Jak vybrat sekačku?

14.02.2023

Když se zmíní práce na zahradě, většinu z nás automaticky napadne sekání. Činnost, která sice může být otravná, ale pro krásu trávníku je nezbytná. Proč si ji ale neusnadnit správným výběrem sekačky? Po jakém typu pohonu, velikosti či výkonu sáhnout?

Jak vybrat sekačku

O čem se dočtete:

Nejdůležitější parametry

Sekačky podle velikosti pozemku

Speciální funkce

Typy sekaček

Údržba sekačky

Nejčastější otázky

Nejdůležitější parametry sekaček

Při výběru sekačky se vám může snadno stát, že se ve spleti informací jednoduše ztratíte. Žádný strach, je to v pořádku. Sekaček je dnes velké množství a pamatovat si všechny parametry by dalo pořádně zabrat. Přesto existují ukazatele, které vám při výběru prozradí nejvíc. Vedle typu pohonu půjde také o výkon či šířku záběru sečení. Za důkladné srovnání jednotlivých možností se vám váš nový zahradní společník odmění správným fungováním.

Jak vybrat sekačku


Výkon

Zřejmě vás nepřekvapí, že o tom, jak stabilně bude sekačka pracovat, rozhodne její motor. Srdce stroje by proto mělo být základním parametrem při výběru sekačky. Pokud vybíráte z benzínových sekaček, zapamatujte si tři podstatná čísla:

  • 2 000 W – jedná se o spodní hranici výkonu benzinového motoru sekačky, která si hravě poradí s menšími a rovinatými plochami. Pokud plánujete sekat zejména předzahrádku, klidně sáhněte po výkonu pod 2 000 W. Sekačka se vám odvděčí tišším provozem, nižší hmotností a v neposlední řadě přijatelnější spotřebou.
  • 3 000 W – benzinová sekačka určená k sekání středně velkých a větších zahrad. Poradí si s mírnými nerovnostmi i vyšším, nepravidelně udržovaným trávníkem. Daní za výkon je v tomto případě hmotnost sekačky. S takovým motorem se totiž může bez větších problémů dostat i nad hranici 20 nebo 30 kilogramů.
  • 3 100 W a více – profesionální benzinové sekačky jsou určené na práci v těch nejnáročnějších podmínkách. Problém pro ně nepředstavují ani velké zahrady o rozloze nad 2 000 m² nebo větší nerovnosti. Myslete však na kvalitu zpracování samotné sekačky.

benzínová sekačka

Elektrické sekačky jsou sice menší a lehčí, ale zároveň disponují nižším výkonem. Přesto vám k udržování kvalitně vypěstovaného trávníku postačí. I v tomto případě existuje hranice, která dělí hobby sekačky od výkonnějších kousků.

  • Příkon do 1 400 W – elektrické sekačky určené pro občasnou úpravu menších travnatých ploch. Poradí si s rovinatým terénem, ​​sečením předzahrádky či okolí terasy.
  • Příkon nad 1 500 W – s nárůstem zahrady do šířky či délky by měl růst i příkon elektrické sekačky. Stále sice platí, že elektrické stroje jsou vhodné spíše pro méně časté sekání, nicméně motory s příkonem nad 1 500 W si už dokáží poradit i s drobnými hrboly a nerovnostmi.

Jak vybrat elektrickou sekačku

Šířka záběru

Při sekání je sice nejdůležitější kvalita, ale rozhodně potěší také dobrá efektivita práce. Obzvláště tehdy, kdy potřebujete posekat větší plochu. Pokud je to i váš případ, při koupi sekačky nepodceňte šířku záběru sečení. Ta určuje šířku posekaného pásu, který uděláte jedním tahem sekačkou. Centimetry tak mohou hrát velkou roli.

V případě benzinových sekaček se nejčastěji setkáte s 500milimetrovým záběrem, nejvýkonnější stroje však mohou nabídnout také o 60 či 80 milimetrů více. Naopak spodní hranice by neměla spadnout pod hodnotu 400 milimetrů.

Jak jsme si již řekli, elektrické sekačky (případně akumulátorové verze) jsou vhodné k udržování menších pozemků. Z tohoto důvodu disponují zpravidla i menším záběrem. Jistě, nejkvalitnější kousky zvládnou i 500 milimetrů, standardně však počítejte se 400 milimetry.

Samostatnou kategorií jsou robotické sekačky. Nejobratnější zařízení mají poměrně malé nože a šířku záběru přibližně 200 milimetrů. Profesionální robotické sekačky se ale hravě vyrovnají i svým robustnějším benzinovým sourozencům.

Šířka záběru sekačky

Výška sečení

Toužíte po svěžím trávníku připomínajícím luční porost? Nebo byste více ocenili „zelené moře” a příjemné letní procházky naboso po ranní rose? Případně preferujete trávník pro sportovní účely? Ať už jsou vaše preference jakékoli, měli byste jim přizpůsobit i výšku sečení. Myslete také na to, že příliš nízký trávník je během horkých dnů náchylný ke spálení. Nadměrně vysoká tráva se zase může stát útočištěm pro hmyz, hraboše či dokonce hady.

Z těchto důvodů by neměla výška trávníku nikdy klesnout pod 3 centimetry a přesáhnout 10 centimetrů. Spodní hranice vám přitom poslouží k vytvoření ozdobného trávníku, který není vhodné nadměrně zatěžovat pohybem. Ke sportovním aktivitám či grilování s přáteli doporučujeme užitkový trávník o výšce přibližně 5 centimetrů.

Zlatým pravidlem pro dosažení požadované výšky a zdraví trávníku je postupovat při sekání rozvážně. V období vlhka můžete sekat častěji, ale během horkých letních dnů sekání zredukujte – stébla trávy se totiž nedokážou dostatečně rychle regenerovat. Při sečení trávník zkraťte vždy maximálně o jednu třetinu jeho aktuální výšky.

Výška trávníku

Velikost sběrného koše

Při sekání je skvělým pomocníkem sběrný koš, do kterého se posekaná tráva automaticky ukládá. Vám tak stačí nádobu po naplnění odebrat a obsah z ní jednoduše vysypat. Něco takového už dnes najdete ve výbavě většiny moderních sekaček. Otázkou tak zůstává jen to, jaký objem by měla nádoba na posekanou trávu mít.

Většina benzinových, elektrických či akumulátorových sekaček disponuje košem o objemu od 20 do 50 litrů. Takový objem oceníte při pravidelném sekání středně velkých zahrad. Pokud máte menší pozemek, případně si pořizujete sekačku na úpravu předzahrádky, s čistým svědomím můžete sáhnout po objemu koše do 20 litrů. Naopak v případě větších zahrad se nebojte investovat ani do sekačky se sběrnou nádobou nad 50 litrů.

U sběrného koše mějte na paměti také fakt, že s množstvím nasbírané trávy roste i váha samotné sekačky. Sečete-li rovinatý pozemek, zřejmě si toho výrazněji nevšimnete. V případě, že si ale musíte poradit s nerovnostmi či dokonce svahovitým pozemkem, velký a těžký sběrný koš pro vás bude představovat spíše přítěž.

Sběrný koš sekaček

Materiál, ze kterého je šasi sekačky

I když se vám může na první pohled zdát, že je váš trávník dokonalý, jeho reálný stav může být značně odlišný. Je pravděpodobné, že při sečení natrefíte na ulomenou větvičku ze stromu či kamínek, který se k vám zatoulal z nedalekého chodníku.

Ty nejlepší sekačky disponují funkcí automatického zastavení při kontaktu s nechtěným předmětem. Pokud však takovou funkci nemáte, zmíněné dřívko či štěrk může nadělat nepříjemnosti. Obzvlášť v případě, kdy jsou šasi sekačky plastové – v takovém případě může nepořádek nenávratně poškodit její tělo.

Lepší volbou jsou v tomto případě sekačky s kovovým pláštěm. Jistě, spolu s kvalitnějšími materiály roste váha i pořizovací cena, zároveň se ale zvyšuje životnost samotného přístroje.

Materiál saši sekačky

Jak vybrat sekačku podle velikosti pozemku?

Přemýšlíte nad tím, jaká sekačka pro vás bude nejvhodnější? Nedokážete se rozhodnout mezi benzinovou, elektrickou či akumulátorovou? Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, ve které naleznete optimální řešení pro konkrétní velikost pozemku.

Velikost pozemku

Typ pohonu

Šířka záběru

Do 50 m²

Akumulátorový/elektrický

30 cm

Do 100 m²

Akumulátorový/elektrický

35 cm

Do 300 m²

Benzínový/akumulátorový/elektrický

40 cm

Do 500 m²

Benzínový/elektrický

45 cm

Do 1 000 m²

Benzínový

50 cm

Do 1 500 m²

Benzínový

55 cm

Do 2 000 m²

Zahradní traktor

80 cm

Nad 3 000 m²

Zahradní traktor

100 cm

Nad 5 000 m²

Zahradní traktor

120 cm

Nad 10 000 m²

Zahradní traktor

130 cm

velikost pozemku a kosení

Nejlepší funkce pro zjednodušení sekání

Nejpodstatnější parametry sekaček už znáte. Mnozí výrobci však přicházejí s různými přídavnými funkcemi, a to zejména s úmyslem usnadnit uživateli práci. Určitě budete spokojeni, když investujete do modelu přinášejícího některý z benefitů. Které jsou ty největší?


Jak funguje pojezd sekaček?

Funkce pojezdu by měla být prakticky nutností v případě sekání členitých pozemků, případně větších ploch. Sekačka bude totiž sama udržovat nastavenou rychlost, a vy se tak nemusíte namáhat jejím tlačením. Funkcí pojezdu mohou disponovat obě nápravy. Nejlépe ale uděláte, když sáhnete po sekačce s pojezdem předních kol.

Při výběru sekačky s pojezdem upřednostněte modely, které mají také regulátor rychlosti. Čím vyšší rychlosti sekačka dosáhne, tím dříve bude trávník posekaný. Zároveň však platí, že přílišná rychlost může být na úkor kvality. Po sekání tak můžete na zahradě objevit nezachycené trsy trávy.

Jak funguje pojezd sekaček

Mulčování trávy

Aby trávník rostl správně, doporučuje se jeho přihnojení po každém třetím sečení. Nemusíte ovšem kupovat drahé hnojivo, postačí vám sekačka s možností mulčování. Při sekání jednoduše odeberte sběrný koš a spusťte tuto funkci. Nože sekačky se následně postarají o rozsekání trávy na malé kousky. Vznikne hmota, která trávníku dodá potřebné živiny a vlhkost.

Přestože je vidina přihnojování trávníku pro jeho správný růst lákavá, příliš to nepřehánějte. V případě moc velké vlhkosti totiž může začít zelená plocha plesnivět, nebo budou kořínky trávy hnít a odumírat.


Sekání nedostupných míst

Ty nejlepší sekačky disponují také funkcí okrajového sekání (edge ​​cutting). Nejde o nic jiného, ​​než o logické uspořádání nožů uvnitř sekačky. Ty jsou vysunuty k okraji jejího těla, a díky tomu můžete pohodlně posekat i trávník podél chodníků.

Jak vybrat sekačku

Jakou sekačku si vybrat podle typu?

Benzínová, elektrická či akumulátorová. Každá z nich má své plusy i mínusy. Pojďme se proto v rychlosti podívat na každý z typů sekaček a zhodnotit, pro koho jsou určeny.


Benzínové sekačky

Jedná se asi o nejrozšířenější typ zahradních sekaček. Zpravidla mluvíme o výkonných strojích, které si poradí i s nerovnostmi na větších pozemcích. Vhodné jsou zejména tam, kde není stálý přístup k elektrické energii. Jejich provoz je ale poměrně nákladný, jelikož vyžaduje pravidelné doplňování benzínu a oleje. Vzhledem ke spalovacímu agregátu musíte počítat i s vyšší hmotností, hlučností a zátěží na životní prostředí.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ vysoký výkon - dražší provoz
+ nezávislost na síťovém připojení - robustnější konstrukce

Jak vybrat sekačku

Elektrické sekačky

Sekačky určené k připojení do elektrické sítě jsou sice lehké, tiché a ekologické, ale také vyžadují speciální zacházení. Musíte si totiž dávat pozor, abyste napájecí kabel nepřesekli. Zároveň je potřeba stálá přítomnost elektřiny. Na druhou stranu jsou ale levnější a vhodné pro sekání menších zahrad.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ přijatelné rozměry a hmotnost - nižší výkon
+ ekologický provoz - závislost na síťovém připojení

Jak vybrat sekačku

Akumulátorové sekačky

Jako ideální kompromis mezi benzínovými a elektrickými modely se mohou jevit sekačky na bateriové napájení. Ano, svým způsobem to platí. Jsou lehké, tiché, ekologické, nevyžadují drahé palivo a ani spolu s nimi nemusíte tahat nekonečné prodlužovací kabely. Daní za to vše je však nejen vyšší pořizovací cena, ale taky slabá výdrž na jedno nabití.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ levný provoz - vyšší pořizovací cena
+ kompaktní rozměry - výdrž na jedno nabití

Jak vybrat sekačku

Robotické sekačky

Samostatnou podskupinou akumulátorových kousků jsou autonomní robotické sekačky. Ty si získávají v českých zahradách stále výraznější postavení. Ke svému provozu nepotřebují téměř žádný zásah a poskytují maximální uživatelský komfort. Na druhou stranu však musíte počítat se zdlouhavým procesem sekání, výkonem vhodným spíše na rovné pozemky a častým vybíjením.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ autonomní provoz - zdlouhavý proces sekání
+ tiché a ekologické sečení - potřeba častého dobíjení akumulátoru

Jak vybrat robotickou sekačku

Sekačky s pohonem

Na první pohled se jedná o standardní motorovou sekačku, ta ale disponuje pořádným vylepšením – automatickým pohonem kol. Stačí si tak zvolit rychlost, jakou se má sekačka pohybovat, a už jen regulovat směr jízdy. Ušetříte si tak spoustu času i energie.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ sečení členitého terénu bez námahy - vzhledem ke spalovacímu motoru je sekačka těžká a robustní

Jak vybrat sekačku

Strunové sekačky

Občas potřebujeme pozemek nahrubo vyčistit. V takovém případě je práce se sekačkou, která se tlačí, nepraktická. Navíc můžeme její šasi na neudržovaném terénu poškodit. V tu chvíli je mnohem lepší volbou strunová sekačka. Jak už její název napovídá, nůž byste v tomto případě hledali marně. Motor roztočí strunu, která svým pohybem odstraní nechtěné rostliny. Nevýhodou je poměrně velká spotřeba struny v přehuštěném prostředí.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ vhodná pro práci v členitém terénu - problém s odhadnutím výšky sečení
+ jednoduché ovládání - vysoká spotřeba struny

Jak vybrat sekačku

Vřetenové sekačky

Přestože patří do kategorie sekaček, jde spíše o jakési střihače. Vřetenové sekačky totiž trávník nekosí, ale zastřihují. Ostří sekačky se přitom roztočí až ve chvíli, kdy s ní uživatel pohne. Vřetenové sekačky mohou být ruční i motorové. Jsou mimořádně přesné, díky čemuž jsou vhodné pro udržování okrasného trávníku.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ přesnost při sekání - nedisponují sběrným košem
+ snadná manipulace  

Jak vybrat sekačku

Rotační sekačky

Hlavní výhodou rotačních sekaček je jejich široká dostupnost – svého pomocníka si zde najdou milovníci spalovacích motorů, elektřiny i akumulátorů. Rotační sekačka pracuje na principu rotujících nožů ve jejích útrobách. V závislosti na konkrétním modelu je poměrně lehká, a proto je vhodná i do mírně členitého terénu.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ vhodné na rovinaté pozemky i do mírných svahů - rotační systém se zanáší trávou

Jak vybrat sekačku

Traktorové sekačky

Ti nejnáročnější uživatelé sáhnou pravděpodobně po sekačce v podobě menšího či většího traktoru. Ten nabízí nejen vysoký výkon, ale také slušnou šířku záběru, a tak posekáte pozemek rychle a efektivně. Vedle pohodlného svezení ale musíte počítat i s více nevýhodami. Ze všech zmíníme rozměry samotné sekačky.
 

Výhody (+) Nevýhody (-)
+ rychlé a efektivní sekání díky vysokému výkonu - vysoká pořizovací cena
+ velká šířka záběru - problém s uskladněním v běžných domácnostech

Jak vybrat sekačku

Jak se starat o sekačku?

Platí, že pánem sekačky jste vy. Přesto se občas nevyplácí podceňovat péči o vašeho zahradního společníka. Ta je poměrně jednoduchá a zajistí vám bezproblémový chod za každých okolností. Přinášíme vám proto 5 tipů na správnou péči o sekačku.

  1. Sekačku zbavte zbytků zachycené trávy po každém sekání.
  2. Kontrolujte upevnění a stav nože.
  3. Nože a kotouče určené k sekání udržujte ostré.
  4. V případě benzínových sekaček kontrolujte stav a množství motorového oleje a paliva. Pokud máte elektrickou sekačku, pravidelně kontrolujte stav napájecího kabelu.
  5. Kontrolujte stav převodového řemene. Pokud vaše sekačka vlastní funkci pojezdu, zajistěte jeho správné nastavení.

Jak se starat o sekačku

Nejčastější dotazy

Zajímá vás něco, co ještě nebylo v našem článku zodpovězeno? Žádný strach, na závěr připojujeme i odpovědi na nejčastější otázky.


Jak nastartovat sekačku?

Každý z nás si už položil otázku – jak nastartovat sekačku? Přestože má většina současných sekaček automatický sytič, tradiční startování lankem v případě benzinových sekaček vám může dělat problém – hlavně pokud jste útlejší sekač. Mnohem pohodlnějším způsobem je elektrické startování, které z elektrických a akumulátorových modelů přebírají stále častěji i spalovací sekačky. Každá moderní technologie si však zároveň vybírá svou daň, proto jsou sekačky s elektrickým startováním v porovnání s těmi využívajícími ruční zapalování dražší.

​​​​​​​Jak nastartovat sekačku

Jak nabrousit nůž sekačky?

Tam, kde nylonové lanko nestačí, přichází na scénu nůž. Ten s průměrem 53 milimetrů dosahuje při 3 000 otáčkách za minutu rychlosti až 300 km/h, proto není divu, když se během sezóny otupí. Při jeho opětovném broušení je přitom třeba postupovat opatrně. Úhel broušení by neměl být příliš ostrý, v opačném případě riskujete poškození ostří. Nerovnosti na noži brousíme z čelní strany ostří.

Důležitým krokem při broušení nože je jeho správné vyvážení. Pokud je nůž nevyvážený, v sekačce rotuje nepravidelně a způsobuje výrazné vibrace. V domácích podmínkách si můžeme nůž vyvážit za pomoci šroubováku zastrčeného do středu nože. Pokud je vyvážení správné, nůž zůstává ve vodorovné poloze. Pokud se naklání na jednu či druhou stranu, je třeba jej symetricky dobrousit.

Jak nabrousit nůž sekačky

Jak vyčistit karburátor sekačky?

Karburátor je nezbytnou součástí spalovacích sekaček. Jeho nevýhodou je poměrně časté zanášení. Dokážete ho ale vyčistit i v domácích podmínkách. Stačí se držet našeho jednoduchého návodu:

  1. Uvolněte šrouby krytu sekačky. Vytáhněte ruční pumpičku a přesvědčte se, že není mechanicky poškozena.
  2. Najděte větrací otvor karburátoru a odšroubujte jej. Odpojte pružiny od krytu.
  3. Odstraňte trubici ve tvaru písmene “L” spojující karburátor s palivovou nádrží. Odstraňte pružinu z palivové nádrže.
  4. Odmontované šrouby a pružiny vyčistěte.
  5. Ověřte, zda není síto na spodní straně karburátoru poškozeno. Pokud je to nutné, vyměňte jej.
  6. Karburátor zbavte nečistot v nádobě s benzínem. Po vyčištění jej úplně vysušte.
  7. Zkontrolujte, zda se sytič správně pohybuje a není zablokovaný.
  8. Z palivové nádrže vylijte starý benzín a nahraďte jej čerstvým. Stačí malé množství a pomocí benzínu nádrž vypláchněte. Benzín opět vylijte. Pokud je to nutné, nádrž dočistěte manuálně kartáčem.
  9. Sekačku znovu složte. Přesvědčte se o tom, že součástky drží pevně na svém místě. Vyzkoušejte sekačku nastartovat. Pokud funguje karburátor správně, můžete nasadit i ochranný kryt.

Jak vyčistit karburátor sekačky

Jak nasadit strunu do strunové sekačky?

Při výměně struny ve strunové sekačce postupujte podle pokynů výrobce. Používejte strunu o tloušťce, jaká je doporučena výrobcem. Při navíjení struny dbejte na směr navinutí označený šipkami. Dávejte pozor, aby se jednotlivé závity nepřekrývaly – v opačném případě se nebude struna správně odvíjet. Na závěr strunu v sekačce důkladně zabezpečte.
 

Chci novou sekačku


Související články: 

Další aktuality

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Jak naladit televizi Hisense? Kompletní průvodce od A do Z

Potřebujete poradit s prvními krůčky při nastavení TV Hisense?  V tomto článku vás provedeme celým procesem od vybalení až po prvotní nastavení nové televize. Vše proběhne snadno a rychle, pokud budet...... Celý článek
Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Jak vybrat elektrické vozítko pro děti?

Elektrické vozítko vaši ratolest zaručeně potěší, ať už hledáte dárek k Vánocům, narozeninám, za vysvědčení, nebo „jen tak“. Představíme vám různé druhy elektrických vozidel pro děti i jejich nejdůlež...... Celý článek
Recenze: Čtečka e-knih PocketBook Verse Pro Color potěší i vášnivého čtenáře

Recenze: Čtečka e-knih PocketBook Verse Pro Color potěší i vášnivého čtenáře

Čtení patří mezi naše velké záliby, takže když se objevila možnost vyzkoušet si čtečku e-knih PocketBook Verse Pro Color, neváhali jsme ani vteřinu. Jasně, vůni papírových knih nepřebije nic, ale čteč...... Celý článek
Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Nové vánoční pohádky a komedie, které nesmíte přehlédnout

Vánoce bez pohádek? To není ono! Klasiky jako Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma si jistě nenechá ujít nikdo z nás. Ale co takhle si zpestřit program novými vánočními pohádkami a filmy? Jejich přehl...... Celý článek
Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Nové hry s úchvatnou grafikou díky GeForce RTX 40! Ray-tracing a DLSS 3 umí Indiana Jones i Dragon Age

Letos na podzim muselo srdce nejednoho gamera nadšeně zaplesat. Vyšlo totiž několik „áčkových“ her, které na grafikách NVIDIA GeForce RTX 40 vypadají naprosto úchvatně. Ray-tracing, DLSS 3 a další tec...... Celý článek