Při příležitosti zahájení světového šampionátu v Německu představila značka vivo nový model telefonu V40. Kromě nadstandardní výdrže baterie slibuje mimo jiné i nádherné portréty, a to díky spolupráci s technologickou firmou Zeiss. Jak si telefon vedl během výzev, jež jsem mu při svém testování připravila? Dozvíte se v této recenzi.
Rozměry: 164,16 x 74,93 x 7,58 mm
Displej: AMOLED; 2800 x 1260 px; úhlopříčka 6,78"; 120 Hz
Procesor: Snapdragon 7 Gen 3; 8jádrový 2,63 GHz
Datové funkce: 5G, eSIM, dual SIM, NFC, Bluetooth, GPS, WiFi
Paměť: RAM 12 GB, interní 512 GB
Baterie: 5500 mAh, 80W rychlonabíjení
Fotovýbava: dvojitý zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1.88) + 50 Mpx (f/2.0),
přední fotoaparát 50 Mpx (f/2.0)
Ochrana: IP68
Telefon vivo V40 ke mně doputoval ve velmi atraktivní krabičce, uvnitř které si majestátně hověl samotný telefon. K němu výrobce přihodil nabíjecí kabel USB-A/USB-C. Trochu mě mrzí, že nezvážil i přidání adaptéru, ale to je pouze drobnost.
Hodně mě potěšil fialový obal na telefon, jenž jej chrání před nežádoucími otisky na zadní straně a zároveň schová mírně vystupující fotovýbavu. V balení pochopitelně nesměly chybět ani příručky k použití.
Při prvním uchopení telefonu mě překvapilo, jak je lehoučký. I i při lehce větších rozměrech (164,16 x 74,93 x 7,58 mm) se se svou hmotností pohodlně vešel do 190 g. Mimo jiné se jedná o nejtenčí telefon vivo s danou kapacitou baterie. Obávala jsem se, jestli se mi vzhledem k menší velikosti rukou bude dobře držet a ovládat. Ale bála jsem se naštěstí zbytečně, veškerá tlačítka jsou v komfortní výšce na pravé straně přístroje. Čtečku otisků prstů bych asi umístila trochu výš, ale to mě při používání nijak zvlášť neomezovalo.
Hrany jsou příjemně zaoblené a záda telefonu zdobí originálně vyhlížející fotovýbava. Podle mého tento design vypadá oproti klasickému „sporáku“ stokrát lépe. Vystupuje sice ze zad, ale díky přibalenému krytu se o objektivy nemusíte bát.
Pokud máte trochu nešikovné ruce, budete vděční za vysoký stupeň krytí IP68, který váš telefon ochrání před vodou a vniknutím částeček prachu dovnitř přístroje. Oproti odolnosti IP67, jež zvládne až půlhodinové potopení v 1 m hloubky, by měl telefon vydržet i hloubku větší, ale tomuto testování jsem mobil nepodrobila.
Displej vás potěší úhlopříčkou 6,78 palců s rozlišením 2800 x 1260 pixelů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Jako již tradičně vsadil výrobce na AMOLED technologii. Rámečky zůstaly perfektně tenké a tuto idylku nenarušuje ani nenápadná selfie kamerka ve tvaru průstřelu.
Displej má v sobě zabudované dva velmi oblíbené mechanismy odemykání telefonu. První z nich je čtečka otisků prstů. Ta je, jak jsem psala výše, na můj vkus a s přihlédnutím k ergonomii umístěná o něco níž, ale její funkčnosti není co vytknout. Také funkce rozpoznávání obličeje telefonu neudělala žádnou ostudu a osvědčila se výborně.
Jas má maximální svítivost 4500 nitů, což sice není málo, ale zaznamenala jsem, že na přímém slunci jsem na displej viděla přeci jenom trochu hůř. Telefon podporuje rozlišení HDR 10+ a tím vyvážil tento mírný nedostatek.
Výrobce se rozhodl pro ověřený procesor od Qualcommu – Snapdragon 7 Gen 3. A dobře udělal! Tento 8jádrový šikula s maximální frekvencí 2630 Mhz společně s nejnovějším operačním systémem Android 14 vás určitě na holičkách nenechá.
V symbióze s 12GB RAM se s přehledem postará o bezchybný chod vašeho zařízení. Všechny aplikace měly skvělý „flow“ a žádné nepříjemné zasekávání se nekonalo. Ocenit musím podporu e-SIM, které sice v dnešní době žel pořád nejsou samozřejmostí, ale vivo V40 je vizionářem i v tomto ohledu.
Zaujalo mě rovněž množství možných kustomizací. Přístroj si tak v podstatě můžete jednoduše nastavit k obrazu svému. Nejvíc mě překvapilo, že jsem mohla nechat hru běžet s vypnutým displejem bez pauznutí. Mobil sice přímo herní není, ale všechny testované hry (a nebylo jich pravda málo) zvládl obstojně.
Interní paměť činí štědrých 512 GB. To už podle mě bohatě stačí i když nelze do zařízení vkládat paměťové karty.
A přichází další bod, který telefon vivo V40 zvládl na jedničku. Hovory byly slyšet zřetelně, i když jsem se nacházela na rušné ulici či v MHD. V případě YouTube nebo mých oblíbených streamovacích služeb byla hlasitost naprosto dostatečná. A ani při maximálním zesílení se zvuk „netřepil“ a výšky i hloubky byly dobře ucelené, což umožnilo velmi komfortní zážitek.
Přesunu se k asi největší přednosti tohoto telefonu. Nestandardní uspořádání objektivů na zadní straně zaujme každého už na první pohled. Ovšem tito fešáci tady nejsou jen na parádu. Poprvé v historii se vivo spřáhlo s německou společností Zeiss, jež zařízení osadila špičkovou fotovýbavou.
Prim v této sestavě hraje 50Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1,88. Troufám si říct, že se vydařila každá fotka, kterou jsem pořídila. Barvy byly krásně syté a dostatečně kontrastní.
Oproti staršímu modelu telefonu téže značky, jehož testováním jsem byla pověřena před několika měsíci, došlo ke značné redukci odlesků v objektivu. Objekty na fotkách tak byly čisté a ostré.
Optika telefonu je přizpůsobená také focení za zhoršených světelných podmínek a disponuje nočním režimem. Ten se spouští automaticky a snímá po dobu 1,5 sekundy. Někdy se stalo, že se sám nezprovoznil a musela jsem ho zapnout manuálně. Maximální doba nočního snímání je 8 s. Fotky z obou režimů vypadaly velice slušně.
Jako druhý se o slovo hlásí širokoúhlý objektiv se světelností f/2,00. Za světla fotky vypadaly výborně, ovšem musím zmínit, že v šeru už začínaly mít horší kresbu v rozích, a za ještě větší tmy byl už tento problém napříč celou fotkou.
Klíčovou vlastností telefonu vivo V40 jsou profesionální portréty, a to jak pomocí hlavního snímače, tak 50Mpx selfie kamerky se světelností f/2,00. „Vtip“ je v tom, že umělá inteligence dokáže rozlišit osobu na fotce a přímo v galerii v telefonu si zvlášť pohrát s pozadím. Já coby žena mám s portréty, konkrétně autoportréty, přirozeně četné zkušenosti. A i přes svou sebekritiku musím uznat, že jsem lepší telefon pro tento účel v rukou neměla. Fotku prostě nebylo třeba nijak upravovat, protože byla perfektní přesně tak, jak vzešla z foťáku.
A další bonus: Pokud byste uvažovali o přisvícení, na přístroji najdete diodu aura light, u které můžete dokonce pozměnit teplotu odstínu, což poskytne vašim snímkům zcela nový rozměr.
Jedinou výtku bych měla k tomu, že fotografie zabírají příliš mnoho paměti. Je to přibližně 3x tolik, co běžné snímky. Je tedy potřeba pravidelně a pečlivěji promazávat galerii, nebo si zajistit slušné cloudové úložiště.
Jak by se vám líbilo, kdybyste se celý den nemuseli strachovat o výdrž baterie? Telefon vivo V40 disponuje akumulátorem s kapacitou 5500 mAh. Já na telefonu trávím (ač to nerada přiznávám) i několik hodin denně. Na jedno nabití jsem se dostala asi na 9 hodin zapnutého displeje.
S přehledem mi tedy telefon vydržel celý den a většinou i dalšího nejméně půl dne. A to jsem ho skutečně nešetřila. Brala jsem jej na své celodenní výlety v horku, byla jsem permanentně na datech, sledovala jsem filmy, projížděla sociální sítě a pochopitelně fotila spousty fotografií.
Vivo V40 podporuje i 80W nabíjení, což jsem velmi ocenila, když jsem měla za pár minut vyrazit, a zvládla jsem zařízení nabít do dostačující baterie během chvilky.
Telefon vivo V40, který jsem měla možnost 2 týdny testovat, jsem si i za tak krátkou dobu mimořádně oblíbila. Vypíchnout musím jeho neotřelý design, především tedy uspořádání objektivů na zadní straně.
K jeho dalším přednostem patří špičkový procesor Snapdragon 7 Gen 3, profesionální portréty a celkově fotovýbava, jež vznikla ve spolupráci s firmou Zeiss. Nesmím zapomenout ani na rychlonabíjení a 5500mAh výdrž baterie, která se ale podařila vměstnat do výjimečně tenkých zad.
Černé puntíky ode mě dostává snad jen za trochu slabší úroveň maximálního jasu a absenci adaptéru v balení.
Pokud ale sháníte subtilně vyhlížející, odolný a zároveň všestranný telefon, s vivo V40 si budete náramně rozumět.
Klady (+) | Zápory (-) |
+ skvělé portréty | - trochu slabší jas |
+ vzorná výdrž baterie | - chybějící adaptér |
+ dostatečně výkonný | |
+ ochrana IP68 | |
+ obal součástí balení |