Obohaťte svůj pitný režim během podzimního a zimního období o domácí pečený čaj. Skvěle chutná, krásně zahřeje a navíc celou domácnost příjemně provoní. V chladných dnech se stane vaším pravým potěšením.
Máte přebytek domácí ovocné úrody? Ideální způsob, jak ji zužitkovat, je právě domácí výroba pečeného čaje. Můžete si ho udělat přesně podle svých představ. Můžete použít jak čerstvé, tak i mražené, kompotované nebo sušené ovoce. Nezůstávejte jen u jednoho receptu, fantazii se meze nekladou. Zkuste si s chutěmi a vůněmi pohrát a vytvořte si dokonalou směs přesně na míru vaší chuti.
Hřejivá síla ovoce a koření
Co je to vlastně pečený čaj? Jedná se o směs drobně nakrájeného ovoce pečeného s cukrem a kořením, které dohromady vytvoří lahodnou směs. V doma připraveném pečeném čaji nenajdete žádná umělá dochucovadla či barviva, směs bude obsahovat pouze to, co sami budete chtít a co do něho dáte. Pečený čaj se dá konzumovat po celý rok. V zimě 2-3 lžičky zalijete horkou vodou, v létě minerálkou s ledem a rázem z něho máte osvěžující ledový nápoj. A jako bonus vás na dně hrnku vždy bude čekat sladké ovocné překvapení.
Omamná ovocná vůně pečeného čaje vás okouzlí.
Domácí pečený čaj, aneb jak na něj
Vyrobit si doma pečený čaj není vůbec složité. Jeho příprava je velmi jednoduchá a rychlá, zužitkujete při ní téměř jakékoliv ovoce. Snad kromě banánů, které se pro pečení příliš nehodí. Chutnou kombinaci představuje třeba směs jablek, hrušek a zázvoru, kterou doplníte trochou citronu, nebo čaj z pomerančů, mandarinek, limetek, skořice a badyánu. Zahradní směs z rybízu, malin, jahod nebo ostružin vás svou chutí také určitě zaujme.
Nebojte se přidat koření. Výborně se hodí skořice nebo zázvor, které mají zahřívací účinky, hřebíček a badyán jsou skvělým zdrojem antioxidantů a třeba kurkumu si oblíbíte nejen pro její protizánětlivé účinky. Vanilka je zase skvělá na příjemné dochucení.
Vhodné jsou také bylinky, jako máta nebo meduňka. Nezapomeňte na cukr, který slouží jako konzervant. Použít můžete bílý i třtinový, jeho množství se odvíjí od sladkosti ovoce a také od toho, jak moc sladký čaj chcete mít. Pokud chcete vyrobit zdravější čaj, použijte med, pro neslazenou variantu lze cukr vynechat. Do pečeného čaje lze přidat také rum, slivovici nebo griotku. Zvýrazní chuť a navíc alkohol směs zakonzervuje, takže hotový čaj déle vydrží.
Pokud jste ještě neměli příležitost pečený čaj ochutnat, nyní máte skvělou možnost. Máme pro vás pár receptů a užitečných rad na výrobu toho nejlepšího domácího pečeného čaje.
Pečený čaj z čerstvého ovoce
Budete potřebovat: 1,5 kg směsi letního ovoce (jahody, rybíz, maliny, borůvky, ostružiny), 1 kg jablek, 3 hrušky, 2 citrony, 1 celou skořici, 10 hřebíčků, dcl rumu, případně cukr dle chuti.
Nebo: 2 jablka, 2 hrušky, 2 pomeranče, 2 citrony, 200 g ovoce (maliny, jahody, borůvky...), 2 celé kousky skořice, 10 ks hřebíčku, 1 vanilkový lusk, 500 g cukru, 2 dcl rumu.
Umyté a neoloupané plody nakrájejte na menší kousky. Směs vložte do pekáče, dejte do předehřáté trouby na 35 – 40 minut a občas promíchejte. Ovoce během pečení povolí a pustí šťávu. Po upečení horkou směs plňte do připravených menších sklenic, uzavřete, postavte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Poté uložte na temné místo. Hotový pečený čaj po otevření skladujte v lednici a spotřebujte do 14 dnů. Pokud ho chcete skladovat déle, je nutné ho zavařit.
Tip: Poměr ovoce si zvolte dle libosti. Použít můžete i exotické druhy.
Podzimní pečený čaj z jablek
Budete potřebovat: 1 kg jablek, 2 lžíce medu, celé skořice, 2 hřebíčky, 1 badyán, 2 lžíce vody a 4 lžíce rumu.
Jablka omyjte, zbavte jadřinců a nakrájejte na malé kousky. Vložte do pekáčku a přidejte ostatní ingredience. Důkladně promíchejte, vložte do vyhřáté trouby a pečte cca 45 minut při teplotě 200 stupňů Celsia. Hotový čaj poznáte tak, že jablka mírně zhnědnou a pustí šťávu, rum se vypaří a zůstane po něm pouze příjemné aroma.
Tip: Směsí pečeného čaje můžete také dochutit jogurt, lívance, puding nebo snídaňovou kaši.
Pečený čaj z rybízu
Budete potřebovat: 1 kg rybízu (červený, bílý, černý), 1 kg ovoce (jahody, maliny, hrušky, třešně, brusinky atd.), ¾ kg cukru, 1 ks pomeranče nebo citronu, 2 lžičky skořice, 5 ks hřebíčku, 2 dl rumu (nemusí být).
Tip: Při výrobě čaje použijte minimálně čtvrtinu ovoce kyselejší chuti, výsledný nápoj je poté mnohem chutnější. Specifickou chuť čaji dodají také švestky.
Očištěné a nadrobno nakrájené ovoce pečlivě promíchejte a rozprostřete na hlubší plech. Podlijte trochou vody, dejte do vyhřáté trouby a pečte, dokud ovoce nepustí šťávu.
Pečený čaj se zázvorem
Budete potřebovat: 400 g zázvoru, 3 ks pomeranče, 6 mandarinek, 1 citron, 1 limetku, 4 lžíce medu nebo 250 g třtinového cukru, 3 celé skořice, badyán, hřebíček.
Zázvor zbavte slupky a nahrubo nastrouhejte. Citrusy oloupejte, odstraňte hořká bílá vlákna a nakrájejte na drobné kousky. V pekáčku vše dobře promíchejte, přidejte trochu vody a vložte do vyhřáté trouby. Čaj je hotový, až se z něho vytvoří hustější konzistence podobná sirupu. S tímto čajem zaženete podzimní virózy.
Tip: Doma vyrobený pečený čaj může sloužit také jako hezký dárek pro vaše blízké. V dekorativní skleničce ovázané mašlí určitě velmi potěší.
Pečený čaj z mraženého ovoce
Budete potřebovat: 1 kg mražené lesní směsi, 1 citron, 600 g cukru, badyán, 5 ks hřebíčku, 2 dcl rumu.
Mražené ovoce nechte povolit. Vložte do zapékací misky, promíchejte s ostatními ingrediencemi a vložte do vyhřáté trouby. Pečte cca 40 minut do doby, než ovoce pustí šťávu.
Tip: Citron vždy oloupejte. Jeho kůra by čaji zbytečně dodala nahořklou chuť.