Také si rádi dopřejete skleničku kvalitního a správně vychlazeného vína? Patříte-li mezi milovníky a znalce tohoto nápoje, pak jistě víte, že si víno zaslouží jen ty nejlepší podmínky. Ty jim dokážou zajistit vinotéky. Jak ale vybrat tu pravou?
O vaše víno bude dokonale postaráno
Pokud máte doma vždy několik lahví dobrého vína, které si schováváte a otevíráte při zvláštních příležitostech nebo si skleničkou zpříjemňujete den, pak se vám pořízení vitríny na víno vyplatí. Víno není vhodné skladovat v lednici, jelikož ta mu nezajistí optimální teplotu bez kolísání, ideální úroveň vlhkosti, správnou polohu a přítmí. Domácí vinotéka je proto skvělý pomocník pro všechny ty, kteří si potrpí na kvalitu vína jdoucí ruku v ruce se správným skladováním.
Domácí vinotéka je speciální druh chladničky sloužící pro dlouhodobé uskladnění vína při optimálních teplotních podmínkách. Jejím úkolem je starat se o víno tak, aby si udrželo správnou teplotu a bylo chráněno před oxidací a vnějšími vlivy. Na trhu je v nabídce mnoho variant, vybrat lze od cenově dostupných až po ty dražší modely.
Vlastnit vinotéku se stává nedílnou součástí mnoha domácností. Díky svému vzhledu působí nejen jako praktický,
ale také jako vkusný a elegantní doplněk.
Stylové skladování vína
Vinotéka není jen chladnička, ale designový kousek, který svým vzhledem váš interiér vkusně doplní. Vybírejte proto tak, aby se stala nepřehlédnutelným, ale také elegantním prvkem v místnosti. Podle toho, jak je vaše domácnost řešená, si zvolíte mezi vinotékou vestavnou, tedy zakomponovanou do kuchyňské linky či nábytkové stěny nebo vinotékou volně stojící.
Vestavná vinotéka šetří prostor a nenarušuje celistvost interiéru. Dokonale do místnosti zapadne, její přední stranu snadno sladíte s okolními spotřebiči. Volně stojící vinotéka vyniká snazší manipulací, můžete ji umístit kamkoliv, zejména do obývacího pokoje, jídelny, případně do sklepa. Pokud ji plánujete umístit do prostoru, kde trávíte více času, zaměřte se při výběru také na její hlučnost.
Při umístění vinotéky se vyhněte místům, kde dopadá hodně světla. Vínu totiž sluneční záření neprospívá, může ho dokonce i znehodnotit. Dvířka vinotéky by proto měla být opatřena UV filtrem nebo tónovaným sklem. Pro správné dlouhodobé uložení vína je třeba dosáhnout také provozu bez vibrací. Vybírejte proto z modelů s antivibračním systémem, který snižuje hluk i vibrace a vínu dodá větší pohodlí. Nic pak nebrání procesu zrání vína a rozvinutí jeho vůně.
Různé druhy vína můžete uchovávat společně na jednom místě
Jedním ze základních kritérií při výběru domácí vinotéky je, jaké víno se v ní chystáte uskladnit. Pokud máte vyhraněný vkus a dáváte přednost pouze jednomu druhu vína, vystačíte si s jednozónovou vinotékou. V opačném případě vybírejte z vinoték dvouzónových umožňující nastavit zvlášť teplotu pro každý okruh. Znalci, kteří si potrpí na různé druhy vína, si vyberou z vinoték vícezónových. Tyto modely můžete využít také k archivaci vybraných vín, při které hraje roli čas a stálá teplota.
Velikost vinotéky
Kapacita vinotéky se udává dle počtu lahví, které se do ní vejdou, narazit můžete také na údaj objemu v litrech.
Pokud chcete uložit více lahví, musíte také počítat s náročností na prostor.
Někomu bohatě poslouží malé vitríny na víno s kapacitou do 10 lahví, které nezaberou příliš místa a umožní vám mít láhev správně vychlazeného a oblíbeného vína vždy k dispozici.
Pro domácnosti je dostačující vinotéka s kapacitou 20–50 lahví, která umožňuje vytvořit si dlouhodobou zásobu.
Pokud si víno vychutnáváte pravidelně, dost možná oceníte vinotéky s kapacitou do 100 láhví.
Existují také vinotéky s kapacitou až 200 láhví, které jsou vhodné do restaurací a kaváren.
Způsob chlazení a energetická spotřeba
Dle způsobu chlazení rozlišujeme vinotéky chlazené kompresorem nebo pomocí termoelektrického článku. Termočlánkové chlazení vyniká tichým chodem a nulovými vibracemi, jeho nevýhodou je ale menší výkon s delší dobou chlazení při vyšší spotřebě energie. Tento způsob chlazení se proto používá spíše u menších modelů.
Vinotéky, které chladí za pomoci kompresoru, jsou účinnější, výkonnější, rychle chladí a jsou méně náročné na spotřebu. Je třeba ale počítat s tím, že levnější modely mohou být hlučnější. Vyšší řady již ale bývají opatřeny antivibračním systémem eliminující hluk.
Domácí vinotéka je spotřebič s celodenním a dlouhodobým provozem, proto při výběru sledujte i její energetickou spotřebu. O té vám více napoví energetický štítek zobrazující potřebné informace. Nejúspornější vinotéky nesou označení skupiny A, nejméně úsporným značených písmenem G se raději vyhněte.
Od 1. 3. nastává změna v označování energetických štítků. Více se dočtete v našem článku.
Konstrukce polic
Pro uložení vína slouží nejčastěji police kovové (drátěné, nerezové či chromové) nebo dřevěné (někdy s možností vysunutí).
Dřevěné police nejen, že skvěle vypadají, ale jsou také funkční. Uvnitř vinotéky napomáhají zachovat optimální vlhkost.
Vyskytují se spíše v dražších modelech, levnější vinotéky jsou většinou opatřeny kovovými rošty.
Lahve se musí skladovat ve vodorovné poloze, aby byla korková zátka stále namočená a v kontaktu s vínem. Kdyby korek vysychal, pronikal by do lahve vzduch, který by byl příčinou oxidace vína, a tedy jeho znehodnocení.
Vnitřní uspořádání některých vinoték nabízí i prostor pro umístění již otevřených lahví a karaf.
Doplňkové funkce
Vinotéky nabízí také různé funkce, které zvyšují komfort spojený s používáním. Některé se řadí k funkcím estetickým, jiné k praktickým. Užitečným doplňkem je vnitřní LED osvětlení, které vydává málo tepla, což je pro udržení optimální vnitřní teploty důležité. Celý interiér příjemně nasvítí a jednotlivé lahve budou hezky vidět.
Určitě také oceníte LED displej s dotykovým ovládáním zobrazující aktuálně nastavenou teplotu, vlhkost a další parametry. Antibakteriální ochrana odstraní nežádoucí bakterie, které by mohly zhoršit kvalitu vína, přítomnost airfreshfiltru zase neutralizuje pachy a napomáhá uvnitř vinotéky neustále udržet čerstvý vzduch.
Rodiny s malými dětmi potěší zámek dveří zabraňující dětem dostat se k lahvím a zajímavá je také funkce superchlazení umožňující rychlé vychlazení vína např. při nečekané návštěvě. Některé modely vyšších řad lze také ovládat na dálku. Přes wi-fi a aplikaci vinotéku propojíte, a tak budete mít odkudkoliv kontrolu nad teplotou nebo nad tím, jaká vína máte ve vitríně uložená.
Optimální skladovací podmínky
Chuť vína se plně rozvine, je-li podáváno při správné teplotě. Stejně důležitá jako skladovací teplota je také její stálost a úroveň vlhkosti, která by se měla pohybovat mezi 65 až 80 %. Jakmile se její úroveň sníží, je víno vystaveno riziku, že zátka vyschne, do lahve se dostane vzduch a víno zoxiduje. Pokud se naopak drží vlhkost dlouhodobě nad 80 %, může to přispívat ke vzniku plísní a pachů, které by poté mohly pronikat do lahve a víno znehodnotit.
Optimální teplota dle druhu vína je následující:
- červené víno 15 – 18 °C
- růžové a bílé víno 7 – 12 °C
- perlivé víno 8 – 10 °C
- šumivé víno 5 – 7 °C