Péče o zeleň může být občas pořádně otravná. Ale to jen tehdy, když nemáte ty správné pomocníky. Zahradní nářadí vám práci nejen urychlí, ale také výrazně zjednoduší. Máte na zahradě zelenou stěnu vytvořenou z okrasných keřů? V tom případě by ve vaší výbavě neměly chybět nůžky na živý plot.
Přestože by se to tak mohlo na první pohled zdát, živý plot skutečně neostříháte čímkoliv. Nejenže by vám to šlo těžko, ale riskovali byste i trvalé poškození a odumření rostlin. Pro tuto činnost je proto dobré do rukou uchopit profesionální plotostřihy. A aby vás zařízení nezklamalo, při koupi je třeba věnovat pozornost několika základním parametrům.
Přestože se parametry výkonu a příkonu často uvádějí jako synonyma, nejedná se o stejné veličiny. V případě zahradní techniky přitom mluvíme o podstatných ukazatelích, které se nevyplácí podcenit. Vězte proto, že výkon určuje sílu a efektivitu, s jakou bude vaše zařízení pracovat. Příkon zase mluví o míře spotřebované energie při provozu vašeho zahradního společníka.
Nejčastěji se na trhu setkáte s výkonem od 400 do 900 W. Jistě, nejvýkonnější modely budou ty benzinové a akumulátorové nůžky se s nimi budou srovnávat jen stěží. Zapamatujte si však hodnotu 500 W – jedná se o hranici pravidelného používání. Nůžky s výkonem pod 500 W sice zvládnou zastřižení živého plotu, ale spíše jeho tenčích a čerstvých částí. Pokud potřebujete stříhat pravidelně, hodně a robustní větvičky, sáhněte po výkonu v rozmezí od 500 do 800 W. Cokoli nad tuto hodnotu je vhodné i pro profesionální použití, například v parcích.
O způsobu použití, ale také životnosti samotného zařízení, bude do velké míry rozhodovat použitý materiál. Tělo plotostřihů by mělo být relativně bezpečné, proto klidně zvolte modely vyrobené z tvrzeného plastu. Ten bude nejen odolný, ale ve srovnání s kovovými částmi také podstatně lehčí. Zvýšenou pozornost však věnujte stříhací liště.
Ideální je, když je lišta vyrobena z oceli, vyřezávaná a broušená laserem, případně diamantem. Taková kombinace je nejen nejodolnější, ale je také třeba si uvědomit fakt, že ostří plotostřihů se velmi špatně brousí v domácích podmínkách. Je proto lepší investovat do kvalitnějších materiálů. Obzvlášť i s ohledem na to, že právě lišta přichází do kontaktu s potenciálním nebezpečím v podobě uvolněných ocelových lanek z plotu a podobně.
Zřejmě už tušíte, že nosným prvkem celého plotostřihu bude právě samotná lišta. Její délka by měla být přímo úměrná s výkonem, protože pokud stoupá jen jedna z hodnot, na efektivitě práce se to projeví málokdy. Platí obecné pravidlo, že na každých 10 cm lišty byste měli mít k dispozici 100 W výkonu. Pokud tedy pracujete s 55centimetrovým plotostřihem, výkon by neměl být pod hodnotou 550 W.
Při nákupu se můžete nejčastěji setkat se dvěma velikostními kategoriemi. Lištami s délkou od 20 do 40 cm disponují spíše levnější a základní modely určené pro hobby použití. Takové nůžky postačí k základní úpravě menších živých plotů, které navíc nejsou příliš hrubé. Myslete také na to, že menší záběr znamená v tomto případě delší dobu stříhání. Na druhou stranu si pomocí takového plotostřihu dokážete více vyhrát s detaily.
Máte-li však živý plot vysazen podél celého vašeho pozemku a potřebujete jej ostříhat efektivně, sáhněte po nůžkách s délkou lišty od 40 do 80 cm. Vyšší výkon a širší záběr zajistí, že se nebudete muset na stejné místo vracet opakovaně. Dávejte si však pozor na horší manipulaci, abyste někde neodstřihli až příliš mnoho.
Už máme kvalitní a dostatečně dlouhou lištu plotostřihů. S předešlými parametry se však neoddělitelně pojí i rozestup nožů, kterými samotná lišta disponuje. Princip střihu je jednoduchý. Větvička z živého plotu se při práci dostane do mezery mezi noži a ty ji následně zastřihnou. Rozestup nožů by měl být přizpůsoben typu a tloušťce dřevin, nejčastěji se setkáte s hodnotami od 15 do 20 milimetrů.
S rozestupem však úzce souvisí i maximální možná tloušťka střihu. A ačkoli by se mohlo zdát, že jde o totožné parametry, nepleťte si je. Hodnota tloušťky je vždy o něco větší. Platí obecný klíč, že ideální tloušťku střihu získáte přičtením 5 až 10 milimetrů k rozestupu nožů. Standardem je v tomto případě rozmezí hodnot od 20 do 25 milimetrů, přičemž nože na spodní hranici si poradí s tenčími větvičkami a nože na horní hranici zvládnou úpravu i statnějších několikaletých plotů.
A do třetice nepodceňte ani hloubku řezu. Jedná se o délku nože od jeho vrcholu až po středovou osu lišty. Hloubka by neměla být výrazně menší, než rozestup nožů. Jsou-li totiž nože dostatečně daleko od sebe, tak se mezi ně sice vejde hrubší větev, ale mělké zuby ji zastřihnout nedokážou. Při výběru se tak soustřeďte na co největší možnou vyváženost mezi těmito parametry.
Zahradní nůžky můžeme dělit i podle zubů rozmístěných na stříhací liště. Ty jsou buď z jedné nebo ze dvou stran. Podle toho známe:
Doba práce s plotostřihy bude záviset na celkové délce vašeho živého plotu. Počítejte však s několika desítkami minut, ne-li hodinami. V takovém případě je důležité vybírat plotostřihy s rozumnou hmotností. Střední třída nabízí zpravidla kousky o váze přibližně 3 kg, což je rozumný kompromis vhodný do většiny standardních zahrad. Více než 6kg stroje určené pro profesionální použití v tomto případě potřebovat nebudete.
Při koupi nůžek na živý plot se zajímejte také o dvě veličiny související se zvukem – akustický výkon a akustický tlak. Obě najdete označené v decibelech, přičemž upozorňují na hladinu hluku, které při stříhání nůžky dosáhnou. Akustický výkon však nezohledňuje všechny faktory ovlivňující člověka. Pokud je to proto možné, poohlédněte se raději po obšírnějším parametru akustického tlaku.
Při práci na zahradě můžete přijít snadno k nechtěnému úrazu. Samozřejmě to nechcete ani vy, ani my. Je proto dobré dbát na bezpečnost. Obzvláště při použití ostrých předmětů, jakými nůžky na živý plot rozhodně jsou. Chybu neuděláte, pokud sáhnete po prodloužených zubech na liště, díky čemuž budete mít ostré čepele dále od těla. Zařízení držte vždy pevně za rukojeť, nikdy ne za tělo v blízkosti stříhací lišty. Při koupi samotného zařízení se informujte, zda disponuje funkcí automatického snížení výkonu po uvolnění spouště. Ty nejlepší modely čepel nejen zpomalí, ale naprosto zastaví.
Základem jsou také ochranné prvky, které standardně využijete i při řezání dřeva či sečení. Oči si chraňte ochrannými brýlemi, díky kterým předejdete kontaktu s drobnými odskakujícími kousky dřeva. Aby vám zařízení nevyklouzlo z rukou, nasaďte si kvalitní ochranné rukavice. A v případě, že pracujete s výkonným benzinovým agregátem, se zvýšeným hlukem účinně zabojujete díky ochranným sluchátkům.
U nůžek na živý plot patří základní pravidlo. Nevybírejte si je jen podle výkonu či uživatelského komfortu, ale také podle způsobu jejich napájení. Dělíme je na manuální, elektrické, akumulátorové a benzinové nůžky.
Manuální – nebo také ruční nůžky na živý plot nejsou na trhu žádnou novinkou. Jedná se o nejzákladnější a nejlevnější typ zahradních nůžek, avšak spojený s největší fyzickou zátěží. Střih živého plotu probíhá plně manuálně, vzhledem k tomu jsou nůžky vhodné spíše pro občasné použití. Jejich výhodou je ovšem fakt, že s výjimkou kloubu se na nich nemá příliš co poškodit.
Výhody (+) | Nevýhody (-) |
+ nízka cena | - potřeba ostřit čepele |
+ jednoduché použití | - při zastřižení hrubších větví se mohou poškodit |
+ dlouhá životnost | - pomalé stříhání |
+ lehká skladovatelnost | - fyzicky náročná práce s nůžkami |
Elektrický plotostřih je na trhu v současnosti nejrozšířenější. Nabízí vyvážený poměr mezi cenou a výkonem a postačí ke stříhání většiny živých plotů v domácnosti. Mezi jeho výhody patří ekologický provoz, nízká úroveň hluku i přijatelná váha. Naopak výkon elektrického plotostřihu nemusí postačovat na některé tlusté dřeviny.
Výhody (+) | Nevýhody (-) |
+ tichý provoz | - potřebné stálé připojení k elektrické síti |
+ ekologické stříhání | - je třeba dávat pozor na přívodní kabel |
+ nízká hmotnost | - často vyrobeno z levných materiálů |
+ dobrý poměr cena/výkon | - určen pro stříhání tenčích větví |
Moderní akumulátorové nůžky přinášejí řadu výhod. Jsou lehké, ekologické a díky modulárnímu systému si z nich můžete baterii snadno přeložit do jiného zahradního pomocníka. Kromě toho se nemusíte trápit neustálým propojováním kabelů či doléváním provozních kapalin. Komfort si však v tomto případě vybral svoji daň v podobě vyšší ceny a nižšího výkonu.
Výhody (+) | Nevýhody (-) |
+ tichý provoz | - vyšší pořizovací cena |
+ ekologické stříhání | - akumulátor často není součástí balení |
+ nízká hmotnost | - omezená životnost akumulátoru |
+ nezávislost na elektřině a benzínu | - nižší výkon a výdrž na jedno nabití |
Nejvýkonnější z plotostřihů je ten benzinový. Upravíte s ním dlouhé pásy živých plotů, ale také samostatně stojící okrasné dřeviny. Výhodou je, že díky vysokému výkonu vás nemusí trápit ani tlustší větvičky, benzinové nůžky na plot si s většinou z nich poradí. Na druhou stranu však budete muset strpět vyšší váhu, hlučnost a výfukové plyny.
Výhody (+) | Nevýhody (-) |
+ vysoký výkon | - potřeba dolévat benzín a provozní oleje |
+ není potřeba připojení k elektrické síti | - vyšší hmotnost |
+ dlouhá životnost | - vysoká hlučnost |
+ všestrannost při použití | - spalovací motor způsobuje neekologické stříhání |
Ty nejpodstatnější parametry a typy pohonu plotových nůžek již známe. Sáhnout však vždy po nejvyšším výkonu nebo nejnižší hmotnosti není vůbec zárukou úspěchu. Nakonec, k čemu nám bude vysoký výkon při zastřihování dvou dřevin? Rozhodovat se musíte také podle povahy vašeho pozemku.
Souvisí s maximálním záběrem samotných nůžek. Mluvili jsme o rozestupu a hloubce samotných „zubů“ na střihací liště. Ty v kombinaci s výkonem rozhodnou o tom, jak silnou větev dokážete zastřihnout. Při výběru si raději dejte vždy rezervu. Lepší je potenciál nůžek naplno nevyužít než později litovat nedostatečného výkonu.
Při výběru nového plotostřihu byste neměli zapomínat ani na intenzitu jeho použití. Kolik rostlinek, které chcete upravit, na zahradě máte? A jak rychle dorůstají? Pokud se u vás zahradní nůžky v podstatě nezastaví, neváhejte sáhnout po kvalitnějším kousku vyrobeném z odolnějších materiálů. Na jednu sezónní úpravu však utrácet několik tisíc rozhodně nemusíte.
Věděli jste, že nůžky na živý plot můžete v jednom těle kombinovat s ruční sekačkou? Samozřejmě, berte to s rezervou. Každopádně, sada nůžek na trávník a živý plot skutečně existuje. Zpravidla se jedná o jednoruční akumulátorové zařízení s otočnou hlavou, ve kterém můžete vyměnit nástavec na trávník nebo živý plot přesně podle vašich potřeb. Ovšem jedná se spíše o nouzové řešení, jelikož délka čepele standardně nepřesahuje hodnotu 15 centimetrů. Uživatel je také limitován poměrně krátkou výdrží na jedno nabití.
Výhody (+) | Nevýhody (-) |
+ praktické rozměry | - nízký výkon |
+ není potřeba připojení k elektrické síti | - omezená životnost akumulátoru |
+ ekologický provoz | - nízká výdrž na jedno nabití |
+ vhodné na nouzové použití | - krátká čepel si neporadí s objemnějšími dřevinami |
Vedle těch nejzákladnějších parametrů myslí výrobci základních nůžek také na uživatelský komfort a bezpečnost. Není se proto čemu divit, že se závodí v tom, kdo z nich přinese prémiovější funkci navíc. Několik zajímavých z nich proto vybíráme i pro vás.
Péče o plotostřih závisí zejména na typu pohonu, který ke svému provozu využívá. Benzinové plotostřihy budou vyžadovat nejen pravidelné doplňování paliva, ale také olejů pro správný chod motoru. Naopak, u akumulátorových plotostřihů si budete muset dávat pozor na míru dobití a stav samotného akumulátoru.
Všechny typy zahradních nůžek pro úpravu živého plotu však mají i několik společných bodů péče. Tou základní je jejich pravidelné čištění a údržba. Po každém stříhání zbavte nůžky zbytků listů, jehličí a drobných větviček. Vyčistěte nejen lištu, ale také motorový prostor. Jeho zanesení by totiž mohlo znamenat trvalé poškození hnací jednotky.
Aby nůžky správně stříhaly, je třeba je čas od času naostřit. Jelikož je však většina nožů vyřezávaných a broušených laserem, ostřením v domácím prostředí byste je mohli snadno znehodnotit. Tuto činnost proto doporučujeme svěřit do rukou profesionálům v autorizovaných servisních střediscích.
Přestože není péče o živý plot vůbec náročná, je dobré znát několik zákonitostí, aby byl efekt zelené stěny vždy dokonalý. Zapomínat nesmíte v první řadě na bezpečnost – základem je opatrné používání nůžek a používání ochranných pomůcek. Když budete mít vše připraveno a správně nasazeno, můžete se pustit do práce.
Živý plot stříháme zpravidla nejméně dvakrát ročně, vždy na jaře a na začátku léta. Platí to zejména v případě pěstovaných a tvarovaných živých plotů, volně rostoucí stačí zastřihnout jen jednou ročně. Myslete však na to, že díky pravidelnému řezu si bude živý plot udržovat potřebnou hustotu a zdravý vzhled. Vedle pravidelného a průběžného udržovacího řezu je tak po čase potřebný i omlazovací řez. Ten rostlinu zbaví starých a přerostlých částí, díky čemuž umožní vyrůst mladým a zdravým.
Málokdo ví, že u živého plotu je důležitý i tvar stříhání. Vy však víte, že ideální je tvar lichoběžníku. Širší základna nad zemí a užší vrch zajistí průchodnost slunečního světla podél celým plotem až ke kořenům. To zajistí rovnoměrný růst větviček od země až k vrcholu. Ten si můžete, samozřejmě, upravit podle vašich preferencí, například ho můžete zkosit do šikminy nebo zaoblit.
Při výběru a používání nůžek na živý plot vzniká řada otázek. Vybrali jsme pro vás proto ty nejčastější a přinášíme na ně odpovědi, abychom vám práci s vaším novým pomocníkem co nejvíce zpříjemnili a zjednodušili.
Většina nůžek dostupných na trhu je vyřezávaných a broušených laserem. Broušením lišty v domácích podmínkách byste mohli změnit úhel ostří, případě poškodit geometrii. Broušení nožů proto doporučujeme přenechat odborníkům v autorizovaných servisních střediscích.
Vysoká BIO složka ve standardním benzínu Natural 95 si se zahradními pomocníky příliš nerozumí. Lepším řešením je sáhnout po co nejvyšší oktanové složce. Ideálním palivem je v tomto případě benzín Natural 98.
Řez živého plotu se provádí zpravidla dvakrát ročně, na jaře a na začátku léta. Udržovací řez můžete zopakovat i na konci léta, ale až v momentě, kdy živý plot úplně opadne.
Tento krok je poměrně jednoduchý. Postačí vám tekuté mazivo, ideální je mazivo ve spreji. Stačí jej nastříkat na lištu plotostřihu a nechat účinkovat. Olej lištu nejen pročistí, ale také zajistí správný pohyb nožů.