Krásně hladká pokožka bez podráždění a zarůstajících chloupků je snem mnoha žen. Je hodně způsobů, jak se k ní dopracovat. Jak vybrat holicí strojek, depilátor nebo epilátor? Potřebujete řešení, které bude co nejlépe vyhovovat vašemu typu pokožky a současně zohlední i kvalitu chloupků. Ženy si přece zaslouží praktické, šetrné a bezpečné odstranění chloupků s vždy perfektním výsledkem.
Určitě jste i vy zažily holení, které skončilo menší katastrofou. Od malých řezných ran přes podrážděnou a štípající pokožku až po puchýřky a zarůstající chloupky. Cesta k hebké pokožce vede skrz mnoho experimentů. To, co vyhovuje kamarádce, může u vás selhat na celé čáře. Proto musíte vybírat hlavně podle toho, co vyhovuje vám.
Dámský holicí strojek naštěstí zohledňuje množství specifických potřeb. V závislosti na místě použití, citlivosti pokožky, tvrdosti chloupků a rychlosti jejich růstu můžete vybírat z následujících typů holicích pomůcek pro ženy.
Nejjednodušším a roky prověřeným způsobem je vzít žiletku do ruky a po pár tazích se dopracovat k hladké pokožce. Chce to však cvik, pravidelnost a kvalitní žiletky. Můžete sáhnout po jednorázových, na kterých najdete 2–5 čepelí. Čepele jsou seřazeny v bezpečném sklonu, který chrání před pořezáním. Bývají posazené ve výkyvné hlavici, která se při tazích přizpůsobuje křivkám ženského těla.
Lepší „jednorázovky” jsou opatřené mikrolamelami, které zabraňují drobným poraněním a také je jejich součástí hydratační pásek, který ulehčuje skluz po pokožce bez rizika podráždění. Chloupky seřezávají těsně nad pokožkou, proto je třeba celou proceduru holení už za pár dní absolvovat znovu. I napříč tomu, že se nevyhnete pravidelnému kupování nových žiletek, jde o oblíbený a rychlý způsob depilace.
Jak se holit žiletkou pro dokonalý výsledek? Ve vaně / sprše počkejte alespoň pár minut, chloupky pak změknou a oholíte je přímo u kořínků.
Elektrické depilátory se podobají pánským holicím strojkům s plovoucími planžetami. Samozřejmě jsou vyráběné v ladných liniích a jemných barvách! Používání je bezbolestné a nehrozí žádné pořezání. Hlavice je navržena tak, aby se dobře přizpůsobovala konturám těla.
Některé modely pokožku nejdříve jemně napínají a chloupky nadzdvihují, aby dokázala hlavice odstranit i ty nejmenší z nich už jedním tahem. Podobně jako u žiletky také v tomto případě se zbavíte pouze vyrostlých chloupků. Velkou předností je extra šetrnost k pokožce, a to dokonce i na nejcitlivějších místech.
Zastřihovač chloupků pro ženy je skvělý na úpravu v oblasti bikin, podpaží nebo třeba hrudníku. Díky kompaktním rozměrům se vleze do každé kabelky.
Další z možností, když hledáte bezbolestné odstranění vyrostlých chloupků. Jde o chemickou depilaci, proto nezapomeňte provést test snášenlivosti (například na předloktí), abyste se vyhnuli alergické reakci. Už za pár dní však budou chloupky opět růst, proto je na místě zvážit, zda se vyplatí pokožku opakovaně vystavovat chemii a dráždění.
Pokud vás trápí výraznější, tmavší nebo rychle rostoucí ochlupení, depilace se může po čase jevit jako nedostačující. Co z toho, že nohy jsou jeden den hladké, když na druhý den už vykukuje jejich ostré a tmavé pokračování? Pro ženy, které si chtějí dopřát delší pocit z hladké pokožky, jsou vhodné epilátory. Principem epilace je odstranění celého chloupku, teda i jeho části z podkoží, ideálně i s kořínkem.
Klasické epilátory mají hlavice osazené systémem pinzet. Pinzety rychle rotují a při pohybu po pokožce zachytávají chloupky. Některé epilátory zachytí už chloupky o délce 0,5 mm. Metoda je zpočátku bolestivější a méně vhodná pro citlivé části těla. Pozitivum je, že časem jsou chloupky tenčí, rostou pomaleji a samotná epilace je snesitelnější. Pro zmírnění pocitu pálení jsou nejlepší epilátory vybavené moderními technologiemi – systémem chlazení pokožky nebo vibromasážním systémem.
Obě možnosti jsou správné, záleží na použitém holicím přístroji a vašem pocitu z holení. Suché holení je rychlejší, ale pro pokožku znamená větší zátěž. Při mokrém holení je pokožka vláčnější a změknou i tvrdší chloupky. Pokud máte vyhlédnutý elektrický holicí strojek, sledujte jeho vodotěsnost a možnost použití pod vodou.
IPL epilátory patří v poslední době k nejvyhledávanějším přístrojům, s pomocí kterých se i v pohodlí domácího prostředí dokážete dopracovat k hladké pokožce na delší období.
Jak funguje IPL epilátor? IPL technologie (Intensive Pulse Light) vysílá záblesky intenzivního pulzního světla, které je zachytávané melaninem v chloupcích (melanin – tmavý pigment zodpovědný za zbarvení ochlupení). Světlo, které chloupky absorbují, se změní na teplo, a právě toto teplo způsobí, že se uvedou do nečinnosti, oslabí a poškodí. Zasaženy jsou i kořínky, a tak už nic nebrání jejich vypadnutí.
Nemusíte se obávat, při práci s IPL epilátorem nedochází k popálení okolní kůže. Pulzy, které hlavice vysílá, cílí pouze na melanin v chloupcích. Pokud jste majitelkou tmavšího ochlupení, IPL epilátor vás může zbavit dosavadních starostí a omezení souvisejících s holením. Dlouhodobý výsledek (měsíce bez holení) se dostaví už po několika použitích.
Zajímá vás víc? Pak si určitě přečtěte náš článek IPL technologie epilátorů Braun, kde se dozvíte spoustu dalších užitečných informací.
Jaký je rozdíl mezi IPL epilátorem a laserovým epilátorem? Tyto názvy se zaměňují. Oba způsoby využívají zahřívání kořínků a jejich následné poškození. IPL paprsek obsahuje více barev světla, zatímco laserový paprsek pouze jednu barvu, která je v rukou odborníka přesně zvolená tak, aby co nejvíc vyhovovala barvě ochlupení i pokožky. Laserová epilace je sice účinnější než IPL, ale může být vykonávaná pouze vyškoleným personálem.
Je IPL epilátor vhodný pro každý typ pokožky a barvu chloupků? Výhodu mají lidé s tmavším ochlupením a bledší pokožkou. IPL epilace poskytuje dobré výsledky při ochlupení středně hnědé až tmavé barvy. Pokud máte rezavé, blond nebo šedivé chloupky, účinnost bude slabá. Stejně slabá bude i u lidí s tmavou pokožkou.
Proč je potřebné IPL proceduru opakovat? Chloupky na lidském těle se nachází v rozličných fázích. Laicky řečeno – některé aktivně rostou, další stagnují, jiné jsou připravené už-už vypadnout a znovu započít svůj růstový cyklus. IPL epilátor dokáže s vysokou účinností zasáhnout jen chloupky v růstové fázi. Proto musíte nějaký čas mezi aplikacemi počkat, dokud se neaktivují další spací kořínky, aby jejich pulzní světlo mohlo zasáhnout.
Pro koho není IPL epilátor doporučený? Epilaci IPL epilátorem by se měly vyhýbat těhotné a kojící ženy, lidé s vážnými kožními chorobami, lidé trpící rakovinou, srdečně-cévními chorobami a epileptici. Pokud máte vyhovující odstín pokožky a vhodnou barvu chloupků, snažte se vyhnout znamínkám a kožním útvarům tmavé pigmentace. Nepřecházejte ani po pokožce s tetováním či permanentním make-upem. Kvůli riziku poškození zraku by se IPL epilátor neměl používat v blízkosti očí (na úpravu obočí).
Hledáte malý a skladný epilátor na obličej nebo obočí? Pak určitě prozkoumejte nabídku v kategorii Dámské holení obličeje.
Volbou technologie a způsobu odstraňování chloupků rozhodování nekončí. Pro svou maximální spokojenost sledujte také následující parametry a funkce. Používání těchto přístrojů dělají jednodušší, bezpečnější a komfortnější.
Mezi přístroji, které jsou určené na péči o tělo, vedou především akumulátorové modely. Není tomu jinak ani u dámských holicích strojků. Akumulátor jako zdroj energie umožňuje pohyb bez omezení a zároveň se často spojují s lepší konstrukcí odolnou vůči vodě. Depilátory a epilátory, které můžete použít i na mokré holení, jsou akumulátorové. Sledujte dobu provozu na jedno nabití a také délku nabíjení.
U síťových elektrických holicích strojků nemusíte zjišťovat, jak dlouho vydrží pracovat. Po zapojení do sítě je jejich výkon vyvážený a stabilní po celou dobu používání. Omezením však může být všudypřítomný napájecí kabel. Takové přístroje zároveň nepatří pod vodu. Zajímavým kompromisem jsou přístroje s kombinovaným napájením – akumulátorové i síťové (podle potřeby).
Máte lepší zkušenosti s holením pod vodou? Chloupky už po pár minutách v teplé vodě změknou a pokožka je vláčnější. Samotné holení je potom příjemnější a pokožka netrpí začervenáním. V takovém případě zaměřte svou pozornost na akumulátorové holicí strojky s označením Wet&Dry. Jejich konstrukce je navržená tak, aby voda nepronikala pod vnější obal.
Holicí strojek dobře padne do ruky a manipulace s ním by neměla být nijak obtěžující. Pro bezpečné používání jsou na rukojeti přítomné protiskluzové prvky. Ovládací prvky byste měli mít na dosah prstů, abyste strojek mohli kdykoliv vypnout nebo změnit jeho výkon.
Osvětlení
Osvětlení integrované v hlavici depilátoru nebo epilátoru si zamilujete! S jeho pomocí vám už neunikne žádný chloupek.
Výkyvná hlava
Podobně jako u pánských holicích strojků, i tady je její úlohou rychlé přizpůsobování se záhybům bez nutnosti tlačení.
Masážní, vibrační a chladicí funkce
Typická výbava pinzetových epilátorů, která má zabránit nepříjemnému pocitu pálení při vytrhávání chloupků. Některé epilátory mají tyto funkce velmi dobře zvládnuté a díky nim je epilace pohodlnější.
Příslušenství
Základní součástí výbavy může být ochranná krytka na hlavici, čisticí kartáč a cestovní pouzdro. V balení ještě můžete najít nástavec v podobě hřebenu (pro zastřihávání a tvarování v oblasti bikin) nebo nástavec pro použití epilátoru na tvář. Vyšší edice elektrických holicích strojků jdou ještě dál. Nabízí komplexní péči, což znamená, že kromě epilační hlavice máte v balení také hlavici depilační, zastřihávací, čisticí hlavici na tvář či peelingovou hlavici na tělo.
Výběr strojku pro úpravu citlivých partií si zaslouží speciální pozornost. V podstatě můžete použít všechny typy strojků, které jsme si teď představili, ale ujistěte se, že má speciální hlavu nebo alespoň nástavec pro citlivé partie. Někdy se také označují jako určené pro oblast bikin. A jaký je nejlepší dámský holicí strojek pro intimní partie? To už záleží jen na vás, co vám vyhovuje. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob je holení žiletkou, to ale může způsobit nepříjemné pupínky a svědění. Na druhou stranu, epilace má dlouhodobý účinek, ale je bolestivá a není vhodná pro citlivou pokožku. Obecně pro epilaci a depilaci intimních míst platí zásady popsány níže.
Ačkoliv se holení může zdát jako běžná rutina, kterou jste absolvovali už mnohokrát, není nic horšího, jak když zjistíte, že pokožka holením trpí a chloupky jsou hrubší nebo rostou čím dál rychleji. O tom, jaká metoda holení pro vás bude nejlepší, rozhoduje citlivost pokožky, zbarvení a tvrdost ochlupení, ale i práh bolesti, či dokonce hormonální rovnováha. Lehce se totiž může stát, že nohy sice zvládnou pinzetový epilátor, ale pro oblast bikin a podpaží bude tato metoda velmi bolestivá.
Při depilaci je odstraněná pouze viditelná část chloupků. Pokud spěcháte a nevadí vám, že holení musíte už za 2–3 dny zopakovat, je žiletka nebo elektrický depilátor ideální volbou. Ruční holicí strojek nepotřebuje žádný zdroj energie. Máte ho kdykoliv po ruce, dokonce si ho můžete přihodit i do kosmetické taštičky. Elektrický depilátor (síťový nebo akumulátorový) také často nabízí zajímavou výbavu. Má nástavce a krytky pro použití na různé části těla (tvář, bikiny), fungovat může i jako zastřihovač a exfoliátor pokožky.
Epilací se odstraňují chloupky spolu s kořínky. Než se obnoví jejich růst, přejde delší období. Ženám se líbí, že si od holení mohou dát delší pauzu. Epilátory na domácí použití jsou nejčastěji pinzetové (rotující hlavice s 20–40 pinzetami) nebo na bázi fotoepilace – pulzního světla (známé i jako IPL epilátory). Vytrhávání chloupků pinzetami může být zpočátku bolestivé. Opakovaným používáním však rostou chloupky jemnější a v menším množství, proto také samotná procedura přestává být strašákem. Pokud chcete krásně hladkou pokožku dlouhodobě, zaměřte svou pozornost na kvalitní IPL epilátory. Už po několika použitích se zbavíte chloupků na dlouhé měsíce.
Víte o tom, že si můžete pořídit elektrický holicí strojek, který spojuje výhody epilátoru a depilátoru v jednom? Ve výbavě bude mít epilační hlavici s pinzetami i holicí (zastřihovací) hlavici. Takové zajímavé all-in-1 řešení najdete například v nabídce ověřených značek Braun nebo Philips.
Respektujte směr růstu chloupků.
Při holení žiletkou postupujte po směru růstu, při používání pinzetového epilátoru můžete postupovat i proti směru růstu.
Máte po holení pokožku začervenalou a vysušenou? Pomůže holení namokro.
Při sprchování teplá voda otvírá póry a změkčuje chloupky. Po oholení pokožku krátce osprchujte studenou vodou, aby se póry uzavřely. Následně použijte hydratační krém, který ochrání před šupinatěním.
Přímo po holení nevystavujte pokožku slunečním paprskům.
Pokožka je dočasně oslabená a můžete pociťovat pálení či se dokonce objevuje červená vyrážka. Pokud spěcháte, aplikujte na pokožku krém s ochranným faktorem (minimálně SPF 30).
Jak se zbavit pupínků po holení na intimních místech?
Příčinou může být holení nasucho. Nezapomeňte používat pěnu nebo gel na holení. Žiletkou postupujte výhradně jen ve směru růstu chloupků. Po holení nepoužívejte dráždivou ani parfemovanou kosmetiku, vyhněte se též syntetickému spodnímu prádlu. Pokud se už vyrážka objevila, pomůže dětský pudr, uklidňující gel s obsahem aloe vera nebo tea tree olejíček.
Nohy je lepší holit ráno, podpaží večer.
Už na druhý den ráno byste totiž měli na nohou opět slabé „strniště“. Podpaží se po holení přes noc zregeneruje a můžete bezpečně aplikovat antiperspirant.