Chtěli jsme srovnávat bez emocí, nakonec se nám ale klidný souboj pořádně zvrtnul. Postavili jsme proti sobě dva typy kávovarů a porovnali je ve třech disciplínách. Zatímco kapslová espressa vítězí cenou a jednoduchostí, opravdoví milovníci kávy mají jasno.
Sluncem zalitá rána lákají k pohledům z okna s voňavou kávičkou v ruce. Autobus pojede další, hodný šéf těch pár minut přehlédne. Otázkou zůstává: kde v domácích podmínkách tu voňavou kávičku vzít?
Pro přehlednost jsme proti sobě postavili dva druhy kávovarů – velmi populární kapslové espresso a klasický automat vyšší třídy, tedy „mašinu“ používanou třeba v kavárnách. Oba přístroje jsou extrémně jednoduché na obsluhu, vybrali jsme je proto, abyste přípravou neztratili příliš mnoho času a šéf nezačal moc bručet. Možnosti jsou však ještě tři, zakoupit můžete také o trochu složitější:
• kávovar na překapávanou kávu
• kafetiéru neboli makinetu
• pákové espresso
U všech tří nejprve musíte kávu umlít, už tento krok zabere cenné ranní vteřinky. Příprava překapávané kávy pak může trvat i pět minut, to než voda proteče filtrem, u zbylých dvou možností musíte kávu pěchovat a čekat na spaření. Nehledě na pozdější čištění... Kapslový přístroj ani automatická mašina tento problém neznají, umí se vyčistit samy a kávu vám připraví během několika desítek sekund.
Už na začátku testování jsme se domluvili, že vše zhodnotíme ve třech kolech a vyhlásíme objektivní výsledek podle skóre. To jsme ale ještě netušili, jak se za automatické espresso začnou bít pravověrní kafaři. Závěr našeho souboje tak není úplně jednoznačný – no, však uvidíte.
Co porovnáváme
Kapslové espresso – zastupované modelem Bosch Tassimo TAS4304EE – tento typ kávovaru plníte hermeticky uzavřenými plastovými kapslemi, které obsahují již namletou kávovou směs. Co patrona, to jeden šálek kávy. Kávovar patronu propíchne trnem a pod vysokým tlakem protlačí horkou vodu až do šálku. Kávu vypijete, použitou patronu vyhodíte. Jednodušší už to být nemůže.
Automatické espresso – zastupované modelem DeLonghi ECAM 23.460.S – tento typ znáte z kaváren a hotelů. Je to poměrně složitý přístroj, který plníte zrnkovou kávou. Integrovaný mlýnek ji namele až těsně před přípravou, čímž se neztrácí aroma, automaticky napěchuje a vysokým tlakem vytlačí z trysky výborné silné espresso. Čištění zajišťují automatické programy.
1. disciplína – cena
Nejlevnější kapslové přístroje koupíte už od 1300 Kč, v akcích někdy i levněji. Také cena samotných kapslí vychází velmi přívětivě, jeden šálek může přijít na 6 až 9 korun, to podle výrobce. U námi vybraného zástupce vychází cena jedné kávy na necelých 7 korun, přičemž kávovou směs dodává známý výrobce Jacobs. Kapslové přístroje umí rychle vyrobit i celou řadu dalších nápojů, jako cappuccina, horké čokolády nebo čaje.
Automatická espressa lze koupit přibližně od 8 tisíc korun, a to ještě nečekejte žádný pěkný design ani precizní zpracování. Námi vybraný model od DeLonghi je s cenou okolo 17 000 Kč zlatý střed, ty nejlepší přístroje z nerezu a bytelnou konstrukcí do náročných provozů koupíte až od 30 000 Kč. Cena za jeden šálek je různá – záleží na tom, kterou zrnkovou kávu si oblíbíte. Jedna z nejlevnějších v naší nabídce je Lavazza Qualitá Oro, z 250gramového balení vyrobíte přibližně 41 šálků silné (opravdu silné) kávy. Jeden šálek vás tak vyjde jen na necelé tři koruny. Můžete se ale vsadit, že si oblíbíte dražší kávy, takže se cena za jeden šálek klidně kapslím vyrovná a možná je i předežene. Také automaty umí připravit různé druhy nápojů, kapslové kávovary ale nabízí více možností.
2. disciplína – chuť kávy
A jsme u toho – tady vypukla pořádná vřava. Zatímco běžní uživatelé říkali, že káva z kapslí je fajn, pro ty zkušenější je nepřijatelná a nechtěli vůbec diskutovat. Proč?
• je slabší – kapsle zpravidla obsahují méně kávové směsi, než kolik využije automatické espresso pro přípravu jednoho šálku. Kapsle proto nabízí slabší, vodovější výsledky;
• neznáte obsah – co je přesně v kapsli? Odkud káva pochází? Výrobci se s touto informací příliš nechlubí, pouze garantují stejnou kvalitu a chuť. Ano, co kupujete často nevíte ani u zrnkové kávy, po otevření však alespoň můžete snadno získat například vizuální informace o kvalitě pražení;
• nemůžete experimentovat – kapsle je kapsle a s tím nic nenaděláte. Zatímco u automatických přístrojů můžete každý měsíc zkoušet jinou značku nebo zemi původu, u kapslí jste omezení jen na několik druhů černé kávy a dále pak už jen na nabídku jiných horkých nápojů.
Hádku za nás nakonec vyřešilo DeLonghi: espresso z automatu bez mrknutí oka převálcovalo kapslovou konkurenci. Chutí, vůní i krásnou pěnou. Shodli jsme se na tom bez váhání všichni. OK, přístroj je to dražší, ale...
3. disciplína – příprava a údržba
Co do přípravy si nemají oba typy co vyčítat, vše zvládne obsloužit i ještě polospící děcko. Kapslové přístroje jsou kapku jednodušší, u našeho modelu Bosch Tassimo dokonce více než u konkurenčních modelů, protože nabízí systém T Disc. Ten umí přečíst čárový kód na kapsli, takže hned pozná, který nápoj má připravit. Na vás je už jen nastavení intenzity, všechno ostatní nastaví Bosch.
Automatické espresso je jen trošku složitější, má totiž zpravidla více voleb – můžete vybírat třeba hrubost mletí kávy, intenzitu nebo velikost šálku. Zezačátku chvíli budete experimentovat, ale až najdete tu jedinou a pravou, vždy už půjdete na jistotu a bude to stejně jednoduché jako u kapslí. Navíc dostanete přesně to, na co jste zvyklí, automaty pracují s hodinářskou přesností.
Údržba je ale výrazně jednodušší u kapslových kávovarů. Všechna káva zůstává v kapslích, kávovar se tak nijak nezanáší a hlavní hrozbou zůstává jen vodní kámen. Automatické mašiny sice mají programy na automatické čistění (co by to také jinak bylo za automaty, že ano), už z principu mletí kávy uvnitř přístroje ale potřebují více péče. Kromě usazenin z kávy je ohrožuje rovněž vodní kámen, myslet musíte i na čerstvost mléka v nádobce pro přípravu cappuccina. Tedy?
NÁŠ TIP na výtečnou kávu za pár korun
Pokud jsou pro vás automatické mašiny příliš drahým špásem, podívejte se na pákové espressovače. Mluvili jsme o nich už na začátku – příprava je s nimi sice náročnější a zdlouhavější, na druhou stranu můžete dosáhnout stejně výborných výsledků jako s automaty.
Těsně před přípravou umelte zrnkovou kávu v kvalitním mlýnku (s mlecími kameny) a výsledek bude jako z kavárny. Komplet můžete pořídit již od 3 000 Kč, kombinaci kvalitnějšího pákového espressovače a pořádného mlýnku koupíte přibližně od 5000 Kč. Cena kávy bude podobná jako u automatů, tzn. několik korun na šálek.
Takže který?
Kapsle vyhrály na body 2:1, přesto jsme se všichni shodli, že je lepší kvalitní automatické espresso. Nabídne vám chuťový zážitek jako z kavárny – a o chuť tu přeci jde. Automat je dražší, byť na splátky to není žádná tragédie, je větší, je i o něco náročnější na údržbu. Ale čert to vem. Ten výsledek za to prostě stojí.
Ať už se rozhodnete jakkoli, přejeme vám krásná jarní rána a spoustu malých pozdních příchodů! :-)
Celkově doporučujeme mašinu – kvalitní automatické espresso pro maximální chuťový zážitek