Zajímá vás, jak fotí špičkové smartphony nebo chcete rovnou poradit, jak vybrat ten nejlepší fotomobil? Pak se podívejte na náš obsáhlý uživatelský test. Pro účely tohoto článku jsme se zaměřili na TOP přístroje s cenovkami v rozpětí od 19 999 Kč až po 31 990 Kč (k 10. 10. 2022). Mrkněte se, jak si vedly OnePlus 10 Pro, Xiaomi 12 Pro, Samsung Galaxy S22 Ultra, Motorola Edge 30 Pro a vivo X80 Pro.
Cílem našeho testu nebylo vytáhnout ze snímačů telefonů maximum za každou cenu. Nezkoumali jsme „skryté“ režimy, neřešili jsme složité nastavování a nehledali vychytávky, které v praxi používá málokdo. Náš test byl zaměřen na obyčejného uživatele. Takového, který zapne fotoaparát a chce rovnou fotit. Nehledá složitosti, maximálně si ve tmě zapne noční režim či využije zoom.
Fotoaparáty jsme vyzkoušeli při snímání nejběžnějších scén. Podmínky zároveň nebyly vždy ideální, naplno se tak ukázalo, jak si telefony poradí v těchto situacích:
V těchto ideálních podmínkách, za slunečného počasí uprostřed letní přírody plné sytých barev, zachytily všechny testované smartphony prakticky bezchybné snímky. Což nám velmi ztížilo rozhodování o vítězi, na kterém jsme se většinově neshodli. Proto budeme hned u prvního hodnocení benevolentnější a vyhlásíme v této kategorii rovnou tři vítěze: Xiaomi 12 Pro, vivo X80 Pro a OnePlus 10 Pro.
Xiaomi 12 Pro nás v tomto případě potěšil velmi vyváženým podáním barev -> snímek působí celkově jemně a nebe si drží přirozené modré odstíny s hezkou kresbou. Balíky slámy a pole si zachovávají plné detaily a ke zkreslení nedochází ani u vzdálenějších objektů poblíž zelených lesů.
vivo X80 Pro má sice nižší sytost barev, lehce tmavší celkové podání snímku (oproti již zmiňovanému Xiaomi 12 Pro), platí však, že má věrné podání barev a hezkou ostrost. To stejné, včetně pěkného prokleslení jednotlivých objektů, vidíme také u OnePlus 10 Pro.
U zbývajících dvou smartphonů nás nepřesvědčilo podání barev, které bylo nepřirozeně dokresleno (příliš modré či v odstínech do fialova) a nakonec rozhodovaly také drobné nedokonalosti v podobě ostrosti, kontrastu či přesvětlení balíku slámy v popředí. Kvalitu jednotlivých snímků posuďte sami:
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Druhý test, kterému jsme naše fotomobily vystavili, bylo fotografování ve velmi náročných podmínkách -> tedy v pomalu padajícím šeru a silné mlze. Nejlépe si s tímto prostředím poradilo vivo X80 Pro, které zachytilo velmi ostré a příjemně kontrastní fotky. Ocenili jsme také velmi pěkně vykreslenou mlhu. Místy možná snímkům chyběla trochu barva, nebo byl rozpoznatelný nádech do růžova. Ani tak však tento elegán o svou první příčku nepřišel.
Na velmi pěkné druhé místo bychom zařadili OnePlus 10 Pro, které vykouzlilo velmi detailní snímky s příjemnými barvami. Chybělo však něco málo do ostrosti viva X80 Pro. Nejméně se nám naopak líbily snímky z Xiaomi 12 Pro, které velmi bojovalo s barvami (některé snímky chytily nádech zelena, fialova či modra). Dobrá nebyla ani ostrost, přidal se značný šum a tmavé stíny.
Nutno však podotknout, že všechny smartphony si, i přes značně nelítostné počasí, poradily nad očekávání. Posuďte sami.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Nebudeme chodit kolem horké kaše, také v boji s nelítostným protisvětlem se vítězem stalo vivo X80 Pro. Jednotně jsme se shodli, že těmto fotkám není prakticky co vytknout. Nádherné jemné barvy, velmi dobrá ostrost, kontrast i světlost. Ani o druhé příčce jsme však nemuseli diskutovat, vysloužila si ji Motorola Edge 30 Pro. Jedinou vadou na kráse jejích fotek byl odlesk od slunce, který se objevil kompletně na všech fotografiích.
Nejhůře se s ostrým protisvětlem vypořádával OnePlus 10 Pro. Snímky jsou tmavé, ne příliš detailní, a především mají velmi silné zkreslení do modra. Fotografie v podání Samsung Galaxy S22 Ultra a Xiaomi 12 Pro byly bohužel příliš tmavé, nezachytily dobrý detail zejména u vzdáleného města a kopců a chybělo také celkové vyvážení barev.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Řada snímků v kategorii zapadajícího slunce se nám hodnotí velmi těžko. Jednak proto, že ne všechny telefony měly při západu slunce stejné podmínky, ale také proto, že se jedná o velmi subjektivní hodnocení a také jsme se při něm dost rozcházeli.
Nakonec jsme však vítěze našli a stal se jím Samsung Galaxy S22 Ultra. Zvítězil zejména díky pěknému prokreslení všech objektů a příjemným barvám, a to i přes to, že se nám obloha místy zdála až moc do fialova a stromy v pozadí nejsou nejostřejší.
O druhou příčku se dělí Motorola Edge 30 Pro zejména za své hezké barvy a dobrou kresbu a Xiaomi 12 Pro, které soumrak zachytilo možná v příliš tmavých odstínech, nicméně fotka má i tak příjemné barvy a dobrou ostrost. Co myslíte vy?
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Soutěž o nejlepší noční snímek vyhrálo vivo X80 Pro. Noční prostředí dokázalo pro snímek velmi pěkně prokreslit, ale přitom zachovat ostrost jednotlivých objektů. Na fotce jsme také nezaznamenali „duchy“, kteří při zesvětlení u některých fotomobilů vznikly. Zejména pak u Motoroly Edge 30 Pro. Ta se navíc ani zdaleka nemůže pyšnit takovou ostrostí jako vivo a odstíny zelené jsou až nepřirozeně dobarvené.
Stříbrnou medaili bychom v tomto testu odevzdali Xiaomi 12 Pro, které sice zachytilo celkově tmavší snímky, ale jsou solidně ostré a nechybí ani pěkné barvy. „Odpadlíkem“ se v tomto prostředí stal Samsung Galaxy S22 Ultra zejména za špatnou ostrost, kresbu a celkově mdlý snímek, který si ale stále zachovává rozeznatelné prostředí a velmi dobré zesvětlení.
Hodnotit snímky zachycené v noci však není jednoduché -> někdo preferuje lehčí zesvětlení se zachováním ostrosti na úkor sytosti barev. Jiný upřednostní barevnost před prokresleným prostředím a zesvětlením. Finální dojem tak necháme na vás.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Jedničku do výsledného vysvědčení si od nás v kategorii městského prostředí odnášejí OnePlus 10 Pro a Motorola Edge 30 Pro. Oba zejména díky výbornému podání barev, které opravdu kopíruje reálnou barevnost fasády, zeleně a nebe. Ostrost obou snímků je velmi příjemná, i když drobná zkreslení (zejména při zvětšení fotografie) určitě najdete.
I přes to, že rozdíly byly celkem zanedbatelné, nejhorší dojem na nás udělaly fotografie v podání Samsung Galaxy S22 Ultra. Bohužel došlo k nepěknému přepalu nebe, fotka je relativně tmavá a studenější a pozorujeme také horší ostrost a větší zkreslení.
Xiaomi 12 Pro bychom pak vytkli zejména nepřirozené barvy (až příliš syté) a stejně tak kresba stromů vypadá trochu jako malba štětcem. Vivo X80 Pro v tomto testu trochu ubralo na sytosti barev a snímek tak bohužel působí trochu utlumeně.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Zoom je velmi silná stránka Samsung S22 Ultra a vivo X80 Pro, což pro nás při tomto fototestu nebylo překvapením. Oba výrobci se chlubí luxusními snímači, které zajistí profesionální výsledky. A my jen musíme potvrdit, že je tomu tak.
Samsung Galaxy S22 Ultra se však blýskl slušnými barvami, kontrastem a naprosto neskutečným zoomem i na velkou vzdálenost (10násobný optický zoom). U vivo X80 Pro bychom ještě zapracovali na barevném podání -> snímky nám přišly příliš světlé. Zachovávají si však rovněž neskutečně ostrý detail i na velké vzdálenosti (5násobný optickým zoom). Oba mobilní telefony zvládly perfektně také širokoúhlé snímání, který ale bohužel nejen v městském prostředí nepřirozeně deformuje objekty.
Nezaujaly nás obrázky z OnePlus 10 Pro, které má sice rovněž poměrně slušný rozsah zoomu, u většího přiblížení je však již dost patrné i zkreslení objektů. Průměrné hodnocení si vysloužila Motorola Edge 30 Pro zejména pro chybějící barvy u širokoúhlého snímku a chybějící ostrosti u klasického snímače. Čtvrtá příčka patří Xiaomi 12 Pro, které má syté barvy, které ale mohou být pro jednoho fajn, pro druhého už však trochu „moc“.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro – normální snímač:
Motorola Edge 30 Pro – širokoúhlý snímač:
Samsung Galaxy S22 Ultra – normální snímač:
Samsung Galaxy S22 Ultra – širokoúhlý snímač:
Samsung Galaxy S22 Ultra – maximální optický zoom:
Xiaomi 12 Pro – normální snímač:
Xiaomi 12 Pro – širokoúhlý snímač:
Xiaomi 12 Pro – maximální optický zoom:
vivo X80 Pro – normální snímač:
vivo X80 Pro – širokoúhlý snímač:
vivo X80 Pro – maximální optický zoom:
OnePlus 10 Pro – normální snímač:
OnePlus 10 Pro – širokoúhlý snímač:
OnePlus 10 Pro – maximální optický zoom:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Pro panoramatické snímky jsme se vydali na přehradní hráz, ze které je velmi pěkný otevřený pohled do krajiny. Jednoznačným vítězem pro focení panoramat se pro nás stalo Xiaomi 12 Pro. Výsledný snímek má velmi krásně a přirozeně vykreslené barvy a velmi dobrou ostrost. A i přes to, že oproti ostatním smartphonům je viditelná větší deformace prostředí, o první příčku Xiaomi 12 Pro nepřišlo.
Druhé místo u nás obsadil Samsung Galaxy S22 Ultra. Této vlajkové lodi od Samsungu scházela na první příčku zejména lepší kresba nebe a obecně trochu lepší ostrost. Nejhůře z hodnocení panoramatických snímků vychází Motorola Edge 30 Pro. Stejně jako jsme se jednohlasně shodli na vítězi této kategorie, i poražený byl v tomto případně jasný. Motorola Edge 30 Pro vůbec nezvládla zachytit nebe. Barvy obecně nejsou příliš hezké a snímku také schází ostrost.
Co se sluší podotknout, je také fakt, že i když OnePlus 10 Pro neskončilo v tomto hodnocení na poslední příčce, přeci jen bychom mu velmi vytkli celý režim panoramatického snímání. S ostatními fotomobily jsme měli výsledné panorama hotové nejpozději na 2. pokus. U OnePlus 10 Pro jsme to zkoušeli několikrát a výsledek za to ani tak příliš nestojí. Posuďte sami.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
V kategorii makro snímků jsme obecně s výsledky spokojeni nebyli a ani jedna z finálních fotografií nás neoslovila. Nejlépe si s detailem poradila Motorola Edge 30 Pro. I přes to, že snímek je bledý a příliš tmavý, vyhrál u nás zejména za svou ostrost. Prubířským kamenem byl tento test pro Xiaomi 12 Pro. Jednoznačně jsme se shodli, že detail byl velmi neostrý a na snímku jsou patrné také divně rozpité plochy. S ostrostí bojoval také Samsung Galaxy S22 Ultra a zvláštním barevným podáním nás překvapilo vivo X80 Pro. Možná jsme však pro detail nezvolili příliš vhodné podmínky, objekt ani prostředí… S průměrným hodnocením 2,4 nechal své konkurenty daleko za sebou.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Vítězem portrétní fotografie se pro nás stal One Plus 10 Pro. Výsledná fotografie je velmi pěkná, má přirozené barvy a příjemně prokreslené obličeje. Vše podtrhuje přirozený a jemný bookeh (tzv. efekt rozostřeného pozadí), se kterými si ne všechny smartphony poradily, a nakonec pro nás bylo toto kritérium zásadní při rozhodování o vítězi v této kategorii.
Na opačnou stranu spektra, tedy na poslední příčku, jsme posadili Xiaomi 12 Pro. Snímky jsou tmavší, tváře ztracené ve stínech, pozadí mdlé a výsledný bookeh je velmi nucený a tzv. vyumělkovaný. Druhým „propadlíkem“ je Motorola Edge 30 Pro. Bookeh efekt na portrétní fotografii působí nepřirozeně a velmi nehezky zasahuje do samotných siluet.
Průměrné hodnocení si vysloužil Samsung Galaxy S22 Ultra. Body do plusu za nás získal zejména díky solidní kresbě fotografie, do průměrného hodnocení ho však poslaly divně rozostřené pasáže a neprosvětlené obličeje. Stříbrnou medaili si z našeho testu odnáší vivo X80 Pro, které má stejně jako OnePlus 10 Pro velmi pěkný a přirozený bookeh, na první místo mu scházelo trošku lepší prosvětlení obličejů a snímku celkově. Pokud si však budete chtít s fotografiemi „pohrát“, určitě vás potěší, že díky spolupráci s Zeiss je možné využít speciální volitelný Zeiss mode, díky kterému můžete barvy ještě doladit nebo rovnou využít speciální Zeiss bokeh efekt pro portrétní fotografie.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro:
Samsung Galaxy S22 Ultra:
Xiaomi 12 Pro:
vivo X80 Pro:
OnePlus 10 Pro:
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Abychom v našem fototestu neopomněli žádný z fotoaparátů, dostaly testované smartphony příležitost blýsknout se také při „blikání“ oblíbených selfie. Zlatá medaile v tomto případě putuje do Xiaomi 12 Pro dokázalo velmi jemně pracovat s tváří, které zachovalo přirozený vzhled, i přes to že k jemnému vyhlazení došlo. Příjemně vypadá i tzv. bookeh (efekt rozostřeného pozadí), který není příliš násilný, ani nepůsobí rušivě či nepřirozeně.
Druhou příčku bychom věnovali Samsung Galaxy S22 Ultra, které má rovněž talent pro přirozenou a nenásilnou úpravu. Snímky nám ale obecně přišly tmavší. V tomto velmi subjektivním hodnocení v našich očích propadl OnePlus 10 Pro, který obličej příliš „vymaloval“ do oranžova a v základním nastavení rovněž mírně deformoval.
Snímky z vivo X80 Pro nám přišly průměrné. Místy chyběla ostrost či bookeh a ubrali bychom na vyhlazení tváře. Motorola Edge 30 Pro nedokázala tvář prosvětlit a nepřirozeně působila také úprava obličeje a barvy -> s nádechem do oranžova či zelena.
Ukázkové snímky z této kategorie:
Motorola Edge 30 Pro: | Samsung Galaxy S22 Ultra: | Xiaomi 12 Pro: |
|
|
|
vivo X80 Pro: | OnePlus 10 Pro: | |
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Kdo je tedy naším vítězem? Vezmeme to ze široka. Slepého testu se zúčastnili tři naši redaktoři a jejich výsledky zdaleka nebyly vždy shodné. To jen potvrzuje fakt, že rozdíly mezi jednotlivými TOP smartphony jsou opravdu velmi malé a víc než technická kvalita často rozhoduje spíše subjektivní dojem z fotek. Někdo zkrátka ocení perfektní ostrost, jiný sytější barvy, další tleská věrnému podání fotografované scény.
Přes výše uvedené jsme se ale na vítězi shodli poměrně jednoznačně. Přesněji řečeno, u dvou z redaktorů jasně zvítězil, u třetího skončil těsně druhý. Kdo? vivo X80 Pro. Ten vypálil rybník věhlasnějším značkám a potvrdil, že pochvalné recenze na tento telefon skutečně nelhaly. vivo vyloženě nepropadlo v žádné z kategorií, výborné bylo v krajinářské fotografii a dobře dopadlo i při focení portrétů a panoramat.
Na dalších příčkách už byla tlačenice mnohem větší. V těsném souboji nakonec obsadil druhé místo Samsung Galaxy S22 Ultra a to i přesto, že v celkovém hodnocení jednotlivých redaktorů ani jednou neskončil v první dvojce. Zároveň však u nikoho nepropadl, což v konečném hodnocení stačilo na zmíněnou druhou pozici s průměrnou známkou 3,0. Samsung je zkrátka velmi univerzální volbou, která podává dobrý výkon takřka ve všech scenériích, tedy pokud nefotografujete v noci. Právě u nočních snímků si dle našeho názoru vedl Galaxy S22 Ultra nejhůře ze všech testovaných přístrojů.
Mezi třetím a pátým místem byl po celkovém součtu známek rozdíl necelé desetiny. To jen dokazuje, jak neskutečně vyrovnané dnešní fotomobily jsou. Známku 3,15 a tím i bronzovou příčku nakonec oslavil smartphone Motorola Edge 30 Pro. Ovšem, zatímco jeden z redaktorů zařadil ve svém hodnocení Motorolu na druhé místo, u jiného skončila až pátá. Na čem se ale všichni shodli je fakt, že Motorola si příliš nerozumí s portrétní fotografií a v našich rukách pokulhávala i při focení panoramat. Naopak krajinářské snímky jí šly velmi dobře, příjemně překvapila též při focení v protisvětle. Právě díky tomu se nakonec o chloupek protlačila na třetí místo.
Čtvrtá příčka připadla s průměrnou známkou 3,18 Xiaomi 12 Pro. I zde byly ovšem významné rozdíly mezi jednotlivými testery, u jednoho skončilo Xiaomi druhé, u dalšího páté. Na čem se ale shodli je skutečnost, že Xiaomi exceluje v panoramatických snímcích a také přední fotoaparát pro selfie je parádní. Oproti konkurenci naopak výrazně ztrácelo v kategorii detailních záběrů a také portrétní snímky focené zadním fotoaparátem na nás příliš dojem neudělaly.
Vůbec nejrozporuplnějším telefonem v testu se ale nakonec ukázal OnePlus 10 Pro. Zatímco u jednoho z redaktorů skončil poslední a u druhého čtvrtý, poslední z testujících byl naopak telefonem tak nadšen, že mu v konečném hodnocení přiřkl první místo. Finální celkový součet všech známek byl přesto pro OnePlus neúprosný a s hodnocení 3,25 ho zařadilo na poslední místo. Jak ale náš test jasně ukázal, své nadšené fanoušky si i tento fotomobil rozhodně najde. Velmi dobře si telefon vedl při focení architektury a také na portrétní snímky je OnePlus 10 Pro jako stvořený. Velké problémy měl však při našich testech v obtížnějších světelných podmínkách, protisvětlo ani šero mu příliš nešmakovalo a ani kvůli focení makro snímků bychom si tento smartphone asi nepořizovali.
Jak už jsme ale zmínili, výsledky (snad až na vítěze) byly velice těsné a my vám s klidným svědomím můžeme doporučit každý ze zmíněné pětice smartphonů. Hodně totiž záleží na vašich osobních preferencích. Ostatně, podívejte se na námi pořízené snímky z jednotlivých telefonů v plném rozlišení a udělejte si sami obrázek o tom, jaké snímky se vám líbí nejvíc.
Fotografie v plné kvalitě najdete zde.
Tabulka výsledného hodnocení
|
Redaktor 1 |
Redaktor 2 |
Redaktor 3 |
Průměrné hodnocení |
Pořadí |
vivo X80 Pro |
2,45 |
1,91 |
2,91 |
2,42 |
1. |
Samsung Galaxy S22 Ultra |
2,91 |
3,0 |
3,09 |
3,0 |
2. |
Motorola Edge 30 PRO |
3,27 |
2,91 |
3,27 |
3,15 |
3. |
Xiaomi 12 Pro |
2,82 |
3,73 |
3,0 |
3,18 |
4. |
OnePlus 10 PRO |
3,55 |
3,45 |
2,73 |
3,24 |
5. |