Usnadněte si práci a zkraťte čas strávený v kuchyni. Kuchyňský robot je užitečný přístroj, který se v mnoha domácnostech stává nepostradatelným pomocníkem. Mnoho modelů nabízí velkou řadu doplňkového příslušenství, takže si svého robota přizpůsobíte přesně na míru vašim požadavkům.
Aby byl pro vás kuchyňský robot opravdu užitečný, jeho výběr nepodceňujte. Před koupí zohledněte nejen jeho technické parametry a nabízené funkce, ale také vaše potřeby a zvyklosti. Jiný model využije rodina, která vaří jednoduchá jídla a navíc pouze občas, jiný přístroj ocení velké domácnosti, ve kterých je vaření na denním pořádku.
A pokud vyberete správně, věřte, že ho jen tak neschováte. Naopak ho budete pravidelně využívat, čímž si vyslouží čestné místo na vaší kuchyňské lince. Díky tomu se z něho stane nejen efektivní, ale také designový doplněk kuchyně. Pojďme se spolu podívat na to, jaké parametry by vás měly při výběru kuchyňského robota zajímat?
Kuchyňské roboty tvoří rozmanitou skupinu domácích spotřebičů. Do této skupiny můžeme zařadit jak jednoduché modely, tak i propracované přístroje s nástavci a různými funkcemi. K těm základním patří tyčový mixér, což je pomocník vhodný na mixování, sekání a drcení. Díky kompaktním rozměrům ho budete mít vždy po ruce, připravíte s ním krémové polévky, omáčky nebo pyré.
Stále více oblíbené jsou varné roboty. Jedná se o specifický typ kuchyňských robotů, proto jsme jim v článku věnovali celou kapitolu, kde si je blíže představíme.
Do této kategorie zahrnujeme i ruční šlehač, který vyniká snadným ovládáním. Je ideální na hnětení a šlehání, pro přípravu různých druhů těst, vytvoří také dokonalý sníh z bílků nebo nadýchanou šlehačku. Některé domácnosti jsou vybavené odšťavňovačem na výrobu fresh džusu nebo sekáčkem (chopper) pro sekání bylinek, cibule či ořechů. Tohle všechno a ještě spoustu dalších činností by měl zvládnout kuchyňský robot, který na rozdíl od předchozích uvedených pomocníků pracuje automaticky a bez manuálního držení.
Kuchyňský robot dokáže zpracovat i větší množství ingrediencí. Disponuje výklopným ramenem a nádobou, do které jsou ponořeny zvolené nástavce. Při práci robotu nemusíte jakkoliv pomáhat, o vše se postará rameno, které spolehlivě nahradí naše ruce. K tomuto typu kuchyňského robota lze dokoupit velké množství příslušenství. Základní výbava obsahuje pouze standardní příslušenství zahrnující šlehání a hnětení. Robot s ramenem patří k rozměrnějším kuchyňským pomocníkům, proto by měl zastat práci za další příslušenství.
Food processor (kuchyňský robot bez ramene) je tvořen pracovní nádobou osazenou pohyblivou osou, na kterou se nasazují různé nástavce. V základní výbavě kromě šlehání a mixování zvládne také suroviny nasekat, pokrájet či naplátkovat. V kuchyni se jedná o všestranného pomocníka, ty lepší modely si poradí i s nasekáním ledu nebo přípravou smoothie. Malou výtku by si zasloužil pouze za to, že vám nepomůže s hnětením těsta.
Pro všechny, kteří by občas v kuchyni potřebovali alespoň jedny ruce navíc, je tu varný robot. Neocenitelný parťák a nejnovější vynález ze světa kuchyňských robotů vám maximálně zjednoduší práci v kuchyni, a dokonce zkrátí dobu, kterou ve vašem království strávíte. Robot na vaření představuje multifunkčního pomocníka, který začátečníky provede vařením krok po kroku a zkušené kuchaře posune na další úroveň.
A čím jsou teda varné roboty tak speciální? Jednoduché a intuitivní ovládání je u každého z robotů samozřejmost. Další praktickou vychytávku oceníte, když vám dojde inspirace, roboty totiž mají zabudovanou kuchařku, z jejíž receptů můžete čerpat nápady nebo se kompletně nechat provést vařením. U všech zástupců se jistě setkáte s integrovanou váhou, která vám ušetří spoustu času. Většina z přístrojů se může pochlubit funkcí mixování, strouhání, hnětení, mletí, sekání, stejně jako klasické kuchyňské roboty. Nejdůležitější dominantou varných robotů jsou funkce vaření, a to i v páře, ohřívání, smažení a pečení (nabídka funkcí závisí na konkrétním modelu).
S robotem na vaření nic nepřipálíte ani nerozvaříte, na to si dá osobně pozor. Všestranný kuchař zvládne spolehlivě nahradit mísu, pánev, klasický hrnec, pomalý hrnec, parní hrnec i troubu. Ušetří vám tak spoustu místa v kuchyni, hory špinavého nádobí, a především váš drahocenný čas!
Nenáročným uživatelům a těm, kteří plánují méně časté využití, postačí levnější plastový kuchyňský robot do cca 3 000 Kč. Takový model disponuje nižším výkonem a je vybaven pouze základními funkcemi, obvykle se jedná o hnětení a šlehání. I přesto lze ale v této kategorii vybrat takového pomocníka, který svou práci pro vaše potřeby odvede dobře.
Nejprodávanější kuchyňské roboty se pohybují v cenovém rozpětí od 3 000 do 7 000 Kč. V této kategorii najdete modely s dobrým poměrem cena/výkon, jsou tvořené kombinací plastu a kovu, nabízí větší výběr funkcí (k hnětení a šlehání přidají i mixování, strouhání, sekání či mletí), plynulou regulaci rychlosti a větší výkon motoru s příkonem okolo 1 000 W. Jsou ideální na občasné pečení a vaření, pokud ale trávíte v kuchyni skoro každý den, můžete od vašeho pomocníka chtít ještě víc.
Investování do robota dražšího nad 7 000 Kč se vyplatí pro náročnější uživatele, kteří hledají multifunkčního pomocníka, který kromě základních činností v kuchyni zastane také celou řadu funkcí, např. kuchyňský robot s mlýnkem na maso nebo odšťavňováním. Samozřejmostí je jeho celokovové provedení, vysoký výkon a příkon kolem 1 200 W. Takovýto přístroj je ideální k velmi častému (i dennímu) používání.
Kategorii nad 12 000 Kč zastupují profesionální kuchyňské roboty, které odvedou kvalitní práci s vynikajícími výsledky. Pochlubit se mohou rozmanitými funkcemi, vysokým výkonem, ale také vyšší hmotností oproti levnějším modelům. Disponují množstvím rychlostních stupňů, plynulou regulací výkonu, časovačem, displejem a kromě toho také prvotřídním designem.
Kvalitní provedení a zpracování kuchyňského robota zajistí, že vám bude efektivně sloužit po dlouhý čas. Přístroje jsou většinou vyrobené v kombinaci plastu a kovu, nejlevnější modely jsou plastové. Platí, čím kvalitnější materiál (včetně vnitřních kovových převodů), tím je model odolnější a snazší na údržbu, což je také velmi důležité.
Nejlepší volbou je proto bezesporu celokovové provedení. Takový pomocník lépe zvládne větší zátěž a i při každodennímu používání nedochází k jeho přílišnému opotřebení. Počítejte ale s tím, že použití kvalitního materiálu se odrazí na vyšší ceně.
Dalším rozhodujícím faktorem je také prostor, který jste ochotni kuchyňskému robotu vyčlenit. U kuchyňského robota je potřeba počítat s tím, že se jedná o rozměrný přístroj, který zabere mnohem více místa například oproti skladnému tyčovému mixéru. Velká kuchyň, kde není problém s úložným prostorem, snese přístroj permanentně umístěný na kuchyňské lince, v případě malé kuchyně se ale počítá každé volné místo.
Pokud víte, že ho nebudete využívat příliš často a budete ho mít uložený v kuchyňské skříňce, určitě oceníte jeho nižší hmotnost, se kterou se vám bude lépe manipulovat. Některé přístroje se vyrábí ve velice atraktivním designu, kuchyňský robot proto může tvořit moderní doplněk, který každou kuchyň příjemně dozdobí.
Vybírejte podle toho, co kuchyňský robot umí. Asi nejdůležitější technický údaj je výkon přístroje, který jde ruku v ruce s příkonem. Vypovídá o tom, kolik množství ingrediencí je robot schopný snadno a bez obtíží zpracovat a zda zvládne i obtížnější úkony. Jednoduše řečeno platí, že čím vyšší příkon, tím vyšší výkon. Výrobci zpravidla uvádí hodnotu příkonu, která je vyšší, než výkon.
Nenechte se proto tímto příliš zmást. Hodnota příkonu by měla být minimálně 800 W, nicméně čím víc se hodnota blíží k 1 000 W a výš, tím máte větší jistotu, že je před vámi lepší přístroj. Takový výkonný model již uhněte i větší množství těsta nebo namele maso. Profesionální využití nabídnou pomocníci s příkonem kolem 1 400 W. Výkon se někdy udává také jako množství mouky (případně těsta), který je model schopen zpracovat. V tomto případě doporučujeme zvolit takový, který zpracuje alespoň jeden kilogram mouky.
Nejprodávanější kuchyňské roboty mají výkon okolo 1 000 W, tedy bez problémů namelou maso a poradí si i s větším množstvím těsta.
Roboty do kuchyně jsou vybaveny klasickým středovým mícháním, nebo planetárním systémem míchání. Se středovým způsobem míchání se setkáte u všech robotů. V tomto případě příslušenství v míse rotuje pouze kolem své osy, čímž může dojít k nedokonalému promíchání ingrediencí. Planetární systém míchání je mnohem efektivnější. Nástavce v elipsové dráze dokonale kopírují okraje mísy a současně se otáčí kolem své osy, při zpracování ingrediencí se tak dosáhne těch nejlepších výsledků. Pro vás z toho vyplývá, že ten lepší model nabízí planetární systém míchání.
Každý kuchyňský robot nabízí výběr z různého počtu rychlostí. Je tomu tak proto, že každá vložená ingredience vyžaduje pro své zpracování jiné otáčky. Hnětení těsta, mletí masa, sníh z bílků nebo zpracování kaše bude vyžadovat různou úroveň výkonu. Levnější modely disponují třemi až čtyřmi rychlostními stupni, ty lepší jich mohou nabídnout až osm. Čím více, tím lépe. Krátkodobé zapnutí robota na maximální výkon je úkol pro pulzní spínač, jeho přítomnost také během přípravy oceníte.
Velikost nádoby je také důležitá. Čím více je v domácnosti členů, tím větší objem nádoby bude potřeba. Například pro čtyřčlennou rodinu je ideální objem 4-6 litrů, profesionální kuchaři a početné rodiny by měli vybírat z těch největších, které se pohybují nad 6 litrů.
Nejvhodnější materiál je nerez nebo kov, který je odolný a jen tak ho nepoškodíte. Choulostivější jsou skleněné nádoby nebo plastový materiál, který toho nevydrží tolik. Dražší a profesionální TOP modely disponují nádobou z tepelně odolného skla, ve které bezpečně rozmixujete horké polévky nebo omáčky, dokonce i ledově studené nápoje.
Čtyřčlenné rodině obvykle postačí robot s objemem mísy 4-5 litrů.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, věřte, že se vám bude příjemně obsluhovat. Intuitivní ovládání kuchyňského robota zvládne opravdu každý. Ovládání robota lze provádět několika způsoby, ovládacím knoflíkem, pomocí páčky a moderní modely už nabízejí i dotykové ovládání. První způsob ovládání otáčením je jednoduchý a umožňuje citlivě nastavit požadovaný stupeň výkonu.
Plynulá regulace výkonu je navíc šetrnější vůči motoru, čímž prodlužuje také životnost spotřebiče. Mechanickou páčkou zase jednoduše rovnou přepnete na daný rychlostní stupeň. Nelze říct, který způsob ovládání je lepší, každému vyhovuje něco jiného. Některé kvalitnější a dražší modely dokonce dokáží zvážit množství ingrediencí a tomu poté přizpůsobí výkon a rychlost otáček.
Samozřejmou součástí robotů do kuchyně by měly být bezpečnostní prvky. Máte-li malé zvídavé děti, volte přístroj s dětskou pojistkou. Bezpečnostní pojistka zamezí spuštění přístroje, pokud špatně nasadíte nástavce a jednotlivá příslušenství. Některé modely se pyšní také pojistkou proti přehřátí, která v případě přetížení motoru zajistí vypnutí robota. Ohlídejte také uložení příslušenství na bezpečné místo. Součástí balení jsou ostré nástavce, které by zejména pro malé děti mohly být nebezpečné.
Údržba kuchyňského robota by neměla být náročná ani nijak složitá. Přece jen, jeho přítomnost v kuchyni má práci usnadnit, a proto by nebylo příliš chytré, kdybychom zbytečně ztráceli čas jeho mytím a čištěním. Jelikož se ale jedná o několikatisícovou investici, je správná a šetrná péče důležitá. Jen tak vám přístroj bude sloužit po dlouhou dobu.
Vzhledem k tomu, že robot zpracovává různé druhy potravin, je důležité, aby jejich zbytky neulpívaly v jednotlivých částech přístroje. Tělo robota se nenamáčí, postačí jej vlhkým hadříkem otřít. Velkou výhodou je, můžete-li nástavce a příslušenství mýt v myčce nádobí, která se o vyčištění postará místo vás. Součásti, které nejsou vhodné do myčky, nechte ihned po použití odmočit, poté omyjte a nechejte řádně uschnout.
Standardní výbava kuchyňského robota zahrnuje pracovní nádobu a základní nástavce, ke kterým patří metly na šlehání, hnětení nebo míchání, dále pak kotouče na strouhání nebo krájení spolu s pěchovadlem. Ty lepší přístroje budou vybaveny také mlýnkem na maso, strouhanku nebo ořechy. K dokoupení jsou pak další nástavce na méně obvyklé činnosti, které vám usnadní spoustu činností. Milovníci italské kuchyně si mohou pořídit nástavec na výrobu domácích těstovin, citrusy rychle vymačkáte s nástavcem na odšťavňování, výborné hamburgery si připravíte díky kuchyňským robotům s mlýnkem na maso a v létě se osvěžíte domácí zmrzlinou s nástavcem na výrobu zmrzliny.
Jelikož kuchyňský robot nepatří k nejlevnějším spotřebičům, jeho výběr nepodceňujte a rozhodně ho nevybírejte jen podle ceny. Možná do něho nechcete investovat příliš mnoho, nicméně je důležité zvážit i další faktory. Levný model nemusí zvládnout připravit dostatek těsta, může mu chybět důležitá funkce a pravděpodobně mu budou chybět kvalitní kovové části. Přihlédněte také k tomu, aby se jednotlivé díly a nástavce daly snadno vyměnit. Roboty do kuchyně by měly mít protiskluzové nožičky, které zamezí nežádoucímu posouvání na kuchyňské lince.
I délka napájecího kabelu hraje svou roli. Odvíjí se od toho, kde bude přístroj umístěn, respektive jak daleko od elektrické zásuvky. Podle toho vyberte vhodnou délku kabelu, ideálně je dlouhý 1 až 1,2 m. Delší přívodní kabel by vám naopak na kuchyňské lince mohl překážet. Počítejte také s tím, že při vysokých otáčkách je kuchyňský robot hlučnější. Vyberte si proto přístroj, který splní uživatelský komfort a nabídne vám toho mnohem více. Byla by škoda, kdyby vám díky ne zrovna šťastnému výběru pouze zabíral místo v kuchyni.