Dnes vám představíme rozdíly mezi hlavními herními konzolemi i konkrétními modely v rámci jedné značky. Ať už jste nároční gameři, kteří hrají doma na 100" televizoru, nebo si jen chcete zkrátit cestu autobusem, poradíme vám s výběrem vhodného zařízení.
Toužíte po nové herní konzoli? Nedivíme se. Určitě nebudeme přilévat olej do ohně sváru, jestli je lepší hraní na PC, nebo konzoli (rozhodnutí necháme na vás), ale objektivní výhody konzolí jsou jasné: pořídíte je levněji, nemusíte je vybírat/sestavovat a hry na nich fungují v maximální kvalitě, bez jakéhokoli nastavování (navíc často s lepším, např. lokálním multiplayerem).
A jakou herní konzoli byste si měli pořídit v roce 2024? V dnešním článku vám představíme Xboxy od Microsoftu, PlayStation 5 od Sony i model Switch od legendárního Nintenda. Snadno zjistíte, jaká je ta pravá pro vás.
Aniž bychom chtěli nadržovat Sony, začínáme přehled jeho konzolí PlayStation 5 (běžně zkracované PS5). Ta je dostupná ve dvou edicích, ale s popisováním rozdílů nebudeme mít problém: PlayStation 5 i PlayStation 5: Digital Edition jsou výkonově naprosto shodné, liší se jen přítomností Blu-ray mechaniky (a tedy možností hrát hry a přehrávat filmy z disků). Od toho se také logicky odvíjejí menší rozměry digitální verze.
Nedávno začalo Sony prodávat novou, tenčí a lehčí edici (není nijak speciálně označená, nemá nové jméno), o které jsme v listopadu psali samostatný článek.
Výkon konzolí PS5 je špičkový, a to nejen díky na míru vyrobenému procesoru a grafickému čipu (obojí od AMD), ale hlavně díky úchvatnému úložišti SSD, které zaručuje bleskurychlé načítání her (i čehokoli dalšího). Hrát můžete až ve 4K a některé tituly podporují obnovovací frekvenci až 120 Hz.
Konzole ve vybraných hrách podporuje ray tracing a na kompatibilních televizorech si vychutnáte HDR a dechberoucími barvami a špičkovým kontrastem. Za zmínku také stojí podpora virtuální reality, konkrétně brýlí PlayStation VR2.
Hry ovládá bezdrátový ovladač DualSense s dynamickým odporem, který ve vybraných hrách simuluje interakci s objekty, a s hmatovou odezvou. Nabízí také vestavěný mikrofon a vyhrazené tlačítko, pomocí kterého můžete sdílet záznamy z her na PlayStation Network nebo vybraných sociálních sítích.
U dvou hlavních konkurenčních modelů jsou vždycky zásadním lákadlem exkluzivní hry. U PS5 jde mimo jiné o The Last of Us Part I a II, Marvel's Spider-Man 2, Ratchet & Clank: Rift Apart, God of War Ragnarök, Horizon Forbidden West či Gran Turismo 7 (čímž ale seznam zdaleka nekončí).
Celkově si zahrajete více než 4 000 her, mimo jiné díky zpětné kompatibilitě (na PS5 fungují tituly, které původně vyšly pro starší generace). Za zvážení rozhodně stojí předplatné PlayStation Plus, které vám zpřístupní rozsáhlý katalog her.
Dostáváme se ke druhé „velké“ konzoli, Xboxu od Microsoftu. Ta také existuje ve dvou variantách, ale rozdíly jsou tentokrát značné. Začněme nicméně tím, co Xbox Series X a Xbox Series S spojuje.
Obě varianty podporují hraní až ve 120 FPS, DirectX Raytracing, prostorový zvuk a zpětnou kompatibilitu s tisíci her. Obě rovněž nabízejí rychlé úložiště SSD (až 1TB). Co se týče teoretického obrazového výstupu, můžete od obou variant očekávat až rozlišení 8K a podporu HDR, Dolby Vision a proměnlivou obnovovací frekvenci. Lákává je funkce okamžitého přepínání mezi různými hrami, kdy můžete pokračovat přesně tam, kde jste skončili.
Výkonově je ale model Xbox Series X výrazně výkonnější (12 TFLOPS oproti 4 u modelu S); i díky tomu nabízí hraní v plném rozlišení 4K (oproti 1440p). Navíc verze X láká na Blu-ray mechaniku, a tedy možnost přehrávat filmy a hrát hry fyzicky zakoupené na disku. Digitální varianty her pochopitelně spustíte na obou verzích konzole a obě nabízejí prostředí s praktickými aplikacemi, jako jsou streamovací služby (např. Disney+, Amazon Video apod.).
Špičkový bezdrátový ovladač nabízí texturované spouště a tlačítka (s podporou mapování), hybridní směrový ovladač či vyhrazené tlačítko Sdílet. Praktická je také možnost snadno přepínat mezi zařízeními Xbox, PC s Windows a smartphony s Androidem a iOS.
Jak jsme již uvedli, opět máte k dispozici tisíce her (díky zpětné kompatibilitě), ale zmínit musíme hlavně exkluzivní tituly.
Ty zahrnují takové poklady, jako jsou Microsoft Flight Simulator, Starfield, Halo: The Master Chief Collection a Halo Infinite, Forza Motorsport 7, Forza Horizon 5, Sunset Ovedrive, Quantum Break, Gears 5 či Sea of Thieves.
Microsoft má také předplatné, a sice Xbox Game Pass. To funguje rovněž na PC s Windows a zpřístupňuje hry (i bez konzole, stačí ovladač) také na vybraných televizorech, jmenovitě na modelech Samsung.
Nintendo vstoupilo do pomyslné konzolové války velmi úspěšně, a to modely Switch. V roce 2024 máte k dispozici tři varianty, z toho dvě koncepčně i funkčně velmi podobné a jednu menší, cestovní.
Začneme většími verzemi Switch a Switch OLED, které lákají na mimořádně všestranné využití. Můžete je připojit k televizoru jako klasickou konzoli, nebo před sebe postavit dodávanou obrazovku („tablet“), nebo k obrazovce zboku připnout ovladače Joy-Con a držet konzoli v ruce jako klasický handheld.
Joy-Cony jsou samozřejmě součástí balení (jeden pár) a podporují vibrační funkce HD Rumble a infračervené snímání pohybu. Ne vždy musíte využívat oba; během zábavných her více hráčů může každý z hráčů držet jeden Joy-Con. Také můžete k jedné konzoli připojit více párů Joy-Conů. Za zmínku stojí i možnost přikoupit gamepad v tradičnější podobě: Nintendo Switch Pro Controller.
Kromě zobrazovací technologie se hlavní modely Switch liší také úhlopříčkou – lepší OLED nabídne 7″ oproti 6,2″ LCD u modelu Switch. Varianta OLED a novější model Switch (MOD. HAC-001-01) lákají na hezkou výdrž baterie 4,5–9 hodin (v závislosti na tom, jakou hru hrajete). Obě větší varianty přehrají veškerý software dostupný pro Nintendo SWITCH.
Verze Switch Lite je už výhradně přenosná. Ovládací tlačítka jsou součástí těla konzole a její obrazovka je menší (5,5″ LCD) – i k této variantě Switche nicméně můžete dokoupit ovladače Joy-Con (a nabíječku), pokud by vám nestačila podpora her s ryze handheld režimem. Výdrž samotné konzole je 3–7 hodin.
Co si zahrajete? Mimo jiné nesmrtelné klasiky, jako jsou různé verze Maria (např. Super Mario Bros. Wonder) či Mario Kart. Hřích by byl nezmínit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom a Breath of the Wild.
Služba Nintendo Switch Online vám pak zpřístupní také knihovnu klasických her pro NES, Super NES či Gameboy (případně i Nintendo 64, SEGA Genesis nebo Game Boy Advance).
Pokud jste fanoušci videoher, můžete si dnes vybírat. Herní průmysl už dlouho překonává ten filmový a hry milují mladí i staří, muži i ženy, chudí i bohatí, introverti i extroverti… Lidé všech druhů. Jaký model tedy vybrat, pokud se rozhodnete hrát na konzoli místo např. PC?