Elektrické koloběžky se staly nedílnou součástí dopravy a využívá je čím dál větší procento nejen dospělých jezdců, ale také dětí. Vysoké oblibě se těší díky ekologickému způsobu cestování, dostupné pořizovací ceně, snadnému ovládání i dalším benefitům. Podle jakých parametrů ale zvolit tu pravou? Přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.
O čem se dočtete:
- Komu je koloběžka určena
- Kde ji budete využívat
- Výkon
- Baterie a dojezd
- Rychlost
- Brzdy
- Pneumatiky
- SMART koloběžky
Jaká elektrokoloběžka je pro vás nejlepší?
První, na co byste se měli při výběru elektrické koloběžky zaměřit, je určení, tzn. kdo ji bude využívat. Hlavní dělení je jasné – koloběžky pro dospělé vs koloběžky pro děti.
Elektrické koloběžky pro děti
Začneme od těch menších. Dětské koloběžky jsou vhodné pro děti už od 3, 4 let. Dle zvoleného motoru jsou pak některé modely určeny větším dětem nebo školákům. Elektrokoloběžky pro ty nejmenší jsou lehké, cenově dostupné, mají omezenou nosnost třeba 20 kg a nejčastěji malá plastová kolečka připomínající ta z kolečkových bruslí.
Většina dětských koloběžek disponuje také teleskopickými řídítky, takže je můžete přizpůsobit rostoucímu dítěti. Praktickou vychytávkou je u určitých modelů i mobilní aplikace, která rodičům umožní kontrolu koloběžky na dálku. Elektrické koloběžky pro školáky (cca 7–12 let) už patří mezi pokročilé a zaujmou vyšším dojezdem a zpravidla i větší možnou rychlostí.
Elektrické koloběžky pro dospělé
I když jsou dnes dětské koloběžky běžně k dostání, prim stále hrají ty dospělácké. Vybírat můžete z bohaté nabídky různých provedení – koloběžky městské, terénní, odpružené, s LED podsvícením, s motorem umístěným vzadu, s rozdílným dojezdem i max. rychlostí. Důležitým parametrem je i stoupání. Až budete mít vybraný typ elektrokoloběžky, zkontrolujte si také její hmotnost a nosnost. Nosnost udává max. hmotnost jezdce, kterou koloběžka uveze a je nutné počítat i s případným nákladem třeba ve formě batůžku.
POZOR! I když je to v ulicích bohužel celkem častý jev, důrazně nedoporučujeme na koloběžce jízdu ve dvou, a to ani v případě rodiče s dítětem! Takové cestování je zakázané a skutečně nebezpečné.
Kde budete elektrokoloběžku využívat?
Typ koloběžky, kterou si zvolíte, by se měl odvíjet od toho, jaké s ní máte plány. Budete s ní jezdit do práce a na nákup po cyklostezce nebo silnici? Vybírejte mezi městskými koloběžkami, které jsou kompaktnější a v případě potřeby je můžete snadno přenést. Pokud chcete, aby vám elektrokoloběžka z velké části nahradila auto a čekají vás delší vzdálenosti, ověřte si maximální dojezd.
Víte, že budete jezdit i po štěrku či neudržovaných cestách? Pak vybírejte mezi terénními koloběžkami. Jsou sice robustnější, ale zato vám poskytnou maximální jízdní komfort i stabilitu. Zpravidla mají také nadstandardní dojezd kolem 40 km a odpružení, díky kterému pofrčíte pohodlně i po nezpevněném povrchu.
Výkon
Výkon motoru elektrické koloběžky se může pohybovat od 120 až po 6 000 W. 120W vozítka jsou určena dětem, standard pro dospělého už bývá 250–500 W. Čím vyšší výkon koloběžka má, tím nabídne bleskovější reakce, vyšší rychlost nebo úhel/procento stoupání. Silnější modely nemají problém ani s hornatějším terénem.
Pokud však budete elektrokoloběžku využívat pouze ve městě, vystačíte si s výkonem do 500 W. Toto rozmezí doporučujeme zvolit i začátečníkům, přece jen je lepší (a především bezpečnější) si na jízdní vlastnosti koloběžky zvykat postupně. A také obvykle platí rovnice vyšší výkon = vyšší cena, takže zvažte, zda se vám investice vyplatí.
Zajímá vás, jak je to s umístěním motoru a zda je lepší vepředu, nebo vzadu?
Obě řešení mají své výhody. Koloběžky s motorem umístěným vzadu nepodkluzují a mají větší záběr na kluzkém povrchu. Pokud zvolíte pohon na přední kolo, potěší vás menší riziko smyku, motor totiž koloběžku spíše „táhne“ než „tlačí“. Co se týká stoupání, zde je efektivnější zadní motor, větší část hmotnosti jezdce je přenesena dozadu.
Dnes jsou již na trhu dostupné také elektrické koloběžky s pohonem na obě kola, díky čemuž dosahují mnohem většího výkonu a zvládnou jej rovnoměrně rozložit.
Baterie a dojezd
Max. dojezd, který vám elektrokoloběžka na jedno nabití poskytne, se odvíjí jak od výkonu motoru, tak od využitého akumulátoru. Standardem je dojezd kolem 20–30 km, vyspělejší modely však nabídnou dojezd až neuvěřitelných 70 km.
Pamatujte na to, že konečný dojezd ovlivňuje spousta faktorů jako hmotnost jezdce, zvolený terén, počasí i styl jízdy.
S baterií souvisí 3 důležité pojmy – kapacita, napětí a výkon baterie. Zajímat by vás přitom neměla pouze kapacita, ale také ostatní veličiny. Co která z nich znamená?
Kapacita, napětí a výkon baterie
Kapacita akumulátoru je nejspíš jasná. Vyjadřuje množství energie, které je v baterii uchováváno, a udává se v miliampér hodinách (mAh). Hodnota napětí baterie znázorňuje sílu baterie, jak velkou maximální zátěž zvládne. Je udávána ve voltech (V). Poslední veličinou je výkon baterie – max. výkon, který je baterie koloběžce schopná dodávat po dobu jedné hodiny. Výkon je znázorněný jednotkou Wh (watt hodiny).
Kam těmito definicemi míříme? Samotná kapacita v mAh vám toho příliš neřekne, je to pouze teoretická hodnota a nenapovídá nic o reálné výdrži baterie na jedno nabití. Pokud je stejná kapacita baterie u několika modelů koloběžek, jak je mezi sebou porovnat, abychom zjistili konkrétní výkon akumulátoru?
Výkon baterie = napětí × kapacita
Ukažme si to na konkrétním příkladu elektrické koloběžky GoGEN VOYAGER 500W S 801, která má v popisu produktu uvedeny všechny 3 parametry. Výkon baterie je 417 Wh, napětí 36 V a kapacita 11 600 mAh Kapacitu převeďte na ampér hodiny, tj. 11,6. K výpočtu výkonu pak dojdete tak, že vynásobíte 36 × 11,6 = 417,6 Wh. Maximální výkon, který vám koloběžka GoGEN tedy poskytne, je 417 wattů/hodinu.
Co se týká doby nabíjení, ta je napříč sortimentem dospěláckých elektrokoloběžek podobná, a to 5–7 hodin. Nabíječka je obvykle velmi podobná té od notebooku.
Rychlost
Čím vyšší výkon, tím rychlejší jízdu vám koloběžka dovolí. Modely pro nejmenší děti nabídnou max. rychlost cca 8 km/h, pro ty větší už můžete volit elektrokoloběžku s max. hodnotou 15 km/h.
V případě koloběžek pro dospělé můžete frčet rychlostí až 50–60 km/h, ty jsou však vhodné pouze pro pokročilé jezdce. Konkrétní rychlost pak omezuje vámi zvolený jízdní režim, nejčastěji se setkáte alespoň se 3 úrovněmi.
Nezapomínejte na to, že současná legislativa povoluje max. rychlost koloběžky na veřejných komunikacích 25 km/h – bez ohledu na to, jak výkonný model jste si pořídili. Pokud je vám to málo, přesuňte se prosím raději na neveřejné, uzavřené či soukromé komunikace, kde rychlejší jízdou neohrozíte ostatní účastníky provozu.
Ať už jedete rychlostí chůze nebo z koloběžky „ždímáte maximum“, myslete na to, že řidiči do 18 let jsou povinni cestovat vždy s přilbou. Tu ostatně doporučujeme i zkušeným jezdcům, opatrnosti není nikdy nezbyt a případů nehod na elektrokoloběžkách (často s vážnými následky) bohužel spíše přibývá.
Brzdy
Kvalitní brzdy jsou pro zajištění bezpečnosti malých i velkých řidičů zkrátka klíčové. Mezi jakými typy brzd můžete dnes vybírat?
Nášlapné brzdy se objevují především u elektrokoloběžek pro děti, jsou umístěné v zadním blatníku. Tento mechanický systém funguje bleskově, v případě mokré vozovky je však nutné počítat s trochu nižší účinností.
Nejčastější kombinací brzd je zadní kotoučová a přední elektronická, začínají se více objevovat spíše dvě kotoučové. Kotoučová brzda se ovládá páčkami na řídítkách, je spolehlivá a umožňuje rychlé zastavení, tak jako třeba na cyklistickém kolo. Brzdění elektronickou brzdou je velmi plynulé i komfortní, musíte však počítat se setrvačností. K dostání jsou také elektrické koloběžky s bubnovými brzdami, které jsou nenáročné na údržbu, nebo vysoce účinnými hydraulickými brzdami.
Pneumatiky
Od zvolených kol se odvíjí jak pohodlí cestování, tak jízdní vlastnosti koloběžky. Nejčastěji můžete vybírat z bezdušových pneumatik, plastových, pneumatik s duší a anti-defekt pneumatik.
Plastová kola najdete spíše u dětských koloběžek, kde nejvíc oceníte jejich odolnost. Mnohem rozšířenější jsou ostatní materiály. Pneumatiky s duší jsou vhodnější do členitějšího terénu, kde skvěle tlumí nárazy, musíte je však častěji dofukovat a hrozí píchnutí kola.
Bezdušové pneumatiky ke kterým se řadí také anti-defekt pneu, mají velkou výhodu v tom, že lépe odolají nástrahám jako patníky, střepy či hřebíky. V případě defektu navíc dochází k úniku vzduchu pomaleji. Dostupné jsou dnes již také pneumatiky s gelovou vrstvou, která případné poškození zvládne sama zacelit (vyrábí např. značka Segway, Xiaomi).
Pokud se rozhodnete pro nafukovací kola, sledujte průběžně tlak v pneumatikách! Podhuštěná kola snižují ovladatelnost i dojezd a naopak zvyšují riziko defektu.
A jak je to s anti-defekt koly? Jak již název napovídá, nehrozí vám s nimi defekt v podobě píchnutí kola. Pneumatiky jsou pevné, jakoby pěnové, při nárazech však nepruží, a navíc zvyšují riziko smyku na mokrém povrchu.
Co se týká velikosti kol, rozšířená je 8,5". Postupem času však většina výrobců přechází na 10", a to kvůli lepší manévrovatelnosti a jízdnímu komfortu.
SMART koloběžky
Zatímco dříve nebyly aplikace u koloběžek tak rozšířené, dnes je mobilní aplikace a vzdálené ovládání koloběžky v podstatě standard. Zpravidla není nutné tento benefit využívat, koloběžku můžete využívat i tak, s aplikací se však její a vaše možnosti rozšíří. Můžete s její pomocí např. sledovat počet najetých km, uzamknout koloběžku, zapnout světla či změnit jízdní režim. Skvělou vychytávkou je propojení přes mapy, abyste si mohli prohlédnout konkrétní trasu.
***
Pokud jste dočetli až sem, věříme, že nyní je pro vás jednodušší se v nabídce elektrických koloběžek zorientovat. Přejeme hodně štěstí při výběru té pravé!