Vyzkoušeli jsme nový Galaxy Z Fold5 – skládací supertelefon, který změní způsob, jakým používáte mobil. Podívejte se s námi, co přináší novinka oproti předchozí generaci a jaké jsou naše dojmy z provozu.
Technické parametry:
Displej: Hlavní: 7,6" Dynamic AMOLED 2X displej 2176 x 1812 px, 120 Hz;
Vedlejší: 6,2" Dynamic AMOLED 2X displej; 2316 x 904 px
Procesor: Snapdragon 8+ Gen 2 (8jádrový – až 3,36 GHz)
Paměť: interní 256/512 GB, 12 GB RAM
Fotoaparáty: zadní s rozlišením 50 (f/1,8) + 12 (f/2,2) + 10 Mpx (f/2,4); 10 + přední kamera 4 Mpx
Baterie: 4 400 mAh; 25W rychlonabíjení + bezdrátové nabíjení; reverzní nabíjení
Funkce: 5G, Bluetooth, GPS, NFC, Wi-Fi, čtečka otisků prstů na těle
Operační systém: Android 13.0
Rozměry a hmotnost: 155 x 130 x 6 mm; po složení: 155 x 67 x 13,5 mm; 254 g
O čem se dočtete:
Když jsem měl testovat loňský Fold4 a poprvé vyzkoušet skládací smartphone Galaxy Z, přistupoval jsem k úkolu trochu skepticky. Proč mít dvě obrazovky, stejně to nebudu používat? Nebude vadit ta rýha v displeji? Nebude to moc těžké a neforemné? Ve výsledku jsem se do unikátního, skládacího smartphonu naprosto zamiloval a už téměř rok ho používám jako hlavní telefon. Prošly mi rukou nejlevnější mobily, průměrné kousky i ty nejlepší vlajkové modely, jsem rozmazlený a zvyklý na top výbavu, ale Fold je prostě kategorie sama pro sebe – v tom nejlepším slova smyslu.
Dnes se tedy očima zkušeného uživatele čtvrté generace podíváme na Galaxy Z Fold5, který Samsung odhalil na konci července 2023. Na pohled se možná pětka tolik neliší, ale zdánlivě kosmetické změny jsou ve výsledku velmi příjemné. Pokud jste pokročilí uživatelé a chcete telefon, na kterém se dá opravdu efektivně dělat více věcí najednou (nebo jedna pořádně), je skvělou volbou.
Ano, Z Fold5 je spíše evolucí předchozí generace, než že by se lišil nějak zásadně, ale vylepšení jsou přesto znatelná.
Největší změnou zvenku (a s výjimkou umístění blesku vlastně jedinou výraznou) je nový pant.
Poloviny telefonu k sobě teď těsně přiléhají, takže telefon je nyní symetrický a tenčí – u čtyřky byla u pantu mezera. Rýha v displeji nebyla rušivá ani u minulé generace, ale teď je ještě mělčí. Obě změny jsou možná na papíře nepatrné, ale v ruce je cítíte, hlavně když přecházíte z předchozích generací. Ony jsou vůbec naše oči i ruce hodně citlivé, takže doporučujeme, abyste při výběru telefonů nepodceňovali gramy ani milimetry.
Druhé příjemné překvapení čeká uvnitř. Displej byl špičkový už u čtvrtého Foldu, teď láká na ještě výrazně vyšší maximální jas (1750 nitů oproti 1 300), což oceníte při sledování multimédií i při používání telefonu během slunečných dní.
Poslední novinka, taktéž příjemná, se skrývá uvnitř: System on a Chip (SoC, systém na čipu, zjednodušeně a nepřesně „procesor“) je špičkový Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, který známe už z letošního Galaxy S23 Ultra a který je výkonný i úsporný. Snad ani netřeba říkat, že telefon se celou dobu choval naprosto plynule – to samé jste koneckonců mohli očekávat už x generací nazpět. Spolehlivá je rovněž výdrž, navzdory obří obrazovce.
Kromě zmíněného Snapdragonu zaručuje dost výkonu také 12 GB RAM. Uskromnit se nemusíte ani při ukládání dat; rychlé úložiště UFS 4.0 má kapacitu přinejmenším 256 GB.
Dominantou jsou pochopitelně displeje, a to oba. Ostatně jsou oba postavené na legendární technologii Dynamic AMOLED 2X, kterou je Samsung (respektive jejími staršími verzemi) proslulý už mnoho let.
Vnější obrazovka je protáhlá. Má úhlopříčku jen 6,2″, poměr stran 23,1 : 9 a rozlišení 2 316 × 904 px. Potěší superplynulá obnovovací frekvence 48–120 Hz a krycí sklíčko Corning Gorilla Glass Victus 2, které mimochodem chrání i záda telefonu (rám je z odolného hliníku Armor Aluminum).
„Jé, vy máte tenhle telefon?“ Fold budí i v páté generaci pozornost, a to v dobrém slova smyslu.
Hlavní obrazovka je uvnitř. Skládací displej má téměř čtvercový poměr stran (cca 7 : 6), rozlišení 2 176 × 1 812 px a rovněž adaptivní obnovovací frekvenci až 120 Hz (1–120 Hz). Navíc je certifikovaný na HDR10+ a mohu potvrdit, že multimédia (i jakýkoli jiný obsah) na něm vypadají fantasticky. To sice platí také u čtyřikrát levnějšího Galaxy A54, Samsung je na displeje opravdu odborník, ale u Foldu vás ohromí ta plocha…
Zbytek výbavy je samozřejmě špičkový. 5G je samozřejmostí, stejně jako Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 či UWB, díky kterému například telefon umí hledat kompatibilní příslušenství (jmenovitě SmartTag) ve vašem okolí v rozšířené realitě.
Operační systém Android je vylepšený o oblíbenou nadstavbu One UI, která je navíc přímo uzpůsobená skládacímu řešení. Samsung slibuje čtyři velké aktualizace systému a pět let bezpečnostních aktualizací, za což právem sklízí pochvaly od uživatelů i profesionálních kritiků včetně nás. (Není mimochodem jediný, kdo začal aktualizace slibovat, ale pořád jde na trhu o značný nadstandard.)
Co se výdrže týče, není nijak „rekordní“, ale baterie s kapacitou 4 400 mAh splní to, co po ní jako uživatelé chceme – den pořádně aktivního využívání. Samozřejmě telefon můžete vyčerpat i rychleji, například hraním náročných her, dlouhodobým sdílením mobilního internetu (hotspot) a podobnými náročnými úkony, ale jinak nezklame opravdu ani při mnoha hodinách zapnuté obrazovky. V příští generaci už by Samsung konečně mohl nabídnout rychlejší než 25W nabíjení (drátově, bezdrátově pak 15W), ale je pravda, že na polovinu kapacity se dostanete za cca půl hodiny, což v praxi není špatné. Jen by to mohlo být lepší, konkurence to umí…
Přiznejme si, že pro mnohé fanoušky bylo zklamáním, že sada fotoaparátů zůstala mezigeneračně stejná. Platí to i pro hlavní, 50Mpx širokoúhlý fotoaparát a 12Mpx ultraširokoúhlý (123°). Drobného zlepšení kvality si všimnou můžete, protože se modely liší obrazovým procesorem, a tedy i zpracováním snímků, ale jinak fotí Fold5 prakticky stejně jako Fold4.
A to vlastně není nic špatného.
Můžete namítat, že nejdražší telefon Samsung by měl také nejlépe fotit, ale ono to není úplně možné. Galaxy Fold (jakýkoli) je sám o sobě výjimečný, cenu zvyšuje ohebná obrazovka, baterie, speciální software a spousta dalších věcí. Pokud byste do něj chtěli vměstnat ještě fotoaparát z Galaxy S23 Ultra, pravděpodobně by výrazně vzrostl objem zařízení (tloušťka) i hmotnost, a hlavně by ještě narostla cena.
Samsungu jde přitom logicky o to, aby se skládačky pomalu stávaly normou. Výrobce by nepochybně mohl vytvořit větší a těžší telefon, jehož cena by začínala na třeba 60 tisících korun, ale udělat dostupnější model, jehož parametry jsou skvělé (byť ne nutně „nejlepší z nejlepších“), je chytřejší volba.
Ve výsledku tedy můžeme říct, že třeba zrovna Galaxy S23 Ultra fotí lépe, a to výrazně, ale Z Fold5 v dobrém slova smyslu „stačí“ na všechno. Fotky z dovolené, fotky dětí a mazlíčků, fotky „věcí“, skenování dokumentů, videohovory… Snímky jsou detailní, kvalitní i barevně věrné. A takový 3× optický zoom (10Mpx telefotoaparát), to je velmi praktická a vysloveně parádní funkce.
Velmi pochválit bychom chtěli také 4Mpx vnitřní kamerku. Na selfie je lepší použít vnější nebo hlavní (zadní), vnitřní se hodí například při videohovorech. Podstatné ale je, že je „skrytá“ v displeji a že je výsledek opravdu nerušivý. Kryje ji obraz s výrazně hrubším rastrem, takže vidět samozřejmě je, ale popravdě (a to říkáme bez přehánění!) ji budete spíše cíleně „hledat“, než že byste v displeji vnímali nějaké kolečko. Skvělé řešení!
Místo teorie se podívejte sami. Kde je na následujícím snímku vnitřní kamera?
Pardon, byl to trochu chyták. Solitaire jsme vybrali proto, že se dá otočit o 180°, nabíjecím konektorem nahoru, takže kamerka je vlevo dole. Jasně že ji najdete, když máte telefon v ruce a chce se vám ji najít, ale opravdu není rušivá v aplikacích ani při sledování multimédií.
Výhodou Foldu oproti druhé skládačce, Galaxy Z Flip, je fakt, že oba displeje jsou opravdu plnohodnotně použitelné.
Vnější obrazovka je víceméně standardní, byť užší než u normálního telefonu. Popravdě mi trvalo několik měsíců, než jsem se na ní naučil kloudně psát – těch pár milimetrů je znát. Jinak si ale nemusíte na nic zvykat, v zavřeném stavu je Fold stejný jako klasický smartphone Galaxy.
Po rozložení ale máte k dispozici obří, téměř čtvercovou obrazovku, a v tu chvíli se vaše produktivita posouvá na novou úroveň, o zábavě nemluvě.
Zapomeňte na teoretická, marketingová využití. Vybírám několik příkladů přímo ze své praxe.
Už jsem na Foldu napsal článek v mobilním Wordu a upravoval prezentaci v PowerPointu. Na PC je samozřejmě podobná práce lepší, ale třeba na zadním sedadle v autě, v MHD nebo prostě během tříminutové pauzy mezi jednáními poslouží Fold naprosto dostatečně.
Na velkém displeji se skvěle kouká na videa i filmy, lépe se surfuje po internetu (žádné nepřehledné mobilní verze webu), spousta aplikací se používá pohodlněji (třeba Duolingo na učení jazyků). Samostatnou kapitolou jsou hry všech žánrů. Je to spíše jako hrát na tabletu, ale s tím příjemným rozdílem, že ho potom zavřete a máte v kapse normální, jen trochu tlustší telefon.
Také je Fold první telefon, kde jsem opravdu multitaskoval. Na jedné polovině parametry recenzovaného produktu, vedle text. Půlka chat s manželkou, druhá e-shop, kde jsme vybírali zboží. Na jedné straně leták obchodu, na druhé nákupní seznam (který jsem si potom v obchodě zobrazoval na vnější obrazovce). Na klasickém mobilu mi půlení obrazovky vždycky přišlo spíše jako znouzectnost, ale u Foldu máte opravdu pomyslné „dva mobilní displeje vedle sebe“, takže práce ve více aplikacích je plnohodnotná. A spustit zároveň mimochodem můžete až tři (např. videohovor a seznam pracovních témat ve dvou menších oknech, poznámky ve větším).
Je to neskutečně návykové a zcela automatické. Když mám volné ruce a klid, telefon rozevírám, ať se chystám dělat cokoli. Když chodím někde venku, mám Fold zavřený a držím ho jako normální smartphone jen v jedné dlani, zavřený.
Musíme být upřímní a začít tím, že i když jsme mezigenerační vylepšení vychválili – a to s čistým svědomím –, není jich tolik a nejsou tak zásadní, abychom jednoznačně doporučili upgrade majitelům Fold4. Máte-li ovšem starší generaci nebo hledáte-li špičkový smartphone s naprosto unikátními možnostmi využití, je Fold5 jasná volba.
Cena je samozřejmě vysoká, ale… Drze říkáme, že vlastně zas tak vysoká není – přesněji řečeno že ji chápeme a vlastně nás i po těch letech překvapuje, že je v uvozovkách „nízká“.
Nemyslete si, že pro autora článku jde o nějakou normální sumu a dostupný telefon, to ne, ale berte to tak, že před 15 lety teprve přicházely na trh dotykové telefony a teď koukáte na ohebné sklo. Telefon, který rozložíte a složíte, to je pořád ještě tak trochu sci-fi a reakce lidí ve vašem okolí potvrdí, že tohle ještě není norma. Přesto takový mobil nestojí třeba dvě stě tisíc, není to nějaký prototyp pro miliardáře, nýbrž elektronika, která je „relativně dostupná“.
Shrňme to tak, že Samsung Galaxy Z Fold5 je praktický, návykový, nic ohledně skládacího designu není problém (displej není přehnaně choulostivý, rýha neobtěžuje atd.), výkonu má až až, software je typicky samsungovsky skvěle vyladěný, fotoaparáty jsou vynikající, i když tedy zdaleka ne nejlepší na světě… Prostě jde o špičkový smartphone, který splňuje požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Jediná nevýhoda je, že k obyčejnému, neskládacímu mobilu se už nebudete chtít vracet.
Bude se líbit (+): | Může vadit (-): |
+ Nový pant (mj. menší rozměry) | - Málo vylepšení oproti předchozí generaci |
+ Unikátní konstrukce | - Dobré, ale zdaleka ne „nejlepší“ fotoaparáty |
+ Špičkové displeje (oba) | - Vyšší cena (byť ospravedlnitelná) |
+ Vysoký výkon a skvělá výdrž | - Jen 25W nabíjení (drátově) |
+ Dokonale vyladěný software | |
+ Opravdu využitelný multitasking |