0 Kč
×

Jak vybrat brýle na virtuální realitu?

25.01.2024

Jsou chvíle, kdy bychom nejraději unikli z této reality. Ale jen na chvíli – chceme vyzkoušet něco nového, jiného, ​​nevídaného. Ještě donedávna jsme mohli o něčem takovém jen snít. Vývoj technologií je však nezastavitelný a na trh přinesl zařízení, které dnes známe pod názvem brýle pro virtuální realitu. Ty nás dokážou během vteřiny přenést do jiného světa. O co přesně však jde a jak vybrat ten správný model?

Brýle na virtuální realitu


O čem se dočtete

Hraní her, sledování filmů, sportovní příprava, práce či relax. To je jen zlomek činností, které dnes virtuální realita umožňuje provádět z pohodlí domova. Platí však staré známé pořekadlo, že technologie jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Výběr brýlí pro virtuální realitu tak není radno podcenit a je třeba přizpůsobit jej vlastním požadavkům. Pokud se v nabídce nevyznáte, nezoufejte – díky našim radám si vyberete ten správný model hravě.

Co je virtuální realita?

Zjednodušeně bychom mohli virtuální realitu pojmenovat jako nereálný svět vybudovaný pomocí počítače. Jedná se vlastně o simulaci nebo vytváření virtuálního vizuálního zážitku, nejčastěji za pomoci headsetu, tedy brýlí na virtuální realitu. Obecně můžeme virtuální realitu rozdělit na dva druhy – imerzivní a neimerzivní, a to podle míry umožňující vcítit se z pohledu uživatele do virtuálního světa.

Co je virtuální realita

Neimerzivní virtuální realita je pro mnohé jen realitou rozšířenou o několik základních prvků, případně přenesenou do počítačového světa. Faktem je, že za neimerzivní virtuální realitu lze označit jakoukoli videohru simulující více či méně reálný svět.

Brýle na virtuální realitu, známé také pod označením VR headset, jsou nástrojem imerzivní virtuální reality. Ta simuluje 3D svět přímo před očima uživatele, přičemž ke zvýraznění realičnosti využívá množství systémů včetně audiosystému.

Pravdou je, že virtuální realita vznikla primárně jako snaha simulovat počítačový svět ve videohrách. Výzkumníci si však začali rychle všímat a uvědomovat její širokospektrální potenciál. Platí totiž, že technologie nás nemusí ovládnout, ale můžeme je využít i ve svůj prospěch. A právě to se dnes děje v nejrůznějších oblastech.

Brýle na virtuální realitu

Chcete-li zjistit více, třeba kde všude se virtuální realita využívá, přečtěte si článek Co je virtuální realita.

Jak vybrat brýle na virtuální realitu?

Virtuální realita ušla od svého vzniku pořádně dlouhou cestu. Výsledkem jsou stovky modelů VR brýlí, z nichž si dnes může uživatel vybírat. Abyste se však v jednotlivých možnostech neztratili, připravili jsme pro vás podrobný přehled a návod, jak si z brýlí na virtuální realitu vybrat ty správné pro vás.

Jak vybrat VR brýle

VR brýle podle způsobu použití

Ještě před výběrem samotného VR headsetu byste si měli umět odpovědět na otázky, co od něj vlastně očekáváte a v jaké míře jej plánujete využívat. Brýle na virtuální realitu totiž dělíme podle použití na čtyři základní typy.

VR headset pro použití s ​​mobilem – takové brýle představují nejstarší a zároveň i nejlevnější typ virtuální reality. V mnoha případech nedisponují samostatným displejem (ač ty nejmodernější ano) a pro projekci využívají displej mobilního telefonu. Ten jednoduše vsunete do základny a celý set si nasadíte na hlavu. Výhodou takových VR brýlí je jejich dostupnost, zakoupit si je můžete v ceně od několika desítek eur. Nečekejte však žádné zázraky.

VR brýle se smartphonem

VR headset pro použití s ​​počítačem – v současnosti jde o nejrozšířenější a nejvýkonnější typ virtuálních brýlí. Disponují integrovanými obrazovkami s realistickým rozlišením, díky nimž lze hrát hry, sledovat filmy i pracovat s těmi nejnáročnějšími softwary. Při výběru VR headsetu k počítači či notebooku si ovšem dejte pozor na technické specifikace – hardware totiž musí tuto rozšířenou realitu utáhnout. Přesvědčte se zejména o dostatečném výkonu grafické karty, velikosti operační paměti RAM a rychlosti SSD disku.

VR headset pro použití s ​​herní konzolí – Tady vám potřeba kontroly komponent takříkajíc odpadá. V konečném důsledku si stačí zkontrolovat kompatibilitu se značkou a modelem vaší herní konzole. I proto jsou VR brýle k herní konzoli tak oblíbené.

Samostatný VR headset – stále oblíbenějšími se stávají i samostatné brýle na virtuální realitu. K jejich fungování nutně nepotřebujete mobil, počítač ani herní konzoli – disponují nejen vlastními obrazovkami či reproduktory, ale také kompletním softwarovým vybavením umožňujícím samostatný chod.

Jednou z nejznámějších virtuálních realit na trhu herních konzolí je pravděpodobně technologie od společnosti Sony. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky o PlayStation VR2.

Důležité parametry při výběru VR brýlí

Už jsme si vybrali brýle podle způsobu použití. Pojďme se dále soustředit na podstatné parametry, které se při koupi podcenit v konečném důsledku nevyplácí.


Kvalita displeje 

Vycházejme z předpokladu, že jste si zvolili model se samostatnou obrazovkou. V takovém případě byste měli klást nejvyšší nároky právě na ni – koneckonců, právě displej je tím, co rozhodne o kvalitě zobrazení. V jeho případě se přitom musíte soustředit na tři základní parametry.


Rozlišení displeje

Nikdo z nás se nechce dívat na rozmazané virtuální prostředí. Absolutním základem tak dnes zůstává Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů). Faktem však je, že high-end modely pořídíte ve většině případů s ještě lepším 4K obrazem (2880 × 1600 pixelů). Pokud vám to proto finance dovolují, sáhněte klidně o level výše.

Jak vybrat brýle na virtuální realitu

Typ obrazovky

Buďte však opatrní – nadarmo budete mít vysoké rozlišení, když z něj nedokážete vyšťavit maximum. Klasické LCD displeje z trhu postupně vytlačují moderní OLED a AMOLED obrazovky s věrnějším zobrazením barev a detailů. To však neznamená, že je LCD definitivně odepsáno a odsouzeno k zániku na smetišti dějin. V případě této technologie se však budete muset s věrností zobrazení mírně uskromnit.


Obnovovací frekvence

S tímto pojmem jste se již pravděpodobně setkali, stále častěji se zmiňuje v souvislosti s mobilními telefony, televizory i monitory. Obecně platí tvrzení, že čím je vyšší, tím je obraz kvalitnější a zátěž na oči nižší. Kdysi bylo standardem 60 Hz, dnes je dobré ohlédnout se po obrazovce s 90 či 100hertzovou obnovovací frekvencí.

Brýle na virtuální realitu

Senzory

Abyste vytěžili z vašeho VR headsetu maximum, tedy aby byl zážitek z jeho používání dokonalý, zaměřit byste se měli na přítomnost několika senzorů. Absolutní základ tvoří gyroskop a akcelometr. Ty reagují na směr a rychlost pohybu vaší hlavy a na jejich základě upravují či posouvají obraz, na který se právě díváte. Bez nich by brýle na virtuální realitu ve své podstatě ztratily smysl.

Dobrým bonusem je i takzvané „inside-out sledování“, díky kterému můžete s pomocí přídavné kamery sledovat své reálné okolí. V kombinaci s 3D prostorovým zvukem navíc nezískáte jen vizuální, ale hned audiovizuální zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Nejmodernější – ale zároveň i nejdražší – modely VR brýlí ještě disponují laserovým snímačem, který zvyšuje přesnost integrovaných senzorů a čidel. Věřte či ne, kvalitu virtuální reality posouvá znovu na vyšší level. Ve své podstatě však nejde o nic, bez čeho byste se u VR setu neobešli.

Jak vybrat brýle na virtuální realitu

Komfort při používání

Základní modely brýlí na virtuální realitupřicházejí v balení s jednoduchým elastickým páskem určeným k připevnění na hlavu. Jistě, pro modely pracující s mobilním telefonem je to v mnoha případech dostačující. Pokud však toužíte po profi zařízení, zaměřte se na tříbodové popruhy s polstrováním. Nejenže váhu těžkých brýlí rozloží na celou hlavu, díky čemuž nebudete cítit velkou zátěž na váš krk, ale měkké polštářky zabrání nepříjemným otlakům na tváři při dlouhém používání.

Nosíte dioptrické brýle? Prakticky nutností se pro vás stává funkce korekce optických čoček, díky které lze čočky posouvat blíže k tváři či dále od ní. Díky ní se vám pod set vejdou i brýle a vy se tak můžete těšit na plnohodnotný zážitek. Tato možnost je však mimořádně vítaná i u uživatelů, kteří brýle nenosí. Každý zrak je totiž jiný a korekce až o 5 milimetrů padne nepochybně vhod.

Virtuální realita brýle

Příslušenství

Detaily dělají celek. A i když disponují vaše VR brýle těmi nejmodernějšími technologiemi, příslušenství dodá jejich používání šmrnc.

Gamepady – praktická vychytávka pro případ, že budete na vašem VR setu hrát hry. Dejte si pozor na dobrou hmatovou rozlišitelnost ovládacích prvků.

Sluchátka – některé VR sety mají audiosystém integrovaný, u jiných si budete muset dopomoci sluchátky. V každém případě by byla škoda spoléhat se na externí zdroj – počítač či televizor.

Smyslové senzory – vibrace simulující pohyb či pády nebo rozprašovače s vůní uvolňující se podle zobrazené scény. Moderní VR headsety dokážou pracovat už i se smysly. Samozřejmě za takový komfort si budete muset připlatit.

Příslušenství k virtuálním brýlím

Tipy na nejlepší brýle pro virtuální realitu

Oculus Quest 3 – značka Oculus je vlastně výkladní skříní VR headsetů. Právě ona byla jednou z prvních, které se dostaly k masám lidí. Moderní model Oculus Quest 3 vychází z poznatků svých předchůdců a uživateli přináší to nejlepší, co je momentálně na trhu dostupné. Těšit se můžete na rozlišení obrazu 2064 × 2208 pixelů při 120-herzové obnovovací frekvenci, integrované stereo reproduktory i dvojnásobný nárůst výkonu. Brýle můžete použít jak s mobilem, tak s počítačem.

HTC Vive Flow – netradiční, a přitom tak tradiční. HTC Vive Flow kopírují design klasických brýlí, díky čemuž se z nich stává výjimečný designový kousek. Není to ovšem jen o designu. Rozlišení 3200 × 1600 pixelů je pro použití s ​​mobilním telefonem více než přijatelné. Nechybí široký zorný úhel zabírající až 110° či integrované reproduktory a mikrofony s funkcí potlačení šumu.

Nejlepší brýle na virtuální realitu

Sony PlayStation VR2 – pokud jste milovníky hraní her na herní konzoli, VR set od Sony by vám chybět rozhodně neměl. Mezi jeho největší vychytávky patří inteligentní sledování očí či detekce doteku prstů pro hladké a intuitivní ovládání. Nechybí ani dvojice OLED 4K UHD HDR displejů a 3D prostorový zvuk.
 

Chci brýle na virtuální realitu

Další aktuality

Přivítejte novinky od hudební ikony: Marshall Minor IV a Major V

Přivítejte novinky od hudební ikony: Marshall Minor IV a Major V

Každý, kdo má rád kvalitní zvuk, zná značku Marshall. O jejích kvalitách se ani nedá pochybovat, a proto můžeme rovnou přejít na věc a představit si její dvě novinky – Marshall Minor IV a Marshall Maj...... Celý článek
Nejlepší mobily pro děti

Nejlepší mobily pro děti

Pořízení prvního mobilu patří k důležitým momentům dětského období. S jeho koupí je však spojená spousta otázek, jako třeba: nevystavuji své dítě zbytečně riziku? Je už zralý/zralá na telefon? Kolik d...... Celý článek
Recenze: Vysávejte a mopujte jedním tahem s vysavačem Bosch Unlimited Aqua

Recenze: Vysávejte a mopujte jedním tahem s vysavačem Bosch Unlimited Aqua

Dokonalou kombinaci výkonu a pohodlí představuje značka Bosch. Tyčový vysavač Unlimited Aqua BCS712HYG5 mopuje a vysává najednou s maximálním výkonem a neomezenou flexibilitou. Tuto novinku jsme pro v...... Celý článek
Jak na komáry: Odhalte praktické tipy, díky kterým s tímto hmyzem zatočíte

Jak na komáry: Odhalte praktické tipy, díky kterým s tímto hmyzem zatočíte

Léto, vlhké prostředí a komáři jdou neodmyslitelně dohromady. Tento dotěrný hmyz nás dokáže potrápit nejen doma, ale i při posezení na zahradě. Zjistěte, co odpuzuje komáry a jak se jich jednou provžd...... Celý článek
Co je to hotspot?

Co je to hotspot?

Potřebujete odeslat důležitý e-mail nebo dokončit objednávku, když tu náhle jak naschvál vaše Wi-Fi vypadne a vy jste bez internetu. Řešení je naštěstí jednoduché, stačí mít po ruce spolehlivý hotspot...... Celý článek