Světlo nám pomáhá lépe se soustředit na práci, ovlivňuje naši náladu, ale dotváří i atmosféru v místnosti. Pokud byste chtěli kupovat světla, poradíme vám, jakou zvolit barvu osvětlení např. do obývacího pokoje, pracovny či dětského pokoje tak, abyste se v nich cítili co nejlépe a světla splnila svůj účel.
Lampa, lustr, žárovky, LED pásky, inteligentní osvětlení, ale i to noční… Typů osvětlení dnes známe mnoho, ale ne vždy přesně víme, jakou teplotu by světlo v té a té místnosti mělo mít. Proto je důležité, abyste si ještě před koupí určili, do jaké místnosti a k jakému účelu budete svítidlo používat. A teď už přicházíme na řadu my, abychom vám to trošku „osvětlili“.
Barva světla nebo teplota chromatičnosti světla určuje teplotu/odstín bílého světla. Vyjadřuje se v kelvinech (K) a všeobecně platí, že čím nižší je hodnota Kelvinů, tím teplejší je barva.
Všeobecně se do domácnosti doporučují spíše LED žárovky. Nejen kvůli tomu, že jsou úspornější, ale hlavně kvůli teplejší barvě světla, která vám doma vykouzlí pohodovou atmosféru. Návod, jak vybrat žárovku, najdete v tomto článku.
Barvu osvětlení místností bychom měli zvolit přednostně podle účelu. Hledáte světlo pro relaxaci nebo práci? Bude to pokoj pouze na spaní, nebo v něm budete muset během dne měnit teplotu světla? Nejprve si budete muset odpovědět na všechny tyto otázky. Barva světla může změnit celkovou barvu interiéru, ale i vaši náladu.
Barevná teplota se pohybuje v rozmezí 1 800 – 3 000 K a člověk ji vnímá ve škále teplé žluté až oranžové barvy. Barva světla tohoto barevného spektra na nás působí relaxačně, zútulňuje prostor a uklidňuje nás, vyvolává v nás pocity tepla a pohody, cítíme se díky ní uvolněně, vzbuzuje v nás pozitivní emoce a umocňuje atraktivní vzhled např. i pokožky. Žárovky s teplým světlem patří k nejoblíbenějším a nejčastěji kupovaným.
Vhodné do místností: obývací pokoj, jídelna, ložnice a dětský pokoj
Barevná teplota 3 500 – 6 000 K (nejvíc se podobá dennímu světlu) podporuje výkon a koncentraci a předměty příliš nezkresluje. Nejvhodnější je volit žárovky s denním světlem do místností, ve kterých se potřebujeme soustředit, vykonávat práci, byt aktivní. Vzhledem k tomu, že neutrální barva světla v podstatě nahrazuje denní světlo, pomáhá se cítit dobře i v zimních měsících nebo za špatného počasí, je taky nápomocná při depresi. V kancelářích se používá hlavně pro zdraví člověka a zachování biorytmu (často se mění: ráno teplo, večer spíše chladno).
Vhodné pro místnosti: pracovna, kuchyň, toaleta, koupelna, chodba, školní učebny, výlohy obchodů
Barevná teplota 6 000 – 10 000 K (chladný odstín zabarvující se až do modra připomínající světlo blesku) patří k těm méně příjemným díky své oslňující intenzitě. Nedá se jí však upřít aktivizační moment, který podporuje soustředění a zvyšuje produktivitu. V domácnosti mohou žárovky se studenou barvou sloužit i jako hlavní osvětlení, ale je potřeba použít například stínítko, abychom snížili intenzitu osvětlení.
Vhodné do místností: dílna, pivnice, průmysl – výrobní haly, operační sály, nemocniční prostory…
Nemusí být jednotvárné. Světlo je i o designu, a to není řeč jen o konstrukci, ale o samotné barvě světla. V nabídce svítidel dnes najdete mnoho barevných svítidel, která plní funkci „bytového doplňku“. Ozvláštnit si tak můžete jakýkoliv kout, předmět či zahradu nebo konkrétní chvíli, činnost. Je to jen na vás a vaší fantazii. S barevným světlem úzce souvisí taky například pojem RGB. Co je to?
RGB – R = red, G = green, B =blue (červená, zelená modrá), jde o barevné „trio“, jehož kombinací mohou vzniknout všechny ostatní, dokonce až miliony odstínů barev. Nejčastěji se s RGB osvětlením střetnete u herního příslušenství, jako třeba klávesnice, myš, ale i u TV a podobně.
Se SMART osvětlením si můžete nastavit chytré světlo přesně podle vašich požadavků a nálady pomocí smartphonu a mobilní aplikace. Více pozitiv chytrého osvětlení Philips Hue se dočtete zde.
Lumen (lm) – je základní jednotkou světelného toku (svítivost).
Světelný tok – určuje, jak moc bude světlo svítit. Čím víc lumenů, tím větší množství světla.
Lux (lx) – jednotka intenzity osvětlení. Jde o 1 lumen světelného toku dopadajícího na 1 m2.
Index podání barev (CRI = color rendering index, Ra) měří hodnotu barevného podání umělým světlem (umělé vs. reálné světlo) od 0 do 100, přičemž sto je hodnota přirozeného vnímání barev. Jde v podstatě o přesnost barevného vjemu, o to, jak lidské oko vnímá v určitém světle barvy. To je důvod, proč některé věci vidíte jinak „uvnitř“ třeba při teplém světle a jasně „venku“ na denním světle.
Funkce „stmívání“ – jde o funkci, kterou zvládnete využívat u chytrého osvětlení a slouží na regulaci intenzity osvětlení. Intenzita se reguluje buď pomocí klasického vypínače, nebo stmívače.
LED (Light-Emitting diode) – elektroluminiscenční dioda, která vydává světlo. Díky rychlejší proměně elektrické energie na světlo jsou úspornější a ve velkém nahrazují žárovky. Dnes v nabídkách najdeme různé LED osvětlení od LED pásků až po chytré barevné LED osvětlení.