Taky tak milujete tu typickou letní vůni spojenou s grilováním? Šťavnaté steaky, voňavé sýry, grilovaná zelenina či ovoce… Ke grilovaným pochoutkám ovšem neodmyslitelně patří i ta méně příjemná část – čištění grilu. Ale nebojte, s našimi ověřenými tipy na čištění grilu si budete moct užít letní pohodu se vším všudy!
Máte rádi grilování „na divoko“, bez aluminiových misek? Složitému a zdlouhavému čištění po grilovací párty se snadno vyhnete tak, že grilovací rošt průběžně vydrhnete i mezi přípravou jednotlivých chodů. Stačí vám správné grilovací nářadí, jako například grilovací kartáč a rukavice vhodné na grilování. Nevzhledné připáleniny totiž mohou jak ovlivnit chuť jídla, tak vypouštět nebezpečné karcinogenní látky nebo způsobit nerovnoměrné zahřátí grilu.
Aby se maso na roštu nepřipalovalo, stačí využít trošku olivového či grilovacího oleje. Rošt tímto olejem nastříkejte, využít můžete třeba dobře umytou nádobku s rozprašovačem nebo ho potřete pírkem či metličkou na pečení. Papírové utěrky ani kapesníčky nejsou vhodné, protože zanechávají na mřížce papírové kousíčky.
Tak a je po všem – grilovací hostina je u konce. Pořádně jste se nadlábli, spokojeně odfukujete a do žádného čištění se vám tak úplně nechce? Nevadí, než se do toho pustíte, můžete skomírající gril nechat klidně vychladnout. Před závěrečným čištěním roštu jej znovu pořádně rozpalte, na bezpečném a prázdném místě, abyste zbytky jídel snadněji odstranili. Co dál?
Vezměte do ruky špachtli nebo malířskou stěrku. S ní oškrábejte ty největší nečistoty, jako jsou přiškvařené kusy potravin. Pokud nic takového ve své domácnosti nenajdete, nezoufejte! Máme náhradní řešení v podobě obyčejného alobalu. Zmuchlejte z alobalu kuličku a využijte ji stejně jako byste využili špachtli. Použít můžete samozřejmě i grilovací kartáč, kterých je na trhu široký výběr.
Na mechanické čištění grilu vám samozřejmě nejlépe poslouží grilovací kartáč. Díky drátěným štětinám, většinou z ušlechtilé oceli nebo nerezu, seškrábnete ze znečištěných povrchů (rošt, grilovací desky, talíře, nádobí atd.) nahromaděné spáleniny a nečistoty raz dva. Na trhu najdete různé druhy. Ty s delší rukojetí používejte průběžně již během grilování, ušetříte si tak spoustu práce s odstraňováním nečistot po grilování, ty s kratší rukojetí jsou perfektní na intenzivnější čištění po skončení grilování.
Nezapomínejte na údržbu grilovacího kartáče, který nejlépe očistíte odmašťovacím čisticím prostředkem a vodou. Štětiny na kartáči se vyvíjeným tlakem časem opotřebují, proto pokud vidíte, že již nesplňují svůj účel, pořiďte si nový.
Chápeme, že chcete mít uklizeno co nejrychleji. Okamžité čištění ihned po skončení grilování vás bude stát méně času i sil, než kdybyste to odložili na několik dalších grilování.
Gril na uhlí nejprve pořádně rozpalte, snížíte tím množství zbytků hlavně na roštech. Z nádoby na popel vymeťte veškerý popel. Pokud v nádobě ponecháte popel a shořelé pozůstatky grilovaných jídel déle, nasají vlhkost a časem mohou způsobit předčasnou korozi grilu. Šetřete si ruce, dejte rošt například do kbelíku s vodou přidejte odmašťovací přípravek nebo saponát a nechte jej přes noc odmočit. Čištění pak půjde mnohem rychleji.
Při čištění elektrického i kontaktního grilu nezapomeňte na vyčištění odkapávací nádoby na přebytečný tuk. Mnohé modely už sice mají nádoby i plotny, které můžete rovnou vložit do myčky na nádobí (pozor, ne litinové), nic však nezkazíte ani vodou se saponátem. Pokud se rozhodnete sáhnout po nějakém saponátu, vyhněte se těm s příměsí citrusu, nedělají totiž kovům dobře. Pozor si dejte také na příliš adhezní přípravky, které mohou hlavně nerez, ale i jiné materiály, nenávratně poškodit. Vždy upřednostňujte přípravky, které jsou přímo určené k čištění grilu.
Plynový gril to má s čištěním podobně, ale i jinak. Pokud si užíváte grilované dobroty na grilu s rozložitelnou konstrukcí topné části, komponenty, které můžete, vyjměte a umyjte jako u ostatních typů grilů.
Bez olejů to nejde. Kam ale s tím zbylým, ze kterého se po dokončení těch skvělých grilovaných dobrot stává odpad? Určitě ho nevylévejte do popela, už vůbec ne do odpadu nebo jen tak do půdy. Olej je speciální potravina, které odpovídá speciální proces likvidace. Přebytečný olej slijte do plastové nebo jiné nádoby. Obce mají většinou na oleje a tuky zajištěn zvláštní sběr nebo speciální nádobu. Pokud takovou možnost nemáte, zavezte nádobu s olejem do sběrného dvora, kde se o něj postarají, případně se informujte na městském/obecním úřadě.
V případě, že nemáte ve výbavě grilovací kartáč, špachtli nebo jinou pomůcku a nejbližší obchod je opravdu daleko, nezoufejte. Čištění grilu zvládnete i jinými pomůckami a způsoby. Obejít nemusíte ani ekologické čištění, mnohé bojovníky proti nečistotám máme přímo mezi potravinami v komoře. Použít můžeme také účinné ekologické čisticí prostředky, které nás zbaví špíny, ale neublíží ani přírodě. Znáte lávové kameny? Zefektivní rozehřátí grilu, ale co je nejlepší, usazuje se v nich tuk a šťávy z grilování, čímž eliminují znečištění podlahy i samotného grilu.
Sílu páry využíváme běžně při praní nebo čištění oken, ale nic nám nebrání vyčistit s ní i ty nepoddajné nečistoty na grilu. Ano, ruční parní čistič dokáže zázraky a čištění grilu tak může být o něco jednodušší, rychlejší i efektivnější. Horká pára zbytky jídel změkčí, čímž je snáze odstraníte z plochy.
Vyzkoušet můžete také rozmanité účinky kuchyňské jedlé sody. Nasypte sodu na znečištěná místa a jemně polijte octem. Vytvoří se pěna, tu nechte chvíli působit. Na závěr trochu vydrhněte houbičkou. Nebo smíchejte sodu s trochou přírodního mýdla a vody a vzniklou kašičkou potřete připálené zbytky jídel. Po cca 30 minutách působení ji setřete a očistěte povrchy vodou.
Nechte grilovací rošt vychladnout. Poté jej zabalte přes noc do vlhkých novinových papírů a obalte ještě jednou vrstvou novin. Nečistoty tak změknou, noviny vsáknou mastnotu a vám už jen stačí rošt nastříkat přípravkem na trouby a opláchnout.
Obyčejná kuchyňská sůl je účinné rozpouštědlo. Namočte rošt nebo grilovací desky do vody, přidejte lžičku soli a nechejte odmočit. Pomůže to s rozpuštěním nečistot a jejich jednodušším očištěním.
Ten nejoblíbenější životabudič oceníte i při čištění grilu. Díky němu rázem prokouknou všechny mastné hořáky. Stačí je nechat v horké kávě ponořené zhruba hodinu a nečistoty potom už jen setřete hadříkem.
Byla to docela fuška, že? Vyčistit gril není určitě záležitostí pár vteřin. Na druhé straně děláte to pro sebe, své zdraví a v první řadě pro specifickou chuť grilovaných pokrmů, která vynikne nejvíce na dobře vyčištěném grilu. Aby vaše práce nebyla zbytečná a gril vydržel co nejdéle v dobré kondici, doporučujeme vám jej umístit na suché, málo prašné, místo. Absolutně dokonalé bude, když ho na závěr přikryjete i ochranným obalem nebo přes něj přehodíte nějakou plachtu. Venku ho tak ochráníte před nepříznivým počasím, horkým sluncem a v domácnosti hlavně před zbytečným prachem.
***
Správné grilovací nářadí potřebujete nejen na grilování, ale i na čistění grilu. Speciální kartáče i ochranné rukavice najdete u nás v DATARTu.