Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení už tuto technologii podporují.
Klasická SIM vs. e-SIM: jaký je mezi nimi rozdíl?
Klasická SIM karta je malá plastová karta, která se vkládá přímo do telefonu. Disponuje přitom speciálním čipem, který v sobě obsahuje data ohledně toho, k jakému operátorovi přísluší. Také může mít paměťový oddíl, na který si lze ukládat určité množství kontaktů a SMS zpráv.
Oproti tomu e-SIM má podobu vestavěného čipu, který se napevno umisťuje do základní desky mobilního telefonu. Následně si na e-SIM můžete stáhnout svůj profil s veškerými potřebnými informacemi. Karta e-SIM může být součástí také tabletů a chytrých hodinek.
Jaké výhody s sebou e-SIM přináší?
Velkou předností e-SIM je skutečnost, že do jednoho zařízení lze nahrát několik e-SIM profilů. Následně mezi nimi můžete jednoduše přepínat podle vašich potřeb (například podle toho, s jakým profilem chcete telefonovat a s jakým datovat).
Pokud dojde k odcizení nebo ztrátě vašeho mobilního telefonu, e-SIM z něj nelze vyjmout. Díky tomu je možné zařízení lépe dohledat. Zároveň prostřednictvím uzamčení mobilního telefonu chráníte e-SIM také před jejím zneužitím jinou osobou.
Zároveň se oproti klasickým SIM kartám jedná o ekologičtější řešení. Stejně tak je jednodušší případná změna operátora. Usnadníte si také získání SIM mimo státy Evropské unie.
Profil e-SIM do telefonu nahrajete jednoduše prostřednictvím Wi-Fi připojení. SIM aktivujete bez nutnosti kontaktování operátora.
e-SIM je bezpečnější než klasická SIM karta
Zdůraznit je rozhodně třeba bezpečnost, která se s e-SIM obecně pojí. Pokud profil operátora na jedné e-SIM odstraníte, stejným kódem jej už neobnovíte a budete se muset obrátit na vašeho operátora. Pokud se tedy rozhodnete pro změnu mobilního telefonu, bude třeba získat od operátora nový kód.
A co když chcete svůj telefon s e-SIM prodat? Pak je třeba e-SIM profil nejprve odstranit. Návrat do továrního nastavení přitom ne vždy profil e-SIM vymaže. V takovém případě je třeba jej smazat přes nastavení zařízení. Pokud budete chtít zařízení pouze někomu půjčit, můžete e-SIM jednoduše zamknout PIN kódem (podobně jako u klasické SIM karty).
Jak e-SIM získat
Prvním tuzemským operátorem, který začal e-SIM nabízet, byl T-Mobile. Ten se na tuto dráhu vydal už v roce 2018. Zanedlouho poté se připojil i operátor Vodafone. Od února roku 2020 e-SIM nabízí i mobilní operátor O2. V současné době už e-SIM najdete i v nabídce virtuálního operátora Mobil.cz a Kaktus. Pokud máte o e-SIM zájem, je třeba se obrátit právě na operátora.
Kromě toho je třeba myslet na to, že e-SIM musí podporovat i vaše zařízení. S touto podporou se setkáte zejména u novějších mobilních telefonů a tabletů (především značek Apple a Samsung).
Nejzajímavější telefony, které v současnosti podporují e-SIM
Google Pixel
- Google Pixel 7 5G, 7 Pro 5G
- Google Pixel 6 5G, 6a 5G, 6 Pro 5G
- Google Pixel 5, 5a 5G
- Google Pixel 4, 4a
- Google Pixel 3 a 3XL
- Google Pixel 2
***
Jak vidíte, s e-SIM se pojí spousta výhod. Odpadají nutnosti s fyzickou manipulací se SIM kartou a toto řešení je rovněž v mnoha ohledech bezpečnější.