Jste rozhodnutí koupit dítěti chytré hodinky, ale nevíte, který model by byl nejvhodnější? V našem článku vám vysvětlíme výhody těchto hodinek, zásadní komunikační i bezpečnostní funkce a neopomeneme ani design či pravidla používání ve škole.
Dnes už není nic neobvyklého, že má dítě vlastní mobil. Smartphone pro děti slouží v první řadě ke komunikaci, nabízí však také různé funkce a aplikace, které je zabaví a poučí.
Pokud vaše dítě telefon nemá, mnohé modely chytrých hodinek pro děti jsou plnohodnotnou alternativou mobilního telefonu. Poskytují rodičovský dohled a informace o přesné poloze dítěte. Díky promyšleným aplikacím budete mít o všem přehled a aktuální informace přímo ve svém mobilu. Riziko ztráty je proti mobilu mnohem menší, protože dítě má hodinky stále na zápěstí. Výhodou je i počáteční investice, která je mnohem nižší než u smartphonu. Chytré hodinky pro děti jsou chytré zařízení, jež nabízí komunikační funkce (SMS, hlasové zprávy, telefonáty, Wi-Fi), ale stará se také o jejich bezpečnost a váš klid v duši.
Pokročilé modely dokonce dokážou vyfotit selfie, uskutečnit videohovor či měřit sportovní výkony a kvalitu spánku, motivovat k pravidelnější pohybové aktivitě. Děti si mohou stanovit pohybový nebo kalorický cíl apod. Pokud máte doma malého sportovce, můžete se porozhlédnout po dětském fitness náramku, pro starší děti se sklonem ke sportu mohou být efektivní alternativou hodinek fitness náramky pro dospělé nebo sporttestery. Vždy si s dítětem promluvte a upřesněte si důvody, proč a jaké hodinky chce, abyste našli pro obě strany to nejlepší řešení.
Věk dítěte je při koupi chytrých hodinek velmi důležitý. Dobře si zvažte, co od hodinek očekáváte a na co všechno mají sloužit dítěti i vám. Vybírejte hodinky s funkcemi a parametry přiměřeně věku. Teenager má určitě jiné nároky jako prvňák. Nejvhodnější čas může být i ten, kdy si dítě vyžádá hodinky samo.
Výrobci uvádí u některých modelů vhodnost už od 3 let. Ale skutečně tak malé dítě hodinky využije? Dítě v předškolním věku nechodí samo ven a už vůbec bez doprovodu dospělého, neumí ještě pořádně číst ani psát, proto jsou pro něj mnohé aplikace a funkce zbytečné. Pokud však chcete mít přehled o tom, kde se vaše dítě nachází, když právě nejste s ním, vsaďte prioritně na tuto výhodu. Vyberte si model s funkcí GPS, abyste měli přehled o pohybu dítěte, ale určitě nemusíte lovit mezi nejdražšími modely s měřením sportovních parametrů apod. Malé dítě si stejně tak nemůže dokonale uvědomit hodnotu věci, takže pokud se hodinky rozbijí, poškodí, nebude vás investice do levnějších modelů tak mrzet.
Náctileté děti jsou mnohem samostatnější, mají odlišné potřeby jako ty malé i mnohem vyšší nároky ohledně výbavy chytrých hodinek. U starších dětí stejně tak platí předpoklad, že už vlastní mobilní telefon. Chytré hodinky by měly být v první řadě praktické, proto je na místě zvážit možnost sáhnout rovnou po chytrých hodinkách pro dospělé. Jejich úkolem není prioritně zjišťování polohy, ale nabízí vyspělé funkce na měření sportovní aktivity (krokoměr, spálené kalorie), sledují zdravotní funkce (měření kyslíku v krvi, krevní tlak, pitný režim, srdeční tep), poskytují přístup na sociální sítě či zabaví v čase oddechu (hudební přehrávač, Wi-Fi). Generace mladých často vyhledává i platby hodinkami (NFC) a dostávání notifikací z mobilu, které jsou přítomné ve vybraných dospěláckých modelech. Přes internetové bankovnictví budete dohlížet na stav účtu, dítě přitom hospodaří s kapesným a učí se finanční zodpovědnosti.
Dospívající děti upřednostňují praktické funkce a kvalitní provedení. Sáhněte proto přímo po chytrých hodinkách pro dospělé. Jak vybrat ty pravé, zjistíte v našem článku.
Chytré hodinky pro děti je možné propojit s mobilním telefonem stejně jako chytré hodinky pro dospělé. Kompatibilní jsou s operačními systémy Android i iOS, takže je jednoduše spárujete se svým telefonem. Kromě aktuálního času nabízí chytré hodinky pro děti kvantum dalších funkcí včetně možnosti telefonovat, eSeMeSkovat, uskutečňovat videohovor, fotografovat, hrát hry, měřit sportovní či spánkovou aktivitu, ale také vzdělávat se pomocí různých aplikací.
SIM karta – hodinky se slotem na SIM kartu využijí děti hlavně na telefonické hovory. Podporované hovory mohou být jednosměrné nebo obousměrné. U jednosměrných můžete volat např. pouze vy dítěti nebo naopak, u obousměrných může zavolat dítě vám či jakémukoliv kontaktu v telefonním seznamu hodinek. Základem je zřídit dítěti základní paušál u mobilního operátora. Modely s podporou přímého volání z hodinek a 4G dokážou fungovat jako telefon, dá se z nich přijmout a odmítnout nejen hovor, ale také videohovor.
SOS tlačítko – představuje jednu z nejdůležitějších bezpečnostních funkcí hodinek. V případě nouze dítě stiskne tlačítko, které automaticky vytočí přednastavená telefonní čísla. Nejčastěji bývají prvními kontakty rodiče, nastavit však můžete kohokoliv. Pokud příjemce hovor nezaregistruje, pošlou hodinky SMS zprávu.
GPS lokátor – dětské smart hodinky s GPS v sobě mají zabudovaný lokátor na přesné určení polohy. Ten spárujete s aplikací ve svém smartphonu. Tak budete mít vždy přehled, kde se vaše dítě nachází s přesností na metry. Při nastavení cílového bodu vám přijde dokonce upozornění, že do něj dítě právě dorazilo. Užitečnou funkcí je i možnost nastavení tzv. bezpečnostních zón. Přes aplikaci ve svém mobilu nastavíte oblasti, do kterých nemá dítě povolený přístup. Když do nich vkročí, okamžitě vám přijde notifikace s upozorněním o vstupu. Hodinky pouze s GPS lokátorem neslouží na telefonování a mají význam hlavně pro rodiče.
Rodičovský zámek – hodinky můžete vypnout na dálku přes aplikaci. Funkce má smysl, pokud si chcete být jistí, že si dítě hodinky nesundá, nebo se chce např. vyhnout kontrole ze strany rodičů.
Ovládání – mělo by být jednoduché a intuitivní. Ideální a zároveň nejčastější je kombinace ovládání dotykem i tlačítky. Dítěti bude určitě vyhovovat také prostředí v mateřském jazyce, aby všemu dobře rozumělo. A i když více aplikací funguje jen v angličtině a menu je převážně v češtině, děti nemají problém se v softwaru zorientovat. Všechno je přehledné.
Kamera – hodinky s integrovanou kamerou poslouží na videohovory, vytváření selfie a fotografií na dálku.
Od náročnosti používání i intenzity vašeho sledování se odvíjí také výdrž a interval potřeby nabíjení. Minimální výdrž většiny modelů je 24–48 hodin, v nabídce však najdete také hodinky, které utáhnou až 100 hodin. Promyslete si, zda jste ochotní a je ve vašich možnostech i možnostech dítěte nabíjet hodinky každý den. Možnosti nabíjení jsou standardní jako u jiných zařízení. Nejběžnější způsob nabíjení je přes dokovací zařízení nebo přes konektor USB/micro USB. V případě, že nechcete hodinky nabíjet každý večer, nejoptimálnější bude zvolit modely s kapacitou baterie od 400 mAh a výš, u starších dětí od 600 výš.
Odolnost je značena písmeny IP (stupeň ochrany proti prachu krytem) a dvojicí číslic (stupeň ochrany proti vodě). Čím vyšší číslice jsou, tím odolnější hodinky koupíte. Opět se zaměřte na záliby dětí. Jestli jsou to neposedná stvoření, která běhají, skáčou, ale také zbožňují koupání a potápění, vyberte rovnou voděodolné s odolností IP67 proti prachu a částečnému ponoru do vody. V nabídce najdete i hodinky s odolností IP68, které ocení především plavci, protože jsou plně prachotěsné a zvládnou max. 30minutové ponoření do vody.
A nezapomeňte věnovat pozornost také krycímu sklíčku. Nejtvrdší odolá i těžšímu nárazu, běžné pády a malé škrábnutí ustojí sklíčko z polyamidu nebo chemicky tvrzené. Následuje náramek, tady najdete převážně silikonový nebo gumový materiál, který je pružný, a hlavně nenáročný na údržbu.
Praktická stránka sice vyhrává, ale při výběru myslete samozřejmě také na vkus dítěte. V první řadě se zaměřte na obvod zápěstí, celkovou váhu a velikost hodinek, aby dítě netlačily nebo nebyly příliš velké a těžké. Jaké má rádo barvy? Preferuje spíš kulatý nebo hranatý ciferník?
Výběr si můžete zjednodušit i jinak. V sortimentu dětských chytrých hodinek jsou uvedeny podkategorie pro chlapce i pro dívky. Ne každý chlapec má však rád modrou a ne každé děvče chce nosit růžovou. Naštěstí mají hodinky možnost výměny náramku a na trhu najdete všechny možné barvy. Vaše dítě si tak může měnit vzhled hodinek, jak bude chtít.
S hodinkami je to jako s mobilem. Vyrušovat při vyučování je možné i s nimi. Mobil je na vyučování už dávno zakázaný nejen z důvodu vyrušování zvukem a odváděním pozornosti, ale také kvůli možnému podvádění při testech apod. Hodinky jsou na školách pořád víceméně tolerované, musí mít však tichý režim, optimálně být při vyučování vypnuté. Větší riziko představují modely pro starší děti, jež mají možnost ukládat si do nich poznámky či využívat aplikace na nežádoucí taháky.
Ověřte si, jestli škola, kterou navštěvuje vaše dítě, nemá ve školním řádu stanovený zákaz nošení chytrých hodinek na vyučování. Samozřejmě, že ještě před koupí hodinek byste měli s dítětem absolvovat rozhovor o pravidlech jejich používání ve škole. Pokud chcete mít 100% jistotu, stačí využít funkci vypnutí na dálku. Všechno je na vás a dohodě s vaším potomkem.
Na trhu najdete i chytré hodinky pro děti s rodičovským dohledem. Tato funkce umožňuje vzdálené ovládání hodinek z vašeho smartphonu přes aplikaci, můžete odposlouchávat zvuky i hovory nebo vytvořit v daném momentu také fotku na dálku. Při výběru je třeba si uvědomit, do jaké míry chcete mít kontrolu nad svou ratolestí.
Někdy rodiče i s tím nejlepším úmyslem funkci až příliš zneužívají a nedůstojně zasahují do soukromí dítěte. Hlavně odposlouchávání hovorů je předmětem častých diskuzí, i když se vyskytly případy, kdy se odposlech stal důkazem šikany. Každá mince má dvě strany a vždy je lepší se s dítětem upřímně pobavit, vysvětlit mu všechny důvody a žádat o souhlas. Odposlouchávání dítěte za jeho zády se nemusí potkat s pochopením a může vést k narušení důvěry, proto vždy důsledně zvažte, za jakých okolností tuto možnost využijete.