Tepová frekvence toho napoví hodně o vaší kondici i aktuálním zdraví. Její sledování v reálném čase během aktivit je pro sportovce důležité z hlediska zlepšování jejich fyzické kondice pomocí aerobního tréninku, sledování hranice pro spalování, optimalizace samotné zátěže při tréninku i hlídání si stavu srdce např. u sportovců s vrozenou srdeční vadou či po prodělání nemoci. My si v rámci testování vyzkoušeli hrudní pás Polar H10 a všestranný snímač Polar Verity Sense. Jak jsme byli spokojeni?
O čem se dočtete:
Protože splňuji snad všechny tyto body, byla jsem moc ráda za to, že mi byl poskytnut k vyzkoušení i hrudní pás pro měření tepové frekvence Polar H10 a snímač Verity Sense, který měří tepovou frekvenci pomocí optického senzoru. Zatím jsem žádnou zkušenost s přídavnými snímači tepové frekvence neměla, tak jsem byla zvědavá, jestli poznám rozdíl. Pro pohodlné ovládání a synchronizaci jsem si stáhla bezplatnou aplikaci Polar Beat.
Sporttestr Polar Grit X Pro, který jsem recenzovala měří tepovou frekvenci ze zápěstí pomocí technologie Polar Precision Prime™, ale mnohdy se stává, že je její křivka nepřesná, protože hodinky nejsou dostatečně utaženy, a během měření aktivity se tak přerušuje přenos signálu. V případě dostatečného utažení na zápěstí to zase může být nepohodlné. Snímání tepové frekvence pomocí hrudního pásu či přídavného optického senzoru je mnohem jednodušší a přesnější.
H10 vám podá ty nejpřesnější zprávy o vašem tepu.
Hrudní pás je specifickým zařízením poskytujícím sběr důležitých informací o vašem tréninku. Funguje na principu elektrického impulsu, kterým je nabité naše tělo. Při zvýšené aktivitě se tento náboj zvyšuje i díky srdeční činnosti, proto je možné ji zaznamenat. Polar je historicky prvním výrobcem hrudního pásu na světě, proto je jeho použití zárukou prověřených technologií, kvality zpracování a nízké poruchovosti. Již v roce 1979 podal svůj první patent pro bezdrátové měření tepové frekvence a v roce 1982 uvedl na trh první bezdrátový přenosný měřič tepové frekvence. Od té doby již uplynula spousta času, ale nezměnilo se to, že finský Polar je jedničkou na trhu, která nabízí nejkomplexnější nabídku sporttesterů – od základních modelů až po špičkové sporttestery pro profesionální sportovce.
Polar H10 je pohodlný hrudní pás s vodotěsným modulem. Je ho proto možné používat i při plavání a dostávat tak spolehlivou zpětnou vazbu o jakémkoliv vašem tréninku. Se sporttestery a fitness zařízeními je kompatibilní díky ANT+, Bluetooth® nebo analogové frekvenci 5 kHz. Jeho použití je jednoduché a poskytuje podporu hned několika aplikací, například Polar Beat, Polar Flow, Runtastic či třeba iSmooth Run, a je možné ho používat s operačním systémem Android i iOS. Polar H10 také pravidelně přijímá softwarové aktualizace.
Díky silikonovým bodům udrží spolehlivě na místě.
Polar H10 používá ke snímání srdečního tepu elektrické senzory. Má integrovanou paměť na 1 trénink. Je napájen vyměnitelnou baterií CR2025. Výrobce udává její životnost při pravidelném průměrném hodinovém tréninku na úrovni 400 hodin. Dosah signálu hrudního pásu činí 10 m.
Hrudní pás stačí nastavit v aplikaci a synchronizovat jej s telefonem a hodinkami. Samotné použití hrudního pásu je velmi snadné, stačí pás navlhčit, umístit a připnout snímač. Popruh Polar Pro je možné přizpůsobit si na délku, kterou potřebujete. Po celou dobu tréninku drží spolehlivě na místě díky vylepšené sponě a silikonovým bodům, ani seběh z Hostýna s ním nepohnul.
Oba snímače tepu jsme vyzkoušeli při testování špičkového sporttesteru Polar Grit X Pro. Přečtěte si jeho recenzi.
Pro běhání a další outdoorové aktivity je vhodnější spíše snímání tepovky pomocí hrudního pásu. Polar H10 mě potěšil těmi nejpřesněji naměřenými hodnotami. V porovnání s Verity Sense se lišily jen minimálně, v průměru v rozmezí 1–4 bpm. Zpětná vazba při snímání byla u obou poměrně rychlá a spolehlivá, při intenzivním intervalovém tréninku byla reakce na změnu tepové frekvence u Verity Sense malinko pomalejší než reakce u hrudního pásu. Polar H10 se mi podařilo s iOS spárovat jednoduše a synchronizace probíhala vždy tak, jak měla. Během jeho používání neproběhly žádné komplikace ani výpadky při přenášení signálu. Naopak mi vždy přesně ukázal, v jakých výšinách se moje „pocovidová“ tepová frekvence nachází. Polar H10 tak mohu jenom doporučit.
Klady | Zápory |
+ nejpřesnější způsob sledování tepu | - pro citlivější osoby může být nepohodlný |
+ pohodlný pás | |
+ spolehlivě drží na místě | |
+ je možné ho použít i při plavání | |
+ kompatibilita s Bluetooth, ANT+ a 5kHz připojení | |
+ dlouhá výdrž baterie | |
+ nízká poruchovost |
Polar Verity Sense není klasickým hrudním pásem, ale je možné jeho pomocí snímat tep na vašem předloktí nebo rameni, a v případě použití dodávaného pouzdra i na kterémkoliv jiném místě. O co nejpřesnější záznam se stará 6 optických světelných diod. Optická technologie snímání srdečního tepu podle průtoku krve je čím dál více oblíbenější – využívá ji již většina sporttesterů a smarthodinek. Snímání pomocí optiky je však méně přesné než elektrické snímání, ale díky tomu, že je Verity Sense menších rozměrů, lépe přilne na pokožku a nedochází k nechtěnému pohybu během měřené aktivity. Proto jsou jím zaznamenaná data poměrně přesná a odpovídající.
Oba recenzované smínače telu si skvěle rozumí se špičkovými sportovními hodinkami Polar Grit X Pro. Jejich recenzi nadete zde.
Polar Verity Sense je vodotěsný do 50 m, takže záznamu vašeho plaveckého tréninku nebude nic bránit. Je možné ho pomocí speciálního pouzdra umístit na plavecké brýle a snímat vaši tepovou frekvenci ze spánku, což je při plavání mnohem komfortnější než z jiných obvyklých míst. O jeho snadné připojení se stará Bluetooth, díky němuž je možné jej připojit ke sporttesterům či smarthodinkám více typů a značek. Verity Sense disponuje až 600hodinovou vnitřní pamětí. Synchronizace dat probíhá přes kompatibilní aplikace, například Polar Flow nebo Polar Beat.
Verity Sense je díky svému speciálnímu pouzdru ideální pro plavání.
Polar Verity Sense je nutné nejprve nabít pomocí pouzdra s konektorem, který se zastrčí do USB. Po dobu nabíjení bliká červená dioda, poté žlutá, a až je nabito naplno, tak zelená. Výdrž na jedno nabití výrobce udává téměř 30 hodin.
Verity Sense má příjemný nastavitelný pásek, který spolehlivě drží na místě, nikde netlačí a během aktivity si na něj téměř ani nevzpomenete.
Malý pomocník pro přesnější snímání tepu.
Polar Verity Sense jsem používala zejména při plavání. Pod plavkami je totiž mnohem pohodlnější než hrudní pás. Verity Sense jen jednoduše zapnete, nastavíte režim plavání a podržením tlačítka zapnete měření. Před prvním použitím je ho nutné spárovat s telefonem a aplikací Polar Flow, což s iOS proběhlo bez jakýchkoliv zádrhelů. Po zastavení měření se aktivita uloží do vnitřní paměti. Jakmile jsem byla v dosahu telefonu jsem ji jednoduše přenesla do aplikace, kde jsem změnila délku bazénu, a podle toho se mi jejich počet a tempo přepočítalo. Otočky snímač rozpozná sám pomocí zabudovaného gyroskopu. Naměřené hodnoty odpovídaly mému výkonu, tedy popravdě spíše „nevýkonu“.
Vyzkoušela jsem ho i při domácím posilování, kdy jsem tepovou frekvenci sledovala v reálném čase, a musím říci, že její měření proběhlo bez jakýchkoliv výpadků a pro domácí cvičení bylo použití Verity Sense velmi komfortní a jednoduché. Jeho použití bych doporučila hlavně na plavání a tyto indoorové aktivity, případně i letní outdoorové, kdy na sobě člověk nemá tolik vrstev oblečení, protože měření aktivity je nutné zahájit i ukončit podržením tlačítka na jeho boku. Ocenila bych, kdyby aplikace nabízela informaci o aktuálním stavu nabití snímače, aby nedošlo k nechtěnému překvapení v podobě vybití v průběhu delšího tréninku.
Klady | Zápory |
+ velmi jednoduché a rychlé použití | - nižší přesnost než u hrudního pásu |
+ pohodlné nošení na ruce | - nutnost dobíjení pomocí USB konektoru |
+ přesnější záznam než při měření sporttesterem | |
+ kompatibilita díky Bluetooth a ANT+ | |
+ možnost uchycení na plavecké brýle |
Související články: