Canon před nedávnem uvedl na trh nový instantní foťák/tiskárnu Zoemini S2 a jeden kousek doputoval i k nám do redakce, kde si prošel praktickým otestováním. Jak nakonec obstál, se dozvíte v této recenzi.
Rozlišení snímače: 8 Mpx
Zaostřování: pevné, 30 cm – nekonečno
Fotopapír: ZINK™ v rozměru 5 × 7,6 cm
Kapacita zásobníku: 10 listů
Výdrž baterie: 25 snímků na plné nabití
Rychlost tisku: přibližně 50 s
Bezdrátové propojení: Bluetooth, NFC
Canon před nedávnem představil novou instantní minitiskárnu Zoemini S2, která má nahradit starší model Zoemini S. Vlastně nejde ani tak o tiskárnu jako spíše o digitální instantní foťák, který umí fotky pořizovat a rovnou taky tisknout. Sám o sobě má opravdu jednoduché ovládání – prakticky stačí jen nakomponovat záběr v hledáčku, zmáčknout spoušť a minutku počkat, než se fotka vytiskne. Ale kdyby to stále nebylo dost, lze k Zoemini stáhnout mobilní aplikaci s hromadou možností nastavení tisku a úprav fotek pomocí různých filtrů, rámečků, textů nebo obrázkových nálepek. Zoemini S2 je zkrátka malý instantní foťák tak akorát do kapsy, který si s sebou rádi vezmete třeba na párty nebo dovolenou.
Společně se Zoemini S2 dostanete sadu 10 zkušebních papírů, poutko na ruku a půlmetrový USB kabel. Tělo tiskárničky je velmi pěkně zpracované, všechny díly na sebe lícují, jak mají, a použité plasty působí kvalitním dojmem.
Přední strana vyrobená z metalicky lesklého plastu s jemně matným povrchem vespod celkově vypadá hezky. Dokonce se na ní nijak zvlášť nedrží otisky prstů, což je oblíbený neduh lesklých plastových materiálů. Boky společně se zadní stranou jsou také plastové, ale tentokrát už matné, navíc s jemnými výstupky zezadu, které překvapivě dobře fungují jako grip proti vyklouzávání z ruky.
Co stojí za malou výtku, je přiložené poutko na ruku. Světle šedý odstín zrovna neladí s barvou přístroje a šustivý polyesterový materiál navíc nepůsobí moc přesvědčivě. Poutko v barvě fotoaparátu z jemnějšího vlákna by určitě udělalo lepší dojem. Prémiovějšímu vzezření by snad taky pomohla volba jiného fontu nápisu Zoemini S2 na přední straně, který připomíná známý Courier New a moc neladí s logem Canon. Ale to už je opravdová drobnost.
Nehledě na oba detaily však Zoemini S2 působí jako kvalitní přístroj o kompaktní velikosti tak akorát do kapsy a váhou dostačující na to, aby nepůsobil lacině, ale zároveň ani nebyl zbytečně těžký.
Co se týče obsluhy, Zoemini S2 je opravdu jednoduché na zvládnutí. Na horní straně foťáku najdete informační LED diodu, posuvník pro nastavení režimů (krajinka bez blesku, portrét s automatickým bleskem a selfie s kruhovým světlem), tlačítko pro zapnutí/vypnutí a nakonec dvoupolohovou spoušť. Zadní strana pak kromě průhledového hledáčku nabízí tlačítko se dvěma barevnými režimy (černobílé foto a živé barvy) a druhé tlačítko pro tisk fotky do formátu čtverce. Malá štěrbina vlevo od hledáčku je pak reproduktor. Pod řadou s tlačítky taky najdete vysouvací kryt, za kterým se ukrývá zásobník na fotopapír.
Na dolní straně se nachází slot na Micro SD kartu, do které se ukládají fotky k případnému pozdějšímu tisku, a vedle něj dneska už poněkud zastaralá micro USB zdířka pro nabíjení. USB kabel je sice součástí balení, ale nejspíš použijete svůj vlastní a hlavně delší, aby pohodlně dosáhl do zásuvky nebo USB portu v počítači.
Zoemini netiskne na klasický fotopapír, ale používá speciální papír ZINK™, což je zkrácenina ze slov zero ink. Jde o termosublimační fotopapír, který v sobě obsahuje několik barevných vrstev reagujících na teplo, takže tiskárna sama nepotřebuje doplňovat žádný inkoust. Papír je odolný proti vodě, rozmazání, potrhání a drží si stálost barev. Navíc má zadní stranu podlepenou, abyste si mohli fotky nalepit třeba do deníku nebo na nástěnku.
Na výběr je ze dvou typů papíru, obou o rozměrech 5 × 7,6 cm. Oba lze použít jako samolepku, jen první z nich se odlepuje celý a druhý má v sobě dvě malá předřezaná kolečka, do kterých si v aplikaci Canon Mini Print můžete natisknout libovolné fotky.
K použití Zoemini S2 v praxi není moc co dodat a foťák funguje přesně tak, jak se od něj čeká. Stačí vložit papíry do zásobníku (10 kusů, lesklou stranou nahoru) a začít fotit. V ruce se drží skvěle, průhledový hledáček je dost velký a světelný, takže scénu v něm vidíte dobře, a všechny možnosti nastavení máte hned po ruce a hlavně přehledně vyobrazené. Sám jsem nejčastěji fotil na výchozí barevné nastavení s režimem krajinky, při kterém výsledné fotky městských zákoutí vycházely správně zaostřené a s oldschoolovým vzhledem.
Za velkou výhodu považuju slot na paměťovou kartu, díky kterému jsem mohl dále fotit i ve chvíli, kdy mi došel papír v zásobníku. Fotky se ukládaly na později do paměti s tím, že jsem si je pak po doplnění další dávky papíru mohl dodatečně vytisknout přes mobilní aplikaci.
Aplikaci Canon Mini Print jsem si stáhl na Google Play pro telefon s Androidem 11. Hned po spuštění na mě vyskočil krátký preview toho, co appka umí, abych se přes něj během chvilky dostal do hlavního rozhraní. Minutku mi trvalo, než jsem zjistil, že pro spárování musím kliknout na ikonku v pravém horním rohu a následně na plusko v kolečku, což by pro urychlení taky stálo za to v předchozím tutoriálu zmínit. Po propojení jsem se už ale intuitivně ke všem funkcím sám proklikal. A jak už bývá zvykem u mobilních aplikací od Canonu, všechno šlape spolehlivě a bez padání spojení.
Co je ze všeho nejdůležitější, aplikace v první řadě umožňuje vybírat fotky k tisku a upravovat je. Nejdříve si zvolíte formát, tedy tisk jedné fotky, koláže z až 8 fotek nebo tisk na papír s předřezanými samolepkami ve tvaru kolečka. Potom si vyberete fotku nebo případně více fotek, které chcete vytisknout, a ty si můžete upravit přidáním rámečku, textu, veselé nálepky nebo barevného filtru. Samozřejmostí je taky základní edit jasu, kontrastu, sytosti a vyvážení bílé. Jediná škoda, že úpravy světlosti a barev můžou být jen přibližné, protože výsledný tisk se nakonec liší od náhledu, který vidíte na displeji mobilu. Ale k tomu se ještě dostanu.
Co do pořizování fotek se Zoemini S2 neomezuje jen na mačkání spouště, ale můžete ho přes aplikaci ovládat na dálku a k tomu i s živým náhledem, který nahradí chybějící displej. Dálkové ovládání funguje skvěle a lze na něm aktivovat i filtry nebo čtvercový formát (rozšířený o více typů rámečků) připsané k dedikovaným tlačítkům na přístroji. Navíc je zde možnost zapnutí časospouště.
V levém horním rohu taky najdete menu, ve kterém se schovává nejdůležitější kolonka Nastavení. Zde si propojíte aplikaci s Facebookem, Instagramem nebo Google Photos, abyste mohli tisknout svoje fotky i odtamtud. Nechybí ani nastavení jazyka aplikace nebo aktivace propisování GPS polohy k fotkám. Další položky v menu jsou spíše informativní a dostanete se přes ně například k návodu nebo seznamu míst, kde si koupíte náhradní fotopapír.
Asi největší výtku na jinak pěkném a pro svoje účely praktickém instantním foťáku si zaslouží podání barev na vytisknutých fotkách. Ve srovnání s náhledem fotky na telefonu jsou tisky barevně posunuté do studenějšího tónu, méně kontrastní a svou kvalitou připomínají vzhled starých filmových polaroidů.
Ale to nemusí být nutně zle – jestli máte rádi fotky s vintage nádechem, budete spokojení. Ve většině případů se snímky totiž opravdu blížily charakteru fotografií z klasických polaroidových přístrojů. Na druhou stranu, pokud lpíte na věrných barvách, raději se poohlédněte po jiném přístroji, nejspíš úplně mimo kategorii instantních fotoaparátů. Mírně zkreslené barvy a vybledlost obrazu jsou u nich totiž běžnou vlastností.
Lidem, kterým nestačí mít fotky uložené jen jako digitální data, ale chtějí si vzpomínky uchovat i v hmatatelnější podobě, udělá foťák Zoemini S2 jednoznačně radost. Je malý, jednoduchý na obsluhu a umí tisknout fotky se vzhledem klasických analogových polaroidů. Pro fanoušky deníků, scrapbooků nebo klasických fotoalb takřka povinnost.
Nejlepší dojem na mě však udělala aplikace Canon Mini Print, nejen se spoustou nastavení a hýbátek k úpravám snímků, ale hlavně možností si zpětně v klidu vybrat, které fotky chci vytisknout – ať už vyfocené přímo na Zoemini, nebo třeba mobilem. Navíc je skvěle vyladěná i po technické stránce a nesetkal jsem se s tím, že by navazování Bluetooth spojení mezi telefonem a Zoemini trvalo zbytečně dlouho nebo že by aplikace padala.
Jestli je třeba zmínit i nějaké negativum, jedním za všechny budou právě ne úplně přesné barvy vytištěných fotek, které táhnou trochu do modra. Ale v rámci celkového vintage looku snímků tento efekt funguje stále dobře. Ostatní uvedené mínusy už považuju za drobné detaily, které mají jen minimální vliv na používání.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ Hezké zpracování | - Málo věrné barvy vytisknutých fotek |
+ Jednoduché ovládání | - Zastaralý port micro USB |
+ Focení i bez papíru na SD kartu | - Krátký USB kabel |
+ Přehledná a zábavná mobilní aplikace | - Obyčejné poutko na ruku |
+ Kapesní rozměry a slušná váha |