Nejběžnější alergeny jsou všude kolem nás a nemáme šanci je zpozorovat. Patří k nim prach, roztoči, mikroorganismy, pyl, bakterie, viry… Do bytu se dostanou oknem, ale zároveň platí, že obyčejné větrání je zpátky nevyžene. Vhod vám proto přijde čistička vzduchu, která v ideálním případě dokáže zachytit až 99 % škodlivin.
Účinky čističky se odvíjí od typu filtru, který je u ní použitý. Téměř každá čistička vzduchu si umí hravě poradit s prachem a alergeny, ne všechny však odstraní také kouř, nepříjemný zápach, viry či bakterie. Proto je dobré si hned na začátku ujasnit, co by mělo být hlavní úlohou vašeho nového pomocníka.
Většina modelů v sobě kombinuje více typů filtrů, setkat se můžete až se 7stupňovou filtrací. Lze tak odfiltrovat více typů nečistot, jelikož každý filtr má trochu jinou úlohu. Navíc je tak zajištěna i vyšší efektivita. Mezi nejběžnější typy filtrů patří tyto:
Čističky vzduchu s HEPA filtrem patří k nejrozšířenějším. Často se vyskytují v kombinaci s filtrem uhlíkovým. Tyto čističky odstraňují mikroskopický prach, kouř, pyly, bakterie i zápach. Vyznačují se vysokou účinností (min. 99,75 %).
Nevýhodou je jednak vyšší hlučnost, ale také nutná pravidelná výměna filtru. Zjistěte si tedy předem jeho dostupnost a cenu. Nebo si vyberte raději takovou čističku, která má HEPA filtr omyvatelný. Nemusíte tak kupovat náhradní a navíc tím ušetříte nemalé peníze do rodinného rozpočtu.
Jak už jsme zmínili, čističky s uhlíkovým filtrem najdete často v kombinaci s HEPA filtrem. Hlavní úlohou uhlíkového filtru je zachycení zápachů, hodí se tedy do zakouřených prostor. S pylem, prachem a většími částicemi si poradit nedokáže. Filtr s aktivním uhlím je potřeba měnit, protože časem ztrácí svoji účinnost.
Tento velmi tichý systém dosahuje účinnosti až 99 %. Čističky s elektrostatickým filtrem vzduch nenasávají, jelikož přitahují drobné částečky elektrickou silou. Elektrostatický filtr je omyvatelný, takže má při pravidelné údržbě v podstatě neomezenou životnost. Spolehlivě zachytí alergeny, viry, bakterie i plísně, pachy a kouř už ovšem ne.
Součástí tohoto typu čističek vzduchu je UV lampa, která likviduje viry, plísně, bakterie a další alergeny. Celková účinnost však závisí na vzduchovém výkonu, jelikož se lampa nachází uvnitř a likviduje až to, co zachytí ostatní filtry.
Do této skupiny patří čističky vzduchu se speciálním antibakteriálním filtrem, který obsahuje nano částice stříbra – má tedy dezinfekční účinek. Antibakteriální vrstva snižuje riziko přenosu nakažlivých chorob, eliminují však i polétavý prach či roztoče.
K dalším, méně častým, filtrům patří např. filtr kovový, který zachycuje hrubé nečistoty, jako jsou vlasy a zvířecí srst nebo filtr formaldehydový, jehož úkolem je rozložení formaldehydu, který se nalézá v kobercích a nábytku. Můžete se také setkat s vodním filtrem, který zároveň slouží jako zvlhčovač vzduchu. Jeho účinnost však bývá nižší, a to kolem 50-70 %.
Katalytický filtr využívá chemické reakce pod vlivem ultrafialového záření. Zbavuje vzduch formaldehydu, benzenu, čpavku a jiných toxických látek, které se nachází v každé domácnosti v podobě nábytku, koberců, závěsů apod. Zároveň likviduje bakterie a viry, aniž by docházelo k sekundárnímu znečištění.
Výhodou katalytického filtru je také jeho údržba, nevyžaduje totiž žádné výměny součástek.
Nejdůležitější veličinou při výběru čističky vzduchu by měl být výkon. Ten udává, kolik m3 vzduchu projde zařízením za jednu hodinu = v jak velkém prostoru zvládne čistička vzduch vyčistit.
A jak stanovíte minimální výkon pro vaši potřebu? Nejprve je potřeba zjistit objem místnosti. Ten vypočítáte snadno – vynásobením délka × šířka × hloubka místnosti, ve které bude čistička umístěna. Pak tento objem ještě vynásobte 2-4×.
Za ideální stav se počítá takový výkon, který je schopen objem celé místnosti přefiltrovat minimálně 2× za hodinu (v případě alergiků min. 4×). U některých modelů čističek vzduchu výrobci uvádí doporučenou velikost místnosti, a může být cca 20-200 m2 i více.
Hned na druhém místě uvádíme hlučnost. Počítejte s tím, že čistička vzduchu bude zapnutá většinu dne, jedná se teda o důležitou veličinu a její provoz by měl být co nejtišší. Hlučnost se standardně uvádí v dB – čím vyšší intenzita, tím větší hluk. Ty nejhlučnější modely mohou dosahovat až 70 dB, což se podobá třeba takovému potlesku v divadle. Obecně se dá říct, že by hlučnost v domácnosti neměla dlouhodobě přesáhnout 40 dB, v noci dokonce 30 dB.
Nejtišší čističky vzduchu jsou ty s elektrostatickým filtrem, nepotřebují totiž ventilátor. Pokud však více oceníte jiný typ filtrace, dá se to vyřešit. Hodně modelů má totiž k dispozici regulaci výkonu nebo noční režim, který hlučnost sníží.
Pokud plánujete čističku vzduchu používat i v noci, její hlučnost by neměla přesahovat 30 dB.
Také o čističky je nutné se pravidelně starat. Jak často bude údržba potřeba záleží nejvíce na použité filtraci. Vše se jistě dočtete v návodu k použití, ale není to žádná věda. Pokud má čistička vzduchu omyvatelný filtr, pravidelné čištění pomocí teplé vody je určitě na místě, jinak by se mohla výrazně snížit účinnost čištění. Je pravidlem, že čističky vzduchu s funkcí ionizace se zanáší více. A i když jste si vybrali model, který si umí poradit s prachem, úplně se mu bohužel nikdy nevyhnete. Je proto dobré udržovat v čistotě i konstrukci čističky a její okolí.
Do domácnosti s alergikem se bude více hodit čistička vzduchu s vyměnitelným filtrem (nejčastěji HEPA filtr). Ten použitý totiž jednoduše vyhodíte, takže se nečistoty nemohou dostat zpátky do ovzduší.
Ačkoliv pořízení kvalitní čističky vzduchu není tak úplně levná záležitost, následných vysokých účtů za elektřinu se určitě bát nemusíte. Průměrná spotřeba se pohybuje mezi třemi až sto watty, což jsou čísla, se kterými se setkáte třeba u žárovek. Nelekejte se, v popise produktu je uveden vždy maximální příkon! Senzor kvality ovzduší, kterým jsou některé čističky vybaveny, navíc průběžně monitoruje kvalitu vzduchu, a té přizpůsobí rychlost a spotřebu.
Jako příklad uvádíme oblíbenou čističku ETA Ventum 1569 90000 s příkonem 50 W. Pokud bude zapnutá 12 hodin denně, tak vás její provoz při průměrné ceně elektřiny 4,91 Kč/kWh bude za rok stát cca 1 000 Kč (4,91 x 0,050 x 12 x 365). To je necelá stokoruna za měsíc, a za to zdraví vaše a blízkých osob určitě stojí!
TIP: Pokud chcete ušetřit ještě víc, zvolte si model čističky s automatickým režimem. Takové přístroje většinu dne běží na minimální výkon, takže spotřebují pouze jednotky wattů.
Shrnuto a podtrženo – ani při dlouhodobém využívání nedochází ke spotřebování velkého množství elektřiny. Čističky vzduchu rozhodně patří mezi úsporné spotřebiče, takže váš rozpočet nezruinují.
Ionizátor je oblíbená doplňková funkce velkého množství čističek. Prostřednictvím záporných iontů, které hromadí nečistoty, usnadňuje filtraci a zvyšuje její efektivitu. Ionizovaný vzduch je také svěžejší a lehčí, asi jako po bouřce.
Časovač je další oblíbenou vychytávkou čisticího přístroje. Díky němu si nastavíte automatické zapnutí/vypnutí nebo navolíte dobu, po jakou bude čistička zapnutá.
Moderní čističky dokážou díky senzoru kvality ovzduší indikovat aktuální množství škodlivin ve vašem prostředí. Podle této míry pak můžete zařízení vzduchu sami nastavit. Indikace probíhá skrz displej samotné čističky nebo s využitím Wi-Fi např. na displeji vašeho smartphonu.
Trápí vás příliš suchý vzduch? Máte dýchací problémy, trpíte na neustálý kašel a suchou pokožku? Pak bude pravděpodobně na vině nízká vlhkost. Ve vytápěných místnostech v zimě je to obzvlášť patrné, jelikož vlhkost klesá třeba i pod 20 %. Ideální úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti by přitom měla být cca 40-60 %. Některé čističky vzduchu v sobě proto mají funkci zvlhčovače. Pracují tak, že nasávají pomocí disku vodu, která se následně odpařuje skrz ventilátor.
Nespornou výhodou zařízení 2 v 1 je úspora místa a také ovládání/údržba pouze jednoho přístroje. U většiny takových modelů ale nelze nastavit požadovanou vlhkost. Pokud je pro vás zvlhčování bytu důležité a hodilo by se vám více možností nastavení, doporučujeme proto spíš koupi samostatného zvlhčovače.
Máte v domácnosti neposedné ratolesti? Zajistěte zvýšenou bezpečnost a pořiďte si model čističky vzduchu i s dětským zámkem. Nemusíte se tak bát nehody nebo velmi nenápadné změny nastavení.
Aby bylo používání ještě jednodušší, jsou tu pro vás čističky vzduchu s dálkovým ovládáním. Kromě něj se na trhu vyskytují také zařízení, která lze seřizovat např. prostřednictvím chytrého telefonu. Je jen na vás, čemu dáte přednost.
Automatický režim je velmi důležitá funkce. Využívá totiž senzoru škodlivin a podle něj automaticky reguluje výkon čističky, čímž upravuje spotřebu. A pokud se vám třeba povede něco spálit v kuchyni, režim navýší výkon tak, aby bylo ovzduší vyčištěno co nejrychleji i bez vašeho zásahu.
TIP: Věděli jste, že pro čistý vzduch můžete využít také samočistící nátěr, nebo třeba generátor ozonu?
Jak už je z názvu patrné, noční režim oceníte nejvíc ve chvíli, kdy se ukládáte ke spánku. Dle typu přístroje sníží čistička vzduchu jas světelných prvků a hlučnost. Pamatujte, že aby byl váš spánek opravdu nerušený, hlučnost by neměla přesáhnout 30 dB!
Kromě pravidelné údržby vás bude dřív nebo později čekat také výměna vnitřních filtrů. Díky šikovnému indikátoru stavu filtru nemusíte zanesení neustále (zbytečně) kontrolovat. Další výhodou je, že budete nový filtr kupovat opravdu až tehdy, kdy to bude nutné, takže ušetříte.
Uživatelům čističky vzduchu přijde určitě vhod vícestupňová regulace výkonu (nejčastěji 3 stupně), která umožní nastavení např. podle velikosti místnosti či míry znečištění. Musíte ale počítat s tím, že s vyšším výkonem roste i hlučnost.
Věříme, že vám náš článek pomohl se ve světě čističek vzduchu více zorientovat. Teď, když už víte, jak vybrat tu pravou, vám nic nebrání v tom si dopřát zdravější prostředí pro sebe i své blízké. Kvalitnější spánek, prevence nemocí, menší únava, méně časté uklízení, čistější vzduch – to není málo, co můžete díky jednomu chytrému přístroji získat. Tak nad čím ještě váháte?