Vybavujete bydlení? Věřte, že vhodně zvolené osvětlení umí divy. V bohatém sortimentu svítidel je však někdy těžké se zorientovat a vybrat to pravé. V našem článku vám proto pomůžeme zvolit osvětlení do obýváku, kuchyně, ložnice, dětského pokoje, koupelny i kanceláře.
Jak vybrat osvětlení do obývacího pokoje
Protože je obývák většinou centrem dění, kde odpočíváme, vítáme návštěvu nebo sledujeme oblíbené seriály, měli bychom osvětlení těchto prostorů důkladně zvážit. Vhodné je také obývací pokoj rozdělit na jednotlivé zóny – centrální svítidla, nepřímé osvětlení a popř. dekorační světelné prvky.
Každá zóna by měla mít nezávislé ovládání. Přes den tak můžete v obýváku rozsvítit hlavní světla, zatímco pro příjemný večer spíš využijete tlumené osvětlení. Přítmí jde šikovně a jednoduše vyřešit také centrálním svítidlem s funkcí stmívání, která zajistí nižší jas.
Závěsné lustry vypadají skvěle v místnostech s vyššími stropy, stropní svítidla zase představují prostorově absolutně nenáročné řešení. Myslete na to, že centrální osvětlení by mělo být dostatečně silné, aby osvítilo celou místnost. Pro rovnoměrný jas jej umístěte do středu obýváku.
A jak tedy osvětlit ostatní místa pokoje?
Nepřímé osvětlení skvěle zastoupí nástěnná svítidla, která se budou odrážet ode zdí. Oblíbená jsou také bodová světla zabudovaná do stropu. Opticky místnost zvětší a zajistí jemnější, tlumenější světlo.
Další prvky osvětlení už by se měly odvíjet od vaší denní rutiny. Designová stojací lampa se bude hodit při čtení nebo večerních rozhovorech. Skvěle vypadají podsvícené LED pásky u TV, nábytku, … Například takovou skleněnou vitrínu s nejdůležitějšími předměty zaručeně nikdo nepřehlédne.
Také v kuchyni/jídelně obvykle trávíme hodně času, ať už chystáme oběd pro rodinu nebo hostíme přátele u jídelního stolu. Centrální stropní svítidlo je základem úspěchu. Velmi vhodné až nezbytné je také doplňkové osvětlení přímo u pracovní plochy, a to v podobě „bodovek“ či nástěnných svítidel nad kuchyňskou linkou (LED pásky, LED trubice).
Zda zvolit ještě další světla záleží na rozloze vaší kuchyně. Hodit by se určitě mohlo svítidlo ke kuchyňskému ostrůvku, nad jídelní stůl, … U pracovních ploch je ideální použít neutrální bílou barvu světla (3 500 až 6 000 K), na ostatních místech kuchyně bude příjemnější teplá bílá (1 800 až 3 000 K), která navodí útulnou atmosféru. Nezapomeňte při výběru svítidel zohlednit celkový design kuchyně a držte osvětlení v podobném tónu.
Nad jídelní stůl zvolte svítidlo s nastavitelnou výškou. Lustr by měl končit cca 70 cm nad stolem.
Ačkoliv ložnice bývá nejvíce využívána ke spaní, se správným osvětlením si pohodlí postele rádi dopřejete i pro relaxaci jako třeba čtení knih nebo poslech podcastů. Ústřední svítidlo/svítidla vybírejte s menším jasem a teplejšími barvami, vstávání z teplého pelíšku za doprovodu ostrého jasu není nic příjemného. Bohatě vám budou stačit žárovky s hodnotou 2 700 až 3 000 K.
Pokud máte malou, útulnou ložnici, může se designový závěsný lustr klidně stát stěžejním prvkem, který upoutá na první pohled. Pozor ale na nízké stropy! V takovém případě volte raději přisazené či vestavné světlo. Příjemně působí rovněž nástěnná svítidla umístěná po obou stranách postele. Pokud máte v ložnici uloženo oblečení nebo ji máte propojenou se šatnou, doplňte centrální svítidlo zabudovanými světly a LED pásky přímo v šatní skříni.
Mezi další světelné body patří třeba lampičky na noční stolek. Díky široké nabídce dnes můžete volit i lampičky s nastavením jasu či barev, abyste je přizpůsobili aktuálním potřebám.
Záleží vám na tom, aby se děti ve svém pokoji cítily dobře? Nepodceňte výběr správného osvětlení!
Základ tvoří centrální stropní svítidlo s teplou bílou barvou světla. U větších dětí a náctiletých můžete s klidem sáhnout po elegantním a nenápadném světle. Radost udělá určitě i světlo s možností nastavení barev. Pokud je však pokoj určen menším dětem, proč nepořídit něco barevnějšího? V naší nabídce dětských stropních svítidel na vás čekají modely s designem hvězdiček, noční oblohy, autíček a dalších.
Ústřední světlo je vhodné doplnit „pracovní“ stolní lampičkou, ať už si při ní vaše dítě bude kreslit, psát domácí úkoly nebo se učit na test. Její výška by měla být cca 30 cm a měla by na pracovní stůl mířit shora nebo zboku. Oblíbená jsou také noční svítidla, která těm nejmenším pomohou překonat strach ze tmy. Nezapomeňte je však umístit tak, aby dítěti nesvítila do očí! Velmi podobnou funkci plní menší nástěnná světla třeba s motivem jednorožce, duhy nebo kočičky.
Osvětlení koupelny můžeme opět rozdělit na centrální a doplňkové. Při výběru dbejte na to, aby byly veškeré světelné zdroje chráněny IP standardem, přece jen jde o vlhké prostory. Doporučujeme také zohlednit rozměry místnosti – většinou jde o menší rozlohu, kde se bude hodit stropní vestavné nebo přisazené světlo. Skvěle vypadají rovněž bodová světla.
A protože koupelna slouží i pro účely zkrášlování, pravděpodobně v ní máte umístěno také zrcadlo. To jednoduše rozsvítíte nástěnnými světly – LED zářivkou přímo nad zrcadlo nebo svítidly umístěnými po stranách. K dostání jsou dnes již zrcadla se zabudovaným LED osvětlením, která perfektně plní svůj účel, a navíc vypadají vážně skvěle a moderně. Šikovným pomocníkem jsou i kosmetická zrcátka se zvětšením či integrovaným osvětlením.
Tvoří váš dům nebo byt také pracovna/kancelář? Správný výběr osvětlení podpoří vaši produktivitu, a to se rozhodně vyplatí!
Jaké tedy zvolit osvětlení do pracovny?
Centrální osvětlení vybírejte takové, aby dostatečně osvětlilo celou místnost. Není potřeba hledat designové kousky, zaměřte se spíše na výkon. Bílé světlo s hodnotou 3 000 až 6 500 K je pro práci naprosto ideální a neunavuje oči.
Součástí vaší kanceláře by měla být také stolní lampička, která osvětlí celou plochu pracovního stolu. Praktické jsou lampy s možností polohování, nejčastěji s ohebným ramenem. Pokud jste pravák, umístěte lampičku na levou stranu, pokud píšete levou rukou, zvolte naopak pravou stranu.