Jste také nadšenci do chytré domácnosti a vždy jste chtěli mít možnost propojit chytré produkty od různých výrobců do jednoho ekosystému? Konečně je tu projekt, který vám to umožní. Navíc si u nás můžete koupit produkty podporující standard Matter! Co představuje Matter a jaké jsou jeho výhody? To vše, a ještě více se dozvíte v tomto článku.
Tvůrci systému Matter se zaměřili na řešení nejzásadnějších problémů chytrých domácností – problémů s konektivitou mezi různými značkami. Jistě jste si chtěli usnadnit život pomocí chytré domácnosti, ale pokud jste se nevsadili pouze na jednu značku, spíše vám to život komplikovalo. Proto si standard Matter klade za cíl vytvořit jeden funkční ekosystém, jednotný standard konektivity, který by měl odstranit problémy s připojením různých značek k vaší chytré domácnosti.
Tvůrci projekt oznámili v roce 2019 a od té doby je svět plný očekávání. Na trhu přistál 4. října 2022 v první verzi Matter 1.0. Tento standard funguje bez vazby na autorská práva a měl by zahrnovat všechny poskytovatele hardwaru a softwaru pro chytré domácnosti. Konečně se nebudete muset omezovat pouze na jednu značku, nebudou se vám v mobilu "přebíjet" různé aplikace. Matter bude mít pod palcem všechna chytrá světla, chytré spotřebiče, zámky a další komponenty smart domácnosti.
Standard Matter 1.0 přišel na trh 4. října 2022 a jeho cílem je ukázat firmám, které ještě nejsou součástí projektu, jaké možnosti a výhody jim přinese, ale také zapracovat na počátečních chybách a nedostatcích.
Pokud jste někdy instalovali chytrou domácnost, znáte to utrpení. V první řadě jste se museli zorientovat v nabídce, s čímž jsme vám pomohli v tomto článku, a ideálně si vybrat jednu značku. Přestože jste zvolili základní komunikační protokol (např. Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple HomeKit), pravděpodobně stále nešlo vše jako po másle; nastavení a propojení chytrých produktů může být i pro zkušenějšího člověka oříšek. Navíc jste se museli omezit na jednu značku, jinak byste riskovali nekompatibilitu, takže se vám zúžil výběr. Matter by měl všechny tyto problémy odstranit.
Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P110M, s měřením spotřeby a Matter
Projekt byl spuštěn v prosinci 2019 pod názvem Connected Home over IP (CHIP), pod křídly společností Amazon, Apple, Google a Zigbee Alliance, která se nyní nazývá Connectivity Standards Alliance.
V Connectivity Standards Alliance jsou také zástupci značek, jako jsou IKEA, Huawei, Samsung Electronics, LG Electronics, Lutron Electronics a další. Spolupráce různých značek, které vyrábějí produkty pro chytrou domácnost, je logická a k projektu neodmyslitelně patří. S vydáním standardu Matter 1.0 došlo k otevření autorizovaných testovacích laboratoří pro certifikaci výrobků, dostupnosti testovacích svazků a nástrojů i vývojová sada softwaru (SDK) pro referenční návrhy a s otevřeným zdrojovým kódem.
Produkty pro chytrou domácnost, které podporují standard Matter, najdete také na našich webových stránkách. Vyberte si z naší nabídky a užijte si perfektně propojený systém.
Ne, nebojte se, pravděpodobně nebudete muset kupovat zcela nová zařízení pro chytrou domácnost. Záleží sice na podpoře ze strany výrobců, ale většina starších zařízení se k novému standardu Matter může nebo bude moci připojit po aktualizaci softwaru. Lze očekávat, že přechod na chytrou domácnost bude jednodušší, případně se bude snadněji používat nebo bude instalace centrální jednotky a dalších doplňkových komponentů zcela intuitivní.
Projekt vypadá výhledově velmi pozitivně, jediné, co by jej mohlo ohrozit, je odstoupení některých značek od projektu po možná náročnějších začátcích. Jakmile však projekt překoná první překážky, čeká nás jednotný standard konektivity, který bude spolehlivý, kvalitně zabezpečený, stabilní, a především uživatelsky přívětivý.
Na příkladném videu si můžete prohlédnout, jak propojit se systémem Matter například chytrou zásuvku značky TP-Link Tapo.
Ovladač Philips Hue Bridge 2.0
Jak jsme zmiňovali v předešlé kapitole, k propojení s Matter nebudete muset kupovat nová zařízení chytré domácnosti a budou se dát připojit k novému standardu Matter. Jak? Zde na scénu přicházejí dvě slovní spojení – Matter Hub a Matter Bridge. A mezi nimi je podstatný rozdíl.
Matter Hub je centrální zařízení, ke kterém se připojují ovladače a přes které komunikují. Díky hubu budete moci mít pod palcem různá zařízení v sítí na jednom místě. Pokud chcete ovládat všechna zařízení chytré domácnosti na platformě Matter, bez tohoto hubu se neobejdete.
Matter Bridge slouží právě k propojení starších zařízení jiných značek než Matter do ekosystému. Jinými slovy – funguje jako zprostředkovatel mezi zařízeními jiných značek a zařízeními značky Matter. Bridge umožňuje komunikaci mezi těmito různými protokoly a umožňuje jejich kompatibilitu. Máte-li tedy světla značky Zigbee, Matter Bridge je propojí se sítí Matter.