Je nabídka digitálně šířených rozhlasových stanic v českém éteru pro běžného posluchače tak přitažlivá, aby si zakoupil digitální přijímač?
Jak je to s digitální rozhlasovou sítí
Digitální rozhlasové vysílání - Digital Audio Broadcasting - DAB (někdy je označován i T-DAB) je nový formát přenosu signálu rozhlasových stanic. Na západ od našich hranic už od konce 90. let běžná věc, u nás teprve získává na popularitě. Stejně jako televizní analogové vysílání je postupně vytlačeno digitálním, tak i rozhlasové stanice pomalu, ale jistě přecházejí na kvalitnější způsob šíření svého vysílání. V ČR je převážná většina stanic (multiplexů) směrována do televizemi opuštěného III. pásma, které je méně citlivé na překážky a terénní profil.
Důvody proč si pořídit digitální rozhlasový přijímač
• při digitálním příjmu neuslyšíte žádný šum
• vzájemné rušení okolních stanic (interference) se stane minulostí
• všechna DAB rádia umí zároveň přijímat i FM rozhlas
• příjem digitálních stanic nabízí lepší zvukovou kvalitu
• digitální signál je dostupný každému a bez poplatků
• společně s audio signálem poskytují stanice přidaná multimediální data
Navíc ty nejlevnější přijímače digitálního rozhlasového signálu svou cenou příliš nezatíží příliš Vaši peněženku.
Rozšíření digitálního rozhlasového vysílání
Digitální rozhlas provozují v Česku tři operátoři a v provozu je celkem 15 vysílačů. Společnost RTI cz s.r.o. jich provozuje šest: v Praze, Plzni, Jihočeském a Karlovarském kraji. V jejím multiplexu vysílá devět rozhlasových stanic. České Radiokomunikace svým pilotním vysíláním z vysílače Praha - Strahov pokrývají posluchače v regionu Prahy a středních Čech. K němu nyní přibude zmíněný DAB Praha. Průkopníkem digitálního rozhlasu v Česku je příbramská společnost Teleko, s.r.o. Provozuje osm vysílačů v Praze, Příbrami, Brně, Frýdku Místku, Trutnově, Liberci a v Ústeckém kraji vysílač Velemín – Milešovka. V multiplexu společnosti naladíte 15 stanic. (zdroj: technet.idnes)
Ještě donedávna byla nabídka DAB programů nepříliš vysoká. K velkému zlepšení došlo v polovině roku 2015, s rozšiřujícím se počtem zapojených rozhlasových stanic se z digitálního vysílání začíná stávat pomalu, ale jistě, nový standard. Nabídka digitálních rozhlasových přijímačů proto začíná být zajímavá i pro běžného uživatele a posluchače. Například multiplex DAB Praha Českého rozhlasu realizovaný Českými Radiokomunikacemi, který byl spuštěn v červenci 2015 počítá s finálním pokrytím pro Prahu a její okolí, což představuje zhruba 17 % obyvatel České republiky.
Na mapě (viz obr.) je zřetelně vidět jak v současnosti vypadá pokrytí DAB signálem v České Republice. Velká města a jejich okolí nemají momentálně s příjmem problém, na rozdíl od rozsáhlých oblastí Českomoravské vysočiny, Šumavy a Jeseníků. I to by se podle informací ČTÚ časem mělo zlepšit. Podrobnosti o vysílačích a vysílaných programech je možné zjistit na stránkách firmy Teleko.cz, která provozuje většinu vysílačů, nebo například ZDE.
Více informací o digitálním vysílání můžete najít na infoportálu o DAB.
Budoucnost klepe na dveře
Rozšíření a oblíbenost digitálních rozhlasových přijímačů závisí především na nabídce lokálních poskytovatelů digitálních stanic, která je v současnosti ve fázi bouřlivého rozvoje. Podle vládní strategie bude podporováno souběžné vysílání rádií v FM pásmu a digitálních multiplexech minimálně do roku 2025. Analogový a digitální rozhlas mohou fungovat souběžně vedle sebe, vzájemně se neruší. Budoucnost vysílání leží v digitalizaci a cesta zpět již není.
Vyzkoušejte i vy ten rozdíl v kvalitě příjmu. Podívejte se na naši nabídku digitálních přijímačů, které pro Vás nabízí DATART, nebo si přečtěte naši recenzi na jeden z nejlacinějších DAB rozhlasových přijímačů z naší nabídky.