Stalo se to potichu, bez významných prohlášení a ovací. Nic už na tom ale nezměníme, většina televizí v nabídce se už řadí mezi ty chytré. Co od nich čekat? Plnohodnotné multimediální zařízení. Do takového označení se ale vejde mnoho, podívali jsme se proto Smart TV na zoubek podrobněji.
Představte si klasickou situaci. Přijdete domů unavení, rukama skoro dosáhnete na zem, jak upracovaně se cítíte, chcete se už jen najíst a vypnout hlavu. Jako kulisu si pustíte televizi, přestože už ani nečekáte, že by se v běžném vysílání objevilo něco zajímavého. Je vám to povědomé?
I mě bylo. Televize je po ruce, nevyžaduje od vás žádnou interakci a každý den se zkrátka sportovat nedá. Jak vám pomůže chytrá televize? Můžete do ní nainstalovat různé aplikace, hry, používat webový prohlížeč a další funkce – ale to jsou všechno jen nástroje. Popíšu několik příběhů, kdy mi byla Smart TV hodně užitečná.
Chytrá televize jako osobní hudební kanál
Hudební kanály jsou oblíbené. Nijak neruší, obsahují minimum reklamy a člověk se na ně nemusí soustředit tak, jako na mluvené slovo. Ale pokud neholdujete mainstreamovým žánrům, nepochodíte. K romantické večeři o pátečním večeru se nehodí ani rock, ani dance.
Sestavit si v YouTube vlastní playlist oblíbených videoklipů je ale otázka minuty a nestane se vám, že byste museli dramaturga proklínat za hudební nevkus. Bohužel reklamy na YouTube rostou jak houby po dešti, což však lze obejít předplatným.
Nebo můžete nainstalovat hudební aplikace (nejznámější je určitě Spotify), které jsou méně rušivé a vzhledem k absenci videoklipů vám nebudou neustále ujíždět oči k pohyblivým obrázkům na obrazovce. Některé televize dokonce umožňují úplné vypnutí displeje, abyste při poslechu šetřili energii. Zní vám zvláštně, že byste používali televizi jen pro šíření zvuku? To po pár minutách přejde. A ještě ušetříte místo, které by zabíralo rádio.
Televize Philips s technologií Ambilight vám udělají z pokoje diskotéku.
Videonávody detailní a komentované
Občas je potřeba něco opravit. V mém případě se většinou jedná o kolo – jednou drhne kotouč o brzdové destičky, podruhé je třeba nutné vycentrovat kola. Videonávody jsou v takových případech mnohem názornější, než obrázky s popisem. Myslel jsem si, že počítač mi jako rádce poslouží dobře, ale televize je ještě lepší.
Můžete si před ni vyskládat celou sadu nářadí, sedět, jak potřebujete a na návod pořád dobře uvidíte. Na notebooku jsem se bál s rukama umazanýma od oleje sahat na klávesnici, o dálkový ovladač se tolik nebojím. Zkrátka můžete opravovat a nastavovat podle návodu, místo toho, abyste přeskakovali mezi myší a šroubovákem v ruce a pořádně nezvládali ani jednu činnost.
Asi byste nechtěli s rukama od oleje patlat displej smartphonu...
Jak je venku? A jak bude?
Stačí se přeci podívat z okna, ne? Jak kdy. Kolikrát se mi stalo, že jsem vyrazil do slunného rána a až před domem zjistil, že sice obloha vymetená je, ale stupňů Celsia od včerejška zásadně ubylo. Opět můžete říct, že stejné údaje vám sdělí i mobil nebo počítač, ale kdo z vás před snídaní startuje notebook? Televize je pořád při ruce a podobné jednoduché dotazy vám zodpoví, i když v jedné ruce držíte toast nebo hrnek s čajem.
„Ukliď si prosím tu sbírku DVD…“
Dřív jste filmového maniaka poznali podle toho, že měl na poličce poskládané celé seriály a filmové ságy.
Knihovnička plná DVDček sice vypadá pěkně, ale utírat z ní prach už taková zábava není. S rozšířením obsahu dostupného přes internet už zbylo jen málo důvodů, proč si hýčkat perly stříbrného plátna ve fyzické podobě.
Digitální distribuce má mnoho výhod: vybíráte si pořady podle chuti a vkusu, často i v kvalitě pro běžné vysílání nedosažitelné. Po DVD prostě 4K rozlišení chtít nemůžete – leda byste měnili disk v rekordéru každých deset minut.
Když je český rybník moc malý
Spoustu filmů a seriálů se do Čech ani nedostane a pokud ano, tak se značným zpožděním. Znáte třeba seriál Banshee? Viděli jste Generation Kill? Na filmových službách, jako je Netflix, HBO nebo Cinemax jsou hodiny a dny videa, které stojí za zhlédnutí, ale v našich podmínkách se k nim nedostanete.
Díky tomu získáte na kinematografii trošku jiný pohled. Pomůžu si metaforou: Češi o sobě mají nějaké smýšlení, ale teprve v zahraničí zjistí, že cizinci je vnímají trošku jinak. A chytrá televize odemkne tuto „zahraniční perspektivu“.
Netflix rozvířil stojaté vody české televize, na Hulu teprve čekáme.
Asi jste se dovtípili, že chytrá televize není revoluční produkt. Hodí se na konzumaci obsahu, rychlé a jednoduché zpravodajství, kombinuje všemožné multimediální kanály, na druhou stranu však nenabízí nic, co by nezvládnul i počítač. Ale to, co dělat má, umí pohodlně a nekomplikovaně.
Slovy mého kamaráda: do Číny se dá dojít pěšky, ale letadlem je to lepší. To platí i pro Smart TV: můžete si pořídit Hi-Fi věž, domácí kino, herní počítač, tablet, Blu-ray přehrávač a konzoli, ale pokud neprahnete po specializovaných zařízeních, zjistíte, že chytrá televize leccos zastane stejně dobře, ale v součtu mnohem levněji.