0 Kč
×

Jak vybrat meteostanici?

30.05.2024

„Ta předpověď jim zase dneska nevyšla!“ Pokud si tuto větu říkáte pravidelně, máme pro vás řešení – pořiďte si domácí meteostanici. Díky ní budete mít o počasí ve vaší lokalitě perfektní přehled a už vám znovu nepřekazí rodinnou oslavu na zahradě. Poradíme vám, jak vybrat meteostanici a na které parametry či výbavu zaměřit pozornost.

jak_vybrat_meteostanici

O čem se dočtete:

Jak funguje meteostanice?

Základna meteostanice potřebuje zpracovat údaje, které získává z čidel umístěných ve venkovním prostředí. Standardem je čidlo + základna, pro přesnější výsledky však můžete k jednomu zařízení připojit další čidla, která rozmístíte okolo domu nebo v zahradě. K meteostanici tak připojíte klidně i 3 senzory. Samotné měření pak nemusí mít na starosti jen snímače na vašem pozemku.

Pokud má meteostanice přístup k internetu, dokáže vyhodnotit údaje z nejbližších profi meteorologických stanic ve vaší lokalitě a vytvořit předpověď počasí, která nezklame. 

jak_vybrat_meteostanici

O jaké údaje a informace máte zájem?

Meteostanice zobrazují aktuální počasí a povětrnostní podmínky. Teplota, exteriérová vlhkost a tlak jsou pro většinu uživatelů nejdůležitějšími hodnotami. Tyto hodnoty, včetně času a datumu, najdete i u cenově dostupných meteostanic. Lépe vybavené (a přirozeně o něco dražší) meteostanice ohromují dalšími možnostmi – měření kvality vzduchu v interiéru (vlhkost, CO2), údaje o východu a západu slunce, hodnota UV záření, množství srážek, fáze měsíce.

 Meteostanice zobrazují údaje číselně a prostřednictvím grafů. Grafy mají v oblibě především meteorologové amatéři, kteří si vytváří vlastní statistiky a predikce počasí. 

Drátové a bezdrátové meteostanice

Meteostanice se dělí na drátové a bezdrátové podle způsobu spojení s venkovním čidlem. Drátové meteostanice jsou s vnějším čidlem propojené několikametrovým kabelem. Tento kabel do jisté míry omezuje umístění meteostanice v interiéru, a zároveň (pro omezený dosah) může být čidlo venku na místě, kde získává částečně zkreslené hodnoty. 

Také z tohoto důvodu jsou výrazně oblíbenější bezdrátové meteostanice, kde přijímací část s displejem komunikuje s vnějšími čidly bezdrátově – na dálku. Máte tak mnohem víc možností umístění meteostanice i senzoru, jelikož dosah senzoru v otevřeném prostoru bývá až 150 m.

jak_vybrat_meteostanici

Dosah senzoru a jeho umístění

U bezdrátových meteostanic je dosah senzoru jedním z klíčových parametrů. Postačí vám dosah 30 m, 60 m, 100 m nebo 150 m? Nadstandardní dosah se přirozeně promítá do rostoucí ceny meteostanice, proto pokud chcete snímač umístit jen poblíž domu, není třeba si připlácet za dosah, který nevyužijete.

Uvedený dosah se týká otevřeného venkovního prostoru. Kvalita a rychlost přenosu se snižuje, pokud mezi přijímací částí a snímačem stojí pevné či kovové překážky. Je proto dobré počítat s rezervou alespoň 10 m, abyste měli jistotu plynulého přenosu dat.

Kde vnější snímač meteostanice umístit? Nejdůležitější informace najdete v uživatelské příručce. Ve všeobecnosti se doporučuje najít místo, kde není snímač přímo na slunci, je chráněný před deštěm a neohrožují jej nadměrné rozmary počasí.

Jinak se stane, že ačkoliv je základna po letech v tip top stavu, snímač utrží značné materiálové poškození. Vyhněte se též místům, kde může dojít ke zkreslení teploty (příliš nízko u země, u potoku za domem, na větrném místě, …).

jak_vybrat_meteostanici

Jak meteostanice analyzují počasí?

Meteostanice určené pro běžné uživatele a amatérské meteorology analyzují počasí několika způsoby. Některé jsou „samostatnými jednotkami“, jiné spolupracují s internetovými meteorologickými službami. Kvalitní meteostanici by neměl chybět barometr – čidlo, které snímá atmosférický tlak. Z naměřených hodnot teploty, vlhkosti a změn tlaku potom dokáže samostatně vyhodnotit počasí v dané lokalitě. 

Další skupinou jsou tzv. smart meteostanice, které využívají připojení k Wi-Fi, aby mohly komunikovat s aplikací ve vašem telefonu a sdílet údaje s meteorologickými službami a radary (Weather Underground, Weather Cloud, Ecowitt Weather). Na základě většího počtu vzorků hodnot potom interpretují počasí s překvapivě dobrou přesností na několik dní dopředu, přímo pro vaši lokalitu. Chytré meteostanice jsou obvykle propojené s venkovními čidly. Menší část nabídky vyhodnocuje data o počasí pouze z internetu (modely bez externího čidla), což negativně ovlivňuje přesnost výsledků. Do výbavy však dostaly alespoň interní měřiče, které analyzují kvalitu ovzduší v interiéru.

jak_vybrat_meteostanici

Možnosti napájení meteostanice

Konzole (přijímací část meteostanice) může být napájena ze sítě, nebo prostřednictvím různého počtu vhodných baterií (nejčastěji baterií typu AA, nebo AAA). U síťově napájených modelů je nezbytným požadavkem blízkost elektrické zásuvky, takže i přítomnost kabelu. Displej je vždy stejně jasný a čitelný. Mnohé meteostanice nabízí kombinované napájení, což je výhodou u rozdílných způsobů umístění přijímače. Pokud je meteostanice položená na skříňce, nebude překážet napájení přes adaptér vedoucí zpoza nábytku. Při zavěšení na stěnu zase oceníte bezkabelové provedení, tedy provoz na baterie. 

Dobrým zdrojem energie pro venkovní snímače jsou nejčastěji nenabíjecí alkalické baterie. Netrpí samovolným vybíjením a nízká exteriérová teplota nemá zásadní vliv na jejich funkčnost.

Základní funkce a vlastnosti meteostanic

Při pohledu na moderní domácí meteostanici vás možná překvapí množství zobrazovaných údajů. I když budete zpočátku přistupovat k meteostanici s návodem na používání, po čase si na sebe zvyknete a postačí jeden pohled, abyste byli v obrazu. Pro jednodušší orientaci jsme pro vás připravili přehled nejvyhledávanějších funkcí meteostanic, doplněný o praktické tipy z pohledu provedení meteostanice.

jak_vybrat_meteostanici

Měření teploty

Základní funkcí každé meteostanice je zobrazování teplotyvnější a vnitřní. Vnější teplotu snímá exteriérové čidlo, vnitřní má na starosti čidlo zabudované v konzoli. Zajímejte se také o způsob zobrazení teploty na displeji. Pokud je pro vás hodnota teploty důležitá, měla by mít na displeji dominantní místo.

Měření tlaku

Pro analýzu počasí a jeho případnou předpověď má barometr zásadní význam. Důležité jsou změny atmosférického tlaku v čase. Pokud se hodnota tlaku zvýší, můžete očekávat slunečné počasí. Snížení tlaku je předzvěstí oblačnosti nebo přeháněk. Na zobrazení vývoje tlaku se často používá přehledný graf. Lidé, kteří trpí kardiovaskulárními onemocněními nebo pociťují při změně tlaku závratě, se tak mohou na změnu připravit s jistým předstihem.

Měření vlhkosti

Pokud máte zájem o měření vlhkosti, pořiďte si meteostanici s vlhkoměrem. Oblíbené jsou modely s venkovním i vnitřním vlhkoměrem, které průběžně zaznamenávají vlhkost vzduchu.

Čas a datum

Čas v meteostanicích je zpravidla řízený rádiovým signálem DCF-77 z německého Frankfurtu nad Mohanem. Nemusíte tak mít žádné obavy o přesnost času. Odchylka tohoto času je totiž méně než 1 vteřina za 1 milion let. Odpadá též starost s nastavením letního / zimního času – změny jsou automatické.

jak_vybrat_meteostanici

Další měření

V závislosti na vybavení meteostanice a pokročilosti venkovního čidla (v provedení až 5 v 1) máte přístup i k dalším užitečným informacím. Těmi jsou především měření rychlosti a směru větru (meteostanice s větroměrem), informace o východu a západu slunce, fáze měsíce, hodnoty UV záření, oxidu uhličitého v interiéru, úhrn srážek (meteostanice se srážkoměrem), pocitová teplota, … Tyto údaje jsou pak zobrazované v blocích na displeji. Více údajů – větší displej. Funkce jsou hlavně u venkovních meteostanic.

Kromě druhů snímačů a měřičů si všímejte rozsahu měření venkovních / vnitřních hodnot a citlivosti. Například: Rozsah měření teploty od –30 °C do +50 °C je pro podmínky na našem území obvykle dostačující. Pro vlhkost jde průměrně o hodnoty od 10 % do 90 %. Citlivost měření znázorňuje to, jakou změnu je meteostanice schopná zaznamenat (při teplotě může být citlivost 0,1 °C, ale i 1 °C; při měření vlhkosti je citlivost 1–5 %).

Možnost uložení nebo odesílání dat

V některých meteostanicích je menší interní úložiště, ve kterém jsou údaje z posledních dnů. Při osobní analýze počasí si tyto údaje (často zaznamenávané po hodinách) stáhnete přes USB do počítače nebo tabletu a vyhodnotíte je v softwaru pro počasí. Novější meteostanice už nabízí praktický „bezkabelový“ přístup k zaznamenaným údajům a budoucím předpovědím. Ve výbavě mají technologii Bluetooth nebo Wi-Fi. Údaje se tak ukládají nejen ve smart zařízení s doporučenou aplikací, ale zároveň jsou přímo dostupné i v zařízeních vaší domácí sítě (počítač, notebook, telefony, …).

jak_vybrat_meteostanici

Velikost a typ displeje na meteostanici

Displej a kvalita jeho zpracování je „komunikačním“ nástrojem. Zprostředkovává hodnoty měření, analýzy a předpovědi, proto je na místě trvat na jeho čitelnosti a srozumitelnosti. Důležitá je proto velikost displeje (a ikon) a rovněž typ displeje. Levnější meteostanice dostaly do výbavy nepodsvícený displej, který zobrazuje kontrastně zbarvené údaje. Sám o sobě nesvítí, proto není v noci přímo čitelný.

Uživatelsky atraktivní jsou podsvícené displeje (LCD, LED, VA, …), na kterých vidíte údaje při pohledu z několika metrů. Vyhledávanými vlastnostmi je nastavení jasu a kontrastu, barevné zobrazování pro ikony a hodnoty. Myslete na to, že s rostoucí velikostí, jasem a zobrazovacími schopnostmi displeje narůstají nároky na spotřebu energie. Pro uživatele je často také důležité, aby meteostanice byla zavěsitelná na zeď.

Nejlepší meteostanice podle značek

Mezi naše dlouhodobě nejprodávanější meteostanice se řadí modely od značek GoGEN, Hyundai, Garni, Sencor a TFA. Tito výrobci mají v nabídce několik oblíbených meteostanic v různé technologické pokročilosti, které provází pozitivní recenze našich zákazníků.

jak_vybrat_meteostanici

Za kolik meteostanici koupit?

Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Záleží především na tom, jaké hodnoty máte v plánu sledovat a zda s nimi chcete dál pracovat

V nabídce na Datart.cz najdete kategorii Domácí meteostanice, které spolehlivě zprostředkují základní informace o aktuálním počasí. Jejich cena je přívětivá a začíná už na 300 Kč.

Technologicky a funkčně lépe vybavené meteostanice jsme zařadili do kategorie Profesionální meteostanice. Jejich senzory se vyznačují vysokou přesností, samotné meteostanice lákají výbornou konektivitou a komunikací s profi meteoslužbami. S jejich pomocí se vaše vášeň pro sledování vývoje počasí a vytváření statistik dostane zase na vyšší úroveň. Cena meteostanic tohoto typu je už vyšší – od 2 000 Kč.

 

chci_meteostanici

Další aktuality

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Seznamte se s novou řadou produktů HONOR 200

Společnost HONOR na českém trhu představila tři zbrusu nová zařízení z řady 200. Zatímco nejnižší model zaujme svou velmi příznivou cenovkou, vlajková loď nabídne pokročilé technologie, funkce a špičk...... Celý článek
Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Krevní tlak: Hodnoty, způsob měření a druhy tlakoměrů

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Krevní tlak úzce souvisí s kondicí srdce a tepen. Vysoký krevní tlak, který je pro tělo člověka nebezpečný, se však nedá odhalit obyčejným pozorováním. Neupozorní n...... Celý článek
Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Recenze: Užijte si přípravu dobrot s tím nejlepším od značky Bosch – kuchyňský robot MUMS6ZS00

Moderní technologie už zabrousily i do našich kuchyní. Ptáte se jak? Skrze kuchyňský robot Bosch MUMS6ZS00. My jsme ho pro vás otestovali a zjistili, jak si poradil s bílky či kynutým těstem. Více se ...... Celý článek
Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Nejúspěšnější reality shows z dílny Netflixu: Co si nenechat ujít?

Hledáte tipy na to, co sledovat na Netflixu? Pojďme se podívat na celkem 7 reality shows, které se mohou právem zařadit k těm nejúspěšnějším. V našem výběru si na své přijdou jak milovníci vztahových ...... Celý článek
LG představuje QNED televizní novinky 2024

LG představuje QNED televizní novinky 2024

Ponořte se do obrazu s neuvěřitelně pestrými a sytými barvami na nových QNED televizích značky LG. Technologie QNED vznikla spojením Quantum Dot a NanoCell a nabízí vyvážené zobrazení barev i dokonale...... Celý článek