Velkou vlnu dotazů zdvihla zpráva, že nás čeká nová vlna digitalizace. Pro příjem signálu už by nestačil dnes standardní DVB-T tuner, ale novější verze T2. Je na to třeba myslet před koupí televizoru a vybírat jen z několika modelů s DVB-T2 tunerem?
Jak velké je rozlišení...
SD rozlišení - 720 × 576 px
HD rozlišení - 1280 × 720 px
Full HD rozlišení - 1920 × 1080 px
UHD (4K) rozlišení - 3840 × 2160 px
Proč DVB-T2?
V souvislosti s novými televizory se 4K rozlišením se začalo živě diskutovat o tom, že je třeba navýšit přenosovou kapacitu a zvýšit rozlišení vyysílaného obrazu. Umožňuje to právě DVB-T2, které efektivněji využívá přenosové pásmo.
Testovací provoz potvrdil, že lze vzduchem opravdu přenášet až ohromující rozlišení 3840 × 2160 pixelů, případně kapacitu využít pro vysílání 3D obrazu nebo vícekanálového prostorového zvuku.
Zatím se to jeví jako zcela zbytečné. Tím největším důvodem je, že Česká republika nemá připravenou žádnou strategii – o novějším standardu se zatím jen mluví, a to už od roku 2010.
Tehdy proběhlo první testovací vysílání a stanovilo se přibližné datum přechodu. Nejprve se diskutovalo už o roce 2014, další velké datum bylo 2017. Momentálně se mluví o roce 2020 nebo 2021, ale jisté není zatím nic.
Přechod ulehčí settop boxy
Až bude datum stanovené, čeká nás postupné vypínání současného DVB-T. Nejdříve až v roce 2020 tedy budeme potřebovat nejnovější televizory s vestavěným DVB-T2, popřípadě budeme muset starší modely dovybavit set top boxem. Na ten si ještě nejspíše vzpomínáte z roku 2000, když jsme s našimi starými bachratými analogovými televizory chtěli začít přijímat digitální signál.
Starší televizory bude možné dovybavit DVB-T2 settop boxem
Při výběru také určitě myslete na to, že koupě televizoru není investicí na 10 až 15 let, jako tomu bylo dříve. Tím, že nám TV běží každý den, často jen jako zvuková kulisa při práci, dostávají obrazovky pěkně zabrat.
Již po několika letech intenzivního používání je znát snížení jasu obrazovky a barvy již nevypadají tak živě. Průměrná doba, kdy dnes měníme starší televizor za nový, se pohybuje mezi 6 až 8 roky.
Resumé
Pokud dnes koupíte televizor bez DVB-T2 tuneru, neuděláte chybu. Buď jej v roce 2020 – což je zatím jen teoretické, nejbližší možné datum – dovybavíte settop boxem, nebo rovnou koupíte zcela nový model TV. Tou dobou navíc už budou dostupné zase o kousek vyspělejší a lepší modely.
Zužovat si tedy dnes výběr kvůli budoucím a nejistým standardům, je zatím hodně předčasné.
Opravdu získáme kvalitu?
Ve světle všech skvělých možností DVB-T2 a vášnivých debat o konečném datu tak trochu zaniká, jak bude finální implementace vypadat. Už koncem 90. let jsme se těšili na výrazné zvýšení kvality obrazu, finální podoba ale byla pro mnohé zklamáním. I dnes, v roce 2014, probíhá vysílání převážně v tragickém SD rozlišení s vysokou komprimací a obraz na moderních full HD televizorech vypadá opravdu velmi špatně. Už současné DVB-T přitom umožňuje vysílat v kvalitnějším HD rozlišení – jen toho u nás není příliš využíváno.
Mnoho zákazníků se tak od DVB-T zcela odvrátilo a televizní signál přijímají jinými způsoby: přes satelitní nebo kabelové vysílání, velmi populární jsou také různé IP TV. Plánovaný přechod na DVB-T2 se tak dotkne výrazně méně diváků, než tomu bylo v roce 2000.
Zdroje a zajímavé články:
• iDNES.cz
• České radiokomunikace
• Úvaha Michala Rybky