Výběr dětské chůvičky je pro rodiče klíčový krok ke klidnému spánku a jistotě, že jejich miminko je v bezpečí i ve chvílích, kdy nejsou přímo u něj. Na trhu je však široká nabídka chůviček s různými funkcemi a cenovými rozpětími. Jak se tedy zorientovat mezi modely s kamerami, nočním viděním, monitorem dechu či dosahem signálu? To vám poradíme v našem článku.
Chůvička je velmi praktické zařízení, které vám umožní mít děťátko pod dohledem, i když s ním právě nemůžete být ve stejné místnosti. Opravdu „nonstop“ dozor totiž bohužel nezvládnou sebelepší rodiče…
Technologie nicméně pomohou! Díky chůvičkám, jejichž ceny začínají u základních modelů už na pouhých několika stech korun, budete mít přehled o svém miminku i starším dítěti, ať už bude zrovna spinkat, nebo budete potřebovat na chvilku odběhnout, když si hraje. Na základě vlastní zkušenosti můžeme říct, že chůvičky (hlavně lepší modely s kamerou) budete rádi používat každý den, a to několik měsíců až let.
Základem je chůvička, která přenáší jen zvuk. Pokud dětská jednotka v místnosti s miminkem zaznamená pláč, žvatlání a jiné zvuky, začne je přenášet do rodičovské jednotky. Obvykle chůvičky nabízejí režim, kdy začnou zvuk přenášet až v tomto případě, místo abyste museli nonstop poslouchat šum (tzv. režim VOX).
Obvykle také můžete komunikovat obousměrně, tedy stisknout tlačítko na svojí jednotce a zkusit miminko uklidnit na dálku. Pokročilejší funkce zahrnují například možnost nastavit citlivost senzorů.
V tomto případě je na dětské jednotce také kamera a na rodičovské displej, kam se živě přenáší záběr z místnosti s děťátkem.
Výhody jsou jasné. Například se můžete přesvědčit pouhým pohledem, že „ten zvuk“ od miminka bylo jen neškodné přetočení na druhý bok nebo že si děťátko kníklo a pokračuje nerušeně ve spánku. Také můžete monitorovat starší a pohyblivější miminka, i když jsou vzhůru – například si s sebou vzít rodičovskou jednotku na toaletu a dítě nechat s kamerou v obýváku, kde by jinak bez dozoru nebylo ve stoprocentním bezpečí.
Z pokročilejších funkcí dětské chůvičky s kamerou jmenujme kupříkladu zoom. Některé chůvičky navíc mohou přenášet video i na smartphone – k tomu se dostaneme níže u pokročilých funkcí.
Přístroje s kombinovanou funkcí chůvičky a klasického monitoru dechu neexistují, i když je lidé často hledají na Googlu. Existuje ovšem několik výjimek, které si představíme níže a jež tuto funkcionalitu nabízejí svým vlastním, originálním způsobem.
Klasický monitor dechu každopádně funguje tak, že podložka s citlivými senzory detekuje – i pod matrací – jemné pohyby, díky čemuž pozná, že děťátko dýchá. Je to vlastně alarm, který vás má upozornit, pokud by miminko dýchat přestalo (což by se bohužel mohlo vzácně stát). V takovém případě je klíčové zareagovat ne během hodin či minut, nýbrž během sekund, na což se právě hodí hlasitý alarm, jenž vás probudí v noci nebo přivolá z vedlejší místnosti.
Pokud by vás klasický monitor dechu zaujal, rádi ho doporučíme (sami ho doma máme!). Existují výhodné sety s chůvičkou nebo můžete monitor dechu pořídit samostatně.
A jak jsme již uvedli, opravdu existují i speciální modely chůviček, jejichž prémiové funkce monitor dechu nahradí. Například nejlepší videochůvičky Philips analyzují pohyby miminka díky obrazu s vysokým rozlišením (zjednodušeně řečeno „vidí zvedající se hrudník“, respektive pohyby). Špičkové modely Owlet zase nabízejí vychytávky, jako je „chytrá ponožka“, která u miminka neustále monitoruje srdeční rytmus a okysličení krve.
Tuto podkapitolu bychom uzavřeli tím, že nějakou formu „monitorování dechu“ doporučujeme – ať už klasickou podložku, nebo futuristickou chůvičku.
Parametrů, které musíte při výběru zohlednit, není příliš mnoho. Přesto doporučujeme, abyste u každého zvážili, jaké máte potřeby a preference.
Ve většině bytů byste neměli mít problém se žádným modelem. Pozor jen například na staré rodinné domy s tlustými stěnami a netradiční konstrukcí (například dlouhá stavení).
U videochůviček je důležitá také kvalita obrazu. Samozřejmě je Full HD lepší než HD, i když i nižší rozlišení zpravidla stačí na běžné sledování. Detaily ovšem rozhodně oceníte, když budete chtít využít zoom. My například doma občas necháme miminko spát na naší velké posteli (obklopené zábranami proti pádu) a obraz videochůvičky si přiblížíme tak, že doslova vidíme i to, jak dcerka dýchá.
Jsou ještě další funkce, o jejichž existenci byste přinejmenším měli vědět, protože vám mohou každodenní používání chůvičky výrazně zpříjemnit.
Regulace hlasitosti je jedna z nejpraktičtějších funkcí. U videochůviček je ideální, když můžete zvuk úplně vypnout a zůstat jen u videa.
Kromě klasických ukazatelů baterie a síly signálu (resp. jeho ztráty) mohou některé chůvičky také „vizuálně indikovat zvuk“. Vy tedy v náručí v obýváku uspáváte miminko, chůvička v ložnici hlídá tříletého sourozence… A kdyby starší dítě začalo brečet, nebude se z rodičovské jednotky se ztlumeným zvukem ozývat řev, ale vy díky světelné signalizaci přesto budete vědět, že máte na pomoc vyslat třeba tatínka.
Ne že by snad přenos videa do rodičovské jednotky byl sám o sobě nedostatečný, ale je velkou výhodou, pokud můžete obraz sledovat i na telefonu. Zaprvé tím odpadá problém s dosahem a můžete klidně sledovat miminko i z místa, kam přímý signál z chůvičky nedosáhne (ona ho přes Wi-Fi šifrovaně streamuje online). Zadruhé mohou děťátko sledovat oba rodiče zároveň. A zatřetí bývá dotykové ovládání na telefonu velmi pohodlné – často pohodlnější než tlačítka na samotné chůvičce.
Nejde o „nutnost“, ale vysílání do mobilní aplikace určitě doporučujeme; opět z osobní zkušenosti.
Správnou chůvičku nezastaví tma. V tu chvíli by se mělo „rozsvítit“ okem neviditelné infračervené světlo, takže na rodičovské jednotce uvidíte černobílý, dokonale rozeznatelný obraz.
Jako vždy vám radíme, abyste se prostě a jednoduše podívali na kompletní nabídku a sami „objevovali“. Seřaďte si chůvičky od nejdražších, od nejlevnějších, podle oblíbenosti…
Existují modely, které nemají rodičovskou jednotku – posílají obraz přímo do mobilu. Někteří výrobci experimentují se „100% přenosnou“ rodičovskou jednotkou v podobě hodinek. Některé dětské jednotky s kamerou můžete na dálku otáčet o 360°, takže pokud máte tři nebo čtyři děti v jednom pokoji v různých postýlkách, můžete prostě kameru natočit… Jak jsme už zmínili, máme také výhodné sety s klasickým monitorem dechu nebo chůvičky, jež zdraví děťátka monitorují pomocí jiných technologií.
A máme chůvičky modré, růžové i s tykadly…
Není jedna nejlepší dětská chůvička – záleží samozřejmě na vašich potřebách a preferencích. Jedno ale říct můžeme: Jde o skvělý vynález, který opravdu pomáhá. Zvyšuje bezpečnost vašich dětí i vaše vlastní pohodlí.
Dobré je i to, že v principu stačí základní funkce. Osobně, z mnoha výše uvedených důvodů, doporučujeme videochůvičku, rezervní pohon na baterie a možnost sledovat obraz na mobilu. I kdybyste ale zvolili úplně nejdostupnější audiomodel bez pokročilých funkcí, děláte pro své dítě dobrou věc.