Koupě televizoru je investice na delší dobu. Proto je jeho výběru vhodné věnovat dostatek pozornosti. Například pro sportovního fanouška jsou při výběru TV zásadními parametry velikost samotné obrazovky a obnovovací frekvence obrazu. Důležité jsou ale i další aspekty. Pojďme se na jednotlivé parametry podrobněji podívat.
Na velikosti záleží!
Přece nebudete koukat na obrazovku malých rozměrů. V první řadě jde především o zážitek a lépe se fandí u pořádné úhlopříčky. Jako standardní dnes bereme televizor s úhlopříčkou jeden metr. S větší úhlopříčkou chybu rozhodně neuděláte. Platí zde ale jedno pravidlo, na které doporučujeme dávat si pozor. Pokud se budete rozhodovat mezi velkou úhlopříčkou levného modelu, nebo menší úhlopříčkou kvalitnějšího televizoru,vyberte si kvalitnější model. Při nákupu velkého a levného televizoru můžete být zklamání nekvalitním obrazem.
Velká úhlopříčka více vtáhne do děje
50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 400 Hz…?
Různé televizory disponují různou obnovovací frekvencí obrazovky. Zde platí jednoduché a základní pravidlo. Pokud má televize pouze 50Hz technologii, dejte od ní ruce pryč. Obraz bude při každém pohybu rozmazaný a zároveň si budete více namáhat oči. 100 Hz se tedy jeví jako základ pro ostrý obraz, přičemž i zde lze uplatnit poučku „více je lépe“. Ne vždy to ale tak musí být.
Můžete narazit na televizor, který bude mít při svých 100 Hz kvalitnější obraz než jiný model s 200 Hz. Papírový parametr tedy nemusí znamenat vše, přesto výborně poslouží jako ukazatel kvality samotného panelu. Pomocníkem při výběru může být opět cena samotného televizoru, kdy velmi levný model v dané kategorii nemusí disponovat kvalitním panelem. Pokud se přijdete podívat do našich elektro prodejen, můžete si kvalitu obrazu zkontrolovat na vlastní oči.Navíc vám přímo na místě můžeme zodpovědět další dotazy a pomoci s výběrem.
Důležitá je obnovovací frekvence, čím vyšší, tím obecně lépe
Řídící elektronika
Televizor dnes už „nedělá“ pouze obrazovka. Uvnitř se skrývá procesor a další obvody, které mají na starosti kvalitu výsledného obrazu. Je sice pravda, že pokud máte špatný obraz už na příjmu, není co vylepšovat, nicméně není radno tuto část podceňovat. Výrobci do levných televizorů integrují starší či méně výkonnou elektroniku, která následně obrazu příliš nepomůže. Naopak vyšší a lépe vybavené modely disponují vyšším výkonem, který se poté podepisuje nejenom na kvalitě samotného obrazu, ale taktéž na svižnosti televizoru jako celku.
Pokud se má výrobce čím chlubit, rád to udělá a mnohé napoví i samotné pojmenování těchto obvodů s procesory: například „Triple XD Engine“ nebo „Quadmatic Picture Engine“ apod. Výrobce tím vždy chce říct, že jeho televizor dokáže s obrazem pracovat na pokročilé úrovni, ať už se to týká jasu, kontrastu či schopnosti kvalitně přepočítat obraz z nízkého rozlišení na nativní vysoké rozlišení panelu. Obraz poté celkově vypadá podstatně lépe.
Vyšší modely televizorů dokážou lépe zpracovávat obraz.
Zvuk!
Sport bez zvuku by nebyl sportem. I při sledování sportovních přenosů v televizoru je důležité mít v rámci možností kvalitní zvuk. Řešením může být například domácí kino či soundbar, nicméně i mezi televizory lze najít podstatné rozdíly.
Levné základní modely mají dva jednoduché reproduktory, které sice přenesou zvuk z televizoru k divákovi, o kvalitě zde ale řeč být nemůže. Levné televizory disponují většinou zvukovým výkonem 2× 3 W (RMS), střední třída se již může pochlubit výkonem kolem 2× 10 W (RMS) včetně podpory pokročilých zvukových formátů, u špičkových televizorů lze najít integrované subwoofery a výkonné reproduktory poskytující výkon například i 60 W (RMS). Rozdíl nejenom sportovního diváckého požitku je s kvalitním zvukem samozřejmě daleko vyšší a sledování televizoru příjemnější. Pro kvalitní zvuk je přesto vhodné dokoupit soundbar, který následně může sloužit například jako bezdrátový reproduktor k vašemu smartphonu.
Kvalitní ozvučení násobí uživatelský zážitek
Závěr
Na co se soustředit při výběru sportovní TV?
- Obnovovací frekvence je důležitá pro ostrý obraz.
- Kvalitní panel přináší skvělé barvy, jas, kontrast apod.
- Dobré ozvučení násobí divácký zážitek.
- Výkonná televize si lépe poradí s horším obrazem na vstupu.
- Čím větší televizor tím lepší. Sledování sportu je svátkem.
Televizor pro sledování sportovních událostí má své specifika a některé parametry mohou být upřednostněny před jinými, jelikož jsou pro daný druh sledování důležité. Tím myslíme především rychlost obnovovací frekvence a kvalitu obrazovky jako takové. Taktéž velikost či kvalita zvuku hrají rozhodující roli. Naopak zde jsou potlačeny parametry jako jsou multimediální schopnosti či tenkost přístroje a podobné. Každý z nás má přesto jiné požadavky a je potřeba je zohlednit při finálním výběru. Přesto výše popsané je pro výběr televizoru primárně pro sport nejdůležitější.