivního dřeva či hliníkových profilů a deskových materiálů. Kromě toho si dokáží poradit se zařezáváním střešních desek. Své místo tak zastanou v dílně domácího kutila i skutečného profesionála.


Elektrická kotoučová pila

Elektrická kotoučová pila je vhodná k použití odborníky i amatéry. Její velkou výhodou je poměrně široký rozsah výkonů (přibližně od 900 d 1 400 W) a průměrů kotouče od 150 do 200 mm. Platí pravidlo, že čím výkonnější pilu máte, tím rychleji bude pracovat a tím hlubší řez zvládne. Pokud plánujete věnovat se primárně řezání deskových materiálů, sáhněte po nižším výkonu – ušetříte. Naopak, pokud je vaším cílem práce s masivním dřevem, nebojte se sáhnout po výkonnějším a kvalitnějším stroji.

Jak vybrat kotoučovou pilu

Akumulátorová kotoučová pila

Součástí takových pil je nabíjecí akumulátor. Zpravidla postačí k práci s tenčími a měkčími materiály, jakými jsou desky či tenké hliníkové profily. Ty nejvýkonnější kousky zvládnou také střešní desky a úpravu masivního dřeva, v takovém případě však musíte počítat s výrazně zkrácenou výdrží na jedno nabití. Akumulátorové kotoučové pily proto doporučujeme jen těm z vás, kteří je budou používat spíše příležitostně.


Co sledovat při výběru kotoučové pily?

Kotoučových pil dnes naleznete na trhu obrovské množství. Jak se tedy v nabídce zorientovat a na co si dát při nákupu pozor?

  1. Výkon – podobně jako v případě ostatních pil, ani zde se nevyplatí podcenit výkon. Pokud plánujete jen občasné použití, sáhněte po dostupnějších modelech s výkonem maximálně 1 000 W. V případě, že se řezbou živíte, neváhejte tuto hranici směle překročit.
  2. Počet otáček – nebo také rychlost řezu. Čím je toto číslo vyšší, tím by měl být řez kvalitnější – nedochází totiž k odlamování jednotlivých kousků. V případě hobby nářadí požadujte alespoň 3 000 otáček za minutu. U profesionálních nástrojů se může počet otáček za minutu vyšplhat i na 5 000.
  3. Průměr kotouče – i když je kotouč v pile vyměnitelný, nemůže přesáhnout maximální podporovaný průměr. Ten zároveň určuje hloubku řezu. Vybírat můžete z průměrů od 150 do 355 mm.

Okružní pila

Speciální funkce kotoučových pil jsou funkce odsávání – ta udržuje materiál čistý a přehledný, kluzná spojka chrání motor v případě zaseknutí kotouče nebo ochrana před přehřátím, kdy se při vysoké teplotě automaticky vypne motor.

Příslušenství k pilám

Při práci s pilou je prvořadá bezpečnost. Zraněním způsobeným odskakujícími třískami a kousky dřeva předejdete dlouhým pracovním oblečením. Nezapomeňte na kvalitní ochranné brýle a rukavice. V případě déle trvající práce zvažte nákup ochranných sluchátek. Pokud pracujete s pilou ve výšce, či jí ořezáváte stromy, nasaďte si na hlavu přilbu.

Dostupnost dalšího příslušenství k pilám – řezné kotouče, nože či upínací svorky – závisí na jednotlivých typech pil. Při nákupu však buďte obezřetní, aby příslušenství korespondovalo s parametry vašeho modelu pily.
 

Chci koupit pilu

Další aktuality

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

Extrémní myčky Whirlpool MaxiSpace: Více místa pro nádobí, méně starostí pro vás!

/VIDEO/ Uvažujete o koupi nové myčky nádobí, která si hravě poradí s nádobím různých tvarů a velikostí? Hledáte spolehlivý spotřebič, který vás zbaví starostí hlavně při každodenním vkládání a vyndává...... Celý článek
Co znamenají symboly na troubě?

Co znamenají symboly na troubě?

Abyste mohli správně a efektivně využívat všechny programy a funkce své trouby, musíte znát význam piktogramů na displeji nebo otočném voliči svého spotřebiče. Symboly na troubě informují o různých re...... Celý článek
Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Recenze: Bezdrátová sluchátka Marshall Major V lákají na dlouhou výdrž

Britskou značku Marshall netřeba dlouze představovat, zvlášť ne hudebním fajnšmekrům. Každému se po jejím vyslovení určitě vybaví něco jiného, pro nás je Marshall hlavně synonymem pro kvalitní sluchát...... Celý článek
Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Jedeme na roadtrip aneb Jak se připravit na cestu, která je vaším cílem

Roadtrip je skvělou příležitostí, jak poznávat krásy a taje okolního světa po vlastní ose. Ať už ale razíte do hlubin panenské přírody nebo vás láká ruch velkoměst, dříve či později narazíte na osudov...... Celý článek
Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Jak fungují speciální přihrádky LG Fresh Balancer a LG Fresh Converter?

Plánujete si pořídit novou lednici, ale nejste si jistí, zda správně rozumíte technologiím a funkcím, které tyto spotřebiče nabízí? V následujícím článku objasníme princip fungování přihrádek na ovoce...... Celý článek