Planžetový, nebo frézkový? Nasucho, nebo namokro? Poradíme vám s výběrem holicího strojku s ohledem na vaše konkrétní potřeby a požadavky.
I když se po letech vrátily do módy i (plno)vousy, nic se nezměnilo na tom, že hladce oholená tvář zůstává jasnou volbou pro spoustu mužů. Stále také platí, že rychlým, pohodlným, účinným, ekologickým a relativně cenově dostupným způsobem, jak se zbavit vousů, je elektrický holicí strojek.
Vzhledem k tomu, že existují dva zásadně odlišné druhy a v prodeji běžně bývají desítky modelů od osvědčených značek, mohli byste se v nabídce oprávněně trochu ztrácet. Proto vám v dnešním článku poradíme, jak vybrat pánský elektrický holicí strojek.
Spíše než na technických parametrech závisí výběr strojku na vašich preferencích a potřebách.
Na úvod si musíme vymezit pojmy, protože nabídka různých pánských i dámských „strojků“ je obecně mimořádně široká a můžete jich mít v koupelně vyskládaných třeba pět, od zastřihovače vlasů, vousů či chloupků v uších a nose přes tělové nebo multifunkční strojky po epilátory apod.
V souvislosti s tím také upozorňujeme, že technicky vzato můžete strojkem opravdu bez problémů a bez zranění přejet po různých částech svého těla, ale berte v potaz, že výbava přístrojů na úpravu vzhledu se liší podle jejich zaměření (např. z hlediska efektivity, šetrnosti k pokožce apod.). Pokud si chcete například upravovat chloupky v podpaží, měli byste použít strojek na tělo se speciálními nástavci, ne frézkový obličejový holicí strojek, a naopak pokud toužíte po hladké tváři, měli byste si pořídit opravdový holicí strojek.
My se v dnešním článku budeme věnovat opravdu jen „holicím strojkům“, jejichž označení se běžně a tradičně používá pro pánské elektrické strojky určené k holení vousů. Pojďme se tedy podívat, co všechno byste měli při výběru zohlednit.
První dvě kapitoly se nebudou věnovat technickým parametrům samotných strojků, ale „parametrům“ vašeho vlastního těla.
Genetika, hormony i další vaše tělesné vlastnosti ovlivňují, jak husté a tvrdé máte vousy. Tmavovlasí muži s velmi hustými a tvrdými vousy musí nutně volit výkonnější strojky, zatímco osmnáctiletý mladík, kterému rostou vousy sporadičtěji a měkčí, není při výběru nijak omezený.
Snad ještě důležitější je odolnost vaší pokožky. Pokud se můžete oholit již tupým ručním strojkem, nanést si na tváře alkoholovou vodu po holení a vaše pokožka to bez problémů snese, gratulujeme k odolné pleti. Spousta mužů má ale pokožku citlivou – v obličeji obzvlášť – a jsou náchylní na zarudnutí, svědění, pupínky, zarůstání vousů apod.
Není se samozřejmě za co stydět. Platí to pro všechny – citlivost pleti si nevyberete a musíte se s ní naučit žít. Pokud tedy víte, že máte pokožku citlivou, hledejte u strojků různá řešení pro citlivou pleť, zvažte podporu holení namokro s pěnou apod.
Při výběru strojku musíte zohlednit i to, jak často se chcete holit. I když už je dnes standardem, že vás bankéř přivítá s (udržovaným) strništěm a jen v košili, pořád jsou povolání, např. voják, kde může být hladká tvář striktně vyžadována. Platí přitom, že jiné požadavky na výkon a mechanismus strojku budete mít, pokud se chcete holit denně a udržovat si dokonale hladkou tvář, a jiné v případě, že se chcete strniště zbavit jednou za několik dní.
Důležitý je také styl oholení, který preferujete nebo vyžadujete. Holicí strojky opravdu holí dohladka (na rozdíl od zastřihovačů, jež vousy či chloupky vždy pouze zkracují, byť někdy na zlomky milimetru). Otázkou ale je, jestli máte například bradku, knír či kotlety, a holíte si tedy pouze část tváře a krku, nebo se zbavujete všech vousů. I to byste totiž měli brát v potaz, protože různé druhy strojků nabízejí různou přesnost holení – ne každý strojek se hodí na konturování.
Když jsme si tedy ujasnili, jaké máte vy konkrétně specifické potřeby, pojďme se podívat na dvě hlavní kategorie strojků a rozdíly mezi nimi.
Pokud už jsou vaše vousy ve stádiu dlouhého plnovousu, začněte jejich zkrácení pomocí zastřihovače. Až poté použijte holicí strojek, předejdete tak bolestivému vytrhání vousů.
Než se dostaneme ke konkrétním rozdílům mezi těmito druhy strojků, můžeme říct, že ani jedno řešení není špatné. V závislosti na svých požadavcích a potřebách můžete sehnat špičkový frézkový i špičkový planžetový strojek. Zároveň jsou v obou kategoriích dostupné také levnější modely.
Frézkové strojky jsou osazené kruhovými holicími prvky – nejčastěji třemi –, které vám kloužou po tváří a měly by velmi efektivně kopírovat její kontury. Z toho důvodu jsou ideální volbou pro muže s ostrými rysy. Většinou jsou holicí prvky i samotná hlava strojku výkyvné; přinejmenším u lepších modelů.
Tyto holicí strojky jsou výkonnější v tom smyslu, že si lépe poradí s tvrdými a hustými vousy, jež rostou v různých směrech. Zvládnou také oholit delší strniště, takže jsou vhodné v případě, že chcete trávit čas holením jen jednou za několik dní.
Naopak ale nenabízejí tak precizní oholení a zároveň více namáhají pokožku. Také pochopitelně nejsou tak přesné (pracujete krouživými pohyby), takže nejsou vyloženě vhodné v případě, že chcete dohladka holit okolí např. bradky.
Expertem na frézkové holicí strojky je Philips. Samozřejmě ale můžete volit i jiné osvědčené výrobce, například Remington.
Planžetové, někdy též fóliové, holicí strojky mají břity schované pod tenkou planžetou s drobnými otvory, které k nim směrují vousy. Základem je jedna planžeta, standardem už bývají alespoň dvě. Existují i luxusní planžetové strojky s např. pěti holicími prvky – u těch musíte logicky počítat s větší velikostí, ale nabízejí skvělé výsledky.
Výborné oholení, srovnatelné se žiletkou, je ale společnou vlastností všech planžetových strojků. Přesto jsou šetrnější k pleti, takže jsou vhodné i pro uživatele s citlivou pokožkou. Navíc je práce s nimi přesnější, takže máte větší jistotu, že například oblast v okolí kotlet neoholíte víc, než chcete.
Jinak ovšem platí „opak“ toho, co jsme psali u frézkových strojků. Planžetové jsou vhodné pro muže s méně výrazně tvarovaným obličejem a s jemnějšími a méně hustými vousy, které rostou spíše rovně. Jsou vhodné na každodenní udržování dokonale oholené tváře, tedy na účinné odstranění velmi krátkých vousů. Méně úspěšně si ale poradí s delším strništěm.
Osvědčenou stálicí na poli planžetových strojků je značka Braun. Samozřejmě ale není samotná, z jejich konkurentů můžeme zmínit například Panasonic.
Máme pohromadě základní informace, a tak nezaškodí, když si uděláme krátkou, ale zato nadmíru přehlednou sumarizaci. Takže – pro koho je vhodný frézkový holicí strojek a pro koho je zase lepším řešením planžetový holicí strojek?
Frézkový (rotační) holicí strojek doporučujeme:
Planžetový holicí strojek bude výbornou volbou:
Standardem jsou dnes strojky s vestavěným akumulátorem, které nabízejí bezdrátový provoz (a často také voděodolnost, o které budeme blíže mluvit dále). Striktně „kabelových“ strojků je minimum, a strojky, jež se napájejí vyměnitelnými nebo nabíjecími tužkovými bateriemi (baterie AA) a které se už dnes prakticky nevyrábějí, můžeme rovnou vynechat.
I tak ale musíte zohlednit několik vlastností a funkcí:
Kvalitní akumulátory se nabíjejí rychle, a navíc si umí celý proces řídit, takže nehrozí jejich přebíjení. Vybírejte tedy ideálně strojky s Li-Ion akumulátory, ne se starými Ni-Mh. Takový strojek tak například nabídne 40 minut provozu po 60 minutách nabíjení.
Nižší a starší modely mohou nabízet také například 40 minut provozu, ale nabíjejí se 8 hodin a neměli byste je nechávat v nabíječce „naprázdno“ po dobití.
Co když jste strojek zapomněli nabít? Oblíbená je funkce rychlého dobití, kdy strojek po např. 5 minutách nabíječce získá dost energie na jedno řádné oholení.
Neříkáme, že je to nutnost, ale rozhodně se podobná funkce může hodit.
Některé strojky se při nabíjení – tedy kdykoli při připojení kabelu – „zamknou“ a nejdou používat. Jiné mohou fungovat buď na akumulátor, nebo bez omezení drátově (a zároveň se nabíjet). Zvažte tedy, nakolik je pro vás možnost drátového provozu důležitá.
Výhradně kabelové strojky se už dnes moc nevidí. Je to dobře, protože bezdrátový provoz motivuje výrobce k tomu, aby strojek nabízeli ve voděodolném provedení.
Suché holení je stále nejrozšířenější a jde o základ, který nabízí každý elektrický holicí strojek. Existují ale také strojky, které můžete používat s pěnou či gelem.
Mokré holení by mělo být šetrnější a zároveň důkladnější, protože strojek po pokožce lépe klouže. Navíc pěny a gely často obsahují různé zvláčňující, pečující a protizánětlivé látky, které minimalizují podráždění pokožky.
Jen si u konkrétního modelu ověřte, jestli je např. pouze omyvatelný pod tekoucí vodou, nebo je plně voděodolný a můžete jej používat například ve sprše.
Jak poznat, jestli je vámi vybraný strojek vodotěsný? Jednoduše podle symbolu na obalu. Pokud zde najdete kohoutek, můžete namočit pouze hlavici, v případě sprchy je možné namočit celé zařízení.
S voděodolností souvisí pravidelná údržba. Standardně se strojky a zastřihovače čistí kartáčkem, který většinou bývá součástí balení, ale možnost opláchnout vousy proudem vody je samozřejmě rychlejší a pohodlnější. Některé vyšší modely strojků s bohatším příslušenstvím dokonce nabízejí i čisticí (a dezinfekční) stanici.
Dlouhodobá údržba spočívá hlavně ve výměně frézek nebo planžet. Ty výrobci běžně dodávají, najdete je i u nás v sekci Příslušenství k holicím strojkům.
Speciální funkce strojky většinou moc nenabízejí, protože to koneckonců není potřeba. Jako zajímavost můžeme uvést propojení s mobilní aplikací, jež nabízí Philips. Díky ní můžete například upravovat rychlost strojku podle citlivosti vaší pokožky nebo si sestavit plán holení na míru.
Jinak vás ale potěšíme tím, že se u strojků výrobci zaměřují opravdu spíše na kvalitu holení, než že by soutěžili v přidávání extra funkcí. Při výběru tak můžete zohlednit například detaily, jako je indikátor baterie (displej s přesnou zbývající kapacitou, nebo jen dioda?), ale jinak se jednotlivé modely liší opravdu spíše technicky, tedy materiálem a počtem planžet, typem baterie, voděodolností apod., tedy funkcemi zaměřenými přímo na kvalitu oholení.
I když jsme našeho poradce věnovali především výběru ideálního holicího strojku, abyste měli kompletní obraz, nesmíme vynechat ani čím dál oblíbenější zastřihovače. Rozlišujeme především zastřihovače vousů, zastřihovače vlasů a zastřihovače chloupků v nose.
Trend pěstování mužného vzoru si však vyžaduje jistou výbavu, díky které bude úprava bradky rychlá, pohodlná, bezbolestná a hlavně – přesně podle vašich představ. A jsou to právě zastřihovače vousů, které vám umožní nastavit si libovolnou délku sestřihu, aby byl váš finální vzhled perfektní z každé strany.
Podobně jako u holicích strojků se i při výběru zastřihovače vousů zajímejte o způsob napájení (akumulátorové zastřihovače, síťové zastřihovače). Nepřehlédněte informaci o tom, jaký je počet nástavců a jejich délkové rozpětí, zda je zastřihovač voděodolný a například disponuje praktickým odsáváním chloupků, aby po vás v koupelně nezůstala malá „chlupatá pohroma“.
Kromě úpravy vousů na tváři se vám ve výbavě bude hodit zastřihovač vlasů určený na pravidelné upravování a zkracování účesu. Při péči o tělo můžete sáhnout také po praktických kombinovaných zastřihovačích, které zvládnou díky bohatému příslušenství a promyšlenému konceptu péči o tvář i tělo. Takovými jsou například oblíbené zastřihovače Philips OneBlade.