Stylový módní doplněk, úžasný společník, výkonný pracant a když je nejhůř, umí to malé „nic“ odfiltrovat veškerý okolní ruch a vy se ponoříte do ticha. Sluchátka. Fenomén moderní doby, jehož vývoj je tak rychlý, že možná i tato recenze novinkových špuntů Sony WF-C700N bude v době vydání mírně řečeno zastaralá.
Typ: do uší (intraaurální)
Přenos a připojení: Bluetooth 5.2
Typ nabíjení: USB-C
Stupeň krytí: IPX4
Výdrž s nabíjecím pouzdrem: 15 hodin
Potlačení okolního hluku: ano
Balení sluchátek Sony WF-C700N
Sluchátka Sony versus běžná sluchátka
Současný svět je doslova zaplaven sluchátky, a to nejen těmi přes uši, ale čím dál častěji jsou k vidění sluchátka intraaurální, tedy do uší, známé jako pecky nebo špunty. V dnešní recenzi vám představím true wireless sluchátka Sony WF-C700N s technologií aktivního potlačení hluku (ANC). TWS sluchátka lze rozhodně považovat za miniaturní zařízení s velkými výhodami. Zajistí perfektní zvuk, oceníte minimální rozměry, pohodlné připojení technologií Bluetooth a nabíjení pomocí bezdrátového pouzdra. Věřím, že tato recenze, ve které vám zprostředkuji dvojí svět vytříbeného zvuku a současně extrémního ticha, vám pomůže při nelehkém rozhodování při výběru sluchátek. Investice je to totiž nemalá a spokojenost by měla být maximální.
U balení sluchátek WF-C700N je patrná změna v pojetí filozofie obalového designu – ono známé „obal prodává“ už dávno neplatí. Důvod je nasnadě, silný důraz na ekologii, snížení uhlíkové stopy, použití recyklovaných materiálů namísto plastů a jen nepatrné použití inkoustu. Kryt pevného kartonového obalu, který je opravdu důmyslně navržen, „zdobí“ nenápadné logo SONY. Uvnitř krabičky je bezpečně a hluboce usazené pouzdro se sluchátky, dvě referenční příručky v 21 jazycích vložené do ještě menší krabičky s velmi strohou infografikou pro „rozjetí“ sluchátek.
Pro spárování s chytrým telefonem slouží tlačítko, které je součástí dobíjecího pouzdra. Tlačítko stačí krátce podržet a jakmile se modře rozbliká dioda, je spárování hotovo. Už není nutné mít sluchátka v uších a odpadlo i hlasité oznámení celého procesu. Další krok kupředu. Pro dosažení kvalitního poslechu a nastavení všech režimů je určena mobilní aplikaci Sony | Sound Connect, kterou si okamžitě stáhnete z QR kódu zobrazeného na infografice. V balení je taktéž USB-Type C kabel a hybridní silikonové koncovky sluchátek ve třech velikostech. Nutno podotknout, že více párů vyměnitelných koncovek je standard, kterého se drží i výrobci levnějších sluchátek.
Road to Zero. Společnost Sony si do roku 2050 si klade za cíl nulový negativní dopad činnosti všech společností skupiny Sony na životní prostředí. Proto například balení sluchátek Sony WF-C700N neobsahuje žádné plastové části.
Kompaktní, bez ostrých hran. Válcové dobíjecí pouzdro v matné povrchové úpravě s decentním logem značky SONY je dostatečně odolné proti oděru. Jednoduchý oblý tvar spolu s relativně nízkou hmotností – a to včetně uložených sluchátek a integrované Li-ion baterie – doslova vyzývá k tomu, abyste si pouzdro strčili do kapsy a vyrazili do víru velkoměsta. Prodlouženou část špuntů – tzv. krček – chrání silikonová koncovka, která dokonale těsní a v uchu ji téměř necítíte.
Značka Sony nabízí bezdrátová sluchátka WF-C700N ve čtyřech barvách. Tradiční černou a bílou doplňují pastelové odstíny zelené a fialové, někde též uváděné jako šedozelená a levandulová. Právě poslední zmiňovaný odstín jsem měla k dispozici a provázel mne po celou dobu psaní recenze. Barva sluchátek je samozřejmě důležitá, nicméně důraz u WF-C700N je kladen hlavně na kvalitu zvuku, technologii potlačení okolního hluku, délku výdrže po nabití a řadu dalších funkcí.
Aplikace Sony | Sound Connect nabízí celou škálu funkcí na jednom místě. Je relativně přehledná, srozumitelná a nastaví dokonalý zvuk pro každou skladbu. Umožní upravit úrovně basů, nabídne přednastavení stylu zvuku pro jakýkoliv prostor, zkrátka si zvuk přizpůsobíte podle sebe. Užitečnou funkcí je nastavení Focus on Voice pro zvýraznění hlasů a potlačení okolních ruchů.
Jste často v posilovně nebo více času trávíte v kavárně? Funkce Adaptive Sound Control upravuje nastavení okolního zvuku v závislosti na tom, kde se právě nacházíte a co zrovna děláte, rozpozná místa, která navštěvujete a dokáže nastavit režimy zvuku tak, aby odpovídaly konkrétní situaci. Jelikož já jsem měla sluchátka nejčastěji nasazeny při práci a potřebovala jsem se maximálně soustředit, volila jsem režim aktivního potlačení hluku (ANC). Při chůzi, běhu nebo obecně pohybu venku je opatrnost na místě, proto je žádoucí zvolit ambientní režim, přičemž úroveň propustnosti zvuků lze ručně nastavit na škále 1 až 20.
Žádný hluk, jen hudba. Claimy reklamní kampaně na sluchátka Sony WF-C700N mají jednoduchou myšlenku – s našimi sluchátky uslyšíte ten nejdokonalejší zvuk, a to díky technologii ANC (Active Noise Cancelling). Potlačení okolního ruchu je naprosto fenomenální funkce, která vás opravdu odstřihne od okolního světa. A to doslova. Režim ANC si můžete nastavit jak v aplikaci Sony | Sound Connect, tak pomocí tlačítka na levém sluchátku, kde přepínáte mezi ANC a ambientním režimem.
Co tedy slyšíte v ambientním režimu? Mluvení kolegů, kašlání, klapot podpatků i klávesnic, smích, chroupání, šustění, zkrátka běžný kancelářský život. A když už toho všeho máte dost, přepnete na režim noise cancelling, který vás přenese do světa úplného ticha. Jste odstřiženi od všeho… Pravým tlačítkem můžete přehrávat, pozastavovat nebo přeskakovat skladby. Obě tlačítka také nabízejí snadný přístup k hlasovému ovládání smartphonu a přijímání hovorů v režimu hands-free.
Na jedno nabití sluchátka se zapnutým režimem ANC bezvadně „šlapou“ 7,5 hodiny, s pouzdrem pak 15 hodin. Pokud ANC vypnete, tak jste na 10 hodinách přehrávání a 20 hodinách celkově. Sluchátka jsem měla v kanceláři prakticky neustále a rozhodně mne neobtěžovalo neustálé dobíjení. Menší nevýhodou je absence bezdrátového nabíjení, takže k tomu, abyste sluchátkům dodali novou šťávu, je nutné použít výhradně kabel USB-C. Dobíjení trvá hodinku a půl a když se vybijí úplně, stačí pouhých 10 minut a máte k dobru hodinku poslechu.
Sluchátka Sony WF-C700N podporují Bluetooth 5.2 a už brzy po aktualizaci firmwaru bude dostupná funkce Multipoint Connection, což je možnost připojení k dvojici různých zařízení zároveň. Při příchozím hovoru sluchátka poznají, které zařízení vyzvání, a automaticky se připojí k tomu správnému. Nad kvalitou mikrofonů za jakýchkoliv povětrnostních podmínek bdí technologie Wind Noise Reduction Structure.
Jak se liší Sony od levných sluchátek? Hodně. Zvuk je čistý a rychlý díky pětimilimetrovému dynamickému měniči s vysoce přesnou membránou. Uživatele určitě potěší výrazné basy a kvalitní čisté vokály. Jestliže si „ujíždíte“ na nadstandardně zvýrazněných basech, tak si je můžete nastavit v aplikaci Sony | Sound Connect. Máte obavu ze ztráty vysokofrekvenčních prvků, které degradují při kompresi původního zdroje hudby? Technologie Sony DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) tyto prvky obnovuje a zajišťuje vysoce kvalitní zvuk, který se přibližuje originální nahrávce. Stručně řečeno, dopočet do téměř původní kvality skladby je poměrně přirozený a pokud jste opravdu citliví na jakékoliv změny, prakticky byste neměli slyšet něco, co v nahrávce být nemá. Zvuk si samozřejmě můžete upravit podle vlastního vkusu pomocí ekvalizéru v aplikaci Sony | Sound Connect.
Říká vám něco technologie 360 Reality Audio? Zkuste zavřít oči a představit si kolem dokola jen hudbu. Hudbu, která nezní v hlavě, ale hudbu, která je kolem vás. Je všude a vy máte pocit, jako byste byli na koncertě nebo v nahrávacím studiu. Tato technologie vynikne ještě více se zapnutým ANC režimem. Při poslechu jsem fakt měla pocit, jako by se se mnou točil svět a tím světem byla hudba. Díky této technologii se hudba skutečně stává opravdovou, i když ji posloucháte „jen“ skrze sluchátka. 360 Reality Audio dokáže analyzovat tvar uší a ještě více tak optimalizovat zvukový prožitek.
Brutální zvuk a vražedné ticho, nic mezi. Při prvním nasazením sluchátek, výběru skladby Hungarian Rhapsody No. 2 v podání klavíristky Valentiny Lisitsa a spuštění ANC režimu jsem zažila šok. Přirovnání? Jako byste seděli v koncertním sále těsně za zády klavíristky, v lepším případě obraceli partituru nebo byli rovnou klavírem... V tu chvíli jsem neslyšela nic, vedle sedící partner jen naprázdno otevíral ústa a marně se mi snažil něco sdělit. Nic, z okolního světa neslyšíte prostě nic. Litujete jen jediného, že skladba netrvá věčnost a vy prostě jednou ta sluchátka musíte sundat… A to je druhá strana pohledu, ta méně příjemná. V určité fázi jsem cítila až fyzickou slabost a nepříjemný pocit, které jsou důsledkem touhy po extrémním zvuku. I když je poslech s „cé sedmistovkami“ fakt famózní zážitek, dlouhodobému nošení sluchátek byste se měli vyhnout. Důvod? Nepřetržitý zvuk směrovaný přímo do uší může být pro vaše uši hlasitý a vyčerpávající.
Ergonomie sluchátek WF-C700N byla podle vyjádření designérů společnosti Sony dotažena do nejmenšího detailu, design dokonale kopíruje tvar lidského ucha a vývojáři si dali hodně záležet, aby špunty seděly všem. A to mě hodně zajímalo, protože rozhodně nepatřím mezi běžné uživatele tohoto typu sluchátek. Chvíli jsem se správným usazením „bojovala“, ale jakmile jsem trefila ten správný úhel zvolila vhodnou velikost koncovky, sluchátka se stala prakticky mou součástí. Za mě rozhodně palec nahoru!
První sluchátka do uší byla uvedena trh v roce 1982. I když se tvar lidských uší příliš nemění, vývoj designu intraaurálních sluchátek probíhá prakticky neustále. Komfort nošení je totiž jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru tohoto typu zařízení.
Sezení, stání, chůze, pobíhání, tanec, práce v domácnosti nebo na zahradě. Přes počáteční nedůvěru k bezdrátovým špuntům jsem pomalu ale jistě objevovala všechny jejich nesporné výhody. Při výše uvedených činnostech sluchátka nezklamala, naopak hudba zvýšila mou výkonnost a já se soustředila jen na výkon, a to při jakékoliv aktivitě, při které by byla drátová sluchátka spíše překážkou. Běháte často a hodně? Super! Všem běžcům, ale i třeba turistům dobře známé „čůrky potu“ nebo stříkající voda nepředstavují žádnou překážku v poslechu, sluchátka disponují odolností proti vodě, která odpovídá krytí IPX4. Suma sumárum, téměř dokonalá sluchátka jak pro hudební fajnšmekry, tak pro běžné uživatele.
Sluchátka Sony WF-C700N z velké části splnila má očekávání. Přes počáteční nedůvěru se stala mým každodenním společníkem, nedílnou součástí pracovního dne a dokázala zprostředkovat famózní poslech hudby, zejména té klasické. Kritická budu v tomto případě pouze k vyšší ceně a provedení pouzdra, které postrádá pel luxusu.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ technologie aktivního potlačení ruchu | - vyšší cena |
+ kvalitní zvuk | - absence bezdrátového nabíjení |
+ výdrž baterie až 15 hodin | - lacinější provedení pouzdra |
+ ergonomie a komfort nošení | |
+ klasické tlačítkové ovládání |