0 Kč
×

Jak vybrat drtič větví?

16.03.2023

Bydlení v domě s sebou přináší spoustu benefitů. Soukromí, klid a možnost si nerušeně vychutnat ranní kávu na terase. To vše je sice krásné, ale o dům a zahradu je třeba se také starat. Práce až nad hlavu je přitom zejména na jaře a na podzim. K pohodě nám příliš nepřidávají ani úpravy ovocných či dekorativních dřevin. Co se spoustou ořezaných větví? Poradí si s nimi chytrý drtič větví.

Jak vybrat drtič větví

O čem se dočtete:

Co je drtič větví

Jak často ho používat

Rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem

Rozdělení podle mechanismu

Rozdělení podle pohonu

Důležité parametry

Další funkce

Jak drtit větve

Základní údržba

Věděli jste, že koruny stromů ve vaší zahradě je třeba pravidelně prořezávat? Po několika letech růstu se totiž nadměrně zahustí, což bude mít za následek zvýšené nároky na vodu, větší šanci přenosu nemocí a rozmnožování škůdců, ale také omezený přístup slunečního světla. To způsobí menší nebo dokonce žádnou úrodu. Naštěstí se s tímto stavem dá efektivně bojovat. Oříznout strom už dnes při řadě vhodných pomocníků není žádný problém. Při práci však vznikne množství dřevěného odpadu. Jednou z možností je čerstvé větve odnést na sběrný dvůr, ovšem lepší bude se poohlédnout po kvalitním drtiči větví.

Jak vybrat drtič větví

Co je drtič větví a k čemu slouží?

Zpravidla se jedná o středně velké zahradní zařízení na pohyblivé platformě. Drtič větví disponuje standardně kulatým nebo hranatým hrdlem, do kterého se vhazují oříznuté větve. Vnitřní mechanismus stroje se následně postará o jejich rozdrcení do více podob. V závislosti na zvoleném způsobu drcení se o tento proces postará válcový, nožový nebo závitkový mechanismus drtiče.

Je neocenitelným pomocníkem při boji se zahradním odpadem. Poradí si s tenčími větvemi, větvičkami i spadaným listím. Vedle sezónního čištění zároveň dokáže materiál zpracovat do dřevní drtě, která je vhodná pro další zpracování. Poslouží také jako složka do domácího kompostu.

Jak vybrat drtič větví

Jak často drtič větví používat?

Ještě před koupí samotného zařízení je třeba popřemýšlet nad frekvencí jeho použití. Zpravidla se drtiče využívají během sezónního úklidu, tedy na jaře a na podzim. Občas však budete potřebovat zpracovat i právě ulomené větve, případně zapomenuté kousky dřeva. Při výběru proto počítejte raději s vyšší frekvencí použití.

Drtič nebo štěpkovač? Poznejte rozdíly

Hledáte způsob, jak bojovat se spoustou dřevní směsi na vaší zahradě? Možná jste už natrefili na pojem štěpkovač. Vězte však, že drtič větví a štěpkovač není totéž. Obě zařízení mají své přednosti a specifika. Jaké jsou mezi nimi nejpodstatnější rozdíly?
 

Drtič větví

Tento typ zařízení můžete obecně označit jako jednodušší. Je vhodný pro většinu zahrádkářů a jejich domácí použití. Poradí si zejména s měkčími a tenčími dřevinami či jiným zahradním odpadem. Využijete ho při stříhání živých plotů, likvidaci náletových dřevin nebo při ořezu nízkokmenných ovocných stromů. Výjimkou však nejsou ani výkonnější drtiče, které si dokáží poradit s větvemi do průměru až 5 cm.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ jednoduchá obsluha - nízký výkon
+ vhodný na občasné a středně časté použití - poměrně vysoké vibrace při používání
+ nízká pořizovací cena - riziko zpětného rázu u hrubých větví
+ vytváří drť vhodnou do zahradního kompostu - zvýšená hlučnost při používání

Jak vybrat drtič větví

Štěpkovač

Štěpkovač větví je zpravidla poloprofesionální až profesionální stroj schopný zpracovat i robustnější kusy dřeva. Pracuje na principu hvězdicovitého válce, případně válce s osazenými noži. Výhodou štěpkovače v porovnání s drtičem je, že výsledný produkt, štěpky, lze vysušit a využít jako palivo pro topení nebo mulč do zahrady. K dosažení výhřevnosti 14 MJ/kg přitom budete potřebovat 1 kg štěpků o velikosti přibližně 3 cm.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ vysoký výkon - vyšší riziko zablokování štípacího mechanismu
+ nižší míra vibrací v porovnání s drtičem - vysoká pořizovací cena
+ samostatné vtahování větví do štípacího mechanismu - robustní tělo
+ funkce zpětného chodu - vhodné spíše pro profesionální použití

Jak vybrat štěpkovač větví

Drtič větví podle typu mechanismu

Výběr drtiče větví bude záviset také na vašich preferencích a očekávání. Dostupné jsou totiž hned tři různé mechanismy, přičemž každý z nich využívá ke své práci mírně odlišný způsob. Rozdílné jsou přitom i výsledky samotného drcení.
 

Válcový mechanismus

Využívají jej stroje zlaté střední třídy vhodné pro běžné použití v domácnostech. Válcový mechanismus vtahuje větve do drtiče samostatně, takže není nutné jejich manuální vtlačování. Takové stroje zpravidla disponují funkcí zpětného chodu. Drtič větví s válcovým mechanismem si poradí s většinou zahradního odpadu.

Válcový mechanizmus drtiče

Systém rychloběžných nožů

Ve srovnání s válcovým mechanismem zvládne zpracovat spíše tenčí větve a drobný zahradní odpad. Nižší výkon umožňuje uživateli drtit odpad občasně. Na druhou stranu jsou taková zařízení menší, lehčí a v konečném důsledku i levnější. Využijete je především při zpracování měkkého dřeva.


Závitkový mechanismus

Známý také pod označením šnekový. Ze všech systémů je nejvyspělejší, proto ho najdete v těch nejvýkonnějších a nejdražších zařízeních. Poradí si s tlustšími větvemi a tvrdším dřevem, ve většině případů zvládne průměry až do 5 cm. Výsledkem drcení je dřevná směs vhodná na podpal.

Jak vybrat drtič větví

Drtiče větví podle typu pohonu

Jedním z klíčových parametrů při výběru drtiče větví je i způsob jeho pohonu. Pokud potřebujete pořádný výkon a nepřekáží vám robustní rozměry či hlučný motor, sáhněte po benzínové variantě. Naopak, pokud se uspokojíte s kabelovým připojením vhodným do běžných zahrad, zvolte levnější elektrický drtič.


Benzínové drtiče větví

Ve většině případů v sobě kombinují drtič větví spolu s výkonnějším štěpkovačem. Poradí si s tlustými větvemi i tvrdším dřevem. Daní za vysoký výkon je však hlučný provoz, robustní a těžké tělo či neekologický způsob pohonu. Takové zařízení se řadí mezi profesionální a své využití najdou především v ovocných sadech a na veřejných prostranstvích.

Benzínové drtiče větví

Elektrické drtiče větví

Nejčastějším způsobem napájení zahradních drtičů je připojení do elektřiny. Nevýhodou takového typu pohonu je potřeba stálého přístupu k elektrické síti. Jde však o nejlepší poměr cena – výkon dostatečný na použití v běžných domácích podmínkách.


Drtiče větví za traktor

Zahradní drtič lze připojit i na výstupní hřídel traktoru. Takové stroje jsou nejvýkonnější, zároveň ale i nejrobustnější. Poradí si při zpracování dřevěného odpadu na poli. Rozdrtit zvládnou i celé náletové dřeviny či tenčí kmeny stromů.

Jak vybrat drtič větví

Nejdůležitější parametry při výběru

Abyste se s výběrem neunáhlili a při nákupu se zbytečně nepopálili, je dobré věnovat pozornost několika základním parametrům.
 

Výkon a příkon

Zejména v případě benzínových drtičů větví je prakticky neomezený a klidně může dosáhnout i hodnoty 20 kW. Je však třeba jedním dechem dodat, že takto výkonné drtiče jsou už plně profesionální a určené na práci v lese, v ovocných sadech či na veřejných prostranstvích. Při použití v domácnosti by byly příliš robustní a drahé, jelikož ve většině případů nedokážete jejich plný potenciál využít.

Jak jsme si už řekli, pro práci v běžné zahradě je vhodnější elektrická varianta drtiče. V tomto případě je důležité sledovat i příkon, tedy množství spálené elektrické energie. Ideální volbou je drtič s příkonem alespoň 2,5-3 kW, který si dokáže poradit s větvemi s průměrem (s tloušťkou) do 4 cm. Naopak, drtiče s příkonem pod 2 kW zpravidla nezpracují dřevo tlustší jak 2 cm.

Jak vybrat drtič větví

Průchodnost větví

S výkonem souvisí i maximální možná průchodnost větví sekacím mechanizmem. Průměrně výkonný drtič si dokáže poradit s tloušťkou větví na hranici 4 cm. Samozřejmě, čím delší kusy dřeva potřebujete zpracovat, tím silnějším motorem by měl drtič disponovat. Chybu také neuděláte, když větve před rozdrcením zkrátíte na poloviční délku. Mechanizmu pomůžete s účinnějším zpracováním, zároveň se přístroj nebude nadměrně přehřívat.

Pokud potřebujete drtit tlustší větve s průměrem nad 5 cm, sáhněte po zařízení s výkonem minimálně 3 W.


Rozměry a hmotnost

Drtivá většina drtičů větví je vyrobená z tvrzených plastů. Ty jsou sice poměrně lehké, ale při kontaktu s tvrdším dřevem se může tělo zařízení poškodit. Doporučujeme vám proto sáhnout po kovovém opláštění drtiče. Samozřejmě, spolu s kvalitnějšími materiály stoupá i váha přístroje, nezřídka se dostává na hranici 15-20 kg. Hmotnost se odvíjí i od typu pohonu. Výkonné benzínové stroje jsou těžší, naopak základní elektrické modely najdete i ve váhové kategorii do 10 kg.

Výrobci myslí také na skladnost a ekonomičnost prostoru při uskladnění. Většina třínožkových základen drtičů tak lze sklopit, případně zcela odmontovat. Díky podvozkům s kolečky zase můžete drtič přesunout přesně tam, kde vám bude vyhovovat.

Jak vybrat drtič větví

Hlučnost

Hlučnost drtiče větví závisí na několika faktorech, přičemž nejhlavnější je typ pohonu a typ mechanismu. Zatímco benzinové motory jsou hlučnější, méně výkonné elektrické varianty dosahují nižších hodnot hladiny akustického tlaku (LPA) i hladiny akustického výkonu (LWA). Standardně se tyto hodnoty pohybují v rozmezí od 80 do 100 dB, avšak profesionální zařízení mohou horní hranici bez větších problémů přelézt.

Vzhledem k vysoké hlučnosti byste si měli při používání drtiče dostatečně chránit sluch. Ideální jsou v tomto případě bezpečnostní sluchátka.


Velikost sběrného koše

Obecně lze najít na trhu tři typy – drtiče bez sběrného koše, drtiče s látkovým sběrným košem a drtiče s pevnou plastovou nádobou. Zatímco v případě první varianty vysype drtič dřevní směs přímo na zem, se sběrnou nádobou je práce o poznání komfortnější.

Ideální volbou je transparentní plastová nádoba o objemu od 30 do 60 litrů. Samotnou velikost přizpůsobte velikosti vašeho pozemku. Díky průhlednému materiálu budete mít vždy přehled o aktuální míře naplnění a jednodušeji si naplánujete vyprázdnění samotného koše.

Velikost sběrného koše drtiče

Další funkce

Ve snaze odlišit se od konkurence a učinit svůj produkt výjimečnějším přicházejí výrobci s více zajímavými funkcemi. Představme si proto několik z nich, které nejsou rozhodně ke škodě.

  • Automatické vtahování větví – nejlepší drtiče disponují funkcí automatického vtahování, díky kterému nemusíte do přístroje větve vtlačovat manuálně. Tato funkce je nejen praktická, ale také bezpečnostní. V případě, že jí váš favorit nedisponuje, sáhněte alespoň po praktickém pěchovadle, abyste zabránili přímému kontaktu zařízení s vašima rukama.
  • Násypník – jedná se o přídavné hrdlo s kulatou nebo čtvercovou základnou, do kterého můžete pohodlně vkládat větve připravené k rozdrcení. I násypník má důležitou roli z bezpečnostního hlediska. V případě, že vám ovšem nevyhovuje, z drtiče jej můžete jednoduše odmontovat.
  • Zpětný chod – občas se stane, že v procesu drcení větev zablokuje sekací mechanismus. Typické je to zejména v případě drcení větví, případně tvrdého dřeva. Pokud disponuje drtič funkcí zpětného chodu, jednoduše se přepne na reverzní směr a umožní vám zaseknutou větev bezproblémově vytáhnout. Funkce zpětného chodu by pro vás měla být prioritou, v případě zaseknutí větve totiž hrozí trvalé poškození sekacího mechanismu.
  • Bezpečnostní pojistka – slouží například pro případy náhlého výpadku elektrického proudu. Po opětovném zapojení zařízení do elektrické sítě se nenastartuje do momentu, dokud tak manuálně neučiní uživatel.

Jak vybrat drtič větví

Jak drtit větve v zahradě?

Proces drcení je poměrně jednoduchý, závisí však na způsobu vtahování větví do samotného drtiče. Pokud je takové vtahování automatické, větev stačí položit do násypníku a počkat, až jej drtič zpracuje. Pokud však automatické vtahování k dispozici nemáte, jednotlivé kousky dřeva musíte jednoduše vložit do stroje tak, aby se dostaly k sekacímu mechanismu.

Drtič větví si dokáže poradit se všemi druhy větví, bez ohledu na to, zda jsou odlišné nebo holé. Drtit můžete mokré i suché dřevo, samozřejmě suchá směs bude přímo připravena k použití. Při používání si nezapomeňte ověřit maximální propustnost větví, tedy hodnotu průměru větví, se kterými si dokáže drtič poradit.

Jak vybrat drtič větví

Jak pečovat o drtič větví?

Drtič větví je třeba po každém použití zbavit zbytků dřeva a dřevní směsi. Pokud je to nutné, drtič osušte. Obsah sběrného koše vždy vysypte, v opačném případě by v něm mohla po čase začít dřevní směs hnít.

Nože nebo řezný kotouč byste měli před každým použitím ošetřit tekutým mazivem. Dobrou volbou jsou praktické oleje ve spreji. Taková maziva neobsahují silikony, takže na sebe nevážou nečistoty. Naopak vytváření vodovzdornou dialektickou bariéru a antikorozní film, díky čemuž vydrží sekací mechanismus bez poškození.
 

Chci drtič větví

Související články: 

Další aktuality

Novinky LG OLED TV 2024

Novinky LG OLED TV 2024

V první polovině roku 2024 vstoupily na trh s televizemi nové modely OLED TV od výrobce LG. Nová série se čtverkou na konci přináší mnohem víc než jen změnu v názvu. V následujícím článku vám pomůžeme...... Celý článek
Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak vybrat žehličku na vlasy?

Kvalitní žehlička na vlasy pracuje přesně tak, jak právě chcete – jednou vlasy vyrovná a dodá jim úžasný lesk, jindy zase vytvoří moderní vlny jako ze salonu. Jak vybrat žehličku na vlasy, která bude ...... Celý článek
Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Recenze: Kráječ GRAEF SKS 11022 - Vždy pořádně zostra

Práce s nožem a přesné krájení surovin jsou snad první dovednosti, které se vyučují na kuchařské škole. Co když vám ale prozradím, že existuje rychlejší, pohodlnější a bezpečnější cesta, jak získat v ...... Celý článek
Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Jak vytvořit domácí letní kino na zahradě?

Zbožňujete atmosféru letního kina? Pokud ano, nemusíte cestovat daleko. Domácí letní kino si můžete vytvořit i ve vaší zahradě nebo na terase a kdykoli si užít dobrý film se svými nejbližšími. Co bude...... Celý článek
Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple Intelligence: Umělá inteligence pro každodenní spolupráci

Apple ukázal 11. června na své Keynote hned několik novinek. Mezi ně patří revoluční iOS 18 i nové operační systémy pro Apple Watch, iPady a Macy. V závěru prezentace byla představena umělá inteligenc...... Celý článek