SSD: Základ nového počítače, oživení starého

01.01.2016
Ať už máte stolní počítač nebo laptop, tvrdíme zcela jednoznačně, že využijete SSD - solid-state drive.

Když vybíráte počítač či notebook, případně když si sestavujete svůj vlastní, musíte koupit také pevný disk. Proč vůbec uvažovat o SSD, když má oproti „harddisku“ (HDD) zpravidla menší kapacitu, ale zároveň větší cenu? Rozdíl v rychlosti je tak velký, že se „menší a dražší“ disk jednoznačně vyplatí.

Žádné pohyblivé součásti

Klasické pevné disky obsahují navzdory svému názvu spoustu mechanických částí. Najdete v nich zpravidla několik ploten podobných cédéčku, jež se otáčejí více než tisíckrát za minutu, a zápisové hlavy s ramenem, které připomínají gramofon. Výhodou harddisků je obrovská kapacita až 8 TB v jednom disku. Jenže mechanický pohyb má zásadní omezení: rychlost. Zápisové hlavy musí rychle skákat po otáčejících se plotnách a čím je disk plnější a déle používaný, tím jsou na něm data rozházenější a celý proces se zpomaluje.

SSD – z anglického solid-state drive – jsou disky postavené na úplně odlišné technologii. Neobsahují žádné pohyblivé součásti, data se ukládají elektronicky na takzvanou flash paměť, podle které se ostatně jmenují i USB flashdisky. Ani v těch se nic nehýbe. Flash paměť nepotřebuje žádné hlavy a žádná ramena, nic v ní nerotuje a žádný mechanický pohyb vás nezdržuje – SSD jsou proto řádově rychlejší, úspornější, tišší a odolnější proti mechanickému poškození například nárazem.

 

 SSD 

 HDD (pevný disk)

 + výrazně rychlejší

 - mnohem pomalejší

 + tichý a bez vibrací

 - zpravidla hučí nebo cvaká

 + odolnější

 - vyžaduje šetrnější zacházení

 + úspornější

 - 2–3× vyšší spotřeba baterie/proudu

 - zpravidla menší kapacita

 + kapacita až 8 TB na jeden disk

 - dražší než pevné disky

 + levná velká kapacita

Rozdíl opravdu poznáte

Nemluvíme o zanedbatelných procentech, která změříte sofistikovaným přístrojem a ani je nepostřehnete. Zvýšení rychlosti je citelné, až desetinásobné.

Při přenosu dat, čtení i zápisu, záleží hodně na tom, jestli kopírujete spoustu malých souborů, jeden velký, nebo směs obojího. Přesto se dá říct, že průměrný pevný disk (s moderním rozhraním SATA III) pracuje s daty rychlostí 50–120 MB/s.

HDD
Harddisky obsahují pohyblivé součásti
 

A SSD? Obvykle nad 200 MB/s, běžně i 550 MB/s. Některé systémy, které využívají speciálně zapojené SSD, mohou dosahovat rychlostí až kolem 2 000 MB/s. Vy počítejte spíše s těmi 500 MB/s, i tak jde ale o desetinásobnou rychlost oproti pevnému disku.

SSD rychlost

To znamená, že operační systém nastartuje nikoli za minutu, ale za několik vteřin, a superrychle se načte i internetový prohlížeč, editor obrázků, složka plná souborů, počítačová hra se spoustou textur, Word a Excel… Celý systém i nainstalovaný software bude citelně a viditelně svižnější.

Starý laptop díky SSD ožije

Podobného efektu můžete dosáhnout i v notebooku. Svižnost laptopů se odvíjí nejen od disku, ale také od procesoru, operační paměti, grafické karty… Přesto je velmi pravděpodobné, že nejvíc vás při práci brzdí notebookový pevný disk, obvykle s 5 400 otáčkami za minutu.

SSD má stejnou velikost 2,5", takže výměna je snadná (obzvlášť u starého laptopu, kde se nemusíte bát ztráty záruky při odmontování krytu). Rozdíl potom bývá ještě markantnější než u stolního počítače, a starý laptop může díky SSD sloužit i několik dalších let.

Doporučujeme kombinovat

Protože SSD udělá s laptopem i desktopem zázraky, jednoznačně ho doporučujeme. Přesto platí, že oproti pevnému disku mívá menší kapacitu, takže se na něj logicky vejde méně dat.

Mnoho zkušených uživatelů proto oba typy disků kombinuje. Na rychlé SSD nainstalujete operační systém a základní software (například internetový prohlížeč a kancelářské aplikace). Na harddisk si ukládáte velká data, jako jsou filmy, nebo na něj instalujete „velký“ software.

S výjimkou notebooků, kam se obvykle vejde jen jeden disk (a kam tedy doporučujeme nainstalovat buď SSD, nebo hybridní disk, který kombinuje malou flash paměť a klasický pevný disk) je to optimální řešení.

Další aktuality

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Lednice ETA slaví úspěch, získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest

Vybíráte novou lednici? Vsaďte na kvalitu potvrzenou nezávislým testem. Lednice modelové řady ETA 3356 získaly prestižní ocenění Značka kvality dTest. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, čím si ho za...... Celý článek
Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu?

Trápí vás často suchý kašel, krvácení z nosu, popř. podrážděné oči? Pak máte pravděpodobně doma příliš suchý vzduch a je na čase pořídit si zvlhčovač vzduchu! Na následujících řádcích vám představíme ...... Celý článek
Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Recenze: Chytré hodinky Huawei Watch GT 5 zaujmou exkluzivním vzhledem i maratonskou výdrží

Už tak bohatá rodina chytrých hodinek od Huawei mezi sebou přivítala nového člena. Je jím model Huawei Watch GT 5 slibující širokou nabídku sportovních režimů, odolnost, luxusní vzhled, a hlavně oprav...... Celý článek
⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

⚡Trendy: Konec rozbitých obrazovek! LG přichází s displejem, který můžete natahovat jako žvýkačku

Tahat, lámat, kroutit… Představte si obrazovku budoucnosti, kterou můžete bezpečně natáhnout až o polovinu její velikosti, aniž by utrpěla její zobrazovací kvalita či pružnost. Přesně tento revoluční ...... Celý článek
Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Budoucnost nákupů: Elektronické cenovky a jejich výhody

Elektronické cenovky (nebo také digitální cenovky) se stávají nedílnou součástí moderního nakupování, a to nejen díky své efektivitě, ale i zlepšení zákaznického zážitku. Aktuálně je na 19 prodejnách ...... Celý článek